Jak obniżyć koszty druku w firmie? Dopasuj drukarkę do potrzeb biura

14.02.2022 | autor: Joanna Skornowicz | Przeczytasz w 4 minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

Wybierając drukarkę do korporacji, średniej firmy, małego biura, czy będącą uzupełnieniem domowego stanowiska pracy kierować się powinniśmy zupełnie innymi parametrami. Ważne, aby ograniczyć wybór do modeli najlepiej dopasowanych do danych potrzeb biurowych oraz co ważne, generujących rozsądne koszty. Zebraliśmy odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania, które rozwieją wszelkie wątpliwości.

Przejdź do:

Jaka drukarka do biura? Jak wybrać?

Wybierając drukarkę do biura, należy zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii. Szczególnie w przypadku drukarek do małego biura lub domowego stanowiska pracy. Tutaj często ogranicza nas budżet, dlatego warto przeanalizować rzeczywiste potrzeby (np. czy niezbędne będą wydruki kolorowe?), który rodzaj drukarki będzie najlepszym wyborem pod względem kosztów (niski koszt zakupu, czy niski koszt eksploatacji?). Istotne mogą okazać się również: szybkość druku, łączność Wi-Fi, kompaktowe rozmiary czy cicha praca.

Cech i funkcji drukarek, które mogą wpłynąć na wybór najlepszej do Twojego biura, jest dość sporo. Niezbędne wskazówki prezentujemy w poniższym poradniku.

Jak obniżyć koszty druku w firmie?

Przykładowa istotna wskazówka. Jak szybkiej potrzebujesz drukarki? 40 str./min to szybkość drukarki niezbędna w dużych biurach. W małej lub średniej firmie wystarczające będzie 10-30 str./min. Z kolei przy sporadycznym użytkowaniu w domowym zaciszu zdalnej pracy wystarczy niski parametr szybkości np. 4-10 str./min.

Drukarka, skaner i kopiarka w jednym

Wiele drukarek atramentowych czy laserowych jest jednocześnie urządzeniami wielofunkcyjnymi, których funkcje rozszerzone są o skanowanie oraz kopiowanie. Taki wielofunkcyjny „kombajn świetnie sprawdzi się w małej firmie, dlatego przy wyborze warto zwrócić uwagę na dodatkowe funkcje sprzętu.

Jak obniżyć koszty druku?

Drukarka atramentowa czy laserowa?

W kwestii wyboru pomiędzy drukarką atramentową i laserową przede wszystkim liczy się budżet, jaki możemy wydać na sprzęt.

Tania drukarka do biura to „atramentówka”, jednak tania drukarka w eksploatacji to już drukarka laserowa.

Istotne są również potrzeby względem kolorystyki drukowanych materiałów. Rezygnując z kolorowych wydruków, można już wybierać pomiędzy rozsądnymi cenowo i równocześnie tańszymi w eksploatacji drukarkami laserowymi monochromatycznymi.

Drukarka atramentowa do biura — kiedy się sprawdzi?

Drukarki atramentowe często są wybierane do małych biur lub użytku domowego. To najlepszy wybór, zakładając, że drukarka będzie pełnić funkcje uniwersalne, drukować nie tylko dokumenty tekstowe czy wykresy w odcieniach szarości, ale umożliwiać równocześnie wydruki kolorowe, a nawet zdjęcia.

Jak obniżyć koszty druku w biurze?

Warto wiedzieć: Im tańsza drukarka atramentowa, tym koszty eksploatacji mogą być większe. Ciekawym rozwiązaniem są tanie w eksploatacji drukarki atramentowe, które wykorzystują system stałego zasilania atramentem (CISS). To pozwala na rezygnację z zakupu kartridża (wystarczy dokupywanie tuszy w butelkach).

Jednym z producentów, który oferuje drukarki pozwalające na samodzielne uzupełnianie atramentu jest HP. W jego ofercie znajdziemy zarówno drukarki atramentowe, jak i pierwszą drukarkę laserową z samodzielnie uzupełnianym tonerem.

Drukarka atramentowa do pracy zdalnej

Drukarki atramentowe są dobrym rozwiązaniem szczególnie przy pracy zdalnej. Z racji tego, że korzysta z niej głównie jedna osoba (wydruki są sporadyczne) to koszty eksploatacji są mniej odczuwalne. Liczy się bardziej jednorazowy koszt drukarki, ponieważ przy przejściu na pracę zdalną pojawia się zapotrzebowanie na dość sporo sprzętów np. dodatkowy monitor, klawiaturę czy fotel biurowy. W takim wypadku wybór taniej drukarki atramentowej pozwoli nam zmniejszyć koszty tworzenia swojego domowego biura.

Tusz do drukarki atramentowej — na jakie koszty się przygotować?

