Jak podłączyć komputer do telewizora?

W ostatnich latach jesteśmy świadkami prawdziwej rewolucji w sposobie użytkowania naszych telewizorów. Wiele lat temu telewizory służyły nam do oglądania bardzo ograniczonego katalogu filmów i seriali. Mowa tu oczywiście o programach telewizyjnych oraz filmach odtwarzanych z zewnętrznych odtwarzaczy.

Zobacz poradnik Jaki telewizor wybrać?

Obecnie telewizory są coraz częściej stosowane po prostu jako wielkie monitory, na których oglądamy filmy na żądanie, surfujemy po Internecie, czy przeglądamy zdjęcia. Część z tych czynności jest znacznie wygodniejsza, gdy podłączymy nasz komputer do telewizora.

W tym artykule znajdziesz:

  • Jak podłączyć komputer do telewizora przez HDMI?
  • Jak połączyć komputer do telewizora 4K?
  • Jak podłączyć komputer bez HDMI do telewizora?
  • Jak podłączyć komputer do telewizora – DVI do HDMI?
  • Bez kabli, czyli podłączenie bezprzewodowe komputera z telewizorem
  • Jak dopasować rozdzielczość komputera do telewizora, czyli jak ustawić obraz?

Jak podłączyć komputer do telewizora przez HDMI?

Złącze HDMI można śmiało nazwać światowym standardem w przesyłaniu obrazu i dźwięku z komputera na monitory, czy telewizory. Jeśli zastanawiamy się, jak połączyć telewizor z komputerem, to to rozwiązanie jest optymalne.

Praktycznie każdy nowy telewizor posiada przynajmniej jedno takie złącze. Jeśli nasz komputer również posiada taki port, to sprawa jest niezwykle prosta. Musimy zaopatrzyć się w kabel HDMI i połączyć port komputera z portem telewizora.

Kabel HDMI  jest sprzedawany w wielu wariantach długości – może mieć nawet kilkanaście metrów. Następnie musimy wybrać w opcjach telewizora właściwe źródło sygnału, czyli wejście HDMI.

Olbrzymią zaletą użycia kabla HDMI jest to, że za jego pomocą prześlemy zarówno wysokiej jakości obraz, jak i dźwięk.

Zobacz kable HDMI w sklepie >

Komputer i telewizor 4K – jak sparować?

Jeśli chcesz podłączyć komputer do telewizora 4K, to pamiętaj, że Twój komputer musi posiadać port HDMI w wersji przynajmniej 1.4a. Jeśli taki posiada, to rozdzielczość 4K uzyskasz przy maksymalnie 30 klatkach na sekundę.

Jeśli potrzebujesz jeszcze szybszego odświeżania, to komputer oraz telewizor muszą mieć port HDMI w wersji 2.0. W przypadku, gdy mamy telewizor 4K, a w naszym komputerze mamy złącze HDMI w wersji starszej niż 1.4a, to niestety nie uzyskamy obrazu Ultra HD.

Więcej o 4K przeczytasz w Full HD, Ultra HD i 4K UHD – jaka jest różnica i co wybrać?

Komputer bez HDMI i telewizor – jak podłączyć?

Nie każdy laptop, czy komputer stacjonarny posiada standardowy port HDMI. Może to być na przykład złącze Micro HDMI, Mini Display Port, czy Display Port. Dla takiego złącza trzeba kupić odpowiedni kabel Display Port, który będzie pasować do posiadanego przez nas portu, a z drugiej strony będzie miał złącze HDMI. Innym rozwiązaniem jest zastosowanie adaptera HDMI.

Jak podłączyć komputer do telewizora, czyli DVI do HDMI?

Jeśli w naszym komputerze lub laptopie znajduje się starsze złącze DVI (Digital Visual Interface), niestety nie prześlemy równocześnie dźwięku. W sklepie bez problemu kupimy odpowiedni adapter DVI-HDMI, ale potrzebny też będzie dodatkowo kabel audio.

Bezprzewodowe połączenie komputera z telewizorem

Jeśli tylko mamy odpowiedni sprzęt, najwygodniej będzie połączyć nasze urządzenia bez użycia kabli. Jak podłączyć telewizor do komputera bezprzewodowo? Możliwości jest wiele, my przedstawimy dwie z nich.

Technologia Wireless Display firmy Intel

Możemy skorzystać z technologii Wireless Display firmy Intel. Dzięki niej możemy przesłać obraz w rozdzielczości HD oraz dźwięk. Konfiguracja jest jednorazowa i dość prosta. Po jej wykonaniu odpowiednią funkcję będziemy uruchamiać praktycznie od ręki.

Obraz z komputera na TV przez Wi-Fi

Innym rozwiązaniem jest skorzystanie z technologii Wi-Fi Direct, którą oferują niektóre nowe telewizory. W takim wypadku nasz laptop musi posiadać interfejs Wi-Fi, z czym raczej nie powinno być problemu. W przypadku technologii Wi-Fi Direct telewizor sam wykryje nasz sprzęt – my musimy jedynie wybrać jego nazwę z listy. W przypadku takiego połączenia warto umieścić nasze filmy w bibliotece Windows Media Player.

Jak dopasować rozdzielczość komputera do telewizora?

Na koniec warto dowiedzieć się też, jak ustawić obraz. Jeśli nasz telewizor będzie wyświetlał go nieprawidłowo, to kliknijmy prawym klawiszem myszy na pulpit Windows. Następnie należy wybrać „Rozdzielczość ekranu” i dokonać jej zmiany. Możemy też wybrać „Właściwości” i w zakładce „Ustawienia” zmienić odpowiednie parametry.

Kable i adaptery, które polecamy w sklepie:

 Kable i adaptery  Kable video  Kable HDMI 
 kable i adaptery  kable video  kable HDMI