Jak przygotować ogród na wiosnę? Jakich narzędzi potrzebujesz?

Wiosna. W końcu możemy zobaczyć, jak wygląda nasz ogród i trawnik po zimie. Najczęściej jest on uszkodzony przez niskie temperatury. Podczas zimy woda zamarzająca pod trawą podnosi darń do góry. Na trawie pojawia się też pleśń śniegowa. Zniszczeń w naszym ogrodzie zapewne dokonały też krety, które są bardzo aktywne pod koniec jesieni.

O tym, jak przygotować trawnik na wiosnę, przeczytasz w tym artykule: Trawnik po zimie – 6 czynności, które musisz wykonać

Zainteresowania wymagają również żywopłoty otaczające dom. Wiosna to również idealny czas na przycinanie niektórych gatunków krzewów, z których mogą być one zbudowane. Dzięki temu będą gęste i zdrowe, a także będą lepiej rosły. Pamiętaj także o przycięciu gałęzi drzewek oraz innych wymagających tego roślin.

Warto też zadbać o kostkę brukową i budynki gospodarcze. Wymagają one zapewne umycia, konserwacji i wykonania drobnych napraw po zimie. Podsumujmy więc najważniejsze czynności, które powinno się wykonać oraz wymieńmy jakie elektronarzędzia ogrodowe będą Ci potrzebne po zimie.

W tym poradniku znajdziesz:

Jak pielęgnować trawnik?

Trawnik to jeden z pierwszych elementów, o które musimy zadbać po zimie. Gdy tylko gleba wyschnie i pogoda na to pozwoli, możemy rozpocząć wałowanie ziemi. Zabieg ten wyrównuje powierzchnię trawnika, który doznał uszkodzeń. Wykonuje się go m.in. w przypadkach, gdy powstały wysadziny mrozowe. Pomaga to też likwidować pozostałości po kretowiskach. Czynność tą wykonujemy wałem o ciężarze co najmniej siedemdziesięciu kilogramów.

Grabienie

Następnie powinniśmy porządnie wygrabić nasz trawnik. Należy wykonać tę czynność, zanim rozpocznie się okres wegetacji roślin. Najlepiej wykonywać ją długimi i sprężystym grabiami. Wygrabiamy resztki suchej trawy, patyki i wszelkie inne pozostałości po zimie. Pamiętajmy bowiem, że obumarłe resztki roślin mogą być siedliskiem szkodników, a także utrudniają wzrost nowych roślin.

Do usuwania resztek zeschłych liści i innych odpadków świetnie nadają się też odkurzacze ogrodowe i dmuchawy.

Wertykulacja trawnika

Jeśli na naszym trawniku pojawiła się warstwa filcu, a więc plątanina korzeni, mchu i rozłogów, powinniśmy przeprowadzić wertykulację trawnika. Zabieg ten nie tylko usuwa filc, ale też rozluźnia i wspiera odmłodzenie trawnika. Trzeba bowiem wiedzieć, że filc utrudnia dopływ powietrza i światła do korzeni i gleby, a także zatrzymuje wilgoć na powierzchni.

trawnik na wiosnę

Zobacz wertykulatory w sklepie >

Wertykulacja to nic innego jak nacinanie darni i podłoża na głębokość około 5 centymetrów. Niestety przeprowadzenie tej czynności ręcznie jest praktycznie niemożliwe. Służą do tego wertykulatory. Są to bardzo praktyczne i wygodne w użyciu urządzenia wielkości kosiarki do trawy. Mogą być one elektryczne bądź spalinowe. Jeżeli mamy duży trawnik, to warto zakupić taki sprzęt – wyjdzie taniej, niż coroczne zamawianie specjalistów, którzy będą za nas wykonywać tę pracę.

Aeracja trawnika

Warto również przeprowadzić napowietrzanie naszego trawnika, czyli aerację. Jest to zabieg polegający na nakłuwaniu darni specjalnymi kolcami, aby poprawić dostęp powietrza do niej. Można to zrobić za pomocą wideł., ale znacznie skuteczniejszym i wygodniejszym sposobem będzie użycie aeratora.

Jest to niewielkie urządzenie, które jeżdżąc po naszym trawniku, nakłuwa go za pomocą specjalnego wała ze stalowymi kolcami. Przy okazji usuwa ono wszelkie zanieczyszczenia i mech. Otwory pozostałe po aeracji warto wypełnić piaskiem, bo ułatwi to rozrastanie się korzeni traw.

