Jak przyspieszyć komputer?

27.09.2019 | autor: Joanna Skornowicz | Przeczytasz w 5 minut
Zwiększ rozmiar tekstu

Nawet wysokiej jakości sprzęt z biegiem lat straci na swojej wydajności. System dłużej się uruchamia, przeglądarka nie radzi sobie z większą niż zazwyczaj liczbą okien, a praca w kilku aplikacjach jednocześnie graniczy z cudem. Nie zawsze poprawa takiej sytuacji wymaga wymiany podzespołów.

Jeśli użytkownik dotychczas nie robił wiele w kierunku optymalizacji urządzenia, kilka prostych trików może przynieść zauważalne efekty. Jak przyspieszyć komputer, będąc technologicznym laikiem?

Chcesz przyspieszyć działanie laptopa? Sprawdź poradnik: Jak przyspieszyć działanie laptopa?

W tym poradniku znajdziesz:

 • Jak przyśpieszyć uruchamianie się komputera?
 • Czy antywirus może spowalniać komputer?
 • Usuń zbędne programy i pliki tymczasowe
 • Defragmentacja systemu – w jakich przypadkach?
 • Kiedy reinstalować cały system?
 • Jak sprawdzić które programy czerpią najwięcej zasobów?
 • Jak przyspieszyć komputer – czyszczenie obudowy
 • Gdzie oddać komputer do czyszczenia?
 • Jakie podzespoły mogą spowalniać pracę komputera? Co warto wymienić?
 • Jak dbać o komputer?

Jak przyspieszyć uruchamianie się komputera?

Jeśli korzystasz ze swojego komputera już przez kilka lat, prawdopodobnie system nie uruchamia się tak szybko, jak tuż po wyjęciu urządzenia z pudełka.

Zoptymalizuj listę aplikacji włączających się przy starcie

Startowi często towarzyszy również otwieranie zainstalowanych aplikacji. Warto zwrócić uwagę na ich listę, a następnie ją zoptymalizować, usprawniając tym samym cały proces. Być może są na niej pozycje, których w ogóle nie używasz. Tym bardziej, że prawdopodobnie część z nich nie okazuje swojej obecności w postaci pojawiających się komunikatów lub okien dialogowych, a działają jedynie w tle.

 • Jak przyspieszyć start Windows 7? Należy otworzyć menu Start, a następnie w polu “Wyszukaj programy i pliki” wpisać frazę “msconfig”. Zakładka “Uruchamianie” zaprezentuje listę aplikacji.
 • Jak przyspieszyć start Windows 10 – wystarczy otworzyć “Menedżera zadań”. Taki proces umożliwia również jednoczesne wykrycie niechcianego oprogramowania, dzięki informacjom o producentach poszczególnych programów. Wszystkich niepotrzebnych i podejrzanych warto się pozbyć.

Zadbaj o odpowiedni program antywirusowy

Komputer wymaga ochrony w postaci odpowiedniego programu antywirusowego. Rozsądne korzystanie z Internetu nie zawsze zredukuje ryzyko złapania wirusa lub niechcianego oprogramowania do zera. Wybór najlepszej aplikacji nie jest jednak tak oczywisty, jak mogłoby się wydawać.

Niektóre bezpłatne programy antywirusowe mają mocno ograniczoną funkcjonalność, a przy tym spowalniają działanie systemu, wykorzystując moc obliczeniową urządzenia. Warto wybrać opcję, która w jak najmniejszym stopniu negatywnie wpływa na szybkość pracy komputera poprzez wykorzystywanie procesora lub pamięci RAM.

Najpopularniejsze płatne programy antywirusowe

Usuń zbędne programy i pliki tymczasowe

Rzadko spotykamy użytkownika, który opisałby swój dysk, jako zbyt pojemny. Prędzej czy później ilość danych u większości dotrze do górnej granicy pojemności. Uznaje się, że powinien być zapełniony maksymalnie w 90%. Pozostawiona część posłuży mu do obsługi plików tymczasowych. Jeśli chcesz przyspieszyć działanie komputera, warto przeprowadzić swoiste czystki:

 • odinstaluj niepotrzebne aplikacje,
 • pozbądź się danych, które już dawno przechowujesz na innym nośniku,
 • zwróć uwagę na folder “Pobrane” zawierający zwykle sporo niepotrzebnych rzeczy,
 • usuń zbędne pliki tymczasowe. System tworzy je podczas pracy. Wspomagają działanie aplikacji i większość z nich jest automatycznie usuwana. Jednak nie wszystkie.

Po dłuższym czasie warto podjąć decyzję o skorzystaniu z systemowej opcji Oczyszczanie dysku, aby się ich pozbyć i usprawnić działanie swojego sprzętu.

W pozbywaniu się z urządzenia niepotrzebnych danych pomogą programy czyszczące. Uwzględnią przede wszystkim pliki pozostałe po już usuniętych przez nas aplikacjach. W późniejszym użytkowaniu komputera warto rozsądniej gospodarować przestrzenią na dysku i korzystać tylko z tych, które są naprawdę potrzebne.

Defragmentacja systemu – w jakich przypadkach?

