Jak płacić telefonem? Jaki telefon do płatności zbliżeniowych?

23.07.2020 | autor: Joanna Skornowicz | Przeczytasz w 7 minut
Zwiększ rozmiar tekstu

Na początku XXI wieku płatności gotówkowe zaczęły być wypierane przez płatności za pomocą kart – najpierw klasycznych, wymagających wpisania kodu PIN, potem zbliżeniowych. Mało kto przypuszczał, że i one doczekają konkurencji, która pojawiła w momencie rozkwitu smartfonów po 2010 roku.

Dzięki temu rozwiązaniu nie musimy zabierać na zakupy ani gotówki, ani karty do bankomatu – wystarczy smartfon z NFC. Ale jak płacić telefonem za zakupy? I czy płatności smartfonem są bezpieczne?

W tym poradniku znajdziesz odpowiedzi na najważniejsze pytania związane z płatnością zbliżeniową:

 • Jak płacić telefonem w sklepie?
 • Czy płatności zbliżeniowe są bezpieczne?
 • Google Pay w Polsce
 • Co zrobić, aby zacząć korzystać z Google Pay
 • Apple Pay w Polsce
 • Jak zacząć korzystać z Apple Pay
 • Czy można płacić telefonem bez NFC?
 • Jak płacić telefonem przy użyciu BLIK?
 • Jak wypłacić pieniądze z bankomatu telefonem?
 • Przyjmowanie płatności zbliżeniowych telefonem
 • Jaki telefon do płatności zbliżeniowych? Ranking

Jak płacić telefonem w sklepie?

Aby możliwe było płacenie telefonem w sklepie, należy posiadać smartfon z NFC.

NFC to radiowy standard komunikacji na bliskie odległości, który w najnowszych modelach smartfonów występuje w komplecie z modułem Bluetooth oraz WiFi.

Niezbędna będzie także aplikacja banku, w którym posiada konto właściciel urządzenia. Aktualnie odpowiednie aplikacje dla płatności telefonem wspiera kilkanaście polskich banków, w tym te najbardziej popularne, jak PKO BP, BZ WBK, Alior, ING czy Millenium. W każdym przypadku telefonem należy posłużyć się jak kartą zbliżeniową, czyli po prostu przystawić go do terminala płatniczego.

Polecane smartfony z NFC

jak płacić telefonem

Czy płatności telefonem są bezpieczne?

Płatności mobilne są zabezpieczane na kilka różnych sposobów – zaczynając od wprowadzania PIN, kończąc na tokenach.

Bezpieczeństwo płatności Google Pay

Jeśli chodzi o kwestie techniczne, Google Pay szyfruje i przechowuje dane karty na bezpiecznych serwerach, zaś karta skonfigurowana do płatności w sklepach otrzymuje numer konta wirtualnego (VAN), który sprzedawca widzi podczas zakupów – dane samej karty nie są udostępniane sprzedawcom, gdy wykonywane są płatności zbliżeniowe.

Bezpieczeństwo płatności BLIK

W przypadku BLIK generowany jest sześciocyfrowy ciąg cyfr, ważny ok. 90 sekund. Ponadto można ustawić kwotę, powyżej której potwierdzeniem płatności będzie wprowadzeniu PIN.

Bezpieczeństwo płatności Apple Pay

Apple Pay chroni transakcje, korzystając z funkcji zabezpieczeń wbudowanych w sprzęt i oprogramowanie urządzenia. Dodatkowo, aby można było korzystać z usługi Apple Pay, na urządzeniu musi być ustawiony kod oraz (opcjonalnie) funkcja Face ID lub Touch ID. Można użyć prostego kodu lub zwiększyć poziom bezpieczeństwa, konfigurując bardziej złożony kod.

Google Pay w Polsce

Płatności Google Pay są akceptowane wszędzie tam, gdzie można płacić kartą zbliżeniową. Mogą także posłużyć do płatność w sklepach online i serwisach – jak Allegro czy UBER, oraz aplikacjach. Google Pay działa z kartami kredytowymi i debetowymi banków wydających karty, które biorą udział w programie.

Korzystanie z Google Pay w sklepach jest też możliwe na każdym urządzeniu z obsługą komunikacji NFC i Androidem w wersji Lollipop 5.0 lub nowszej.

Posiadacze urządzeń bez obsługi komunikacji NFC mogą płacić za pomocą Google Pay w aplikacjach mobilnych sprzedawców.

