Jak płacić telefonem? Jaki telefon do płatności zbliżeniowych?


Na początku XXI wieku płatności gotówkowe zaczęły być wypierane przez płatności za pomocą kart – najpierw klasycznych, wymagających wpisania kodu PIN, potem zbliżeniowych. Mało kto przypuszczał, że i one doczekają konkurencji, która pojawiła w momencie rozkwitu smartfonów po 2010 roku.

Dzięki temu rozwiązaniu nie musimy zabierać na zakupy ani gotówki, ani karty do bankomatu – wystarczy smartfon z NFC. Ale jak płacić telefonem za zakupy? I czy płatności smartfonem są bezpieczne?

W tym poradniku znajdziesz odpowiedzi na najważniejsze pytania związane z płatnością zbliżeniową:

 • Jak płacić telefonem w sklepie?
 • Czy płatności zbliżeniowe są bezpieczne?
 • Google Pay w Polsce
 • Co zrobić, aby zacząć korzystać z Google Pay
 • Apple Pay w Polsce
 • Jak zacząć korzystać z Apple Pay
 • Jak płacić telefonem bez NFC? Jak działa BLIK?
 • Jak płacić telefonem przy użyciu BLIK?
 • Jak wypłacić pieniądze z bankomatu telefonem?
 • Przyjmowanie płatności zbliżeniowych telefonem
 • Jaki telefon do płatności zbliżeniowych? Ranking

Jak płacić telefonem w sklepie?

Aby możliwe było płacenie telefonem w sklepie, należy posiadać smartfon z NFC.

NFC to radiowy standard komunikacji na bliskie odległości, który w najnowszych modelach smartfonów występuje w komplecie z modułem Bluetooth oraz WiFi.

Niezbędna będzie także aplikacja banku, w którym posiada konto właściciel urządzenia. Aktualnie odpowiednie aplikacje dla płatności telefonem wspiera kilkanaście polskich banków, w tym te najbardziej popularne, jak PKO BP, BZ WBK, Alior, ING czy Millenium. W każdym przypadku telefonem należy posłużyć się jak kartą zbliżeniową, czyli po prostu przystawić go do terminala płatniczego.

Smartfony z NFC w sklepie >

jak płacić telefonem

Czy płatności zbliżeniowe są bezpieczne?

Płatności mobilne są zabezpieczane na kilka różnych sposobów – zaczynając od wprowadzania PIN, kończąc na tokenach.

Bezpieczeństwo płatności Google Pay

Jeśli chodzi o kwestie techniczne, Google Pay szyfruje i przechowuje dane karty na bezpiecznych serwerach, zaś karta skonfigurowana do płatności w sklepach otrzymuje numer konta wirtualnego (VAN), który sprzedawca widzi podczas zakupów – dane samej karty nie są udostępniane sprzedawcom, gdy wykonywane są płatności zbliżeniowe.

Bezpieczeństwo płatności BLIK

W przypadku BLIK generowany jest sześciocyfrowy ciąg cyfr, ważny ok. 90 sekund. Ponadto można ustawić kwotę, powyżej której potwierdzeniem płatności będzie wprowadzeniu PIN.

Bezpieczeństwo płatności Apple Pay

Apple Pay chroni transakcje, korzystając z funkcji zabezpieczeń wbudowanych w sprzęt i oprogramowanie urządzenia. Dodatkowo, aby można było korzystać z usługi Apple Pay, na urządzeniu musi być ustawiony kod oraz (opcjonalnie) funkcja Face ID lub Touch ID. Można użyć prostego kodu lub zwiększyć poziom bezpieczeństwa, konfigurując bardziej złożony kod.

Google Pay w Polsce

Płatności Google Pay są akceptowane wszędzie tam, gdzie można płacić kartą zbliżeniową. Mogą także posłużyć do płatność w sklepach online i serwisach – jak Allegro czy UBER, oraz aplikacjach. Google Pay działa z kartami kredytowymi i debetowymi banków wydających karty, które biorą udział w programie.

Korzystanie z Google Pay w sklepach jest też możliwe na każdym urządzeniu z obsługą komunikacji NFC i Androidem w wersji Lollipop 5.0 lub nowszej.

Posiadacze urządzeń bez obsługi komunikacji NFC mogą płacić za pomocą Google Pay w aplikacjach mobilnych sprzedawców.

Banki, które wpierają Google Pay:

Aktualnie Google Pay wspierają: Alior Bank, BGZ BNP, BZ WBK, Citi Handlowy, Edenred, Eurobank, Getin, ING, mBank, Nest Bank, Orange Finanse, Plus Bank, Raiffeisen Bank, Sodexo, T-Mobile Usługi Bankowe.

Jak zacząć korzystać z Google Pay?

