Jak podłączyć komputer do telewizora? Poradnik

Jak podłączyć komputer do telewizora?

W ostatnich latach jesteśmy świadkami prawdziwej rewolucji w sposobie użytkowania naszych telewizorów. Wiele lat temu służyły nam do oglądania ograniczonego katalogu filmów i seriali. Mowa tu oczywiście o programach telewizyjnych oraz filmach odtwarzanych z zewnętrznych odtwarzaczy. Teraz telewizory to urządzenia, które stanowią centrum rozrywki w domach. Telewizory są coraz częściej stosowane po prostu jako wielkie monitory, na których oglądamy filmy z serwisów streamingowych i VOD, surfujemy po Internecie, czy przeglądamy zdjęcia. Część z tych czynności jest znacznie wygodniejsza, gdy podłączymy nasz komputer do telewizora. Zobacz jak to zrobić.

Zachęcamy także do przeczytania naszego artykułu Jaki telewizor wybrać, w którym znajdziesz wiele praktycznych porad, dotyczących zakupu telewizora. A jeśli interesują Cię najnowsze modele, koniecznie zobacz nasz Ranking telewizorów. Przejdźmy jednak do tematu, czyli jak podłaczyć laptop z TV bezprzewodowo lub po kablu.

W tym artykule znajdziesz:


Wszystkie telewizory


Jak podłączyć komputer do telewizora przez HDMI?

Złącze HDMI można śmiało nazwać światowym standardem w przesyłaniu obrazu i dźwięku z komputera na telewizory, czy monitory. Jeśli zastanawiamy się, jak połączyć telewizor z komputerem, to to rozwiązanie jest optymalne. Praktycznie każdy nowy telewizor posiada przynajmniej jedno takie złącze, a wielu przypadkach aż cztery.

Jak podłączyć telewizor do komputera przez HDMI? Jeśli nasz komputer również posiada taki port (a najczęściej każdy laptop czy komputer typu desktop posiada HDMI), to sprawa jest niezwykle prosta. Musimy zaopatrzyć się w kabel HDMI i połączyć port komputera z portem telewizora. Następnie musimy wybrać w opcjach telewizora właściwe źródło sygnału, czyli wejście HDMI, przełączając się na nie za pomocą pilota i przycisku „Input”. Większość telewizorów posiada więcej niż jeden port HDMI, a więc być może będziesz musiał nacisnąć przycisk „Input” kilka razy. Spora część telewizorów może wykryć automatycznie sygnał i przełączyć od razu na dane wejście HDMI.


Kable HDMI w sklepie


Następnie należy prawym przyciskiem myszy kliknąć na pulpit i przejść do „Ustawienia ekranu”. Niektóre telewizory, szczególnie te starsze, mogą nie zostać automatycznie wykryte. Kliknij na opcję „Wykryj inne wyświetlacze”. Później kliknij na „Identyfikuj”. Zobaczysz cyfry 1 i 2 przy Twoim monitorze i przy telewizorze. Cyfra 1 oznacza wyświetlacz główny, a cyfra 2 wyświetlacz dodatkowy. Następnie obok jest opcja trybu pracy wielu wyświetlaczy, która pozwala na dokonanie kilku wyborów:

  • Powiel te ekrany – ustawienie to sprawi, że ekran TV będzie kopią tego, co jest wyświetlane na monitorze
  • Rozszerz te ekrany – Twój TV stanie się rozszerzoną wersją ekranu monitora
  • Pokaż tylko na 1 – nastąpi „miękkie” odłączenie ekranu 2
  • Pokaż tylko na 2 – nastąpi „miękkie” odłączenie ekranu 1, jest to przydatne gdy chcesz widzieć obraz tylko na TV

Na końcu trzeba kliknąć w tym menu „Zastosuj”. Indywidualne ustawienia wyświetlaczy można zmienić klikając na ekran o danym numerze i wybierając „Zaawansowane ustawienia wyświetlaczy”

Olbrzymią zaletą użycia kabla HDMI jest to, że za jego pomocą prześlemy zarówno wysokiej jakości obraz, jak i dźwięk. Warto jednak zwrócić uwagę, że kable HDMI są sprzedawane w wielu wersjach złączy, które pozwalają na przesyłanie obrazu w różnej jakości. Z Full HD poradzi sobie każdy rodzaj kabla HDMI, z 4K już niekonieczne, o czym piszemy poniżej. Zobacz również nasz poradnik jak wybrać HMDI.