Koszenie

Gdy już wykonamy pierwsze czynności przygotowujące nasz trawnik do nowego sezonu, przychodzi czas na koszenie trawy. Pierwsze koszenie trawnika wykonujemy, gdy źdźbła osiągną wysokość około 10 cm. Później kosimy trawę raz w tygodniu, gdy trawa urośnie o około 5 cm. Pamiętajmy, że gdy zrobi się gorąco, koszenie wykonujemy wyżej. Starajmy się też nie skracać trawy więcej niż o 30% jej wysokości.

W zależności do tego, jak duży jest nasz trawnik, do koszenia będziemy używać innego sprzętu.

Podkaszarki – wystarczą do małych trawników

Urządzeniem tym operujemy, trzymając je w rękach. Końcówkę podkaszarki przykładamy do trawnika i w ten sposób kosimy trawę. Urządzenia te zasilane są silnikami elektrycznymi bądź spalinowymi. Wiele z nich posiada też akumulator, który umożliwia długą pracę bez konieczności ładowania.

trawnik na wiosnę

Zobacz podkaszarki w sklepie >

Kosiarki – lepsze rozwiązanie jeśli nasz trawnik jest duży

Kosiarki do trawy są droższe od podkaszarek, ale znacznie bardziej wydajne. Są też wygodniejsze – kosiarkę po prostu pchamy przed sobą, a noże znajdujące się po jej obudową bardzo precyzyjnie skracają trawę. W przypadku modeli samojezdnych nie ma nawet konieczności pchania urządzenia – wystarczy jedynie lekko korygować ich tor jazdy.

Więcej informacji o tym, jaki model kupić znajdziesz w poradniku Jaka kosiarka do trawy? Jak wybrać kosiarkę do ogrodu?

Mulczowanie

Zaawansowane modele kosiarek wyposażone są w funkcje mulczowania. Zabieg ten polega na rozdrobnieniu koszonej trawy i rozrzuceniu jej na trawniku. Ma to dwie zalety. Po pierwsze nie ma konieczności opróżniania pojemnika kosiarki i pozbywania się jego zawartości. Po drugie skoszona trawa stanowi świetny nawóz organiczny i zabezpiecza trawnik przed wysuszeniem oraz pojawianiem się chwastów.

Najbardziej zaawansowanymi urządzeniami do koszenia trawników są roboty ogrodowe. Są to w pełni samodzielne kosiarki, które skoszą nasz trawnik bez naszego udziału. My musimy je jedynie włączyć i opróżnić ich pojemnik po zakończeniu prac.

O tym, jak wybrać odpowiedni model dowiesz się z poradnika Jak wybrać robot ogrodowy? Poradnik zakupowy.

Jak pielęgnować trawnik i żywopłot?

Żywopłot stanowi estetyczną osłonę nie tylko przed wzrokiem sąsiadów, ale także przed hałasem. Ta zielona ściana z odpowiednio dobranych krzewów liściastych lub iglastych spełnia zarówno funkcję maskującą, jak i funkcję estetyczną. Jest też w pełni naturalna. Jednak, aby cieszyć się żywopłotem przez długie lata, należy o niego odpowiednio dbać. Zaczynamy to robić tuż po zimie. Już wtedy przycinamy niektóre gatunki roślin tworzących żywopłoty.

Narzędzia do żywopłotu

Narzędzia ogrodowe do ich pielęgnacji i stylizacji to przede wszystkim sekatory i nożyce ogrodowe. Posiadacze żywopłotów o większych powierzchniach mogą zakupić odpowiednie elektronarzędzia ogrodowe. Mowa tu głównie o nożycach i sekatorach elektrycznych.

  • nożyce elektryczne doskonale nadają się do precyzyjnego przycinania liści i cieńszych gałązek
  • sekator elektryczny to już większe i bardziej wydajne urządzenie. Z jego pomocą w szybkim czasie poprzycinamy żywopłot na dużym obszarze

trawnik na wiosnę
Zobacz nożyce elektryczne w sklepie >

Pierwsze cięcie żywopłotu po zimie jest ważne – ma ono wpływ na jego wygląd w kolejnych porach roku. Cięcie pobudza do wypuszczania nowych pędów i skutkuje lepszym rozwojem korzeni. Już w marcu możemy wykonać cięcia żywopłotów z ligustru lub z porzeczki alpejskiej.

Również w marcu możemy wykonać cięcia żywopłotów z krzewów kwitnących wiosną na pędach tegorocznych. Przed rozpoczęciem wegetacji wykonujemy cięcia żywopłotów z roślin iglastych – takich jak tuje, cisy, czy jałowce. Można do tego wykorzystać nożyce ogrodowe ręczne.

