Jak płacić telefonem? Jaki telefon do płatności zbliżeniowych?

Płatności zbliżeniowe to już codzienność i standard – nie tylko kartą płatniczą, ale od kilku lat również smartfonem. Płacenie telefonem ma wiele zalet, ale przede wszystkim jest bardzo wygodne, a do tego bezpieczne. Niestety wciąż nie wszystkie modele smartfonów nam na to pozwalają, choć zdecydowana większość modeli na rynku posiada już konieczny do płatności telefonem moduł NFC. Dowiedz się, w jaki sposób płacić telefonem, dlaczego warto i którym smartfonem możesz dokonać płatności zbliżeniowej.

Spis treści:


Polecane smartfony z NFC


Jaki telefon do płatności zbliżeniowych? RankingJak płacić telefonem w sklepie?

Aby płatność telefonem była możliwa, należy posiadać smartfon z NFC.

NFC to radiowy standard komunikacji na bliskie odległości, który w najnowszych modelach smartfonów występuje w komplecie z modułem Bluetooth oraz WiFi.

Niezbędna będzie także aplikacja banku, w którym posiada konto właściciel urządzenia. Aktualnie odpowiednie aplikacje dla płatności telefonem wspiera kilkanaście polskich banków, w tym te najbardziej popularne, jak PKO BP, Santander, Alior, ING czy mBank. W każdym przypadku telefonem należy posłużyć się jak kartą zbliżeniową, czyli po prostu przystawić go do terminala płatniczego.

jak płacić telefonem

Czy płatności telefonem są bezpieczne?

Płatności mobilne są zabezpieczane na kilka różnych sposobów – zaczynając od wprowadzania PIN, kończąc na tokenach.

Bezpieczeństwo płatności Google Pay

Jeśli chodzi o kwestie techniczne, Google Pay szyfruje i przechowuje dane karty na bezpiecznych serwerach, zaś karta skonfigurowana do płatności w sklepach otrzymuje numer konta wirtualnego (VAN), który sprzedawca widzi podczas zakupów – dane samej karty nie są udostępniane sprzedawcom, gdy wykonywane są płatności zbliżeniowe.

Bezpieczeństwo płatności BLIK

W przypadku BLIK generowany jest sześciocyfrowy ciąg cyfr, ważny ok. 90 sekund. Ponadto można ustawić kwotę, powyżej której potwierdzeniem płatności będzie wprowadzeniu PIN.

Bezpieczeństwo płatności Apple Pay

Apple Pay chroni transakcje, korzystając z funkcji zabezpieczeń wbudowanych w sprzęt i oprogramowanie urządzenia. Dodatkowo, aby można było korzystać z usługi Apple Pay, na urządzeniu musi być ustawiony kod oraz (opcjonalnie) funkcja Face ID lub Touch ID. Można użyć prostego kodu lub zwiększyć poziom bezpieczeństwa, konfigurując bardziej złożony kod.

Google Pay w Polsce

Płatności Google Pay są akceptowane wszędzie tam, gdzie można płacić kartą zbliżeniową. Mogą także posłużyć do płatność w sklepach online i serwisach – jak Allegro czy UBER, oraz aplikacjach. Google Pay działa z kartami kredytowymi i debetowymi banków wydających karty, które biorą udział w programie.

Korzystanie z Google Pay w sklepach jest też możliwe na każdym urządzeniu z obsługą komunikacji NFC i Androidem w wersji Lollipop 5.0 lub nowszej. Posiadacze urządzeń bez obsługi komunikacji NFC mogą płacić za pomocą Google Pay w aplikacjach mobilnych sprzedawców.

Banki, które wpierają Google Pay:

 • Alior Bank
 • BGZ BNP
 • Santander
 • Citi Handlowy
 • Edenred
 • Eurobank
 • Getin
 • ING
 • mBank
 • Nest Bank
 • Orange Finanse
 • Plus Bank
 • Raiffeisen Bank
 • Sodexo
 • T-Mobile Usługi Bankowe

Jak zacząć korzystać z Google Pay?

Aby skonfigurować aplikację Google Pay, należy:

 1. Pobrać aplikację Google Pay ze sklepu Google Play
 2. Po jej instalacji i uruchomieniu dodać kartę, korzystając ze znaczka „+”, który znajduje się w zakładce Moje Karty w Menu
 3. Następnie należy określić rodzaj karty (debetowa lub kredytowa), a kolejny krok to wpisanie jej danych i weryfikacja. Odbywa się ona na kilka sposobów: przez e-mail, SMS-a, telefon lub aplikację banku (może być konieczne zainstalowanie aplikacji)
 4. Ostatni sposób to niewielkie obciążenie konta na rzecz Google Play – w celu zakończenia weryfikacji należy wówczas podać sześciocyfrowy kod znajdujący w tytule obciążenia

jak płacić telefonem

Apple Pay w Polsce – jakie banki?

Apple Pay ruszyło w Polsce niedawno – od 19 czerwca 2018. W dniu rozpoczęcia działania usługi, otrzymała ona wsparcie od następujących banków: Alior Bank, Bank Millennium, Bank Pekao, Bank Pocztowy, BPS, Santander, BNP Paribas, Citi Handlowy, Credit Agricole, Getin Bank, ING BankŚląski, Krakowski Bank Spółdzielczy, mBank, Nest Bank, PKO Bank Polski, Raiffeisen Polbank, Spółdzielcza Grupa Bankowa (SGB) oraz Revolut, N26, TransferWise, Monese, Twisto, Walleto, Zen, Curve, DiPocket, iCard.

