Jak przygotować trawnik na wiosnę? Jakich narzędzi potrzebujesz?

14.03.2019 | autor: Julia Sowińska | Przeczytasz w 6 minut
Zwiększ rozmiar tekstu

Wiosna. W końcu możemy zobaczyć, jak wygląda nasz ogród i trawnik po zimie. Najczęściej jest on uszkodzony przez niskie temperatury. Podczas zimy woda zamarzająca pod trawą podnosi darń do góry. Na trawie pojawia się też pleśń śniegowa. Zniszczeń w naszym ogrodzie zapewne dokonały też krety, które są bardzo aktywne pod koniec jesieni.

Zainteresowania wymagają również żywopłoty otaczające dom. Wiosna to również idealny czas na przycinanie niektórych gatunków krzewów, z których mogą być one zbudowane.

O tym, kiedy należy przycinać krzewy, drzewa i rośliny przeczytasz w artykule Wiosna w ogrodzie. Harmonogram prac i niezbędne narzędzia.

Warto też zadbać o kostkę brukową i budynki gospodarcze. Wymagają one zapewne umycia, konserwacji i wykonania drobnych napraw. Podsumujmy najważniejsze czynności, i elektronarzędzia ogrodowe biorące udział w porządkach po zimie.

W tym poradniku znajdziesz:

 • Jak pielęgnować trawnik?
 • Pielęgnacja i przycinanie żywopłotu
 • Najważniejsze narzędzia do pielęgnacji trawników i żywopłotów
 • Otoczenie domu, czyli nie tylko trawnik

Jak pielęgnować trawnik?

Trawnik to jeden z pierwszych elementów, o które musimy zadbać. Gdy tylko gleba wyschnie, możemy rozpocząć jej wałowanie. Zabieg ten wyrównuje powierzchnię trawnika. Wykonuje się go w przypadkach, gdy powstały wysadziny mrozowe. Pomaga to też likwidować pozostałości po kretowiskach. Czynność tą wykonujemy wałem o ciężarze co najmniej siedemdziesięciu kilogramów.

Grabienie

Następnie powinniśmy porządnie wygrabić nasz trawnik. Należy wykonać tę czynność, zanim rozpocznie się okres wegetacji roślin. Najlepiej wykonywać ją długimi i sprężystym grabiami. Wygrabiamy resztki suchej trawy, patyki i wszelkie inne pozostałości po zimie. Pamiętajmy bowiem, że obumarłe resztki roślin mogą być siedliskiem szkodników.

Do usuwania resztek zeschłych liści i innych odpadków świetnie nadają się też odkurzacze ogrodowe i dmuchawy.

Wertykulacja trawnika

Jeśli na naszym trawniku pojawiła się warstwa filcu, a więc plątanina korzeni, mchu i rozłogów, powinniśmy przeprowadzić wertykulację trawnika. Zabieg ten nie tylko usuwa filc, ale też rozluźnia i wspiera odmłodzenie trawnika. Trzeba bowiem wiedzieć, że filc utrudnia dopływ powietrza i światła do korzeni i gleby, a także zatrzymuje wilgoć na powierzchni.

trawnik na wiosnę

Zobacz wertykulatory w sklepie >

Wertykulacja to nic innego jak nacinanie darni i podłoża na głębokość około 5 centymetrów. Niestety przeprowadzenie tej czynności ręcznie jest praktycznie niemożliwe. Służą do tego wertykulatory. Są to bardzo praktyczne i wygodne w użyciu urządzenia wielkości kosiarki do trawy. Mogą być one elektryczne bądź spalinowe.

Aeracja trawnika

Warto również przeprowadzić napowietrzanie naszego trawnika, czyli aerację. Jest to zabieg polegający na nakłuwaniu darni specjalnymi kolcami, aby poprawić dostęp powietrza do niej. Można to zrobić za pomocą wideł. Ale znacznie skuteczniejszym i wygodniejszym sposobem będzie użycie aeratora.

Jest to niewielkie urządzenie, które jeżdżąc po naszym trawniku, nakłuwa go za pomocą specjalnego wała ze stalowymi kolcami. Przy okazji usuwa ono wszelkie zanieczyszczenia i mech. Otwory pozostałe po aeracji warto wypełnić piaskiem, bo ułatwi to rozrastanie się korzeni traw.

Koszenie

Gdy już wykonamy pierwsze czynności przygotowujące nasz trawnik do nowego sezonu, przychodzi czas na koszenie trawy. Pierwsze koszenie trawnika wykonujemy, gdy źdźbła osiągną wysokość około 10 cm. Później kosimy trawę raz w tygodniu, gdy trawa urośnie o około 5 cm. Pamiętajmy, że gdy zrobi się gorąco, koszenie wykonujemy wyżej. Starajmy się też nie skracać trawy więcej niż o 30% jej wysokości.

W zależności do tego, jak duży jest nasz trawnik, do koszenia będziemy używać innego sprzętu.