Defragmentacja powinna stanowić jedną z podstawowych czynności usprawniających pracę komputera w przypadku korzystania z dysku HDD. Pod tym pojęciem kryje się najzwyklejsza optymalizacja i uporządkowanie niepotrzebnie podzielonych plików.

Warto przeprowadzać ją raz na dwa lub trzy miesiące, choć teoretyczne Windows 10 powinien zrobić to za nas. Jest to funkcja systemowa, za której pomocą dane na nośnikach zostaną uporządkowane, a dostęp do nich będzie łatwiejszy. Zarówno ze strony użytkownika, jak i samego urządzenia.

Kiedy reinstalować cały system?

Skrajne przypadki zaśmiecenia lub zawirusowania mogą wymagać reinstalacji całego systemu. Niekiedy warto wybrać tę opcję, nawet jeśli nie stanowi jedynego zalecanego rozwiązania. Jeśli nie jest się przywiązanych do posiadanych aplikacji, programów czy danych, można za pomocą jednego kroku przywrócić systemowi sprawność sprzed lat, pozbywając się ich wraz z innymi niepotrzebnymi plikami.

O tym, jak w kilku krokach wyczyścić komputer do stanu fabrycznego przeczytasz w poradniku: Jak wyczyścić system Windows 10?

Jak sprawdzić które programy czerpią najwięcej zasobów?

Za pomocą Menedżera zadań, który zaprezentuje listę otwartych aplikacji, możemy wytypować tę czerpiącą najwięcej zasobów. Aby komputer działał szybciej, warto wyłączyć programy obciążające zarówno procesor, jak i pamięć RAM. To doraźne rozwiązanie pomoże na krótką metę, ale w przyszłości można poszukać alternatyw będących bardziej łaskawymi dla poczciwego Windowsa.

Jak przyspieszyć działanie komputera – przeczyszczenie obudowy

Zdarza się, że powolne działanie komputera jest konsekwencją wyjątkowo prozaicznych powodów, takich jak zalegający w jego wnętrzu kurz. Tabuny zanieczyszczeń utrudniają pracę wentylatora, który z kolei odpowiada za chłodzenie urządzenia. Przegrzany procesor działa zdecydowanie mniej wydajnie, a skrajne temperatury mogą doprowadzić do niejednostajnej pracy czy nawet wyłączenia komputera.

Jednostki chłodzone przed radiatory i klasyczne wiatraki mają tendencję do zasysania kurzu do wnętrza układu. Aby nie doprowadzić do sytuacji, w której brud będzie wyraźnie wpływał na pracę jednostki centralnej, należy raz na jakiś czas rozkręcić obudowę i ją oczyścić. W takiej sytuacji pomocna okaże się puszka ze sprężonym powietrzem.

Jak samodzielnie wyczyścić obudowę komputera? Podpowiadamy w poradniku: Jak wyciszyć komputer stacjonarny?

Gdzie oddać komputer do czyszczenia?

Jeśli chcesz powierzyć czyszczenie PCta specjaliście skontaktuj się mailowo lub osobiście z handlowcem w salonie Komputronik lub zadzwoń na infolinię: 61 668 00 07.

 • Czyszczenie zestawu PC – dokładne czyszczenie wnętrza komputera stacjonarnego PC z wykorzystaniem kompresora,
 • Kompleksowe czyszczenie zestawu PC – czyszczenie całości komputera stacjonarnego PC (z zewnątrz i wewnątrz) za pomocą kompresora oraz specjalistycznych środków chemicznych.

Komputer nadal pracuje wolno? Sprawdź podzespoły

Być może wszystkie doraźne metody nie przyniosły pożądanego efektu, a sprzęt nadal pracuje w spowolniony sposób. Jak w takim przypadku zweryfikować, co jest tego przyczyną? Warto sprawdzić, czy wszystkie podzespoły są w pełni sprawne. Przykładowo:

 • uszkodzony zasilacz – system może zacinać się z powodu uszkodzonego zasilacza. Może on powodować skoki napięcia prowadzące do uszkodzenia urządzenia.
 • zepsucie dysku HDD – natomiast zbyt częste zawieszanie z dużą dozą prawdopodobieństwa sugeruje na zepsucie dysku HDD. Nie należy ignorować zauważonych symptomów i działać jak tylko najszybciej jest to możliwe.

Polecamy również Modernizacja starego komputera czy kupno nowego?

Wymiana podzespołów – co warto kupić?

Jeśli komputer potrzebuje przysłowiowego kopa, warto zastanowić się nad zakupem nowszych i lepszych podzespołów, nawet jeśli aktualne są pozornie satysfakcjonujące. Uwagę należy skupić na dwóch urządzeniach: pamięci RAM oraz dysku SSD. Szczególnie ten drugi jest w stanie zapewnić przyspieszone działanie komputerowi. W

Wymiana poczciwego HDD na dysk półprzewodnikowy (SSD) jest zdecydowanie tańsza, aniżeli zakup nowego komputera, a tchnie w niego nową moc. Zarówno aplikacje, jak i system będą uruchamiane sprawniej, a praca wszystkich programów będzie dużo sprawniejsza.

