Jak odzyskać dane z dysku?

09.10.2017 | autor: Joanna Skornowicz | Przeczytasz w 2 minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

Utrata danych z dysku komputera – czy to zdjęć z wakacji, czy plików z ważnymi danymi – nie należy do przyjemnych doświadczeń. Do ich utraty może dojść na wiele sposobów.

Mogą zostać przypadkowo usunięte przez samego użytkownika, skasowane w wyniku awarii sprzętu, formatowania komputera, czy przez działanie szkodliwego oprogramowania.

Jak odzyskać utracone dane?

Utracone na komputerze lub laptopie dane odzyskać można samodzielne wykorzystując programy do odzyskiwania danych (płatne lub bezpłatne) albo poprzez wsparcie profesjonalistów korzystając z usługi odzyskiwania danych. Usługi świadczone przez specjalistów pomogą szybko i skutecznie odzyskać utracone dane.

Sprawdź usługę odzyskiwania danych Komputronik – Odzyskiwanie danych >

Jak działa odzyskiwanie danych z dysku?

Utracone dane da się odzyskać, niekiedy nawet w całości. Jest to możliwe, ponieważ usunięte dane nie są tak naprawdę kasowane. Usunięte sektory dysku są jedynie oznaczane jako usunięte i gotowe do nadpisania nowymi danymi. W systemie widnieją jako wolne miejsce, ale sektory te wciąż zawierają poprzednio zapisane dane. Do czasu ich nadpisania nowymi informacjami możliwe jest więc ich odzyskanie.

Najważniejsze by do czasu przygotowania oprogramowania odzyskującego dane, nie korzystać z dysku. W ten sposób zminimalizujemy ryzyko nadpisania danych, które chcemy odzyskać.

Odzyskiwanie danych w laptopie czy komputerze nie jest skomplikowanym procesem. Jedyne, czego potrzeba, to program do odzyskiwania danych. Poniżej przedstawiamy darmowe programy do odzyskiwania danych.

Polecane dyski w Komputronik.pl

Jakie darmowe programy do odzyskiwania danych?

Recuva

Recuva to pierwsza propozycja wśród darmowych programów do odzyskiwania danych. Jest to jeden z lepszych programów tego typu. Umożliwia przywracanie plików nie tylko z dysków twardych, ale i kart pamięci czy z pendrive’a. Potrafi przywrócić dane z uszkodzonego, lub świeżo sformatowanego dysku, z czym mogą mieć problem konkurencyjne aplikacje. Program umożliwia również permanentne kasowanie wybranych danych poprzez ich nadpisywanie na dysku.

Disk Drill

Program pozwala na odzyskanie dowolnych danych o wielkości do 100 MB oraz może działać jako program do tworzenia kopii zapasowych wadliwego dysku. Dostępny jest wariant premium programu, umożliwiający przeszukiwanie partycji, głęboki skan i obsługujący większość systemów plików (NTFS, FAT32, exFAT, EXT3/4). Posiada odrębne wersje zarówno dla systemu Windows, jak i Mac OS X.

TOKIWA Data Recovery

Program przeznaczony dla rodziny systemów Windows. Ten Open Source’owy program można uruchomić z dysku USB, dzięki czemu zmniejszamy ryzyko nadpisania instalacją programu kluczowych sektorów dysku. Wyposażony jest w prostą wyszukiwarkę plików, umożliwia też odzyskiwanie wielu plików jednocześnie oraz zmianę nazwy pliku po jego przywróceniu.

EaseUS Data Recovery

EaseUS udostępnia darmowe wersje swojego oprogramowania do odzyskiwania danych przeznaczonego nie tylko dla komputerów z systemem Windows czy Mac OS X, ale także dla smartfonów wyposażonych w Androida czy iOS, dzięki czemu można odzyskać dane także z telefonu. Darmowa wersja pozwala na przywrócenie 2 GB danych.

