Trawnik po zimie – 6 czynności, które musisz wykonać

Trawnik po zimie - 6 czynności, które musisz wykonać

Na piękny ogród składa się przede wszystkim zielony, zadbany trawnik, który wiosną i latem stanowić może idealne miejsce do zabaw, odpoczynku, czy chociażby robieniu grilla. Niestety ale nie wystarczy po prostu zasiać trawy i podlewać jej co kilka dni: o trawnik należy dbać i to nie tylko wtedy, gdy zamierzamy z niego korzystać. W kontekście zadbanego trawnika bardzo ważne, jeśli nie kluczowe, są również czynności wykonywane po zimie. Najlepiej do pielęgnacji trawnika po zimie zabrać się wczesną wiosną – w marcu/kwietniu, chyba że pogoda pozwoli nam na wcześniejsze rozpoczęcie porządków.

Od czego jednak zacząć? W tym artykule podpowiemy jak pielęgnować trawnik po zimie, aby zachował on należytą kondycję i nienaganny wygląd.

Pielęgnacja trawnika po zimie, czyli co warto zrobić?

Ogród po zimie może przypominać plac boju – uschnięte gałązki, stare liście na trawniku oraz zamrożone bądź martw rośliny, które należy usunąć jak najszybciej, by zrobiły miejsce na nowe pędy. Zanim jednak przygotujesz się do generalnych, wiosennych porządków przy domu, zacznij od przygotowania trawnika. Po zimie jest on szczególnie narażony na choroby i zniszczenia, jeżeli odpowiednio o niego nie zadbasz.

Na szczęście wystarczy kilka prostych kroków, żeby móc wiosną i latem cieszyć się soczyście zieloną trawą. Poniżej prezentujemy kilka najważniejszych porad, dzięki którym dowiesz się jak pielęgnować trawnik po zimie oraz polecamy godne uwagi narzędzia ogrodowe oraz elektronarzędzia ogrodowe, dzięki którym szybko przywrócisz go do pożądanego stanu.

  1. Grabienie
  2. Napowietrzanie
  3. Odchwaszczanie
  4. Uzupełnianie ubytków i nawożenie
  5. Nawadnianie
  6. Koszenie

Polecane narzędzia ogrodowe

1. Grabienie trawnika po zimie – wertykulacja

Grabienie kojarzy nam się z jesienią, kiedy to często usuwać musimy spadające z drzew liście. Wbrew pozorom jest to jednak czynność, którą wykonać trzeba także wczesną wiosną, najlepiej przed innymi zabiegami, takimi jak koszenie, sianie czy nawożenie. Grabienie trawnika po zimie pozwoli na dokładne oczyszczenie podłoża z pozostałości jesiennych, ale także usunie uschnięte źdźbła trawy oraz mech, który mógł powstać przez okres jesienno-zimowy. Pozbywając się zbędnych i uschniętych resztek z trawnika przygotowujemy go na wzrost nowych źdźbeł. Pamiętaj, że suche gałęzie czy martwe rośliny mogą także przeszkadzać we wchłanianiu wody w podłoże.

trawnik po zimie

Takie oczyszczanie trawnika po zimie nazywane jest wertykulacją. W przypadku mniejszego ogrodu w zupełności wystarczą nam grabie (zalecane jest grabienie na krzyż), jednak do większych powierzchni lepszy będzie nieco bardziej zaawansowany sprzęt – czyli wertykulator do trawnika. Wyróżniamy wertykulatory ręczne i elektryczne. Wertykulator ręczny przypomina swoim wyglądem zaawansowane grabie, z kolei wertykulator elektryczny może natomiast przywodzić na myśl kosiarkę. Działa on jednak na zupełnie innych zasadach i wykorzystuje się go w innym celu – czyli do oczyszczania trawnika.

Polecane wertykulatory

2. Napowietrzanie trawnika – jakie ma znaczenie?

Regeneracja trawnika, zwłaszcza ta skuteczna, to proces złożony, w którym nie powinno zabraknąć napowietrzania. Umożliwia ono doprowadzenie powietrza do korzeni trawy, a przede wszystkim pozwala na efektywne wchłanianie wody i ewentualnych nawozów w okresie wiosenno-letnim. Napowietrzanie przeprowadzać można na dwa sposoby:

  • widły – pierwszy, bardzo prosty, polega na skorzystaniu z wideł i nakłuwaniu trawnika mniej więcej na głębokość 10 centymetrów;
  • aerator do trawnika – w przypadku dużej powierzchni, podobnie jak przy grabieniu, przyda się narzędzie elektryczne. W tym przypadku będzie to aerator do trawnika.

