Jak przygotować dziecko do szkoły?

Back to School 2019 – przygotowania do nowego roku szkolnego czas zacząć. Postanowiliśmy pomóc Wam z tym zadaniem, odpowiadamy na najważniejsze pytania dotyczące przygotowania dziecka do szkoły oraz opisujemy potrzeby dzieci z klas 1-3, 4-6, 7-8 i starszych.

Dlaczego właśnie Back to School – co to znaczy? Dosłownie: powrót do szkoły. Tak od pewnego już czasu modnie i nowocześnie określa się okres, oraz czynności związane z zakończeniem etapu wakacyjnego i rozpoczęciem szkolnego. Nadszedł już tegoroczny Back to School – co kupić i jak kupić, by zrobić to dobrze?

W tym poradniku znajdziesz:

 • Wyprawka do szkoły – wszystko co musi wiedzieć rodzic
 • Komputer czy laptop dla dziecka?
 • Dobra drukarka, czyli niezbędny sprzęt dla ucznia
 • Tablet dla dziecka – czy warto?
 • Zegarek dla dziecka z GPS – czy jest konieczny?
 • A co dla dziecka do rozrywki?

Wyprawka do szkoły – z czego się składa i jak uzyskać dofinansowanie?

Wyprawka 300 plus – co to jest? Warto zacząć od tego, że wyprawka szkolna 2019 i koszty z nią związane mogą zostać częściowo dofinansowane.

Rodzice i opiekunowie, niezależnie od dochodów, mogą bowiem otrzymać 300 złotych na wyprawkę szkolną, w ramach rządowego świadczenia „Wyprawka 300 plus”. Wyprawka przysługuje na dzieci do 20 roku życia (jeśli dziecko kontynuuje naukę), a w przypadku dzieci z niepełnosprawnościami – do 24 roku życia.

Wniosek w formie elektronicznej (online portal Emp@tia lub platformę bankową) można składać od 1 lipca 2019, a począwszy od 1 sierpnia 2019 można także składać wnioski drogą tradycyjną w urzędzie miasta/gminy.

Back to school – przybory szkolne 2018

Z czego składa się wyprawka do szkoły? To przede wszystkim zeszyty, piórnik wyposażony w podstawowe przybory, takie jak pióro, ołówek, gumka, temperówka, linijka, ekierka, kątomierz, nożyczki czy klej oraz worki na strój i obuwie, pudełko śniadaniowe i bidon.

Najmłodsze dzieci potrzebują też kredek, farbek, mazaków i innych akcesoriów. Z czasem jest ich coraz mniej, ale za to zeszyty stają się coraz grubsze. W przypadku nastoletnich dzieci dochodzą do tego jeszcze elektroniczne gadżety, takie jak kalkulatory czy tablety.

Jeśli przed Tobą wyprawka do pierwszej klasy szkoły podstawowej, dla szóstoklasisty, czy ucznia szkoły średniej, a Ty szukasz wskazówek w tym zakresie, zobacz poradnik: Wyprawka szkolna – co kupić dla ucznia? Lista zakupów

Plecak szkolny, czyli podstawa wyprawki

Wszystkie te przedmioty trzeba jakoś przenieść, a służą do tego oczywiście plecaki szkolne. Przy ich wyborze należy zwrócić uwagę przede wszystkim na pakowność i wykorzystany materiał. Dobry plecak dla dziecka do szkoły ma regulowane szelki i usztywnione dno, waży około 0,5 kg i ma „oddychające” plecy. Alternatywę stanowi plecak na kółkach, który odciąża kręgosłup młodego ucznia.

Jakie plecaki do szkoły są najlepsze? Odpowiedź znajdziesz w poradniku: Jaki plecak do szkoły? TOP 5 plecaków dla dzieci

Plecaki i tornistry w sklepie >

jak przygotować dziecko do szkoły

Komputer czy laptop dla dziecka?

Komputer przydaje się do nauki i do zabawy, więc jego obecność w pokoju dziecięcym może być więc całkowicie uzasadniona. Pozostaje jeszcze pytanie, czy lepiej wybrać komputer stacjonarny czy jednak przenośny laptop.

Kiedy wybrać laptop dla ucznia?

Laptop może być lepszym rozwiązaniem dla starszego dziecka, które spędza więcej czasu poza domem. Laptop dla dziecka może okazać się lepszy także wtedy, gdy jego pokój jest niewielki, nie chcemy dodatkowo zabierać w nim miejsca na dedykowane biurko. Laptop zawsze można schować do szafki, gdy nie jest używany.

A jaki laptop dla dziecka wybrać, czym należy się kierować i na jaki wydatek trzeba się przygotować? Odpowiedzi znajdziesz w artykule: Jaki laptop dla ucznia wybrać? Poradnik 

Ranking laptopów dla dzieci: Jaki laptop do szkoły? Ranking TOP 5

Laptopy w sklepie >

Kiedy komputer dla ucznia?