Narzędzia do gałęzi

Po zakończeniu prac związanych z przycinaniem zarówno żywopłotu, jak i innych krzewów i drzew w ogrodzie zawsze pozostaje spora ilość uciętych gałęzi. Nie zawsze mamy warunki, żeby wywieźć je w odpowiednie miejsce bądź też po prostu spalić. W takich sytuacjach nieocenioną pomocą stają się rozdrabniarki do gałęzi. Urządzenia te błyskawicznie przerabiają wszelkie organiczne odpady ogrodowe, gromadząc zawartość w odpowiednich workach na śmiecie.

Najważniejsze narzędzia do pielęgnacji i stylizacji trawników i żywopłotów

  • sekatory i narzędzia ogrodowe: pielęgnacja i stylizacja żywopłotów o mniejszych powierzchniach, przycinanie gałęzi drzew i krzewów
  • podkaszarki: koszenie trawników o małych powierzchniach, ewentualne poprawki po koszeniu z użyciem kosiarek
  • kosiarki: koszenie trawników o dużych powierzchniach
  • kosiarki z funkcją mulczowania: koszenie wraz z funkcją nawożenia
  • roboty ogrodowe: samodzielne koszenie trawników bez udziału człowieka
  • nożyce elektryczne: precyzyjne przycinanie liści i cieńszych gałązek
  • sekatory elektryczne: szybkie i wydajne urządzenia do przycinania dużych obszarów żywopłotu
  • rozdrabniarki do gałęzi: rozdrabnianie gałęzi i innych organicznych odpadów ogrodowych

Otoczenie domu, czyli nie tylko trawnik

Jednak ogród to nie tylko rośliny, trawniki i żywopłot. Po zimie trzeba też zadbać o zabudowania gospodarcze i o kostkę brukową, które jest często wizytówką naszej posesji. Wymagają one umycia i odświeżenia. Niemożliwym jest robienie tego ręcznie – zwykle powierzchnia podjazdu oraz pomieszczeń gospodarczych jest zbyt duża. Dlatego dobrze jest kupić narzędzia, które pomogą nam w tej pracy.

Jak szybko myć i dbać o kostkę brukową?

Mycie ręczne to ostateczność – jest bardzo czasochłonne i uciążliwe. Zdecydowanie lepszym pomysłem jest zakup wysokiej jakości myjki ciśnieniowej. Jest to urządzenie, które możemy przenieść w dowolne miejsce i z jego pomocą błyskawicznie umyć większość powierzchni. Za pomocą specjalnego pistoletu spryskujemy kostkę brukową wodą z odpowiednim detergentem.

Strumień wypuszczany jest pod tak dużym ciśnieniem, że praktycznie nie ma potrzeby szorowania. W podobny sposób możemy umyć ściany i drzwi garażu, komórki, czy innych pomieszczeń gospodarczych.

Więcej informacji znajdziesz w poradniku Jaka myjka ciśnieniowa? Jak wybrać?

Odchwaszczanie

Nierzadko zdarza się, że pomiędzy kostką brukową wyrastają chwasty. Dobrym pomysłem, zanim sięgniemy po chemię, będzie polanie ich wrzątkiem. Łatwiej będzie Ci wtedy usunąć rośliny razem z korzeniami. Jest to niezwykle ważne, ponieważ usuwając chwasty bez korzeni narażasz się na ich szybki powrót.

Impregnowanie drewnianych elementów

Jeżeli masz skrzynie, warzywniak czy drewniane domki na narzędzia – koniecznie je umyj, wysusz i ponownie zaimpregnuj. Regularne impregnowanie drewna pozwala zapobiegać jego niszczeniu. Drewniane elementy, które stoją na zewnątrz, mogą zgnić lub zostać zaatakowane przez szkodniki. Dzięki myciu ich i nakładaniu odpowiednich preparatów zachowają świetny wygląd i będą dłużej spełniać swoją funkcję.

Warto zobaczyć również:

Autor
Julia Sowińska
Świetnie zorganizowana i pełna pozytywnej energii. Mama dwójki szkrabów, która ceni sobie maksymalne ułatwianie codziennych obowiązków domowych. Artystka w kuchni, która serce oddała przepisom swojej prababci. Od czasu do czasu chętnie poznaje tajniki kuchni orientalnej.
Dziękujemy, że przeczytałeś cały artykuł. Jak go oceniasz?
5/5 (4 głosy)

Czytaj więcej