Jak przyspieszyć laptop? Poradnik

Z biegiem czasu można zauważyć, że wydajność laptopa nieco spada. System potrzebuje więcej czasu na wystartowanie, zainstalowane aplikacje uruchamiają się wolniej, coraz częściej pojawiają się tajemnicze komunikaty informujące o wystąpieniu jakiegoś błędu. Z reguły odpowiada za to oprogramowanie, ale mogą to być również przyczyny sprzętowe.  Jak przyspieszyć pracę systemu operacyjnego laptopa i jak przyspieszyć laptop sprzętowo?

Dlaczego laptop wolno działa? Co wpływa na spowolnienie laptopa?

 • przegrzanie procesora
 • uszkodzenie dysku lub podzespołu
 • zbyt duża liczba uruchomionych aplikacji
 • pobieranie w tle
 • instalowanie aktualizacji Windows 10
 • obecność wirusów lub złośliwego oprogramowania
 • fałszywe strony wykorzystujące procesor

Gdy laptop zaczyna działać wolniej, może dochodzić do przegrzewania urządzenia. Zabezpieczenia procesora obniżają wtedy częstotliwość taktowania, aby nie dopuścić do uszkodzenia CPU, a to może powodować nawet znaczące spadki wydajności. Przegrzewanie może być wywołane nagromadzeniem kurzu w systemie chłodzącym i wentylacyjnym, lub uszkodzonym systemem chłodzenia.

Spowolnienie laptopa może również wynikać z wysokiego stopnia fragmentacji danych na dysku HDD, albo nawet fizycznego uszkodzenia dysku lub jednego z podzespołów.

Kolejna, bardzo często spotykana przyczyna, to dużo aplikacji uruchamianych wraz ze startem systemu, działających w tle aplikacji, obciążających zasoby pamięci RAM, lub nawet samoczynnie łączących się z internetem, pobierających aktualizacje lub wysyłających dane telemetryczne.

Dość często ostatnio spotykaną przyczyną zauważalnych spadków wydajności, może być pobieranie w tle i instalowanie aktualizacji systemu Windows 10. Ważne jednak, aby rozpoznać, że właśnie to jest powodem obciążenia laptopa i po zakończonej operacji wszystko wróci do normy.

Bardzo niebezpieczną przyczyną spowolnienia laptopa i systemu może być obecność wirusów lub złośliwego oprogramowania.

Rok 2018 będzie także obfitował w strony internetowe, które mogą bez naszej wiedzy wykorzystywać moc procesora do kopania kryptowalut. Wystarczy otworzyć taką stronę, a gdy skrypty uruchomią procesy kopania, my odczujemy spadek wydajności laptopa i systemu.

Co zrobić, by laptop szybciej pracował?

 1. czyszczenie laptopa
 2. diagnostyka dysku HDD
 3. oczyszczanie systemu Windows
 4. więcej pamięci RAM
 5. wymiana dysku HDD na SSD

Skanowanie laptopa

Korzystanie z laptopa nawet przez doświadczonych użytkowników niesie ryzyko ściągnięcia na dysk szkodliwego oprogramowania. Programy tego typu mogą negatywnie wpływać na wydajność laptopa, dlatego warto regularnie skanować urządzenie przeznaczonymi do tego aplikacjami. Do programów typu malware można wykorzystać darmową wersję Malwarebytes Anti-Malware, do wirusów natomiast  darmowe oprogramowanie antywirusowe (np. Avast, AVG, BitDefender).

Czyszczenie laptopa

Jeśli laptop ma aktywne chłodzenie i otwory wentylacyjne,  z pewnością zdążył nazbierać trochę kurzu, a jego ilość może zależeć od tego, w jakich warunkach był używany. Kurz może ograniczyć przepływ powietrza, przez co wentylatory nie są w stanie efektywnie chłodzić kluczowych układów. W efekcie laptop szybciej nagrzewa się, a procesor zmniejsza taktowanie, przez co urządzenie działa wolniej.

Dwa proste sposoby do zastosowania w warunkach domowych, to wykorzystanie odkurzacza do wyssania kurzu z otworów wentylacyjnych laptopa (jeśli takie ma), lub wykorzystanie sprężonego powietrza w sprayu, aby przeczyścić system  wentylacyjny.