Komputer i telewizor 4K – jak sparować?

Jeśli chcesz podłączyć komputer do telewizora 4K, to pamiętaj, że Twój komputer musi posiadać port HDMI w wersji przynajmniej 1.4a. Jeśli taki posiada, to rozdzielczość 4K uzyskasz przy maksymalnie 30 klatkach na sekundę. Aby przesyłać obraz w wyższej jakości, np. 4K w 60 klatkach na sekundę, potrzebne jest złącze HDMI w wersji 2.0. To istotne szczególnie w przypadku, gdy zależy nam na uzyskaniu płynnego obrazu np. w grach.

Najwyższej jakości obraz w 4K i 120 klatkach na sekundę z HDR10/Dolby Vision natomiast wymaga portu HDMI 2.1, który jest coraz popularniejszy. Z kolei w przypadku, gdy mamy telewizor 4K, a w naszym komputerze mamy złącze HDMI w wersji starszej niż 1.4a, to niestety nie uzyskamy obrazu Ultra HD.


Polecane telewizory 4K


Komputer bez HDMI i telewizor – jak podłączyć?

Nie każdy laptop, czy komputer stacjonarny posiada standardowy port HDMI. Może to być na przykład złącze Micro HDMI, Mini Display Port, czy Display Port. Dla takiego złącza trzeba kupić odpowiedni kabel Display Port, który będzie pasować do posiadanego przez nas portu, a z drugiej strony będzie miał złącze HDMI. Innym rozwiązaniem jest zastosowanie adaptera HDMI.

Warto pamiętać o tym, żeby kabel miał odpowiednią długość, abyśmy mogli komfortowo korzystać z komputera. Dodatkowo trzeba zwrócić uwagę na to, że współczesne telewizory nie posiadają gniazd DisplayPort, więc to po stronie TV trzeba użyć końcówki HDMI. Odróżnisz końcówkę HDMI po symetrycznym kształcie i 19 pinach. DisplayPort ma prostokątny kształt z dodatkową krzywizną z jednej strony i ma 20 pinów. Zobacz również jaki kablel HDMI – USB-C wybrać?

Jak podłączyć komputer do telewizora, czyli DVI do HDMI?

Jeśli w naszym komputerze lub laptopie znajduje się starsze złącze DVI (Digital Visual Interface), niestety nie prześlemy równocześnie dźwięku. W sklepie bez problemu kupimy odpowiedni adapter DVI-HDMI, ale potrzebny też będzie dodatkowo kabel audio, którym również należy połączyć komputer z telewizorem (wcześniej warto sprawdzić, czy telewizor dysponuje odpowiednim złączem).

Jak podłączyć telewizor do komputera?

Połączenie komputera z telewizorem przez DVI wymaga dokonania następujących kroków:

  1. Podłącz kabel DVI/VGA (męski-męski), a w przypadku złącza VGA w telewizorze, należy użyć po tej stronie przejściówki DVI-HDMI (męska końcówka)
  2. Podłącz kabel 3.5 mm audio (męski-męski) z wejścia na słuchawki z komputera/laptopa (zazwyczaj to zielony port) i podepnij go do wejścia audio w TV
  3. Następnie użyj instrukcji z sekcji „Jak podłączyć komputer do telewizora przez HDMI?”

Bezprzewodowe połączenie komputera z telewizorem

Jeśli tylko mamy odpowiedni sprzęt, najwygodniej będzie połączyć nasze urządzenia bez użycia kabli. Jak podłączyć telewizor do komputera bezprzewodowo? Możliwości jest wiele, my przedstawimy dwie z nich.

  • Technologia Wireless Display firmy Intel (Intel WiDi)

Obecnie technologia Wireless Display firmy Intel spotykana wyłącznie w starszych urządzeniach i zastąpiona przez standard Miracast. Za pomocą Intel WiDi można było przesłać obraz w rozdzielczości HD oraz dźwięk. Jej zaletą jest dość proste podłączenie laptopa do tv bezprzewodowo – łatwa konfiguracja, ale minusem – brak możliwości przesyłu obrazu w wyższej jakości. Spowodowało to stopniowe odchodzenie od tego standardu.