Z tego rozwiązania mogą korzystać posiadacze smartfonów Apple z NFC, czyli iPhone 6s, iPhone 6s Plus, iPhone 7, iPhone 7 Plus, iPhone 8, iPhone 8 Plus, iPhone X, iPhone XR, iPhone XS, iPhone XS Max, iPhone 11, iPhone 11 Pro, iPhone 11 Pro Max iPhone 12, iPhone 13, iPhone 14 oraz najnowszych telefonów z serii iPhone 15.

Z Apple Pay współpracują także tablety Apple iPad, a konkretnie wszystkie modele iPada Pro, iPada Air, iPada i iPada mini z funkcją Touch ID lub Face ID.

Usługa Apple Pay obejmuje również wszystkie smartwatche Apple Watch.

Z Apple Pay może korzystać każdy, kto ma odpowiednie urządzenie oraz kartę płatniczą jednego z wymienionych banków.


Polecane Apple Watch


Jak zacząć korzystać z Apple Pay?

Aby korzystać z tego rozwiązania, niezbędne jest zalogowanie do iCloud. Karta płatnicza musi zostać dodana do aplikacji Wallet. W przypadku smartwatcha należy posłużyć się aplikacją Watch na iPhone, a tam, w zakładce Mój Zegarek, wejść w ustawienia Wallet. Apple Pay umożliwia dokonanie płatności metodą zbliżeniową po uprzednim jej autoryzowaniu. W najnowszych modelach iPhone odbywa się to za pomocą Face ID.

Jak płacić telefonem bez NFC? Jak działa BLIK?

Jeśli Twój smartfon nie obsługuje technologii NFC, to nic straconego. Wciąż możesz płacić za zakupy swoim smartfonem, wystarczy użyć polskiego systemu płatności BLIK.

BLIK to system płatności elektronicznej, który wykorzystuje aplikację mobilną banku. Dlatego można z niego korzystać mając na smartfonie zarejestrowaną aplikację któregoś z następujących: Alior Bank, Bank Millenium, Santander Bank (dawniej BZ WBK), ING Bank Śląski, mBank, PKO Bank Polski, Getin Bank, T-Mobile Usługi Bankowe, BNP Paribas, Credit Agricole, Bank Pekao S.A., Spółdzielcza Grupa Bankowa.

Jak płacić telefonem przy użyciu BLIK?

W przypadku zakupów w sieci, np. na Allegro, metoda płatności tego typu znajduje się w dostępnych opcjach zapłat. W momencie realizowania transakcji należy wpisać sześciocyfrowy kod, który zostanie wyświetlony na telefonie.

Podczas płacenia w sklepach, należy poinformować sprzedawcę o chęci zapłacenia kodem BLIK. Należy wówczas kliknąć na ikonę BLIK i pobrać 6-cyfrowy kod, a następnie wpisać go na klawiaturze terminala płatniczego przy kasie. Może być konieczne wpisanie kodu PIN oraz zatwierdzenie transakcji w aplikacji.

jak płacić telefonem

Jak wypłacić pieniądze z bankomatu telefonem?

Wypłacanie pieniędzy z bankomatów umożliwia BLIK. Oczywiście metoda ta działa tylko z bankami współpracującymi. W ich przypadku na ekranie bankomatu powinna być dostępna opcja wypłaty przy pomocy BLIK. Podobnie jak w przypadku zakupów w sklepie, należy kliknąć w BLIK, aby utworzyć kod i wpisać go na klawiaturze w bankomacie. Następnie należy autoryzować operację PIN-em.

Przyjmowanie płatności zbliżeniowych telefonem

Smartfon zamiast terminala płatniczego? Pilotażowy program tego typu został uruchomiony przez Mastercard we współpracy z takimi firmami jak Elavon, Polskie ePłatności. Pozwala to na wprowadzenie płatności kartą przedsiębiorcom, którzy rozliczali się ze swoimi klientami w gotówce. Niezbędne jest założenie przed przedsiębiorców konta w systemie.

W projekcie została wykorzystana opatentowana technologia i ekosystem firmy Mobeewave. Umożliwia realizację płatności poprzez zbliżenie karty płatniczej do telefonu. Wbudowany tzw. element bezpieczny (ang. secure element) służy do szyfrowania i realizacji transakcji. W fazie pilotażowej maksymalna wartość transakcji akceptowanej na urządzeniu mobilnym pełniącym funkcję terminala wynosiła 50 PLN.


Mogą Cię zainteresować:

Autor
Joanna Skornowicz
Wiecznie uśmiechnięta tatromaniaczka. Wkręcona w niedoceniane nowoczesne technologie w sprzętach AGD. Wybredna i szukająca dziury w całym. Z zaangażowaniem testuje urządzenia ułatwiające codzienne obowiązki. Niestała w związkach z myszkami i klawiaturami gamingowymi – ma słabość do nowszych modeli.
Dziękujemy, że przeczytałeś cały artykuł. Jak go oceniasz?
3.9/5 (7 głosów)

Czytaj więcej