Jak odkamienić ekspres do kawy?

28.12.2017 | autor: Julia Sowińska | Przeczytasz w 5 minut
Zwiększ rozmiar tekstu

Kamień jest najpoważniejszym wrogiem tych urządzeń, które mają częsty kontakt z wodą. Jeśli chcemy, by ekspres do kawy służył nam przez wiele lat, musimy pamiętać o regularnej walce z kamieniem. Jak odkamienić ekspres do kawy? Jakie akcesoria do ekspresów wykorzystać? Oto kilka porad dla tych, którzy chcą przedłużyć żywotność swoich ekspresów do kawy.

W tym artykule znajdziesz:

 • Jak powstaje kamień w ekspresie do kawy?
 • Dlaczego warto usuwać kamień?
 • Akcesoria i środki do usuwania kamienia
 • Odkamieniania ekspresu – krok po kroku
 • Jak chronić ekspres przed kamieniem?

O tym jak czyścić ekspres, dowiesz się z poradnika: Jak dbać o ekspres do kawy?

Jak powstaje kamień w ekspresie do kawy?

Zanim przejdziemy do porad, jak odkamienić ekspres do kawy, odpowiedzmy sobie na pytanie, jak powstaje kamień w naszych urządzaniach. Kamień, który trafia do naszych sprzętów AGD, jest integralnym, choć nie zawsze pożądanym, składnikiem wody płynącej w naszych kranach. To właśnie w niej znajduje się spora ilość wytrąconych związków wapnia oraz magnezu, które stopniowo odkładają się we wnętrzu naszych urządzeń w postaci kamienia.

Powstawaniu takiego osadu sprzyja też wysoka temperatura, a ta – w przypadku ekspresów do parzenia kawy – jest przecież normą. Dlaczego obecność minerałów w wodzie może być uciążliwa, skoro tyle słyszymy o korzyściach związanych z piciem wód mineralnych? Bo o ile minerały są cennymi składnikami zimnej wody przeznaczonej do picia, to w wodzie trafiającej do sprzętów AGD są one zbędne, a nawet problematyczne.

Im twardsza woda, tym więcej takich związków. Co to oznacza? Więcej problemów związanych z utrzymaniem w dobrym stanie czajników, zmywarek oraz… sprzętów wykorzystywanych w trakcie parzenia kawy.

Dlaczego warto usuwać kamień?

Choć o konieczności regularnego usuwania kamienia mówi się wiele, nie wszyscy zdajemy sobie sprawę z tego, dlaczego jest to tak ważna sprawa. Kamień wpływa i na pracę naszych urządzeń, i na smak kawy.

Kamień a wydajność ekspresu do kawy

Im więcej kamienia, tym mniejsza wydajność ekspresu do kawy. Brudne urządzenie pobiera więcej prądu i głośniej pracuje. Tworzące się zatory sprawiają, że proces parzenia kawy przebiega wolniej, a gotowy napój nie zawsze posiada odpowiednią temperaturę.

Odkładający się kamień nie tylko utrudnia przepływ wody, ale zwiększa też ryzyko wystąpienia poważnej awarii. Szczególnie zagrożona jest pompa, jednak nie tylko ona może wymagać naprawy.

Odkamienianie ekspresu a smak kawy

A jak taki kamień wpływa na smak i wygląd kawy? Mniejsza ilość kremowej pianki i zbyt niska temperatura nie są tu jedynymi problemami. Poważnym zagrożeniem jest to, że część osadu może się z ekspresu przedostać do filiżanki z naszą „małą czarną”.

Obecność małych, białych cząsteczek w filiżance kawy, to nie tylko gorszy jej wygląd. To spore zagrożenie dla naszego zdrowia, gdyż takie cząsteczki zawierają sporo różnego rodzaju skoncentrowanych minerałów oraz metali.

Jakie akcesoria oraz środki czystości do usuwania kamienia?