Korzystanie z wideł jest zalecane w niewielkich powierzchniowo ogródkach. Jeśli jednak Twój ogród zajmuje nieco więcej powierzchni i obawiasz się, że nakłuwanie widłami może być zbyt czasochłonne, kup aerator do trawnika. Tego typu urządzenia kupuje się raz i wykorzystuje przez kolejne lata, dlatego najlepiej jest wybrać sprzęt dobrej jakości, który nie rozpadnie się po jednym sezonie.

Pamiętaj jednak, by wszystkie ogrodowe urządzenia elektryczne przechowywać w suchym pomieszczeniu! Nie zaleca się trzymania kosiarek, aeratorów czy wertykulatorów oraz podkaszarek na zewnątrz ze względu na wilgoć, deszcz oraz pleśń. Oprócz tego niektóre elementy tego typu sprzętu mogą zardzewieć, a przez to stać się niezdatnymi do dalszego użytku.

3. Odchwaszczanie – jak usuwać chwasty?

Chwasty to zmora każdego ogrodnika. Nie tylko są nieestetyczne, ale także zabierają zdrowym roślin miejsce, wodę oraz słońce. Jeżeli usuwamy je systematycznie, to nie powinniśmy mieć większego problemu z utrzymaniem trawnika w czystości. Trzeba jednak pamiętać, żeby wyrywać chwasty od razu z korzeniami – inaczej błyskawicznie odrosną.

Jeżeli jednak chwasty przyprowadziły zmasowany atak, wtedy jedynym skutecznym i długotrwałym rozwiązaniem mogą okazać się opryski. Takich środków nie brakuje, trzeba jednak odpowiednio dobrać je do rodzaju chwastów, a także stosować zgodnie z zaleceniami producenta, by nie zniszczyć trawnika. Zbyt mała dawka nie będzie skuteczna, zbyt duża może zaszkodzić natomiast trawie oraz roślinom, które chcemy utrzymać przy życiu.

4. Uzupełnianie ubytków w trawie – co to znaczy?

Po ostrej, śnieżnej zimie fragmenty trawnika mogą zostać całkowicie zniszczone. Również wiosenne i letnie harce na trawie mogą sprawić, że osłabione źdźbła nie odrosną w następnym sezonie. Zaobserwować to można szczególnie w miejscach przy domowych placach zabaw czy często uczęszczanych alejkach, których jednak nie chcemy specjalnie wydzielać. Plamy ziemi są nieestetyczne i denerwują posiadaczy ogrodów – dlatego nie pozostaje nic innego, jak uzupełnienie ubytków w trawie.

Jeśli ubytki są drobne, to najlepszym i zarazem najtańszym sposobem będzie przeniesienie fragmentów zdrowego trawnika. Należy pamiętać, aby wycinać niewielkie fragmenty, a osadzając je w nowym miejscu udeptać i przede wszystkim: solidnie podlać.

W przypadku dużych ubytków jedynym sensownym rozwiązaniem wydaje się dosiew trawy. Żeby jednak świeża trawa nie odznaczała się zbytnio od tej, którą już masz, wybierz rodzaj i kolor zbliżony do posiadanego już trawnika. Najlepiej by było, gdybyś pamiętał (lub miał zapisane, np. w historii zakupów) którą dokładnie trawę kupiłeś – i kupił tę samą.

Nasiona wystarczy rozrzucić trzeba na spulchnioną glebę, a następnie delikatnie przysypać ziemią i podlać. W ciągu kilku tygodni trawnik powinien być jak nowy – pamiętaj tylko o regularnym podlewaniu całości, nie tylko wyrośniętej już trawy!