Zobacz akcesoria do czyszczenia laptopów >

W szczególnym wypadku, jeśli laptop pracował w zakurzonym pomieszczeniu i mamy pewność, że uzbierało się w nim więcej kurzu, warto oddać laptop do przeczyszczenia w  profesjonalnym serwisie komputerowym. Oczyszczenie łopatek wiatraczka chłodzącego z gęstego kurzu, może poprawić jego skuteczność chłodzenia nawet o 25 do 30%.

Diagnostyka dysku HDD

Laptop można poddać dodatkowej analizie, np.: dysk twardy z pomocą programu HD Tune sprawdzi, czy dysk nie posiada uszkodzonych sektorów (tzw. bad sectorów). Kilka takich sektorów nie jest groźne, ale przy dużej ilości dysk może spowalniać. Wtedy warto wymienić dysk na nowy.

W systemie Windows 10 defragmentacja dysku HDD wykonywana jest automatycznie, ale w Windows 7 taką czynność warto już przeprowadzić ręcznie lub zaplanować do niej harmonogram. Wykonywana regularnie  powinna poprawić ogólną wydajność laptopa.

Warto dodać, że dysków SSD nie trzeba poddawać  defragmentacji, ze względu na inny sposób odczytu danych.

Oczyszczanie systemu Windows

Pytanie jak zwiększyć wydajność laptopa to najczęściej także pytanie jak przyspieszyć Windows. Pierwszy krok to odinstalowanie aplikacji, z których już nie korzystasz. W ten sposób zyskasz nie tylko więcej miejsca na dysku, ale i poprawisz wydajność laptopa.

Drugi krok to sprawdzenie, czy w autostarcie nie znajduje się zbyt wiele programów. Mogą one znacząco spowalniać start systemu. Część z nich można śmiało wyłączyć i uruchamiać ręcznie tylko wtedy, gdy są nam potrzebne.

W osobnym, obszernym poradniku przygotowaliśmy również porady jak wyczyścić system Windows 10,oraz jak w kilku krokach wyczyścić Windows 7.

Więcej pamięci RAM

Niekiedy wydajność laptopa spada nie dlatego, że dzieje się z nim coś złego, ale po pewnym czasie użytkowania, wraz z instalowaniem nowych aplikacji, coraz większej ilości aplikacji, zwiększają się nasze wymagania i potrzeby. Może się okazać, że dla naszych potrzeb i komfortowego działania systemu nie wystarcza już 4GB pamięci RAM, ale 8 lub nawet 16GB.

Dodatkowa pamięć RAM do laptopa zawsze powinna przynieść odczuwalny wzrost szybkości systemu. Rozszerzenie pamięci RAM w laptopie możesz przeprowadzić samodzielnie – jeśli laptop ma odpowiednie klapki serwisowe, lub zlecić tę czynność w serwisie komputerowym.

Zobacz w poradniku, jak zwiększyć pamięć RAM w laptopie.

Wymiana dysku HDD na SSD

Jeśli posiadasz laptop z dyskiem HDD, rozważ jego wymianę na dysk półprzewodnikowy SSD. Dyski SSD są stosunkowo drogie jeśli porównamy ilość miejsca jaką oferują, jednak są niesamowicie szybkie. Jest to współcześnie najbardziej efektywna metoda na przyspieszenie laptopa. Laptop z dyskiem SSD pozwoli na błyskawiczne uruchamianie systemu i zainstalowanych aplikacji.

Więcej na temat wyboru dysków piszemy w artykułach Jaki dysk twardy wybrać? oraz Jaki dysk do laptopa wybrać? SSD, HDD czy SSHD?

Zależnie od tego, jaki laptop posiadasz i czy umożliwia on łatwą wymianę dysku, możesz tę czynność przeprowadzić samodzielnie, lub zlecić  w serwisie komputerowym, który również przeniesie wszystkie Twoje dane ze starego dysku na nowy.

Akcesoria do laptopów Części zamienne do laptopów Chłodzenie laptopów