Jak przechowywać kawę?

02.02.2018 | autor: Julia Sowińska | Przeczytasz w 5 minut
Zwiększ rozmiar tekstu

Pobudzająca kawa ma wielu amatorów. Wyjątkowy smak, niepowtarzalny aromat – wszystko to jest zasługą świeżości. Niestety, z każdym dniem po otwarciu nowego opakowania znajdująca się w nim kawa wietrzeje, co przekłada się na jej smak i zapach. Czy można uniknąć takiej sytuacji? Tak – wystarczy tylko w odpowiedni sposób przechowywać zapasy kawy. W jaki sposób można uchronić ten produkt przed utratą świeżości?

Różne są rodzaje kawy, różny jest sposób ich pakowania. Łączy je jedno – wymagają one odpowiednich warunków przechowywania, dzięki czemu będą mogły dłużej zachować swe właściwości. Jeśli w porę wyznaczymy miejsce, w którym nasza kawa będzie odpowiednio zabezpieczona, dłużej będziemy się mogli cieszyć jej wybornym smakiem.

W tym poradniku znajdziesz:

  • Jak długo można przechowywać kawę w domu?
  • Co wpływa na utratę świeżości kawy?
  • Jak przechowywać kawę ziarnistą i mieloną?
  • Mity o przechowywaniu kawy
  • Akcesoria do przechowywania kawy

Jak długo można przechowywać kawę w domu?

Kawę, szczególnie ziarnistą, można przechowywać bardzo długo. W rzeczywistości im dłuższy czas przechowywania, tym słabszy aromat kawy. Jeśli przyjrzymy się terminom przydatności, umieszczanym na opakowaniach poszczególnych kaw, zauważymy jedno – są one bardzo długie. Bariści ostrzegają jednak, by nigdy nie kupować kawy na zapas.

Nawet odpowiedni sposób przechowywania kawy nie zmieni faktu, iż z czasem kawa taka wietrzeje. Ziarnista kawa najlepiej smakuje od 3-4 dni po wypaleniu do 3-4 tygodni, mielona traci swe najlepsze właściwości jeszcze szybciej. Warto więc szukać kawy świeżo palonej lub kupować jej tylko tyle, ile potrzebujemy w najbliższych dniach lub tygodniach.

jak przechowywać kawę

Co wpływa na utratę świeżości kawy?

Kawa ziarnista oraz mielona stopniowo traci swój aromat oraz naturalny smak. To proces normalny, przed którym trudno jest się uchronić. Można go jedynie spowolnić poprzez przechowywanie kawy w odpowiedni sposób oraz przez unikanie tych czynników, które mogą przyspieszyć proces wietrzenia. Wrogowie świeżej kawy to:

  • powietrze,
  • światło dzienne,
  • wysokie temperatury,
  • wilgoć,
  • przechowywanie w sąsiedztwie produktów o ostrym zapachu.

Te zagrożenia sprawiają, że pojemniki z kawą musimy trzymać możliwie jak najdalej od kuchenek, zlewów i innych urządzeń, których uruchamianie oznacza kontakt z wodą lub ciepłem. Warto również pamiętać, że na jakość przechowywanej w naszym domu kawy istotny wpływ ma jej sąsiedztwo. Kawa dość szybko wchłania obce zapachy, przy czym największym zagrożeniem dla niej są produkty o dość ostrych zapachach.

Jak przechowywać kawę ziarnistą?

Jak przechowywać kawę ziarnistą w prawidłowy sposób? Kawa ziarnista najdłużej zachowuje swą świeżość, jednak brak odpowiednich warunków i na niej odbije się dość mocno. Źle znosi światło słoneczne, wilgoć oraz wysoką temperaturę. Idealne miejsce dla takiej kawy jest suche, chłodne i ciemne zarazem np. spiżarka, szuflada, szafka kuchenna.

W czym przechowywać kawę ziarnistą?

Możliwości przechowywania kawy ziarnistej jest sporo. Po otwarciu oryginalnego opakowania można ją przesypać do pojemnika ze szczelnym zamknięciem. Nie może być to jednak zwykły słoik, gdyż przez jasne szkło światło przedostanie się bez większych problemów. Bezpieczniejsze jest zatem postawienie na specjalny pojemnik do przechowywania kawy lub, w ostateczności, ukrycie słoika z ziarnami kawy w ciemnej szufladzie. Można też wykorzystać specjalne pojemniki ze szczelnymi pokrywkami. Są one wykonane z metalu lub z wysokiej jakości ceramiki.