Stacjonarny komputer dla dziecka może z kolei zapewnić większą wydajność, wyższy poziom ergonomii i lepszą elastyczność w rozbudowywaniu przez kolejne lata. Jeśli zatem w pokoju dysponujesz miejscem na dedykowane biurko dla komputera z monitorem, to wówczas pecet powinien sprawdzić się lepiej niż laptop.

Wszystko, co musisz wiedzieć wybierając komputer dla ucznia oraz aktualnie polecane modele znajdziesz w poradniku: Jaki komputer dla dziecka wybrać?

Komputery PC w sklepie >

A może komputer AiO?

Komputer typu AiO – czyli All-in-One – to dobry kompromis pomiędzy komputerem stacjonarnym w osobnej obudowie, a laptopem. Z jednej strony taki sprzęt potrafi zaoferować dobrą wydajność i ergonomię, z drugiej zajmuje niewiele miejsca, ponieważ wszystkie podzespoły znajdują się w obudowie monitora.

Więcej informacji znajdziesz w poradniku: Jak wybrać komputer All in One?

Komputery AiO w sklepie >

Co do komputera? Jakie oprogramowanie antywirusowe?

Do komputera potrzebne będą też peryferia, przede wszystkim ergonomiczna myszka i klawiatura – bezprzewodowe lub przewodowe. W przypadku zakupu klasycznego zestawu PC potrzebny też będzie monitor. Optymalny będzie model o przekątnej około 23 cali i rozdzielczości HD+ lub FullHD.

Niezależnie od wybranej wersji, warto również zadbać o to, by na komputerze znalazło się oprogramowanie typu Internet security lub antywirusowe, które zablokuje zagrożenia czyhające w sieci. Jakie aplikacje sprawdzają się najlepiej?

Sprawdź poradnik: Jaki antywirus kupić? Najlepsze płatne programy antywirusowe

Oprogramowanie antywirusowe w sklepie >

Dobra drukarka, czyli niezbędny sprzęt dla ucznia

W parze z komputerem powinna iść drukarka, a najlepiej urządzenie wielofunkcyjne, działające także jako kopiarka i skaner. Taki sprzęt przyda się nie tylko dziecku, ale też innym członkom rodziny.

Dlaczego wielofunkcyjna drukarka dla dziecka jest dobrą inwestycją? Choćby dlatego, że pozwala na drukowanie materiałów, które przydają się w szkole – na przykład plan prezentacji, lub skanowanie pożyczonych od kolegów zeszytów – np.: w celu nadrobienia zaległości.

Jaka drukarka dla ucznia będzie najlepsza? Monochromatyczna laserowa wskazana jest, gdy drukuje się sam tekst, natomiast kolorowa atramentowa, gdy chcielibyśmy drukować także kolorowe obrazki i wykresy. Przede wszystkim przy wyborze należy zwrócić uwagę na:

 • oszczędność – to głównie niedrogie materiały eksploatacyjne,
 • (dziecinnie) prostą obsługę – plusem jest kolorowy wyświetlacz LCD,
 • optymalną rozdzielczość i szybkie działanie – zalecane co najmniej 1200x600dpi i 8 stron na minutę lub więcej.

Więcej informacji na ten temat oraz konkretne modele polecane przez nas znajdziesz w poradniku: Drukarka dla ucznia – jak wybrać? TOP 5

Drukarki w sklepie >

jak przygotować dziecko do szkoły

Tablet dla dziecka – czy warto?

Jednym z lepszych gadżetów, jakie można podarować dziecku, jest tablet. To urządzenie łączy w sobie funkcjonalność komputera i mobilność smartfona. Nawet tani tablet dla dziecka pozwoli mu efektywniej uczyć się i odrabiać zadania, a w wolnej chwili rozwijać zainteresowania, zdobywać wiedzę, bawić się, na przykład przy grach.

Jaki tablet dla dziecka wybrać? Przede wszystkim powinien być lekki, a zarazem solidny – by jego przenoszenie nie stanowiło problemu, a przygody nie kończyły się awarią. Optymalny wyświetlacz, o przekątnej pomiędzy 7 a 10 cali, dużo pamięci RAM – najlepiej 2GB RAM i system Android lub Windows 10.

Więcej informacji znajdziesz w poradniku: Jaki tablet dla ucznia wybrać? Najważniejsze cechy

Ranking polecanych tabletów dla dzieci: Wybieramy tablet do szkoły. Ranking tabletów dla ucznia

Tablety w sklepie >

Spełniający wspomniane wymagania tablet dla dzieci z WiFi to jedno, ale w szkole średniej przydać może się również tablet graficzny. To coś, co zainteresuje przede wszystkich młodych artystów i techników.

Więcej o tych urządzeniach przeczytasz w poradniku: Jaki tablet graficzny wybrać?

