Trawnik po zimie – 6 czynności, które musisz wykonać

07.03.2019 | autor: Julia Sowińska | Przeczytasz w 4 minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

Na piękny ogród składa się przede wszystkim trawnik, który wiosną i latem stanowić może idealne miejsce do zabaw, odpoczynku, czy chociażby grilla. Bardzo ważne są w kontekście zadbanego trawnika są czynności, które należy wykonać po zimie.

Podpowiadamy zatem, jak pielęgnować trawnik po zimie, aby zachowywał on należytą kondycję i tym samym nienaganny wygląd.

Pielęgnacja trawnika po zimie, czyli co warto zrobić?

Prezentujemy kilka najważniejszych porad, dzięki którym dowiesz się jak pielęgnować trawnik po zimie oraz godne uwagi narzędzia ogrodowe oraz elektronarzędzia ogrodowe, dzięki którym szybko przywrócony zostanie on do pożądanego stanu.

  • Grabienie
  • Napowietrzanie
  • Odchwaszczanie
  • Uzupełnianie ubytków i nawożenie
  • Nawadnianie
  • Koszenie

Najpopularniejsze narzędzia ogrodowe w Komputronik.pl

Grabienie, czyli oczyszczanie trawnika po zimie

Grabienie kojarzy nam się z jesienią, kiedy to często usuwać musimy spadające z drzew liście. Wbrew pozorom jest to jednak czynność, którą wykonać trzeba także wczesną wiosną, najlepiej przed innymi zabiegami. Dzięki temu usuwamy nie tylko ewentualne pozostałości z jesieni, ale także uschnięte źdźbła trawy czy mchy, które mogą hamować rozwój zdrowych roślin i przeszkadzać we wchłanianiu wody przez podłoże. To tak zwana wertykulacja trawnika.

Zobacz grabie w sklepie >

W przypadku mniejszego ogrodu w zupełności wystarczą nam grabie (zalecane grabienie na krzyż) do większych powierzchni lepszy będzie nieco bardziej zaawansowany sprzęt – wertykulator do trawnika. Trzeba przy tym dodać, że wertykulator ręczny przypomina grabie, a zaawansowany wertykulator elektryczny może natomiast przywodzić na myśl kosiarkę, chociaż działa na innych zasadach i w innym celu, czyli oczyszczenia trawnika.

Zobacz wertykulatory w sklepie >

trawnik po zimie

Napowietrzanie trawnika – jakie ma znaczenie?

Regeneracja trawnika, zwłaszcza ta skuteczna, to proces złożony, w którym nie powinno zabraknąć napowietrzania. Umożliwia ono doprowadzenie powietrza do korzeni trawy, a przede wszystkim pozwala na efektywne wchłanianie wody i ewentualnych nawozów. Napowietrzanie przeprowadzać można na dwa sposoby.

  • widły – pierwszy, bardzo prosty, polega na skorzystaniu z wideł i nakłuwaniu trawnika mniej więcej na głębokość 10 centymetrów,
  • aerator do trawnika – w przypadku dużej powierzchni, podobnie jak przy grabieniu, przyda się narzędzie elektryczne. W tym przypadku będzie to aerator do trawnika.

Odchwaszczanie – jak usuwać chwasty?

Chwasty to zmora każdego ogrodnika. Usuwane systematycznie nie powinny stanowić wielkiego problemu. Ważne jest, aby wyrywać chwasty wraz z korzeniami. Gorzej, jeśli zdecydują się na zmasowany atak. Wtedy jedynym skutecznym rozwiązaniem mogą okazać się opryski. Takich środków nie brakuje, trzeba jednak odpowiednio dobrać je do rodzaju chwastów, a także stosować zgodnie z zaleceniami producenta. Zbyt mała dawka nie będzie skuteczna, zbyt duża może zaszkodzić natomiast trawie.

Zobacz opryskiwacze w sklepie >

Uzupełnianie ubytków w trawie – co to znaczy?

Po ostrej, śnieżnej zimie fragmenty trawnika mogą zostać całkowicie zniszczone. Nie pozostaje wtedy nic innego, jak uzupełnienie ubytków. Jeśli są one drobne, najlepszym sposobem będzie przeniesienie fragmentów zdrowego trawnika. Należy pamiętać, aby wycinać niewielkie fragmenty, a osadzając je w nowym miejscu udeptać i przede wszystkim podlać.

W przypadku dużych ubytków jedynym sensownym rozwiązaniem wydaje się dosiew trawy. Oczywiście najlepiej wybrać tę, którą już mamy lub jak najbardziej zbliżoną. Nasiona rozrzucić trzeba na spulchnioną glebę, a następnie delikatnie przysypać i podlać.

W sprzedaży oferowane są różnego rodzaju nawozy do traw i gdy w naszym ogrodzie nie wygląda ona najlepiej, warto rozważyć tego typu zakup. Zwłaszcza, że sięgnąć można po specjalne mieszaki do stosowania wczesną wiosną. Ilość nawozu oraz częstotliwość jego rozsiewania zależy od konkretnego producenta.

trawnik po zimie

Nawadnianie trawnika – dlaczego jest ważne?