Minitool Partition Recovery

Umożliwia odzyskanie wielu różnych rodzajów plików. Pozwala na przeszukiwanie skasowanych folderów i odzyskanie zawartych w nich plików – można przywrócić również cały utracony folder. Przywracane pliki są sortowane ze względu na ich rozszerzenie, dzięki czemu w łatwy sposób można znaleźć te, których szukamy – zdjęcia, pliki tekstowe czy filmy. Program działa na systemie Windows (Vista i nowsze). Darmowa wersja programu pozwala na odzyskanie jedynie 1 GB danych.

Zobacz również jak zabezpieczyć swoje dane w Jak backupować dane? Jak tworzyć kopie zapasowe?

Mogą Cię zainteresować:

Autor
Joanna Skornowicz
Wiecznie uśmiechnięta tatromaniaczka. Wkręcona w niedoceniane nowoczesne technologie w sprzętach AGD. Wybredna i szukająca dziury w całym. Z zaangażowaniem testuje urządzenia ułatwiające codzienne obowiązki. Niestała w związkach z myszkami i klawiaturami gamingowymi – ma słabość do nowszych modeli.
Dziękujemy, że przeczytałeś cały artykuł. Jak go oceniasz?

Czytaj więcej


Polecane produkty

HP Neverstop Laser 1200w Mono USB AirPrint™ WiFi
Cena od 1 199,00zł
HP Ink Tank 315 Kolor Atrament USB
Cena od 599,00zł
HP 652 kolor F6V24AE
Sprawdź cenę!
Accura HDMI 1.8m
Cena od 29,90zł
Accura micro USB 1.5m czarny
Sprawdź cenę!
HP 652 czarny F6V25AE
Sprawdź cenę!
HP 650 czarny CZ101AE
Sprawdź cenę!
Kingston SSD A400 480GB
Cena od 249,00zł
Accura Tule ACC-M1015
Sprawdź cenę!
Accura Napa ACC-M1204
Sprawdź cenę!
Accura Premium USB-B 1.8m czarny
Sprawdź cenę!
Accura ToledoPro ACC-K1414
Sprawdź cenę!
Accura HDMI 0.9m
Cena od 19,90zł
Accura Premium SATA 0.5m
Sprawdź cenę!
Accura micro USB 1.8m czarny
Sprawdź cenę!
Accura VGA - HDMI
Sprawdź cenę!
Accura USB-C czarny
Sprawdź cenę!
Accura micro USB 1.0m czarny
Sprawdź cenę!
Accura USB 3.0 - USB-C czarny
Sprawdź cenę!
Accura Ring ACC5115 black
Sprawdź cenę!
Accura HDMI 3.0m
Cena od 39,90zł
Kingston DataTraveler 100 G3 32GB USB 3.0
Sprawdź cenę!
Accura micro USB 1.0m czarny
Sprawdź cenę!
Accura Premium SATA III 0.5m metalowe zatrzaski
Sprawdź cenę!
CA Office Skytop CA-1208
Sprawdź cenę!
HP 650 kolor CZ102AE
Sprawdź cenę!
Accura Premium kat5 5.0m szary
Sprawdź cenę!
Accura Premium 2.0m szary
Sprawdź cenę!
Accura Zion ACC-M1009 Silent
Sprawdź cenę!
Accura Premium miniJack 1.2m
Sprawdź cenę!
Kingston microSDHC Canvas Select Plus 32GB 100R Class 10 UHS-I
Sprawdź cenę!
GOODRAM CX400 512GB
Sprawdź cenę!
Accura Vista ACC-K1411
Sprawdź cenę!
HP 301 czarny CH561EE
Sprawdź cenę!
Accura Triple 17W AccuQuick
Cena od 39,90zł
Kingston microSDXC Canvas Select Plus 128GB 100R Class 10 UHS-I
Sprawdź cenę!
Accura Premium VGA
Sprawdź cenę!
Accura Premium USB-B 3.0m czarny
Sprawdź cenę!
Accura Light 30W AccuQuick 3.0
Cena od 39,90zł
Accura Premium DVI/D 1.8m
Cena od 34,90zł