Popularne dyski SSD

Nieco mniej spektakularny efekt uzyska się po zakupieniu dodatkowych kostek pamięci RAM. Nie zaszkodzi również nabycie nowego systemu chłodzenia, gdy jego czyszczenie nie przyniosło spodziewanych efektów.

Najczęściej kupowane pamięci RAM

Dobre nawyki związane z użytkowaniem komputera

Spadek efektywności sprzętu może być spowodowany szeregiem różnorodnych czynników, takich jak wieloletnia eksploatacja czy uszkodzenia mechaniczne podzespołów. Warto jednak uświadomić sobie, że kluczową sprawą jest nierozsądne korzystanie z urządzenia przez samego użytkownika. Co robić, aby w najbliższym czasie nie pojawiła się potrzeba na przyspieszenie pracy komputera? Należy:

 • unikać podejrzanych stron i linków, które mogą być źródłem niepożądanego oprogramowania spyware lub adware,
 • rozsądnie gospodarować przestrzenią na dysku i nie instalować niepotrzebnych aplikacji,
 • uważnie czytać umowy licencyjne podczas instalacji, które mogą zawierać punkty o dodatkowym oprogramowaniu, toolbarach lub innych aplikacjach działających w tle i spowalniających sprzęt,
 • na bieżąco sprawdzać, jakie zasoby czerpią uruchomione aplikacje i w uzasadnionych przypadkach szukać alternatyw,
 • dbać o czystość swojego stanowiska i nie doprowadzić do jego nadmiernego zakurzenia.

W przeważającej części przypadków spowolnione urządzenia mogą odzyskać dawną szybkość. Niekiedy wystarczy kilka prostych kroków, z którymi poradzi sobie komputerowy laik, a czasem podjęte kroki wymagają zakupu nowych podzespołów lub ingerowania w parametry systemowe.

Może Cię zainteresować:

Autor
Joanna Skornowicz
Wiecznie uśmiechnięta tatromaniaczka. Wkręcona w niedoceniane nowoczesne technologie w sprzętach AGD. Wybredna i szukająca dziury w całym. Z zaangażowaniem testuje urządzenia ułatwiające codzienne obowiązki. Niestała w związkach z myszkami i klawiaturami gamingowymi – ma słabość do nowszych modeli.
Dziękujemy, że przeczytałeś cały artykuł. Jak go oceniasz?

Czytaj więcej


Polecane produkty

HP 652 kolor F6V24AE
Cena od 49,90zł
Accura HDMI 1.8m
Cena od 29,90zł
Accura micro USB 1.5m czarny
Cena od 19,90zł
HP 652 czarny F6V25AE
Cena od 57,90zł
HP 650 czarny CZ101AE
Cena od 59,90zł
Kingston SSD A400 480GB
Cena od 219,00zł
Accura Tule ACC-M1015
Cena od 49,90zł
Accura Napa ACC-M1204
Cena od 29,90zł
Accura Premium USB-B 1.8m czarny
Cena od 24,90zł
Accura ToledoPro ACC-K1414
Cena od 39,90zł
Accura HDMI 0.9m
Cena od 19,90zł
Accura Premium SATA 0.5m
Cena od 19,90zł
Accura micro USB 1.8m czarny
Cena od 5,90zł
Accura VGA - HDMI
Cena od 49,90zł
Accura USB-C czarny
Cena od 1,90zł
Accura micro USB 1.0m czarny
Cena od 14,90zł
Accura USB 3.0 - USB-C czarny
Cena od 19,90zł
Accura Ring ACC5115 black
Cena od 9,90zł
Accura HDMI 3.0m
Cena od 39,90zł
Kingston DataTraveler 100 G3 32GB USB 3.0
Cena od 23,90zł
Accura micro USB 1.0m czarny
Cena od 29,90zł
Accura Premium SATA III 0.5m metalowe zatrzaski
Cena od 24,90zł
HP 650 kolor CZ102AE
Cena od 52,90zł
Accura Premium 5.0m szary
Cena od 19,90zł
Accura Premium 2.0m szary
Cena od 15,90zł
Accura Zion ACC-M1009 Silent
Cena od 59,90zł
Accura Premium miniJack 1.2m
Cena od 16,90zł
Kingston microSDHC Canvas Select Plus 32GB 100R Class 10 UHS-I
Cena od 25,90zł
Accura Vista ACC-K1411
Cena od 29,90zł
HP 301 czarny CH561EE
Cena od 77,90zł
Accura Triple 17W AccuQuick
Cena od 39,90zł
Kingston microSDXC Canvas Select Plus 128GB 100R Class 10 UHS-I
Cena od 58,90zł
Accura Premium VGA
Cena od 19,90zł
Accura Premium USB-B 3.0m czarny
Cena od 29,90zł
Accura Light 30W Quick Charge 3.0
Cena od 39,90zł
Accura Premium DVI/D 1.8m
Cena od 34,90zł
Accura Premium DisplayPort 1.8m
Cena od 79,90zł
Papier HP Home & Office
Cena od 16,90zł