Jak podłączyć komputer do telewizora? Poradnik

Jak podłączyć komputer do telewizora?

W ostatnich latach jesteśmy świadkami prawdziwej rewolucji w sposobie użytkowania naszych telewizorów. Wiele lat temu telewizory służyły nam do oglądania bardzo ograniczonego katalogu filmów i seriali. Mowa tu oczywiście o programach telewizyjnych oraz filmach odtwarzanych z zewnętrznych odtwarzaczy.

Zobacz poradnik Jaki telewizor wybrać?

Obecnie telewizory są coraz częściej stosowane po prostu jako wielkie monitory, na których oglądamy filmy z serwisów streamingowych i VOD, surfujemy po Internecie, czy przeglądamy zdjęcia. Część z tych czynności jest znacznie wygodniejsza, gdy podłączymy nasz komputer do telewizora.

W tym artykule znajdziesz:

Jak podłączyć komputer do telewizora przez HDMI?

Złącze HDMI można śmiało nazwać światowym standardem w przesyłaniu obrazu i dźwięku z komputera na monitory, czy telewizory. Jeśli zastanawiamy się, jak połączyć telewizor z komputerem, to to rozwiązanie jest optymalne.

Praktycznie każdy nowy telewizor posiada przynajmniej jedno takie złącze. Jeśli nasz komputer również posiada taki port, to sprawa jest niezwykle prosta. Musimy zaopatrzyć się w kabel HDMI i połączyć port komputera z portem telewizora. Następnie musimy wybrać w opcjach telewizora właściwe źródło sygnału, czyli wejście HDMI.

Olbrzymią zaletą użycia kabla HDMI jest to, że za jego pomocą prześlemy zarówno wysokiej jakości obraz, jak i dźwięk. Warto jednak zwrócić uwagę, że kabel HDMI jest sprzedawany w wielu wersjach złącza, które pozwalają na przesyłanie obrazu w różnej jakości. Z Full HD poradzi sobie każdy rodzaj kabla HDMI, z 4K już niekonieczne, o czym piszemy poniżej.

Komputer i telewizor 4K – jak sparować?

Jeśli chcesz podłączyć komputer do telewizora 4K, to pamiętaj, że Twój komputer musi posiadać port HDMI w wersji przynajmniej 1.4a. Jeśli taki posiada, to rozdzielczość 4K uzyskasz przy maksymalnie 30 klatkach na sekundę.

Aby przesyłać obraz w wyższej jakości, np. 4K w 60 klatkach na sekundę, potrzebne jest złącze HDMI w wersji 2.0. To istotne szczególnie w przypadku, gdy zależy nam na uzyskaniu płynnego obrazu np. w grach.

Z kolei w przypadku, gdy mamy telewizor 4K, a w naszym komputerze mamy złącze HDMI w wersji starszej niż 1.4a, to niestety nie uzyskamy obrazu Ultra HD.

Dowiedz się więcej:

Komputer bez HDMI i telewizor – jak podłączyć?

Nie każdy laptop, czy komputer stacjonarny posiada standardowy port HDMI. Może to być na przykład złącze Micro HDMI, Mini Display Port, czy Display Port. Dla takiego złącza trzeba kupić odpowiedni kabel Display Port, który będzie pasować do posiadanego przez nas portu, a z drugiej strony będzie miał złącze HDMI. Innym rozwiązaniem jest zastosowanie adaptera HDMI.

Jak podłączyć komputer do telewizora, czyli DVI do HDMI?

Jeśli w naszym komputerze lub laptopie znajduje się starsze złącze DVI (Digital Visual Interface), niestety nie prześlemy równocześnie dźwięku. W sklepie bez problemu kupimy odpowiedni adapter DVI-HDMI, ale potrzebny też będzie dodatkowo kabel audio, którym również należy połączyć komputer z telewizorem (wcześniej warto sprawdzić, czy telewizor dysponuje odpowiednim złączem).

Bezprzewodowe połączenie komputera z telewizorem

Jeśli tylko mamy odpowiedni sprzęt, najwygodniej będzie połączyć nasze urządzenia bez użycia kabli. Jak podłączyć telewizor do komputera bezprzewodowo? Możliwości jest wiele, my przedstawimy dwie z nich.

  • Technologia Wireless Display firmy Intel (Intel WiDi)

Obecnie technologia Wireless Display firmy Intel spotykana wyłącznie w starszych urządzeniach i zastąpiona przez standard Miracast. Za pomocą Intel WiDi można było przesłać obraz w rozdzielczości HD oraz dźwięk. Jej zaletą jest dość prosta konfiguracja, ale brak możliwości przesyłu obrazu w wyższej jakości spowodował odejście od tego rozwiązania.

  • Miracast

Rozwiązanie wykorzystujące technologię Wi-Fi Direct umożliwiające połączenie dwóch urządzeń (w tym wypadku komputera i telewizora) bezpośrednio ze sobą. Dzięki Miracast można przesyłać bezprzewodowo obraz i dźwięk z komputera, więc często to rozwiązanie nazywane jest „HDMI przez WiFI”. Aby skorzystać z Miracast należy uruchomić w telewizorze funkcję WiFi Direct, która wykryje nasz sprzęt

  • Chromecast

Można również wykorzystać przystawkę do Smart TV np. Chromecast, którą podłącza się do telewizora przez złącze HDMI. Komputer łączy się bezprzewodowo z tym niewielkim urządzeniem pozwalając na przesyłanie obrazu, przesyłanie pulpitu lub obsługę wybranej aplikacji. Chromecast jest szczególnie przydatny w starszych telewizorach, które nie mają łączności WiFi lub mają ograniczone funkcje Smart TV.

  • AirPlay

Własny standard Apple do przesyłania obrazu z iPhone, iPad czy MacBooka na telewizor z funkcją AirPlay (starsze modele mogą nie posiadać tej funkcji) lub na podłączoną do telewizora przystawkę Apple TV.

Jak dopasować rozdzielczość komputera do telewizora?

Na koniec warto dowiedzieć się też, jak ustawić obraz. Jeśli nasz telewizor będzie wyświetlał go nieprawidłowo, to kliknijmy prawym klawiszem myszy na pulpit Windows. Następnie należy wybrać „Rozdzielczość ekranu” i dokonać jej zmiany. Możemy też wybrać „Właściwości” i w zakładce „Ustawienia” zmienić odpowiednie parametry.

Polecane telewizory w Komputronik.pl

Mogą Cię zainteresować:

Autor
Joanna Skornowicz
Wiecznie uśmiechnięta tatromaniaczka. Wkręcona w niedoceniane nowoczesne technologie w sprzętach AGD. Wybredna i szukająca dziury w całym. Z zaangażowaniem testuje urządzenia ułatwiające codzienne obowiązki. Niestała w związkach z myszkami i klawiaturami gamingowymi – ma słabość do nowszych modeli.
Dziękujemy, że przeczytałeś cały artykuł. Jak go oceniasz?
2.2/5 (8 głosów)

Czytaj więcej