Banki, które wpierają Google Pay:

Aktualnie Google Pay wspierają: Alior Bank, BGZ BNP, BZ WBK, Citi Handlowy, Edenred, Eurobank, Getin, ING, mBank, Nest Bank, Orange Finanse, Plus Bank, Raiffeisen Bank, Sodexo, T-Mobile Usługi Bankowe.

Jak zacząć korzystać z Google Pay?

Aby skonfigurować aplikację Google Pay, należy:

 1. Pobrać aplikację Google Pay ze sklepu Google Play.
 2. Po jej instalacji i uruchomieniu dodać kartę, korzystając ze znaczka „+”, który znajduje się w zakładce Moje Karty w Menu.
 3. Następnie należy określić rodzaj karty (debetowa lub kredytowa), a kolejny krok to wpisanie jej danych i weryfikacja. Odbywa się ona na kilka sposobów: przez e-mail, SMS-a, telefon lub aplikację banku (może być konieczne zainstalowanie aplikacji).
 4. Ostatni sposób to niewielkie obciążenie konta na rzecz Google Play – w celu zakończenia weryfikacji należy wówczas podać sześciocyfrowy kod znajdujący w tytule obciążenia.

jak płacić telefonem

Apple Pay w Polsce – jakie banki?

Apple Pay ruszyło w Polsce niedawno – od 19 czerwca 2018. W dniu rozpoczęcia działania usługi, otrzymała ona wsparcie od następujących banków: Alior Bank, Bank Millennium, Bank Pekao, Bank Pocztowy, BPS, Bank Zachodni WBK, BNP Paribas, Citi Handlowy, Credit Agricole, Getin Bank, ING BankŚląski
Krakowski Bank Spółdzielczy, mBank, Nest Bank, PKO Bank Polski, Raiffeisen Polbank, Spółdzielcza Grupa Bankowa (SGB) oraz Revolut, N26, TransferWise, Monese, Twisto, Walleto, Zen, Curve, DiPocket, iCard.

Z tego rozwiązania mogą korzystać posiadacze smartfonów Apple z NFC, czyli iPhone 6s, iPhone 6s Plus, iPhone 7, iPhone 7 Plus, iPhone 8, iPhone 8 Plus, iPhone X, iPhone XR, iPhone XS, iPhone XS Max, iPhone 11, iPhone 11 Pro, iPhone 11 Pro Max oraz najnowszych telefonów z serii iPhone 12.

Z Apple Pay współpracują także tablety Apple iPad, a konkretnie wszystkie modele iPada Pro, iPada Air, iPada i iPada mini z funkcją Touch ID lub Face ID.

Usługa Apple Pay obejmuje również wszystkie smartwatche Apple Watch.

Z Apple Pay może korzystać każdy, kto ma odpowiednie urządzenie oraz kartę płatniczą jednego z wymienionych banków.

Apple Watch SE GPS 40mm aluminium, gwiezdna szarość | północ pasek sportowy
Cena od 1 349,00zł
Apple Watch SE GPS 40mm aluminium, srebrny | błękitna toń pasek sportowy
Cena od 1 349,00zł
Apple Watch 6 GPS 40mm aluminium, gwiezdna szarość | czarny pasek sportowy
Cena od 1 899,00zł
Apple Watch 6 GPS+Cellular 40mm aluminium, niebieski |głęboki granat pasek sport
Cena od 2 349,00zł
Apple Watch Nike 6 GPS+Cell 40 aluminium, srebrny | platyna/czarny pasek sport
Cena od 2 349,00zł
Apple Watch 6 GPS+Cellular 40mm aluminium, PRODUCT(RED) pasek sportowy
Cena od 2 249,00zł
Apple Watch 6 GPS+Cellular 44mm aluminium, PRODUCT(RED) pasek sportowy
Cena od 2 499,00zł
Apple Watch 6 GPS 40mm aluminium, PRODUCT(RED) pasek sportowy
Cena od 1 899,00zł
Apple Watch 6 GPS+Cellular 40mm aluminium, gwiezdna szarość | czarny pasek sportowy
Cena od 2 349,00zł
Apple Watch 6 GPS+Cellular 40mm stalowy, srebrny | biały pasek sportowy
Cena od 3 199,00zł
Apple Watch 6 GPS+Cellular 40mm aluminium, srebrny | biały pasek sportowy
Cena od 2 349,00zł
Apple Watch SE GPS+Cellular 44mm aluminium, gwiezdna szarość|tornado szara opaska sportowa
Cena od 1 749,00zł
Apple Watch SE GPS+Cellular 40mm aluminium, złoty | żółto biała opaska sportowa
Cena od 1 599,00zł
Apple Watch 6 GPS 40mm aluminium, niebieski | głęboki granat pasek sportowy
Cena od 1 899,00zł
Apple Watch 3 - gwiezdna szarość aluminium 42 | czarny sportowy pasek
Cena od 1 149,00zł
Apple Watch 3 - srebrne aluminium 38 | biały sportowy pasek
Cena od 999,00zł
Apple Watch Nike 6 GPS 40mm aluminium, srebrny | platyna/czarny pasek sportowy
Cena od 1 899,00zł
Apple Watch 7 GPS 45mm aluminium, północ | północ pasek sportowy
Cena od 2 149,00zł
Apple Watch 7 GPS+Cellular 45mm aluminium, północ | północ pasek sportowy
Cena od 2 599,00zł
Apple Watch 7 GPS+Cellular 41mm stal, złoty | złota bransoleta mediolańska
Cena od 3 549,00zł