A co w przypadku, gdy trawa jest po prostu przerzedzona i nie wygląda najlepiej? W sprzedaży oferowane są różnego rodzaju nawozy do traw i warto rozważyć tego typu zakup, szczególnie gdy trawnik jest po prostu osłabiony po zimie. Wtedy wystarczy zakup zwykłego nawozu do stosowania wczesną wiosną. Ilość nawozu oraz częstotliwość jego rozsiewania zależy od konkretnego producenta.

trawnik po zimie

5. Nawadnianie trawnika – jak często?

Nawet dobrze ukorzeniona trwa nie będzie w stanie przetrwać bez wody. Dlatego też także ważne jest pamiętanie o regularnym podlewaniu. To czynność, którą częściej niż wiosną wykonywać będziemy wprawdzie latem, ale niezależnie od pory roku: odgrywa ona kluczowe znaczenie. Gdy brakuje deszczu trzeba wspomagać trawnik na inne sposoby. Metod na nawadnianie ogrodu jest na szczęście sporo.

Wybór odpowiednich akcesoriów zależeć powinien przede wszystkim od tego, jak dużym trawnikiem dysponujemy, na jakiej glebie został posiany i wreszcie od tego, jakim budżetem dysponujemy. Najpopularniejsze są węże ogrodowe, w przypadku sporej długości przydać może się specjalny wózek.

Swoich zwolenników mają również zraszacze ogrodowe, a także sterowniki nawadniania stosowane przy rozbudowanych systemach nawadniania w większych ogrodach. Warto pamiętać, że podlewanie powinno przeprowadzać się rano lub wieczorem (istotne zwłaszcza latem), a nigdy w pełnym słońcu!

Co do nawadniania ogrodu?

trawnik po zimie

6. Koszenie trawnika

Gdy wykonałeś wszystkie powyższe czynności, to pozostaje tylko czekać, aż trawa urośnie. Pamiętaj jednak, że – szczególnie na początku – trawnik po zimie może rosnąć dość nieregularnie, szczególnie gdy dopiero co wypełniliśmy ubytki. Mimo to trawę należy kosić regularnie. Kosiarki są tą kategorią urządzeń, które bezwzględnie muszą znaleźć się w każdym ogrodzie. W zależności od trawy ta może wymagać koszenia nawet co tydzień!

Wybór kosiarki jak zawsze zależeć powinien od preferencji. Pamiętaj też o wielkości trawnika i zwróć uwagę na moc kosiarki, pojemność kosza na trawę oraz regulację wysokości cięcia.

Rodzaje kosiarek do trawy:

Warto wspomnieć również o pokrewnych urządzeniach, czyli podkaszarkach. Nie są one tak popularne w przydomowych ogródkach jak kosiarki, jednak doskonale radzą sobie z usuwaniem trawy w trudniej dostępnych miejscach – na przykład przy ogrodzeniu, oczku wodnym, skalnikach czy meblach ogrodowych. Podobnie jak kosiarki podkaszarki także dzielą się na spalinowe, elektryczne oraz akumulatorowe. W przeciwieństwie do kosiarki podkaszarkę możesz kupić o mniejszej mocy – na pewno wystarczy Ci do ogrodowych porządków na przydomowym trawniku.

Roboty ogrodowe

To pewna nowość na rynku, która jednak błyskawicznie podbiła serce osób, niemających czasu na częste koszenie ogrodu. Roboty ogrodowe, nazywane także robotami koszącymi, działają na podobnej zasadzie co samojezdne roboty odkurzające. Jeżeli zależy Ci na dobrym sprzęcie, który zadba o Twój trawnik, to warto kupić robot z funkcją mulczowania. Robot koszący będzie nie tylko kosił trawę, ale także ją rozdrabniał – zostawiona na trawniku stanowi naturalny nawóz, odżywiający glebę. Te urządzenia mają również inne praktyczne funkcje, takie jak czujniki podnoszenia czy czujnik zwierząt, co jest szczególnie przydatne, gdy mamy psa, biegającego po ogrodzie.

Dzięki temu Twój trawnik praktycznie kosi się sam, a Ty nie będziesz musiał nawet doglądać urządzenia podczas pracy.

Jakie narzędzia do prac ogrodowych?


Mogą Cię zainteresować:

Autor
Karolina Wojdała
Miłośniczka tekstowych gier RPG i dobrego jedzenia. Fanka fantastyki oraz kryminałów. Kocha zwierzęta, w szczególności swojego psa i kota. Jej trudny związek ze sportem podtrzymują najnowsze zegarki sportowe i gadżety fitness.
Dziękujemy, że przeczytałeś cały artykuł. Jak go oceniasz?
5/5 (2 głosy)

Czytaj więcej