Zanim zaczniemy odkamienianie ekspresu, przygotujmy te środki i akcesoria, które pomogą nam szybciej i skuteczniej uporać się z kamieniem. Zapomnijmy o „niezwykłych” właściwościach octu, który wciąż w wielu domach traktowany jest jako tani i skuteczny odkamieniacz, a postawmy na profesjonalne środki czystości przeznaczone do odkamieniania ekspresów do kawy.

Zobacz akcesoria do ekspresów >

Najlepiej stawiać na te produkty, które rekomenduje producent ekspresu w instrukcji obsługi urządzenia. Warto też, w miarę możliwości, korzystać z detergentów tej samej marki, co ekspres. Największą popularnością wśród środków do odkamieniania ekspresów cieszą się odkamieniacze w płynie oraz odkamieniacze w tabletkach.

Odkamieniacz w płynie do ekspresu

Odkamieniacze w płynie to jedna z najciekawszych propozycji dla tych, którzy stawiają na skuteczne i ekologiczne zarazem rozwiązania. Dobrym przykładem jest odkamieniacz w płynie: De’Longhi Ecodecalk. Jego formuła jest przyjazna środowisku oraz skuteczne usuwa kamień – to wsparcie, z którego możemy skorzystać w przystępnej cenie. Jedno opakowanie wystarczy na przeprowadzenie czterech procesów odkamieniania.

Tabletki do odkamieniania ekspresu

Innym rodzajem odkamieniacza do ekspresu są tabletki, które należy rozpuścić w wodzie. Przykładowo odkamieniacz Bosch TCZ6004 to cztery tabletki (na dwa procesy odkamieniania), dzięki którym z automatycznych ekspresów do kawy można się szybko i skutecznie pozbyć kamienia. Koszt jednego opakowania to około 25 zł, zatem jeden proces czyszczenia wiąże się z koniecznością wydania kilkunastu złotych. Czy warto je wydać? Jeśli chcemy, by nasz ekspres dłużej i sprawniej pracował – tak.

Odkamienianie ekspresu – krok po kroku

Po zaparzeniu 200-300 kaw odkamienianie ekspresu staje się koniecznością. Jak odkamienić ekspres do kawy? Jak właściwie przeprowadzić tę czynność? Oto kilka ważnych kroków, które zalecamy wykonać.

 1. Przeczytaj instrukcję – każdy ekspres ma swą specyfikę, warto zatem zapoznać się z zaleceniami producenta.
 2. Wyjmij z ekspresu pojemnik na wodę i dokładnie go przepłucz
 3. Do przepłukanego pojemnika nalej odpowiednią ilość wody, którą następnie połącz z najlepszym w danym przypadku środkiem czystości – odkamieniaczem w postaci tabletki lub płynu.
 4. Włóż pojemnik z wodą i rozpuszczonym w niej odkamieniaczem do ekspresu, a następnie włącz go. W przypadku ekspresów z funkcją automatycznego odkamieniania wystarczy uruchomić odpowiedni program. W innych przypadkach należy uruchomić program do parzenia kawy. Idealne rozwiązanie to „zaparzenie” w taki sposób kilku filiżanek kawy w kilkunastominutowych odstępach.
 5. Wyjmij pojemnik na wodę i dokładnie przepłucz go.
 6. Pojemnik z czystą wodą umieść jeszcze raz w ekspresie, a następnie – zaparz dwa kubki samej wody. Dzięki temu oczyścisz cały system z resztek detergentów.

Jak chronić ekspres przed kamieniem?

Większość użytkowników ekspresów do kawy wychodzi z założenia, że łatwiej jest ochronić ekspres przed odkładającym się kamieniem niż później go dokładnie czyścić. Rośnie zatem popularność profesjonalnych dodatków i akcesoriów, dzięki którym ekspresu nie trzeba aż tak często odkamieniać.