Jak zacząć korzystać z Apple Pay?

Aby korzystać z tego rozwiązania, niezbędne jest zalogowanie do iCloud. Karta płatnicza musi zostać dodana do aplikacji Wallet. W przypadku smartwatcha należy posłużyć się aplikacją Watch na iPhone, a tam, w zakładce Mój Zegarek, wejść w ustawienia Wallet.

Apple Pay umożliwia dokonanie płatności metodą zbliżeniową po uprzednim jej autoryzowaniu.

 • W przypadku najnowszych smartfonów iPhone 12 (oraz dwóch ostatnich generacji, czyli iPhone 11, iPhone XR, iPhone XS) autoryzacja odbywa się poprzez dwukrotne wciśnięcie przycisku blokady oraz zeskanowanie twarzy przy użyciu Face ID.
 • Posiadacze iPhone 8 muszą przytrzymać palec na przycisku Home z Touch ID przed zbliżeniem do terminala.
 • Jeśli używa się Apple Watch, należy dwukrotnie nacisnąć przycisk boczny i zbliżyć zegarek do terminala. Niektóre mogą wymagać ręcznego wpisania potwierdzającego kodu PIN (jest to 0000).

Jak płacić telefonem bez NFC? Jak działa BLIK?

Jeśli Twój smartfon nie obsługuje technologii NFC, to nic straconego. Wciąż możesz płacić za zakupy swoim smartfonem, wystarczy użyć polskiego systemu płatności BLIK.

BLIK to system płatności elektronicznej, który wykorzystuje aplikację mobilną banku. Dlatego można z niego korzystać mając na smartfonie zarejestrowaną aplikację któregoś z następujących: Alior Bank, Bank Millenium, Santander Bank (dawniej BZ WBK), ING Bank Śląski, mBank, PKO Bank Polski, Getin Bank, T-Mobile Usługi Bankowe, BNP Paribas, Credit Agricole, Bank Pekao S.A., Spółdzielcza Grupa Bankowa.

Jak płacić telefonem przy użyciu BLIK?

W przypadku zakupów w sieci, np. na Allegro, metoda płatności tego typu znajduje się w dostępnych opcjach zapłat. W momencie realizowania transakcji należy wpisać sześciocyfrowy kod, który zostanie wyświetlony na telefonie.

Podczas płacenia w sklepach, należy poinformować sprzedawcę o chęci zapłacenia kodem BLIK. Należy wówczas kliknąć na ikonę BLIK i pobrać 6-cyfrowy kod, a następnie wpisać go na klawiaturze terminala płatniczego przy kasie. Może być konieczne wpisanie kodu PIN oraz zatwierdzenie transakcji w aplikacji.

jak płacić telefonem

Jak wypłacić pieniądze z bankomatu telefonem?

Wypłacanie pieniędzy z bankomatów umożliwia BLIK. Oczywiście metoda ta działa tylko z bankami współpracującymi. W ich przypadku na ekranie bankomatu powinna być dostępna opcja wypłaty przy pomocy BLIK. Podobnie jak w przypadku zakupów w sklepie, należy kliknąć w BLIK, aby utworzyć kod i wpisać go na klawiaturze w bankomacie. Następnie należy autoryzować operację PIN-em.