Podkaszarki – wystarczą do małych trawników

Urządzeniem tym operujemy, trzymając je w rękach. Końcówkę podkaszarki przykładamy do trawnika i w ten sposób kosimy trawę. Urządzenia te zasilane są silnikami elektrycznymi, bądź spalinowymi. Wiele z nich posiada też akumulator, który umożliwia długą pracę bez konieczności ładowania.

trawnik na wiosnę

Zobacz podkaszarki w sklepie >

Kosiarki – lepsze rozwiązanie jeśli nasz trawnik jest duży

Kosiarki do trawy są droższe od podkaszarek, ale znacznie bardziej wydajne. Są też wygodniejsze – kosiarkę po prostu pchamy przed sobą, a noże znajdujące się po jej obudową bardzo precyzyjnie skracają trawę. W przypadku modeli samojezdnych nie ma nawet konieczności pchania urządzenia – wystarczy jedynie lekko korygować ich tor jazdy.

Więcej informacji o tym, jaki model kupić znajdziesz w poradniku Jaka kosiarka do trawy? Jak wybrać kosiarkę do ogrodu?

Mulczowanie

Zaawansowane modele kosiarek wyposażone są w funkcje mulczowania. Zabieg ten polega na rozdrobnieniu koszonej trawy i rozrzuceniu jej na trawniku. Ma to dwie zalety. Po pierwsze nie ma konieczności opróżniania pojemnika kosiarki i pozbywania się jego zawartości. Po drugie skoszona trawa stanowi świetny nawóz organiczny i zabezpiecza trawnik przed wysuszeniem oraz pojawianiem się chwastów.

Najbardziej zaawansowanymi urządzeniami do koszenia trawników są roboty ogrodowe. Są to w pełni samodzielne kosiarki, które skoszą nasz trawnik bez naszego udziału. My musimy je jedynie włączyć i opróżnić ich pojemnik po zakończeniu prac.

O tym, jak wybrać odpowiedni model dowiesz się z poradnika Jak wybrać robot ogrodowy? Poradnik zakupowy.

Jak pielęgnować trawnik i żywopłot?

Żywopłot stanowi estetyczną osłonę nie tylko przed wzrokiem sąsiadów, ale także przed hałasem. Ta zielona ściana z odpowiednio dobranych krzewów liściastych lub iglastych spełnia zarówno funkcję maskującą, jak i funkcję estetyczną. Jest też w pełni naturalna. Jednak, aby cieszyć się żywopłotem przez długie lata, należy o niego odpowiednio dbać. Zaczynamy to robić tuż po zimie. Już wtedy przycinamy niektóre gatunki roślin tworzących żywopłoty.

Narzędzia do żywopłotu

Narzędzia ogrodowe do ich pielęgnacji i stylizacji to przede wszystkim sekatory i nożyce ogrodowe. Posiadacze żywopłotów o większych powierzchniach mogą zakupić odpowiednie elektronarzędzia ogrodowe. Mowa tu głównie o nożycach i sekatorach elektrycznych.

 • nożyce elektryczne doskonale nadają się do precyzyjnego przycinania liści i cieńszych gałązek
 • sekator elektryczny to już większe i bardziej wydajne urządzenie. Z jego pomocą w szybkim czasie poprzycinamy żywopłot na dużym obszarze

trawnik na wiosnę
Zobacz nożyce elektryczne w sklepie >

Pierwsze cięcie żywopłotu po zimie jest ważne – ma ono wpływ na jego wygląd w kolejnych porach roku. Cięcie pobudza do wypuszczania nowych pędów i skutkuje lepszym rozwojem korzeni. Już w marcu możemy wykonać cięcia żywopłotów z ligustru lub z porzeczki alpejskiej.

Również w marcu możemy wykonać cięcia żywopłotów z krzewów kwitnących wiosną na pędach tegorocznych. Przed rozpoczęciem wegetacji wykonujemy cięcia żywopłotów z roślin iglastych – takich jak tuje, cisy, czy jałowce. Można do tego wykorzystać nożyce ogrodowe ręczne.

Narzędzia do gałęzi

Po zakończeniu prac związanych z przycinaniem zarówno żywopłotu, jak i innych krzewów i drzew w ogrodzie zawsze pozostaje spora ilość uciętych gałęzi. Nie zawsze mamy warunki, żeby wywieźć je w odpowiednie miejsce bądź też po prostu spalić. W takich sytuacjach nieocenioną pomocą stają się rozdrabniarki do gałęzi. Urządzenia te błyskawicznie przerabiają wszelkie organiczne odpady ogrodowe, gromadząc zawartość w odpowiednich workach na śmiecie.