Aby skonfigurować aplikację Google Pay, należy:

 1. Pobrać aplikację Google Pay ze sklepu Google Play.
 2. Po jej instalacji i uruchomieniu dodać kartę, korzystając ze znaczka „+”, który znajduje się w zakładce Moje Karty w Menu.
 3. Następnie należy określić rodzaj karty (debetowa lub kredytowa), a kolejny krok to wpisanie jej danych i weryfikacja. Odbywa się ona na kilka sposobów: przez e-mail, SMS-a, telefon lub aplikację banku (może być konieczne zainstalowanie aplikacji).
 4. Ostatni sposób to niewielkie obciążenie konta na rzecz Google Play – w celu zakończenia weryfikacji należy wówczas podać sześciocyfrowy kod znajdujący w tytule obciążenia.

jak płacić telefonem

Apple Pay w Polsce – jakie banki?

Apple Pay ruszyło w Polsce niedawno – od 19 czerwca 2018. W dniu rozpoczęcia działania usługi, otrzymała ona wsparcie od następujących banków: Alior Bank, Bank Pekao, BNP Paribas, Credit Agricole, Getin Bank, ING Bank Śląski, mBank, Bank Millennium, Nest Bank, Raiffeisen Polbank, Santander (dawny BZ WBK), Getin Bank, T-Mobile Usługi Bankowe, a także N26, Monese oraz Revolut.

Z tego rozwiązania mogą korzystać posiadacze smartfonów Apple z NFC, czyli modeli: iPhone 6s, iPhpone 6s Plus, iPhone 7, iPhone 7 Plus, iPhone 8, iPhone 8 Plus, iPhone X, iPhone XR, iPhone XS, iPhone XS Max, a także najnowszych modeli iPhone 11, iPhone 11 Pro, iPhone 11 Pro Max.

Z Apple Pay współpracują także tablety iPad 2018, iPad mini 2019, iPad Air 2019, iPad Pro 10,5”, iPad Pro 11” 2018, iPad Pro 12,9” 2018.

Usługa Apple Pay obejmuje również wszystkie smartwatche Apple Watch.

Z Apple Pay może korzystać każdy, kto ma odpowiednie urządzenie oraz kartę płatniczą jednego z wymienionych banków.

Jak zacząć korzystać z Apple Pay?

Aby korzystać z tego rozwiązania, niezbędne jest zalogowanie do iCloud. Karta płatnicza musi zostać dodana do aplikacji Wallet. W przypadku smartwatcha należy posłużyć się aplikacją Watch na iPhone, a tam, w zakładce Mój Zegarek, wejść w ustawienia Wallet.

Apple Pay umożliwia dokonanie płatności metodą zbliżeniową po uprzednim jej autoryzowaniu.

 • W przypadku iPhone X autoryzacja odbywa się poprzez dwukrotne wciśnięcie przycisku blokady oraz zeskanowanie twarzy przy użyciu Face ID.
 • Posiadacze iPhone 8 muszą przytrzymać palec na przycisku Home z Touch ID przed zbliżeniem do terminala.
 • Jeśli używa się Apple Watch, należy dwukrotnie nacisnąć przycisk boczny i zbliżyć zegarek do terminala. Niektóre mogą wymagać ręcznego wpisania potwierdzającego kodu PIN  (jest to 0000).

Jak płacić telefonem bez NFC? Jak działa BLIK?

Jeśli Twój smartfon nie obsługuje technologii NFC, to nic straconego. Wciąż możesz płacić za zakupy swoim smartfonem, wystarczy użyć polskiego systemu płatności BLIK.

BLIK to system płatności elektronicznej, który wykorzystuje aplikację mobilną banku. Dlatego można z niego korzystać mając na smartfonie zarejestrowaną aplikację któregoś z następujących: Alior Bank, Bank Millenium, Santander Bank (dawniej BZ WBK), ING Bank Śląski, mBank, PKO Bank Polski, Getin Bank, T-Mobile Usługi Bankowe, BNP Paribas, Credit Agricole, Bank Pekao S.A., Spółdzielcza Grupa Bankowa.

Jak płacić telefonem przy użyciu BLIK?

W przypadku zakupów w sieci, np. na Allegro, metoda płatności tego typu znajduje się w dostępnych opcjach zapłat. W momencie realizowania transakcji należy wpisać sześciocyfrowy kod, który zostanie wyświetlony na telefonie.

Podczas płacenia w sklepach, należy poinformować sprzedawcę o chęci zapłacenia kodem BLIK. Należy wówczas kliknąć na ikonę BLIK i pobrać 6-cyfrowy kod, a następnie wpisać go na klawiaturze terminala płatniczego przy kasie. Może być konieczne wpisanie kodu PIN oraz zatwierdzenie transakcji w aplikacji.

jak płacić telefonem

Jak wypłacić pieniądze z bankomatu telefonem?

Wypłacanie pieniędzy z bankomatów umożliwia BLIK. Oczywiście metoda ta działa tylko z bankami współpracującymi. W ich przypadku na ekranie bankomatu powinna być dostępna opcja wypłaty przy pomocy BLIK. Podobnie jak w przypadku zakupów w sklepie, należy kliknąć w BLIK, aby utworzyć kod i wpisać go na klawiaturze w bankomacie. Następnie należy autoryzować operację PIN-em.