Przyjmowanie płatności zbliżeniowych telefonem

Smartfon zamiast terminala płatniczego? Pilotażowy program tego typu został uruchomiony przez Mastercard we współpracy z takimi firmami jak Elavon, Polskie ePłatności. Pozwala to na wprowadzenie płatności kartą przedsiębiorcom, którzy rozliczali się ze swoimi klientami w gotówce. Niezbędne jest założenie przed przedsiębiorców konta w systemie.

W projekcie została wykorzystana opatentowana technologia i ekosystem firmy Mobeewave. Umożliwia realizację płatności poprzez zbliżenie karty płatniczej do telefonu. Wbudowany tzw. element bezpieczny (ang. secure element) służy do szyfrowania i realizacji transakcji. W fazie pilotażowej maksymalna wartość transakcji akceptowanej na urządzeniu mobilnym pełniącym funkcję terminala wynosiła 50 PLN.

Jaki telefon do płatności zbliżeniowych? Ranking

Jeśli interesuje Cię smartfon do płacenia przy użyciu Google Pay, znajdziesz wiele funkcjonalnych modeli. W poniższym rankingu przedstawiamy polecane telefony z NFC do płatności zbliżeniowych:

Smartfon z NFC do 1000 zł: Samsung Galaxy M21

To jeden z najciekawszych telefonów w cenie nieprzekraczającej 1000 zł. Wyposażono go we wszystkie najważniejsze funkcjonalności, łącznie oczywiście z płatnościami zbliżeniowymi. Samsung Galaxy M21 wyposażony jest w ekran SUPER Amoled o przekątnej 6,4 cala i rozdzielczości 2340×1080 pikseli.

Oprócz tego telefon dysponuje aparatem z trzema obiektywami – głównym 48 Mpix, szerokokątnym obiektyw 8 Mpix oraz obiektyw do głębi obrazu.

Dużą zaletą smartfona jest akumulator o pojemności 6000 mAh, co zapewnia długi czas pracy.


Smartfon z Apple Pay: iPhone

Szukając telefonu do płatności zbliżeniowych śmiało można zdecydować się na jeden ze smartfonów Apple iPhone. Wszystkie obecnie sprzedawane modele wyposażone są w łączność NFC, a więc umożliwiają wygodne płacenie za zakupy.

Każdy iPhone ceniony jest za wygodę obsługi, świetną optymalizację systemu oraz bardzo dobrą jakość wykonania. Dzięki rozszerzeniu oferty producenta o iPhone SE, stały się też bardziej przystępne cenowo. Najtańszy iPhone kosztuje około 2000 zł, co czyni go dostępnym dla znacznie większej liczby osób.

Największą popularnością cieszą się obecnie modele iPhone 12 oraz iPhone 11. Najbardziej wymagający powinni wybrać iPhone 12 Pro Max, który wyposażony jest w lepszy zestaw obiektywów, ma lepszy ekran OLED i obudowę ze stali nierdzewnej i szkła.

Czytaj również: Jaki iPhone wybrać?


Telefon do płatności zbliżeniowych: POCO F2 Pro

Pierwsza generacja Pocophone F1 to jeden z hitów sprzedażowych w Polsce. Łączył doskonałe podzespoły z najwyższej półki w bardzo atrakcyjnej cenie, znacznie poniżej poziomu flagowych smartfonów. POCO F2 Pro kontynuuje ten trend.

Kosztuje może nieco więcej niż poprzednik, ale za to poprawiono jego niedociągnięcia, m.in. mamy tutaj znacznie lepszy aparat. Główny obiektyw ma matrycę 64 Mpix, a oprócz tego jest jeszcze aparat szerokokątny, makro oraz obiektyw do pomiaru głębi ostrości.

Oczywiście nie mogło zabraknąć łączności NFC, więc jest to kolejny smartfon do płatności zbliżeniowych, który można gorąco polecić.


Smartfon do płatności zbliżeniowych: Xiaomi Redmi 9

Xiaomi Redmi 9 to tani telefon z NFC, który można wykorzystać do płatności zbliżeniowych. To niejedyna jego zaleta. To jeden z najbardziej opłacalnych telefonów dostępnych na rynku. Jego cena nie przekracza 1000 zł, a oferuje naprawdę sporo.

Mamy tutaj ekran o przekątnej 6,53 cala o rozdzielczości FullHD+, niezły procesor MediaTek Helio G80 i 4 GB pamięci RAM. Producent wyposażył go ponadto w dużą baterię 5020 mAh oraz aparat z czterema obiektywami.