Najprostszym i najtańszym sposobem przechowywania kawy jest pozostawienie jej w oryginalnym opakowaniu. Ich metalizowane wnętrza oraz wbudowane wentyle sprawiają, iż każde opakowanie staje się automatycznie najlepszym pojemnikiem do przechowywania kawy. Po jego otwarciu wystarczy przecież wykorzystać specjalne klipsy, które pozwolą nam uchronić pozostałą w opakowaniu kawę przed wietrzeniem.

Jak przechowywać kawę mieloną?

Teoretycznie taka kawa nie różni się zbytnio od kawy ziarnistej, jednak fakt jej rozdrobnienia sprawia, że znacznie szybciej traci ona swój aromat oraz smak. I tu ważne jest trzymanie kawy w miejscu suchym oraz chłodnym, i tu ogromną rolę odgrywa ochrona przed światłem.

Szczególnego znaczenia nabiera w przypadku kawy mielonej ograniczenie dostępu powietrza, mogącego jeszcze bardziej przyspieszyć proces wietrzenia tej kawy. Szczelny pojemnik, umieszczony w ciemnym, chłodnym i suchym miejscu albo oryginalne opakowanie, spięte solidnym klipsem – oto najlepsze rozwiązania dla tego rodzaju kawy.

jak przechowywać kawę

Kawa rozpuszczalna – co warto wiedzieć?

Ten rodzaj kawy ma swą specyfikę, wynikającą z metod jej produkcji. Jedną z nich jest liofilizacja, czyli suszenie przez wymrożenie. W tym przypadku zmielone ziarna kawy parzy się w ogromnych zbiornikach, a pozyskany w trakcie tego procesu wywar jest starannie oczyszczany i filtrowany. Ostatnim etapem produkcji kawy rozpuszczalnej w taki sposób jest jej suszenie przez wymrażanie w temperaturze –40°C. Drugą metodą produkowania kawy rozpuszczalnej jest suszenie wywaru z kawy gorącym powietrzem.

Metody pozyskiwania kawy rozpuszczalnej mają swe konsekwencje. Produkt taki ma zazwyczaj bardzo długi termin przydatności do spożycia, a jego przygotowanie jest bardzo proste. Niestety, kawa taka traci sporo na jakości, smaku i aromacie. Kawa rozpuszczalna sprawia za to najmniej problemów w kwestii przechowywania. Sprzedawana jest w szczelnych pojemnikach, w nich też powinna pozostać od chwili otwarcia aż do ostatniej drobinki.

Kawa w kapsułkach – czego powinna unikać?

Kawa w kapsułkach to rozwiązanie idealne dla tych, którzy stawiają na prostotę i wygodę. Proces parzenia takiej kawy jest wyjątkowo nieskomplikowany, nic więc dziwnego, że i przechowywanie takich kapsułek nie jest zbyt wymagającym zadaniem. Kawy i napoje kawowe, produkowane z myślą o ekspresach kapsułkowych, są umieszczane w hermetycznie zamkniętych pojemniczkach. Wystarczy zatem pojemnik lub pudełko, w którym będziemy mogli zamknąć kapsułki, chroniąc je przed światłem oraz wilgocią.

Zobacz kawy w kapsułkach >

Mity o przechowywaniu kawy

Czy można przechowywać kawę w lodówce? Przechowywanie kawy w lodówce jest nie tylko mitem, ale również jednym z największych błędów, jakie można popełnić w trosce o utrzymanie świeżości kawy. Skąd wzięło się takie przekonanie? Odpowiedzi na to pytanie nie zna chyba nikt. Być może wynika to z błędnej interpretacji pewnych faktów.

W rzeczywistości trzymanie kawy w takim miejscu, jakim jest lodówka, może być wskazane – szczególnie w chwili, gdy chcemy walczyć z przykrymi zapachami w tym miejscu. Kawa może skutecznie pochłaniać przykre zapachy, jednak trzymanie jej w niskiej temperaturze, w otoczeniu różnych produktów spożywczych, w utrzymaniu jej świeżości nie pomoże.