Przyjmowanie płatności zbliżeniowych telefonem

Smartfon zamiast terminala płatniczego? Pilotażowy program tego typu został uruchomiony przez Mastercard we współpracy z takimi firmami jak Elavon, Polskie ePłatności. Pozwala to na wprowadzenie płatności kartą przedsiębiorcom, którzy rozliczali się ze swoimi klientami w gotówce. Niezbędne jest założenie przed przedsiębiorców konta w systemie.

W projekcie została wykorzystana opatentowana technologia i ekosystem firmy Mobeewave. Umożliwia realizację płatności poprzez zbliżenie karty płatniczej do telefonu. Wbudowany tzw. element bezpieczny (ang. secure element) służy do szyfrowania i realizacji transakcji. W fazie pilotażowej maksymalna wartość transakcji akceptowanej na urządzeniu mobilnym pełniącym funkcję terminala wynosiła 50 PLN.

Jaki telefon do płatności zbliżeniowych? Ranking

Jeśli interesuje Cię smartfon do płacenia przy użyciu Google Pay, znajdziesz wiele funkcjonalnych modeli. W poniższym rankingu przedstawiamy polecane smartfony z NFC do płatności zbliżeniowych:

 • Smartfon do 1500 zł z NFC: Xiaomi Mi 9 SE
 • Smartfon z iOS i NFC: iPhone 8 Plus
 • Smartfon z dobrym aparatem i NFC: Huawei P20 Pro
 • Najlepszy smartfon do płatności zbliżeniowych: Samsung Galaxy S10e

Smartfon do 1500 zł z NFC: Xiaomi Mi 9 SE

jak płacić telefonem

Xiaomi Mi 9 SE to prawdopodobnie najlepszy smartfon z NFC do 1500 zł. Wyświetlacz Amoled FullHD+ zapewnia wysoką jakość obrazu, a dzięki przekątnej 5.97 cala i smukłym ramkom cała konstrukcja jest stosunkowo poręczna i wygodnie leży w dłoni. Android 9.0 Pie, procesor Snapdragon 712 i 6GB RAM zapewniają dobrą wydajność. Potrójny aparat fotograficzny 48Mpix + 8Mix + 13Mpix daje zdjęcia, których jakość zadowoli nawet bardziej wymagających pod tym względem fotoamatorów. Na uwagę zasługuje czytnik linii papilarnych zintegrowany z wyświetlaczem.


Smartfon z iOS i NFC: iPhone 8

jak płacić telefonem

iPhone 8 to smartfon z iOS i NFC. Idealnie sprawdzi się nie tylko przy dokonywaniu płatności zbliżeniowych, bardzo mocna specyfikacja sprawia, iż ten zaawansowany smartfon radzi sobie ze wszystkimi zadaniami, także z płynną obsługą najbardziej wymagających gier. Oferuje 4,7-calowy wyświetlacz Retina oraz świetnie wykonaną, szklaną obudowę. Wspiera ładowanie bezprzewodowe baterii, dysponuje też bardzo zaawansowaną, podwójną kamerą zapewniającą wysokiej jakości zdjęcia i materiały wideo 4K. Model ten dostępny jest w kilku wariantach różniących się kolorami i zasobami pamięci.


Smartfon z dobrym aparatem i NFC: Huawei P20 Pro

jak płacić telefonem

Mimo iż Huawei P20 Pro nie jest najnowszym modelem, to wciąż jest wyraźnie lepszym smartfonem niż spora część tegorocznych telefonów. Na uwagę zasługuje przede wszystkim świetny aparat. Producent zastosował tutaj potrójną kamerę w konfiguracji 40Mpix + 20Mpix + 8Mpix, która zapewnia bardzo wysokiej jakości zdjęcia i szczegółowe materiały wideo 4K. Świetnie wypada też przedni aparat 24Mpix oraz wyświetlacz AMOLED o smukłych ramkach i rozdzielczości 1080×2240 pikseli.

Jednocześnie model ten zapewnia wysoką wydajność, posiada procesor Hisilicon Kirin 970 i 6GB pamięci RAM. Zastosowano tu obudowę z certyfikatem IP67. Moduł NFC pozwala także na wygodne płatności zbliżeniowe.


Najlepszy smartfon do płatności zbliżeniowych: Samsung Galaxy S10e

jak płacić telefonem

Samsung Galaxy S10e to smartfon z NFC o doskonałej relacji ceny do możliwości, jeden z najnowszych i najatrakcyjniejszych modeli dostępnych w sprzedaży. Został wyposażony w 5,8-calowy ekran AMOLED o bardzo smukłych ramkach, a także wydajny ośmiordzeniowy procesor Samsung Exynos 9820, pamięć RAM 6GB i 128GB pamięci na dane.

Przy jednoczesnej obecności nowoczesnego systemu Android 9.0 z interfejsem One UI, zapewnia to świetną płynność działania i możliwość realizacji nawet najcięższych zadań. Samsung Galaxy S10e to smartfon odporny na wodę (IP68), oferuje też funkcję dual SIM, komplet modułów łączności bezprzewodowej oraz baterię z funkcją ładowania indukcyjnego.