Nawet dobrze ukorzeniona trwa nie będzie w stanie przetrwać bez wody. Dlatego też także ważne jest pamiętanie o podlewaniu. To czynność, którą częściej niż wiosną wykonywać będziemy wprawdzie latem, ale niezależnie od pory roku odgrywa ona kluczowe znaczenie. Gdy brakuje deszczu trzeba wspomagać trawnik na inne sposoby. Metod na nawadnianie ogrodu jest na szczęście sporo.

Wybór odpowiednich akcesoriów zależeć powinien przede wszystkim od tego, jak dużym trawnikiem dysponujemy, na jakiej glebie został posiany i wreszcie od tego, jakim budżetem dysponujemy. Najpopularniejsze są węże ogrodowe, w przypadku sporej długości przydać może się specjalny wózek.

Swoich zwolenników mają również zraszacze ogrodowe, a także sterowniki nawadniania stosowane przy rozbudowanych systemach nawadniania w większych ogrodach. Warto pamiętać, że podlewanie powinno przeprowadzać się rano lub wieczorem (istotne zwłaszcza latem).

Co do nawadniania ogrodu?

trawnik po zimie

Koszenie trawnika

Po przeprowadzeniu powyższych czynności odpowiadających na pytanie – jak pielęgnować ogród po zimie – można przystąpić do koszenia trawnika. W sprzedaży oferowanych jest mnóstwo kosiarek. Wybór jak zawsze zależeć powinien od preferencji. Pamiętać trzeba też o wielkości trawnika i do niej dobierać moc kosiarki, pojemność kosza czy regulację wysokości cięcia.

Rodzaje kosiarek do trawy:

Warto wspomnieć również o pokrewnych podkaszarkach. Nie są one tak popularne, ale zdecydowanie lepiej radzą sobie z usuwaniem trawy w trudniej dostępnych miejscach, chociażby przy oczkach wodnych, skalnikach, meblach ogrodowych czy ogrodzeniach. Również tego typu urządzenia dzielą się ze względu na spalinowe, elektryczne oraz akumulatorowe.

Zobacz podkaszarki w sklepie >

Jakie narzędzia do prac ogrodowych?

Mogą Cię zainteresować:

Autor
Julia Sowińska
Świetnie zorganizowana i pełna pozytywnej energii. Mama dwójki szkrabów, która ceni sobie maksymalne ułatwianie codziennych obowiązków domowych. Artystka w kuchni, która serce oddała przepisom swojej prababci. Od czasu do czasu chętnie poznaje tajniki kuchni orientalnej.
Dziękujemy, że przeczytałeś cały artykuł. Jak go oceniasz?

Czytaj więcej


Polecane produkty

HP Neverstop Laser 1200w Mono USB AirPrint™ WiFi
Sprawdź cenę!
HP Ink Tank 315 Kolor Atrament USB
Sprawdź cenę!
HP 652 kolor F6V24AE
Sprawdź cenę!
Accura HDMI 1.8m
Sprawdź cenę!
Accura micro USB 1.5m czarny
Sprawdź cenę!
HP 652 czarny F6V25AE
Sprawdź cenę!
HP 650 czarny CZ101AE
Sprawdź cenę!
Kingston SSD A400 480GB
Cena od 219,00zł
Accura Tule ACC-M1015
Sprawdź cenę!
Accura Napa ACC-M1204
Sprawdź cenę!
Accura Premium USB-B 1.8m czarny
Sprawdź cenę!
Accura ToledoPro ACC-K1414
Sprawdź cenę!
Accura HDMI 0.9m
Sprawdź cenę!
Accura Premium SATA 0.5m
Sprawdź cenę!
Accura micro USB 1.8m czarny
Sprawdź cenę!
Accura VGA - HDMI
Sprawdź cenę!
Accura USB-C czarny
Sprawdź cenę!
Accura micro USB 1.0m czarny
Sprawdź cenę!
Accura USB 3.0 - USB-C czarny
Sprawdź cenę!
Accura Ring ACC5115 black
Sprawdź cenę!
Accura HDMI 3.0m
Sprawdź cenę!
Kingston DataTraveler 100 G3 32GB USB 3.0
Sprawdź cenę!
Accura micro USB 1.0m czarny
Sprawdź cenę!
Accura Premium SATA III 0.5m metalowe zatrzaski
Sprawdź cenę!
CA Office Skytop CA-1208
Sprawdź cenę!
HP 650 kolor CZ102AE
Sprawdź cenę!
Accura Premium kat5 5.0m szary
Sprawdź cenę!
Accura Premium 2.0m szary
Sprawdź cenę!
Accura Zion ACC-M1009 Silent
Sprawdź cenę!
Accura Premium miniJack 1.2m
Sprawdź cenę!
Kingston microSDHC Canvas Select Plus 32GB 100R Class 10 UHS-I
Sprawdź cenę!
GOODRAM CX400 512GB
Sprawdź cenę!
Accura Vista ACC-K1411
Sprawdź cenę!
HP 301 czarny CH561EE
Sprawdź cenę!
Accura Triple 17W AccuQuick
Sprawdź cenę!
Kingston microSDXC Canvas Select Plus 128GB 100R Class 10 UHS-I
Sprawdź cenę!
Accura Premium VGA
Sprawdź cenę!
Accura Premium USB-B 3.0m czarny
Sprawdź cenę!
Accura Light 30W AccuQuick 3.0
Sprawdź cenę!
Accura Premium DVI/D 1.8m
Sprawdź cenę!