Akcesoria do przechowywania kawy

Jeśli chcemy możliwie jak najdłużej zatrzymać świeżość ulubionej kawy, o kilku kwestiach powinniśmy pamiętać. Po pierwsze – najlepiej kupować kawę ziarnistą, a jej mieleniem zająć się tuż przed rozpoczęciem procesu parzenia.

Zobacz młynki do kawy >

Po drugie – jeśli lubimy kawę, powinniśmy w porę zainwestować w specjalne pojemniki, w których będziemy mogli ją bezpiecznie przechowywać. Wybór specjalnych pojemników w sklepach ze sprzętem AGD jest coraz większy, każdy z nas znajdzie zatem ciekawy i funkcjonalny zarazem dodatek do swej kuchni. Pojemniki takie można wykorzystywać zarówno do przechowywania kawy ziarnistej, jak i mielonej, możemy w nich również przechowywać kawę rozpuszczalną.

Autor
Julia Sowińska
Świetnie zorganizowana i pełna pozytywnej energii. Mama dwójki szkrabów, która ceni sobie maksymalne ułatwianie codziennych obowiązków domowych. Artystka w kuchni, która serce oddała przepisom swojej prababci. Od czasu do czasu chętnie poznaje tajniki kuchni orientalnej.
Dziękujemy, że przeczytałeś cały artykuł. Jak go oceniasz?

Czytaj więcej


Polecane produkty

HP Neverstop Laser 1200w Mono USB AirPrint™ WiFi
Cena od 1 199,00zł
HP Ink Tank 315 Kolor Atrament USB
Cena od 599,00zł
HP 652 kolor F6V24AE
Sprawdź cenę!
Accura HDMI 1.8m
Cena od 29,90zł
Accura micro USB 1.5m czarny
Sprawdź cenę!
HP 652 czarny F6V25AE
Sprawdź cenę!
HP 650 czarny CZ101AE
Sprawdź cenę!
Kingston SSD A400 480GB
Cena od 249,00zł
Accura Tule ACC-M1015
Sprawdź cenę!
Accura Napa ACC-M1204
Sprawdź cenę!
Accura Premium USB-B 1.8m czarny
Sprawdź cenę!
Accura ToledoPro ACC-K1414
Sprawdź cenę!
Accura HDMI 0.9m
Cena od 19,90zł
Accura Premium SATA 0.5m
Sprawdź cenę!
Accura micro USB 1.8m czarny
Sprawdź cenę!
Accura VGA - HDMI
Sprawdź cenę!
Accura USB-C czarny
Sprawdź cenę!
Accura micro USB 1.0m czarny
Sprawdź cenę!
Accura USB 3.0 - USB-C czarny
Sprawdź cenę!
Accura Ring ACC5115 black
Sprawdź cenę!
Accura HDMI 3.0m
Cena od 39,90zł
Kingston DataTraveler 100 G3 32GB USB 3.0
Sprawdź cenę!
Accura micro USB 1.0m czarny
Sprawdź cenę!
Accura Premium SATA III 0.5m metalowe zatrzaski
Sprawdź cenę!
CA Office Skytop CA-1208
Sprawdź cenę!
HP 650 kolor CZ102AE
Sprawdź cenę!
Accura Premium kat5 5.0m szary
Sprawdź cenę!
Accura Premium 2.0m szary
Sprawdź cenę!
Accura Zion ACC-M1009 Silent
Sprawdź cenę!
Accura Premium miniJack 1.2m
Sprawdź cenę!
Kingston microSDHC Canvas Select Plus 32GB 100R Class 10 UHS-I
Sprawdź cenę!
GOODRAM CX400 512GB
Sprawdź cenę!
Accura Vista ACC-K1411
Sprawdź cenę!
HP 301 czarny CH561EE
Sprawdź cenę!
Accura Triple 17W AccuQuick
Cena od 39,90zł
Kingston microSDXC Canvas Select Plus 128GB 100R Class 10 UHS-I
Sprawdź cenę!
Accura Premium VGA
Sprawdź cenę!
Accura Premium USB-B 3.0m czarny
Sprawdź cenę!
Accura Light 30W AccuQuick 3.0
Cena od 39,90zł
Accura Premium DVI/D 1.8m
Cena od 34,90zł