W przypadku drukarek atramentowych to właśnie koszty tuszu często okazują się dużym wydatkiem dla małych firm. Realną oszczędnością wydaje się wykorzystanie zamienników, których dostępność na rynku jest dość spora. Czy warto rezygnować z oryginalnych tuszy i sięgać po ekonomiczne zamienniki? Kiedy jest to rozsądne i bezpieczne dla sprzętu? Odpowiadamy na te pytania w poradniku:

Tania drukarka laserowa do małego lub domowego biura

Wysoki koszt zakupu drukarki laserowej kolorowej często wyklucza jej wybór jako urządzenie do małego biura.

To drukarki laserowe monochromatyczne cieszą się największą popularnością w domach czy małych firmach.

Jak obniżyć koszty druku w biurze?

To świetny wybór, gdy zapotrzebowanie jest wyłącznie na wydruki czarno-białe oraz istotne są możliwie najniższe koszty eksploatacji. Ten rodzaj drukarek wyróżnia również prędkość wydruku, która osiąga kilkadziesiąt str./min.

Toner do drukarki laserowej — zamiennik czy oryginał?

Do danej drukarki laserowej będzie pasował jedynie określony typ tonera. Dlatego opisaliśmy istotne kwestie związane z wyborem tonera szczegółowo w poniższym poradniku. Zwróciliśmy w nim również uwagę na to, co warto wiedzieć o tańszych zamiennikach oryginalnych tonerów, a szczególnie jak ich użytkowanie może wpłynąć na wydajność sprzętu.

Autor
Joanna Skornowicz
Wiecznie uśmiechnięta tatromaniaczka. Wkręcona w niedoceniane nowoczesne technologie w sprzętach AGD. Wybredna i szukająca dziury w całym. Z zaangażowaniem testuje urządzenia ułatwiające codzienne obowiązki. Niestała w związkach z myszkami i klawiaturami gamingowymi – ma słabość do nowszych modeli.
Dziękujemy, że przeczytałeś cały artykuł. Jak go oceniasz?

Czytaj więcej


Polecane produkty

HP Neverstop Laser 1200w Mono USB AirPrint™ WiFi
Sprawdź cenę!
HP Ink Tank 315 Kolor Atrament USB
Sprawdź cenę!
HP 652 kolor F6V24AE
Sprawdź cenę!
Accura HDMI 1.8m
Sprawdź cenę!
Accura micro USB 1.5m czarny
Sprawdź cenę!
HP 652 czarny F6V25AE
Sprawdź cenę!
HP 650 czarny CZ101AE
Sprawdź cenę!
Kingston SSD A400 480GB
Cena od 229,00zł
Accura Tule ACC-M1015
Sprawdź cenę!
Accura Napa ACC-M1204
Sprawdź cenę!
Accura Premium USB-B 1.8m czarny
Sprawdź cenę!
Accura ToledoPro ACC-K1414
Sprawdź cenę!
Accura HDMI 0.9m
Sprawdź cenę!
Accura Premium SATA 0.5m
Sprawdź cenę!
Accura micro USB 1.8m czarny
Sprawdź cenę!
Accura VGA - HDMI
Sprawdź cenę!
Accura USB-C czarny
Sprawdź cenę!
Accura micro USB 1.0m czarny
Sprawdź cenę!
Accura USB 3.0 - USB-C czarny
Sprawdź cenę!
Accura Ring ACC5115 black
Sprawdź cenę!
Accura HDMI 3.0m
Sprawdź cenę!
Kingston DataTraveler 100 G3 32GB USB 3.0
Sprawdź cenę!
Accura micro USB 1.0m czarny
Sprawdź cenę!
Accura Premium SATA III 0.5m metalowe zatrzaski
Sprawdź cenę!
CA Office Skytop CA-1208
Sprawdź cenę!
HP 650 kolor CZ102AE
Sprawdź cenę!
Accura Premium kat5 5.0m szary
Sprawdź cenę!
Accura Premium 2.0m szary
Sprawdź cenę!
Accura Zion ACC-M1009 Silent
Sprawdź cenę!
Accura Premium miniJack 1.2m
Sprawdź cenę!
Kingston microSDHC Canvas Select Plus 32GB 100R Class 10 UHS-I
Sprawdź cenę!
Accura Vista ACC-K1411
Sprawdź cenę!
HP 301 czarny CH561EE
Sprawdź cenę!
Accura Triple 17W AccuQuick
Sprawdź cenę!
Kingston microSDXC Canvas Select Plus 128GB 100R Class 10 UHS-I
Sprawdź cenę!
Accura Premium VGA
Sprawdź cenę!
Accura Premium USB-B 3.0m czarny
Sprawdź cenę!
Accura Light 30W AccuQuick 3.0
Sprawdź cenę!
Accura Premium DVI/D 1.8m
Sprawdź cenę!