Tablety graficzne w sklepie >

Niezależnie od wyboru warto też pomyśleć o etui na tablet dla dziecka – tak dla bezpieczeństwa.

Stały kontakt z dzieckiem – jaki smartfon dla ucznia?

Ze smartfonów nie wolno korzystać podczas zajęć, ale wyposażenie dziecka w takie urządzenie może być dobrym pomysłem, ponieważ możliwe jest wówczas utrzymywanie z nim stałego kontaktu. Warto się jednak upewnić, czy dziecko może nosić telefon do szkoły, sprawdzając to w regulaminie lub kontaktując się z dyrekcją.

Nie zapominajmy, że smartfon służyć będzie dziecku nie tylko do kontaktu z rodzicami, ale też do rozmawiania ze znajomymi, uczenia się czy rozrywki. Jaki powinien być smartfon dla dziecka? Oto najważniejsze cechy:

 • wyświetlacz od 4,5 do 5-cali,
 • pojemny akumulator – od 3000mAh,
 • moduł łączności WiFi (Internet),
 • GPS – lokalizacja telefonu pozwala określić położenie dziecka,
 • solidna obudowa i chroniony ekran
 • rekomendowana odporność na zachlapania i zalania napojem.

Więcej porad znajdziesz w poradniku: Jaki telefon dla dziecka wybrać? Najważniejsze cechy

Zobacz również ranking najlepszych smartfonów dla dzieci: Jaki smartfon dla dziecka wybrać? TOP 5

Jaki wiek dziecka jest odpowiedni na smartfon? Na to pytanie nie ma jednej uniwersalnej odpowiedzi i każdy rodzic podejmie tę decyzję sam, zależnie od dojrzałości dziecka. Siódma klasa może być dobrym momentem na taki gadżet.

Smartfony w sklepie >

jak przygotować dziecko do szkoły

Zegarek dla dziecka z GPS – czy jest konieczny?

Jeśli uważasz, że dla twojego dziecka jest jeszcze za wcześnie na smartfon, ale chcesz wiedzieć, gdzie jest i co się z nim dzieje, to z pomocą przychodzą zegarki dla dzieci. Dlaczego rodzice decydują się na zakup takich gadżetów?

Zegarek z GPS dla dziecka pozwala określić jego położenie – funkcja „gdzie jest moje dziecko” – i upewnić się, że nie znajduje się poza wyznaczonymi granicami. Dzięki opcjom zdalnego podsłuchu i dzwonienia, wówczas można się z nim połączyć. Są dwie możliwości – potajemnie lub tak, jak zrobiłoby się to przez telefon.

Ciekawym gadżetem jest też smartwatch, czyli „inteligentny zegarek”. Może on monitorować aktywność dziecka w trakcie dnia i jego sen, wyświetlać powiadomienia ze smartfona. Dzięki temu syn lub córka nie przegapi SMS-a od rodzica. Może też oferować dostęp do rozmaitych innych funkcji, takich jak stoper czy odtwarzacz muzyki.

Więcej na ten temat dowiesz się z poradnika: Jak wybrać zegarek dla dziecka z GPS?

Smartwatche w sklepie >

A co dla dziecka do rozrywki?

Wymienione urządzenia – komputer, smartfon, tablet czy smartwatch – mogą służyć nie tylko do nauki i utrzymywania kontaktu, ale też do zabawy. Wszak nie samymi obowiązkami uczeń żyje, więc jeśli szukasz jakichś dodatkowych gadżetów do rozrywki, mamy kilka propozycji.

Świetną zabawką, która przy okazji rozwija kreatywność dziecka, jest długopis 3D do malowania przestrzennego.

Urządzeniem wartym uwagi jest także czytnik e-booków, który może posłużyć do czytania elektronicznych wersji lektur szkolnych, jak również książek spoza szkolnej listy.

Trzeba też pamiętać, że dorastającemu dziecku zmieniają się potrzeby związane z rozrywką. Większe dzieci będą się na przykład świetnie bawić, sterując dronem i obserwując świat z perspektywy „lotu ptaka”, dzięki umieszczonej na nim kamerze. Edycja i montaż takich filmów również potrafi rozwijać kreatywność i umiejętności posługiwania się nowoczesnymi aplikacjami na komputerze.

Wypada również wspomnieć o elektrycznych pojazdach – hulajnogach i deskorolkach – które poza dostarczaniem rozrywki zapewniają motywację do spędzania czasu na dworze. Dojazd do szkoły w taki sposób? Jeśli tylko trasa na to pozwala i jest bezpieczna, a szkole są specjalne miejsca do przechowywania rowerów. Brzmi świetnie!

Wojciech Kulik

W nowych technologiach szuka realnego wpływu na ludzkie życie i na nim właśnie się koncentruje. Na co dzień wyznaje zasadę, że prawdopodobieństwo powodzenia zawsze wynosi 50 proc., a to więcej niż potrzeba, by działać.