Najważniejsze narzędzia do pielęgnacji i stylizacji trawników i żywopłotów

 • sekatory i narzędzia ogrodowe: pielęgnacja i stylizacja żywopłotów o mniejszych powierzchniach, przycinanie gałęzi drzew i krzewów
 • podkaszarki: koszenie trawników o małych powierzchniach, ewentualne poprawki po koszeniu z użyciem kosiarek
 • kosiarki: koszenie trawników o dużych powierzchniach
 • kosiarki z funkcją mulczowania: koszenie wraz z funkcją nawożenia
 • roboty ogrodowe: samodzielne koszenie trawników bez udziału człowieka
 • nożyce elektryczne: precyzyjne przycinanie liści i cieńszych gałązek
 • sekatory elektryczne: szybkie i wydajne urządzenia do przycinania dużych obszarów żywopłotu
 • rozdrabniarki do gałęzi: rozdrabnianie gałęzi i innych organicznych odpadów ogrodowych

Otoczenie domu, czyli nie tylko trawnik

Jednak ogród to nie tylko rośliny, trawniki i żywopłot. Po zimie trzeba też zadbać o zabudowania gospodarcze i o kostkę brukową, które jest często wizytówką naszej posesji. Wymagają one umycia i odświeżenia.

Jak szybko myć i dbać o kostkę brukową?

Mycie ręczne to ostateczność – jest bardzo czasochłonne i uciążliwe. Zdecydowanie lepszym pomysłem jest zakup wysokiej jakości myjki ciśnieniowej. Jest to urządzenie, które możemy przenieść w dowolne miejsce i z jego pomocą błyskawicznie umyć większość powierzchni. Za pomocą specjalnego pistoletu spryskujemy kostkę brukową wodą z odpowiednim detergentem.

Strumień wypuszczany jest pod tak dużym ciśnieniem, że praktycznie nie ma potrzeby szorowania. W podobny sposób możemy umyć ściany i drzwi garażu, komórki, czy innych pomieszczeń gospodarczych.

Więcej informacji znajdziesz w poradniku Jaka myjka ciśnieniowa? Jak wybrać?

Warto zobaczyć również:

Autor
Julia Sowińska
Świetnie zorganizowana i pełna pozytywnej energii. Mama dwójki szkrabów, która ceni sobie maksymalne ułatwianie codziennych obowiązków domowych. Artystka w kuchni, która serce oddała przepisom swojej prababci. Od czasu do czasu chętnie poznaje tajniki kuchni orientalnej.
Dziękujemy, że przeczytałeś cały artykuł. Jak go oceniasz?

Czytaj więcej


Polecane produkty

HP Neverstop Laser 1200w Mono USB AirPrint™ WiFi
Sprawdź cenę!
HP Ink Tank 315 Kolor Atrament USB
Sprawdź cenę!
HP 652 kolor F6V24AE
Sprawdź cenę!
Accura HDMI 1.8m
Sprawdź cenę!
Accura micro USB 1.5m czarny
Sprawdź cenę!
HP 652 czarny F6V25AE
Sprawdź cenę!
HP 650 czarny CZ101AE
Sprawdź cenę!
Kingston SSD A400 480GB
Sprawdź cenę!
Accura Tule ACC-M1015
Sprawdź cenę!
Accura Napa ACC-M1204
Sprawdź cenę!
Accura Premium USB-B 1.8m czarny
Sprawdź cenę!
Accura ToledoPro ACC-K1414
Sprawdź cenę!
Accura HDMI 0.9m
Sprawdź cenę!
Accura Premium SATA 0.5m
Sprawdź cenę!
Accura micro USB 1.8m czarny
Sprawdź cenę!
Accura VGA - HDMI
Sprawdź cenę!
Accura USB-C czarny
Sprawdź cenę!
Accura micro USB 1.0m czarny
Sprawdź cenę!
Accura USB 3.0 - USB-C czarny
Sprawdź cenę!
Accura Ring ACC5115 black
Sprawdź cenę!
Accura HDMI 3.0m
Sprawdź cenę!
Kingston DataTraveler 100 G3 32GB USB 3.0
Sprawdź cenę!
Accura micro USB 1.0m czarny
Sprawdź cenę!
Accura Premium SATA III 0.5m metalowe zatrzaski
Sprawdź cenę!
CA Office Skytop CA-1208
Sprawdź cenę!
HP 650 kolor CZ102AE
Sprawdź cenę!
Accura Premium kat5 5.0m szary
Sprawdź cenę!
Accura Premium 2.0m szary
Sprawdź cenę!
Accura Zion ACC-M1009 Silent
Sprawdź cenę!
Accura Premium miniJack 1.2m
Sprawdź cenę!
Kingston microSDHC Canvas Select Plus 32GB 100R Class 10 UHS-I
Sprawdź cenę!
Accura Vista ACC-K1411
Sprawdź cenę!
HP 301 czarny CH561EE
Sprawdź cenę!
Accura Triple 17W AccuQuick
Sprawdź cenę!
Kingston microSDXC Canvas Select Plus 128GB 100R Class 10 UHS-I
Sprawdź cenę!
Accura Premium VGA
Sprawdź cenę!
Accura Premium USB-B 3.0m czarny
Sprawdź cenę!
Accura Light 30W AccuQuick 3.0
Sprawdź cenę!
Accura Premium DVI/D 1.8m
Sprawdź cenę!