Jak podkręcić procesor w laptopie?

Overclocking, czyli zwiększenie częstotliwości taktowania procesora lub układu graficznego, przez długi czas był procesem zarezerwowanym wyłącznie dla posiadaczy komputerów stacjonarnych. Dziś, dzięki coraz wydajniejszym układom chłodzącym, także właściciele laptopów mogą pozwolić sobie na nieco szaleństwa i wykrzesać ze swojego sprzętu trochę dodatkowej mocy, jednak nie należy przesadzać. Jak podkręcić procesor w laptopie? Przeczytaj poradnik i poznaj najważniejsze informacje na ten temat. Warto dowiedzieć się także Jaki procesor wybrać?


Polecane procesory


Spis treści:

Jakie są plusy i minusy podkręcania procesora?

Celem podkręcania procesora jest wydobycie z komputera dodatkowej mocy, co pozwoli na uzyskanie większej wydajności. Overclocking jest najczęściej stosowany przez graczy, którzy chcą cieszyć się większą płynnością w grach, gdzie nawet kilka klatek na sekundę więcej może oznaczać znacznie większą przyjemność z rozgrywki. Odpowiednio podkręcony komputer będzie działał szybciej i sprawniej – od 10% do 30% lepiej względem identycznego, niepodkręconego laptopa.

Czy są minusy overlockingu?

Podkręcanie procesora w laptopie ma zatem swoje plusy, ale niesie również pewne ryzyko. Procesor pracujący z większą częstotliwością będzie wymagał zarówno lepszego zasilacza, jak i wydajniejszego chłodzenia. O ile kupno mocniejszego zasilacza do laptopa nie będzie problemem, to zadbanie o odpowiednie chłodzenie w laptopie już tak.

Laptopy z racji swojej budowy nie zostawiają zbyt wielkiego pola manewru w tej kwestii, jednak możemy wyposażyć się w specjalną podkładkę chłodzącą, która pomoże zmniejszyć temperatury podzespołów.


Podstawki chłodzące do laptopa


Które laptopy można podkręcić?

Każdy procesor da się podkręcić, choć zysk wydajnościowy nie zawsze będzie zadowalająco wysoki.

Jeśli jesteś początkującym overclockerem i chcesz zmniejszyć ryzyko uszkodzenia sprzętu do minimum, poszukaj na forach tematycznych informacji o optymalnych wartościach taktowania i napięcia dla Twojego procesora. Jeśli natomiast chcesz sam dobrać poziomy poszczególnych ustawień, możesz użyć poniższych wskazówek.

Overclocking pozwala na znaczne zwiększenie wydajności komputera i może tchnąć nowe życie nawet w wieloletni sprzęt. Wiąże się jednak z pewnym ryzykiem nieodwracalnego uszkodzenia komputera, dlatego podkręcanie powinno być robione z głową.

Ponadto, jeśli płyta główna nie pozwala na znaczne podkręcenie, prawdopodobnie nie odczujemy żadnej różnicy w szybkości komputera.

Overlocking, czyli jak zacząć podkręcanie procesora?

Przed przystąpieniem do podkręcania procesora, warto sprawdzić jakie temperatury osiąga laptop w spoczynku i w stresie, oraz na jakie podkręcenie pozwoli nasza płyta główna. Może się bowiem zdarzyć, że płyta będzie wąskim gardłem, która pozwoli na zwiększenie osiągów o ledwie 3-5%, dla których szkoda czasu. Takie informacje znajdziemy w internecie – na forach, lub stronie producenta.

Monitorowanie temperatury procesora

Do monitorowania temperatur posłużyć może jeden ze specjalistycznych programów diagnostycznych, jak HWMonitor. Aby sprawdzić temperaturę w spoczynku, po prostu odczytaj z programu temperatury, bez uruchamiania na komputerze zbędnych aplikacji. Aby odczytać temperaturę w stresie należy obciążyć laptopa – do tego może posłużyć program Prime95.

Jaka temperatura w spoczynku?