Jeśli płacenie telefonem jest dla Ciebie szczególnie istotne, a nie potrzebujesz smartfona z najwyższej półki, to Xiaomi Redmi 9 będzie doskonałym wyborem.


Telefon z NFC do 2000 zł: Samsung Galaxy A71

Dla osób potrzebujących telefonu o większych możliwościach warto polecić Samsung Galaxy A71. To smartfon ze średniej (a nawet zbliżający się do wysokiej) półki. Wyróżnia się bardzo dużym ekranem Super Amoled o przekątnej 6,7 cala i rozdzielczości FullHD+. Ekran cechuje się wąskimi ramkami, a pod jego powierzchnią znajduje się czytnik linii papilarnych.

Samsung Galaxy A71 dysponuje pojemną baterią 4500 mAh oraz aparatem fotograficznym z czterema obiektywami. W środku znalazło się miejsce dla dobrego procesora Snapdragon 730 i 6 GB pamięci RAM, więc telefon będzie działać płynnie i szybko.

Oczywiście mamy tutaj także łączność NFC, a więc można nim płacić zbliżeniowo.


Mogą Cię zainteresować:

Autor
Joanna Skornowicz
Wiecznie uśmiechnięta tatromaniaczka. Wkręcona w niedoceniane nowoczesne technologie w sprzętach AGD. Wybredna i szukająca dziury w całym. Z zaangażowaniem testuje urządzenia ułatwiające codzienne obowiązki. Niestała w związkach z myszkami i klawiaturami gamingowymi – ma słabość do nowszych modeli.
Dziękujemy, że przeczytałeś cały artykuł. Jak go oceniasz?

Czytaj więcej


Polecane produkty

HP 652 kolor F6V24AE
Cena od 49,90zł
Accura HDMI 1.8m
Cena od 29,90zł
Accura micro USB 1.5m czarny
Cena od 19,90zł
HP 652 czarny F6V25AE
Cena od 57,90zł
HP 650 czarny CZ101AE
Cena od 59,90zł
Kingston SSD A400 480GB
Cena od 219,00zł
Accura Tule ACC-M1015
Cena od 49,90zł
Accura Napa ACC-M1204
Cena od 29,90zł
Accura Premium USB-B 1.8m czarny
Cena od 24,90zł
Accura ToledoPro ACC-K1414
Cena od 39,90zł
Accura HDMI 0.9m
Cena od 19,90zł
Accura Premium SATA 0.5m
Cena od 19,90zł
Accura micro USB 1.8m czarny
Cena od 5,90zł
Accura VGA - HDMI
Cena od 49,90zł
Accura USB-C czarny
Cena od 1,90zł
Accura micro USB 1.0m czarny
Cena od 14,90zł
Accura USB 3.0 - USB-C czarny
Cena od 19,90zł
Accura Ring ACC5115 black
Cena od 9,90zł
Accura HDMI 3.0m
Cena od 39,90zł
Kingston DataTraveler 100 G3 32GB USB 3.0
Cena od 23,90zł
Accura micro USB 1.0m czarny
Cena od 29,90zł
CA Office Arcata CA-1007
Cena od 59,90zł
Accura Premium SATA III 0.5m metalowe zatrzaski
Cena od 24,90zł
HP 650 kolor CZ102AE
Cena od 52,90zł
Accura Premium 5.0m szary
Cena od 19,90zł
Accura Premium 2.0m szary
Cena od 15,90zł
Accura Zion ACC-M1009 Silent
Cena od 59,90zł
Accura Premium miniJack 1.2m
Cena od 16,90zł
Kingston microSDHC Canvas Select Plus 32GB 100R Class 10 UHS-I
Cena od 26,90zł
Accura Vista ACC-K1411
Cena od 29,90zł
HP 301 czarny CH561EE
Cena od 77,90zł
Accura Triple 17W AccuQuick
Cena od 39,90zł
Kingston microSDXC Canvas Select Plus 128GB 100R Class 10 UHS-I
Cena od 58,90zł
Accura Premium VGA
Cena od 19,90zł
Accura Premium USB-B 3.0m czarny
Cena od 29,90zł
Accura Light 30W Quick Charge 3.0
Cena od 39,90zł
Accura Premium DVI/D 1.8m
Cena od 34,90zł
Accura Premium DisplayPort 1.8m
Cena od 79,90zł
Papier HP Home & Office
Cena od 16,90zł