  • Miracast

Rozwiązanie wykorzystujące technologię Wi-Fi Direct umożliwiające połączenie dwóch urządzeń (w tym wypadku komputera i telewizora) bezpośrednio ze sobą. Dzięki Miracast można przesyłać bezprzewodowo obraz i dźwięk z komputera, więc często to rozwiązanie nazywane jest „HDMI przez WiFI” Pozwala na bardzo łatwe podłączenie komputera czy laptopa do tv bezprzewodowo. Aby skorzystać z Miracast należy uruchomić w telewizorze funkcję WiFi Direct, która wykryje nasz sprzęt

  • Chromecast

Można również wykorzystać przystawkę do Smart TV np. Chromecast, którą podłącza się do telewizora przez złącze HDMI. Komputer łączy się bezprzewodowo z tym niewielkim urządzeniem pozwalając na przesyłanie obrazu, przesyłanie pulpitu lub obsługę wybranej aplikacji. Chromecast jest szczególnie przydatny w starszych telewizorach, które nie mają łączności WiFi lub mają ograniczone funkcje Smart TV.

  • AirPlay

Własny standard Apple do przesyłania obrazu z iPhone, iPad czy MacBooka na telewizor z funkcją AirPlay (starsze modele mogą nie posiadać tej funkcji) lub na podłączoną do telewizora przystawkę Apple TV.

  • Intel WiGig

Intel WiGig (Wireless Gigabit) to niezwykle szybki standard przesyłania obrazu o bardzo niskim opóźnieniu. Dzięki niemu urządzenia z WiFi (TV lub projektor) mogą korzystać z niezajętej częstotliwości 60 Hz, aby zapewnić obraz o przepustowości 7 GBps. Podłączenie telewizora do komputera przez WiGig pomoże zapomnieć o kablach. Tego typu połączenie wymaga jednak stacji dokującej. Typowo będzie ona posiadać słowa „WiGig Dock” w nazwie. Nasza karta sieciowa w komputerze dodatkowo musi obsługiwać WiGig. Produkty Intel, które są kompatybilne, to:

  • Intel Tri-Band Wireless-AC 1726
  • Intel Tri-Band Wireless-AC 18260
  • Intel Tri-Band Wireless-AC 18265
  • Intel Wireless Gigabit 11000

Jak wyświetlić obraz z komputera na telewizorze przez WiGig? Wykonaj następujące kroki:

  1. Włącz TV
  2. Włącz stację dokującą WiGig, która jest podłączona do TV
  3. Przejdź do Ustawienia -> Sieć i Internet
  4. Włącz tryb samolotowy
  5. Po prawej stronie paska zadań klikając na ikonę „Sieć”, wybierz opcję „Emisja” i następnie kliknij na stację dokującą
  6. Podążaj za instrukcjami na ekranie (jeśli ich nie ma – wszystko jest gotowe)

Jak dopasować rozdzielczość komputera do telewizora?

Na koniec warto dowiedzieć się też, jak ustawić obraz. Jeśli nasz telewizor będzie wyświetlał go nieprawidłowo, to kliknijmy prawym klawiszem myszy na pulpit Windows. Wybierz odpowiedni ekran (1 lub 2) i wybierz w zakładce „Skala i układ” opcję „Rozdzielczość wyświetlacza”, aby dokonać jej zmiany. Jeśli zmienisz rozdzielczość, ekran mignie przez chwilę, a system zapyta Cię „Czy zachować te ustawienia wyświetlacza?”. Będziesz mieć dwie opcje: „Zachowaj zmiany” albo „przywróć”. Opcja „Zachowaj zmiany” wprowadza nowo wybraną rozdzielczość, natomiast opcja „przywróć” zmienia rozdzielczość do poprzednio wybranej wartości. Warto wspomnieć, że w przypadku braku decyzji przez 15 sekund, system sam przywróci poprzednią rozdzielczość. To mechanizm zabezpieczający, w razie, gdyby pojawiły się jakieś błędy wyświetlacza uniemożliwiające normalne funkcjonowanie w danej rozdzielczości.

Jeśli nie widzisz wszystkich możliwych rozdzielczości, być może będziesz musiał użyć ekranu właściwości graficznych swojej karty graficznej. Proces ten może się różnić w zależności od producenta sprzętu.


Mogą Cię zainteresować:

zdjęcie autora
Autor
Julia Sowińska
Świetnie zorganizowana i pełna pozytywnej energii. Mama dwójki szkrabów, która ceni sobie maksymalne ułatwianie codziennych obowiązków domowych. Artystka w kuchni, która serce oddała przepisom swojej prababci. Od czasu do czasu chętnie poznaje tajniki kuchni orientalnej.
Dziękujemy, że przeczytałeś cały artykuł. Jak go oceniasz?
2.7/5 (15 głosów)

Czytaj więcej