Filtry oczyszczające wodę, czyli najlepsze rozwiązanie

Wśród tych rozwiązań, które cieszą się bardzo dużą popularnością, nie brak filtrów oczyszczających wodę. Takie akcesoria, jak filtry antywapienne AquaClean Philips, pomagają oczyścić wodę trafiającą do ekspresu, dzięki czemu urządzenie może sprawniej funkcjonować przez dłuższy czas, a my – cieszyć się jeszcze smaczniejszą kawą.

Jak działają filtry oczyszczające wodę? Założone w zbiorniku wody, mają zapobiegać przede wszystkim procesowi odkładania się kamienia. W wyniku przepuszczenia wody przez taki filtr, można z niej usunąć wiele szkodliwych osadów, a jednocześnie – zmniejszyć ilość znajdujących się w niej metali ciężkich oraz drobnoustrojów. Z filtrów takich warto zatem korzystać – nie tylko dla zwiększenia ochrony sprzętu AGD, ale i ze względu na własne zdrowie.

Autor
Julia Sowińska
Świetnie zorganizowana i pełna pozytywnej energii. Mama dwójki szkrabów, która ceni sobie maksymalne ułatwianie codziennych obowiązków domowych. Artystka w kuchni, która serce oddała przepisom swojej prababci. Od czasu do czasu chętnie poznaje tajniki kuchni orientalnej.
Dziękujemy, że przeczytałeś cały artykuł. Jak go oceniasz?

Czytaj więcej


Polecane produkty

HP 652 kolor F6V24AE
Cena od 53,90zł
Accura HDMI 1.8m
Cena od 29,90zł
Accura micro USB 1.5m czarny
Cena od 19,90zł
HP 652 czarny F6V25AE
Cena od 58,90zł
HP 650 czarny CZ101AE
Cena od 62,90zł
Kingston SSD A400 480GB
Cena od 239,00zł
Accura Tule ACC-M1015
Cena od 59,90zł
Accura Napa ACC-M1204
Cena od 49,90zł
Accura Premium USB-B 1.8m czarny
Cena od 24,90zł
Accura ToledoPro ACC-K1414
Cena od 59,90zł
Accura HDMI 0.9m
Cena od 19,90zł
Accura Premium SATA 0.5m
Cena od 19,90zł
Accura micro USB 1.8m czarny
Cena od 9,90zł
Accura VGA - HDMI
Cena od 49,90zł
Accura USB-C czarny
Cena od 4,90zł
Accura micro USB 1.0m czarny
Cena od 14,90zł
Accura USB 3.0 - USB-C czarny
Cena od 9,90zł
Accura Ring ACC5115 black
Cena od 9,90zł
Accura HDMI 3.0m
Cena od 39,90zł
Kingston DataTraveler 100 G3 32GB USB 3.0
Cena od 23,90zł
Accura micro USB 1.0m czarny
Cena od 29,90zł
Accura Premium SATA III 0.5m metalowe zatrzaski
Cena od 24,90zł
HP 650 kolor CZ102AE
Cena od 52,90zł
Accura Premium 5.0m szary
Cena od 19,90zł
Accura Premium 2.0m szary
Cena od 15,90zł
Accura Zion ACC-M1009 Silent
Cena od 59,90zł
Accura Premium miniJack 1.2m
Cena od 16,90zł
Kingston microSDHC Canvas Select Plus 32GB 100R Class 10 UHS-I
Cena od 25,90zł
Accura Vista ACC-K1411
Cena od 29,90zł
HP 301 czarny CH561EE
Cena od 82,90zł
Accura Triple 17W AccuQuick
Cena od 39,90zł
Kingston microSDXC Canvas Select Plus 128GB 100R Class 10 UHS-I
Cena od 59,90zł
Accura Premium VGA
Cena od 9,90zł
Accura Premium USB-B 3.0m czarny
Cena od 29,90zł
Accura Light 30W Quick Charge 3.0
Cena od 39,90zł
Accura Premium DVI/D 1.8m
Cena od 34,90zł
Accura Premium DisplayPort 1.8m
Cena od 79,90zł
Papier HP Home & Office
Cena od 21,90zł