Jak odkamienić żelazko? Jaki filtr do wody wybrać?

Problem osadzania się kamienia dotyczy wszystkich urządzeń AGD, do działania których niezbędna jest woda. Należy do nich również żelazko. Akurat w przypadku tych urządzeń problem jest podwójny. Nie dość, że kamień niszczy samo żelazko, to na dodatek może on też zniszczyć prasowane ubrania. Gdy nie jest regularnie usuwany, podczas prasowania z użyciem pary na ubraniach mogą powstawać białe, bądź brązowe plamy. Osłabieniu może też ulec strumień żelazka ponieważ cząsteczki kamienia mogą blokować otwory pary.

Samo zjawisko wytrącania się kamienia zależy w dużym stopniu od jakości używanej przez nas wody. Jeśli w naszych kranach płynie twarda woda, możemy być pewni, że kamień zacznie pojawiać się nawet po kilku tygodniach użytkowania żelazka.

Co zapobiega osadzaniu się kamienia w żelazkach i generatorach pary Philips?

Po pierwsze, każdorazowo po zakończeniu prasowania warto opróżnić zbiornik na wodę – dzięki temu zminimalizujemy odkładanie się kamienia w żelazku. Po drugie, nie wlewajmy do zbiornika wody: perfum, octu, krochmalu, środków do usuwania kamienia, ułatwiających prasowanie, ani żadnych innych środków chemicznych. Jednak  w przypadku żelazek oraz generatorów pary Philips i innych marek najłatwiej uniknąć problemu używając wody oczyszczonej z kamienia. W jaki sposób?

Doskonale nadaje się do tego celu specjalny filtr wody do prasowania Philips IronCare GC024/10, który usuwa nawet 99% kamienia z wody.
Dzięki temu jesteśmy w stanie wydłużyć wydajność i żywotność naszego żelazka  i zapobiec pozostawieniu plam z kamienia na ubraniu!
Użytkowanie filtra jest niezwykle proste. Najpierw nalewamy wodę do specjalnego pojemnika. Stamtąd przepływa ona przez specjalnie zaprojektowany wkład Philips GC025/10.

Tak oczyszczona woda gromadzona jest w kolejnym pojemniku, skąd możemy już ją wlać bezpośrednio do żelazka.

filtr od wody Philips

zobacz-produkt-w-sklepie

Co ciekawe, nie musisz się zastanawiać, kiedy należy wymienić wkład filtrujący. W trakcie używania będzie on zmieniał kolor sygnalizując w ten sposób stopień zużycia. Gdy kolor zmieni się z niebieskiego na brązowy, wkład (odkamieniacz) należy wymienić na nowy.

Wkłady Iron Care są wyjątkowo wydajne. Jedna sztuka może starczyć nawet na trzy miesiące prasowania. Co więcej filtr jest uniwersalny. Możemy więc bez kłopotu używać go do odkamieniania wody przeznaczonej do wszystkich żelazek (tradycyjnych czy stacji parowych) Philips i innych firm.

Problem zakamieniania najdotkliwiej jest odczuwany w przypadku generatorów, ponieważ wytwarzają one silny wyrzut pary pod wysokim ciśnieniem. Z tego powodu przy zakupie dowolnego generatora pary Philips otrzymasz filtr wody do prasowania IronCare w prezencie, a sam proces odkamieniania żelazka jest niezwykle łatwy.

Jak odkamienić generator pary Philips za pomocą funkcji Easy De-Calc lub Smart Calc Clean?

Wiele generatorów pary Philips posiada w tym celu wygodną  funkcję Easy De-Calc.

W dużym skrócie jest to rodzaj pokrętła w bazie generatora. Należy ustawić generator na krańcu stołu lub zlewu, podłożyć pod pokrętłem kubek (co najmniej 250 ml) i przekręcić korek funkcji De-Calc w lewo. Wylej do pojemnika wodę z cząsteczkami kamienia aż zbiornik w generatorze będzie pusty. W ten sposób łatwo usuniesz kamień nagromadzone w żelazku podczas prasowania. Pamiętaj, że jeśli urządzenie było używane i jest gorące, przed przystąpieniem do odkamieniania należy poczekać, aż zupełnie ostygnie (co najmniej 2 godziny), aby się nie poparzyć.

Poniżej żelazko Philips PerfectCare Elite GC9620/20 z funkcją Easy De-Calc.

AMZELPHIGC663020-1 zobacz-produkt-w-sklepie

Innym ciekawym rozwiązaniem stosowanym w żelazkach Philips jest funkcja Smart Calc-Clean, która odkamienia generator pary niezwykle szybko.

Ten sposób odkamieniania generatorów wykonuje się przy pomocy specjalnego pojemnika Cla-Clean. Należy napełnić zbiornik wody do połowy i postawić stopę żelazka na pojemniku na dowolnej płaskiej powierzchni. Po uaktywnieniu przyciskiem funkcji odkamieniania, po około 2 minutach Twoje żelazko będzie gotowe do ponownego użycia bez kamienia– o czym powiadomi Cię sygnałem dźwiękowym.

Poniżej żelazko Philips PerfectCare Viva GC7011/20 z funkcją Smart Calc-Clean.


AMZELPHIGC701120-1zobacz-produkt-w-sklepie

Aby żelazko działało prawidłowo, należy odkamieniać je raz w miesiącu lub co 10 sesji prasowania.
Warto wspomnieć, że w przypadku wszystkich generatorów pary Philips nie ma potrzeby zastanawiania się, kiedy nasze żelazko wymaga takiego zabiegu.
Są one bowiem wyposażone w specjalną sygnalizację konieczności odkamieniania. Gdy odpowiednie czujniki wykryją dużą ilość kamienia, na żelazku zapali się specjalna dioda de-calc. Wtedy możemy być pewne, że jest to już najwyższy czas na skorzystanie z funkcji antywapiennej.

Na koniec jeszcze raz warto podkreślić, że oczyszczanie żelazka z kamienia nie jest wymysłem producentów, lecz realną koniecznością. Warto robić to regularnie. Dzięki temu nasze urządzenia będą działały bezawaryjnie przez wiele lat, a my zaoszczędzimy czas i nerwy.

Źródło: Philips

Polecane żelazka parowe oferowane z filtrem IronCare:

Żelazko z generatorem pary
SpeedCare Philips GC6630/20
Żelazko z generatorem pary
PerfectCare Viva Philips GC7011/20
Żelazko z generatorem pary
PerfectCare Silence Philips GC9550/02
Żelazko z generatorem pary
PerfectCare Elite Philips GC9620/02
AMZELPHIGC663020-1 AMZELPHIGC701120-1 AMZELPHIGC955002-1 AMZELPHIGC962020-1
zobacz-produkt-w-sklepie zobacz-produkt-w-sklepie zobacz-produkt-w-sklepie zobacz-produkt-w-sklepie

Jak odkamienić żelazko Philips? Jaki filtr wody do żelazek wybrać?
5 (100%) 1 głosów