Temperatura w spoczynku nie powinna przekraczać 75 stopni Celsjusza. To wartość orientacyjna, wiele laptopów osiąga w spoczynku nie osiąga więcej niż 50 stopni. Różnica wynika z konstrukcji laptopów – niektóre modele radzą sobie z odprowadzaniem ciepła lepiej niż inne. W stresie natomiast temperatura nie powinna przekraczać 90 stopni.

Jaka maksymalna temperatura i dodatkowe chłodzenie laptopa?

90ºC to granica, która powoduje w procesorach Intela uruchomienie tzw. throttlingu – taktowanie procesora zostanie zmniejszone, by zredukować pobór mocy i ograniczyć generowane ciepło. W ten sposób komputer zabezpiecza procesor przed spaleniem. W rezultacie komputer zacznie się zacinać, co jest efektem odwrotnym do tego, jaki chcieliśmy uzyskać przez overclocking.

Przeczytaj również:

Jakie programy do podkręcania procesora?

Aby podkręcić procesor, wystarczy ściągnąć odpowiednie oprogramowanie. Jeśli temperatury są w normie, możemy zacząć podkręcanie. Podkręcić można większość dostępnych procesorów, wśród których wymienić można procesor i5, procesor i7, czy modele AMD.

Właściciele procesorów Intel mogą skorzystać z Intel Extreme Tuning Utility (Intel XTU).
Natomiast dla posiadaczy procesorów AMD istnieje:

  • AMD OverDrive
  • AMD Ryzen Master Utility dla AMD Ryzen.

Dwa najważniejsze parametry podkręcanego procesora to częstotliwość taktowania oraz napięcie. Wartości, jakie powinniśmy ustawić, zależą ściśle od modelu laptopa i jego podzespołów. Dodatkowo, ze względów bezpieczeństwa, dopuszczalne wartości maksymalne są często ograniczone przez wgraną wersję BIOSu – do większej konfigurowalności konieczna może być instalacja innej jego wersji.

Jak podkręcić procesor w laptopie?

  1. Zwiększ taktowanie o 2 max 10 MHz i wykonaj test obciążeniowy. Jeśli nie ma artefaktów, a komputer się nie przegrzewa, możesz powtórzyć ten etap aż do napotkania problemów. Gdy pojawią się problemy – wróć do ostatniego działającego taktowania.
  2. Jeśli zaczynają występować blue screeny, to znak, że dla danego taktowania potrzebne jest większe napięcie – zwiększ je o 0.00625 V i ponownie wykonaj test obciążeniowy.
  3. Jeśli mimo ciągłego zwiększania napięcia wciąż pojawiają się blue screeny, winny może być zbyt słaby zasilacz. Pamiętaj też, że zwiększenie napięcia spowoduje generowanie większego ciepła, dlatego uważnie śledź temperatury w spoczynku i stresie.
  4. Powtarzaj te czynności do momentu, gdy temperatury zaczną osiągać poziom 90 stopni – to granica krytyczna, której podkręcony procesor do laptopa nie powinien przekraczać.
  5. Jeśli chcesz podkręcać dalej – musisz zadbać o wydajniejsze chłodzenie. Wśród zapalonych overclockerów prym wiedzie chłodzenie wodne, które można zainstalować w niektórych laptopach.

Podsumowując – jeśli dysponujemy laptopem z wydajnym procesorem i dobrym chłodzeniem, podkręcenie może przynieść znaczące zwiększenie jego mocy. W przypadku słabszych procesorów ryzyko przegrzewania się w stosunku do potencjalnego zysku wydajności może okazać się zbyt duże.


Mogą Cię zainteresować:

zdjęcie autora
Autor
Joanna Skornowicz
Wiecznie uśmiechnięta tatromaniaczka. Wkręcona w niedoceniane nowoczesne technologie w sprzętach AGD. Wybredna i szukająca dziury w całym. Z zaangażowaniem testuje urządzenia ułatwiające codzienne obowiązki. Niestała w związkach z myszkami i klawiaturami gamingowymi – ma słabość do nowszych modeli.
Dziękujemy, że przeczytałeś cały artykuł. Jak go oceniasz?
4.3/5 (6 głosów)

Czytaj więcej