Jak nawilżyć powietrze w domu? Sposoby na suche powietrze

Suche powietrze w mieszkaniu wpływa na komfort domowników i może powodować wiele niedogodności, jak suchość w gardle, uporczywy kaszel czy nawet nasilenie objawów alergicznych. Dawniej dla zapewnienia odpowiedniej wilgotności powietrza w domu rozkładano wilgotne ręczniki na kaloryferach. Dzisiaj, aby uniknąć przykrych konsekwencji wynikających z niskiego poziomu wilgotności powietrza, wystarczy zaopatrzyć się w nawilżacze powietrza, które automatycznie zatroszczą się o poziom wilgotności w Twoim domu. Jak nawilżyć powietrze w domu? Jak wybrać dobry i skuteczny nawilżacz, także do pokoju dziecka? Jak nawilżyć powietrze domowym sposobem? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz w naszym przewodniku.

Więcej o nawilżaczach powietrza dowiesz się z poradnika: Jaki nawilżacz powietrza? Jak wybrać?

Spis treści:


Polecane nawilżacze powietrza


Suche powietrze w domu – jakie są przyczyny?

Suche powietrze to problem, z którym domownicy borykają się zwłaszcza jesienią i zimą. Wpływa na to przede wszystkim ogrzewanie naszych mieszkań, ale także rzadsze wietrzenie pomieszczeń lub wietrzenie ich podczas słabej jakości powietrza na zewnątrz. Pamiętajmy bowiem, że nie bez znaczenia jest również  coraz częściej obecny w Polsce smog. Wietrzenie mieszkania w sezonie grzewczym wiąże się nierzadko z wpuszczaniem do niego zanieczyszczeń, które także negatywnie wpływają na poziom wilgotności w pomieszczeniach.

To nie wszystko. Za suche powietrze w domu może odpowiadać klimatyzacja. Tego typu urządzenia – szczególnie źle ustawione – usuwają wilgoć z powietrza.

Obniżenie wilgotności powietrza w domach i mieszkaniach to również wina mechanicznej wentylacji. Zimą wprowadza do pomieszczeń zmrożone powietrze, które niemal całkowicie pozbawione jest wilgoci.

Warto też pamiętać, że poziom wilgotności obniżają urządzenia AGD (np. suszarki do ubrań czy odkurzacze), które emitują dużo ciepła. Na suche powietrze narzekają też osoby, które ogrzewają mieszkania paląc drewnem w kominkach.Jak zatem zwiększyć wilgotność w domu?

Jak nawilżyć powietrze w domu?

Jak nawilżyć powietrze w domu?

Tradycyjną metoda polegała na położeniu na kaloryferze mokrego ręcznika lub postawieniu naczynia z wodą. Wilgotność zwiększa też duża liczba kwiatów, przede wszystkim z dużymi liściami  – podczas transpiracji woda paruje przez aparaty szparkowe. Inne proste sposoby na suche powietrze w domu znajdziesz niżej.

Są też metody na nawilżenie powietrza wykorzystujące zdobycze nowoczesnej techniki. Możemy użyć rekuperatora z wymiennikiem entalpicznym, który pomaga odzyskać ciepło i cześć wilgoci. Świetnym sposobem na suche powietrze w domu – praktycznym i skutecznym – jest wykorzystanie nawilżacza.

Na rynku znajdziemy mnóstwo modeli różniących się nie tylko wyglądem, ale i sposobem działania.

Rodzaje nawilżaczy powietrza:

Nawilżacz parowy

Nawilżacze parowe to wydajne, ale i prądożerne urządzenia, które wyposażone są w zbiornik na wodę oraz grzałkę. Grzałka podgrzewa wodę i powoduje parowanie płynu. Para wodna miesza się z powietrzem, co w efekcie zwiększa poziom jego wilgotności. Takie urządzenia mogą zużywać sporo energii elektrycznej, warto zatem wybrać, dobry, energooszczędny model.

Nawilżacz ultradźwiękowy

Nawilżacz powietrza ultradźwiękowy działanie opiera na drgającej membranie, rozbijającej cząsteczki wody. W efekcie powstaje chłodna lub ciepła mgiełka wodna, rozprowadzana po pomieszczeniu przy pomocy wbudowanego wentylatora. Nawilżacz ultradźwiękowy pracuje cicho, co sprawia, że warto je wykorzystać np. w sypialniach czy pomieszczeniach biurowych.


Nawilżacze ultradźwiękowe


Nawilżacz ewaporacyjny

Nawilżacze ewaporacyjne podobnie jak nawilżacze parowe wykorzystują zjawisko parowania wody. Nie spotkamy tu jednak grzałek, a wytwarzana para nie jest widoczna, ponieważ woda nie jest podgrzewana. Woda wyparowuje z wbudowanego filtra w sposób naturalny, czemu pomaga wbudowany wentylator. Ciekawostką jest możliwość wykorzystania olejków zapachowych w nawilżaczach tego typu. Używając nawilżacza ewaporacyjnego nie musisz obawiać się wyższych rachunków za prąd. Tego typu urządzenie dobrze sprawdzi się w większych pomieszczeniach, np. kuchniach.

Nawilżacz z jonizatorem

Ponadto nawilżacze mogą być wyposażone w jonizator, który pozwala nie tylko nawilżyć, ale i oczyścić powietrze ze szkodliwych alergenów i drobnoustrojów. Nawilżacz powietrza z jonizatorem z pewnością docenią alergicy.

Nawilżacz powietrza z higrostatem

Innym ciekawym dodatkiem może być higrostat. Nawilżacz powietrza z higrostatem zadba o optymalny poziom wilgotności powietrza – higrostat pozwala na automatyczne przerwanie pracy nawilżacza, gdy poziom nawilżenia jest w normie. Trzeba bowiem pamiętać, że nadmiernie nawilżone powietrze jest równie szkodliwe jak te o niskiej wilgotności. Duża wilgotność sprzyja rozwojowi grzybów, powoduje powstawanie przebarwień na ścianach, przyczynia się do rozwoju infekcji i chorób układu oddechowego.

Nawilżacz impulsowy

Tego typu urządzenia działają poprzez wykorzystanie mechanizmu wibracyjnego, który rozbija wodę na małe krople, a następnie rozpyla je w powietrzu przy pomocy wbudowanego wentylatora. Wodne drobinki bardzo szybko parują i poprawiają wilgotność w pomieszczeniu. Nawilżacz impulsowy jest energooszczędny i łatwy w obsłudze jednak bywa dość głośny.

Jaki nawilżacz powietrza do pokoju dziecka?

Dobry nawilżacz powietrza do pokoju dziecka powinien poprawić jego jakość snu i łagodzić dyskomfort przy zatkanym nosie, ale przede wszystkim powinien zadbać o czystość powietrza. Dziecięcy organizm jest szczególnie podatny na wszechobecne drobnoustroje. Dobrze również, jeśli nawilżacz będzie posiadał tryb cichej pracy nocnej, dzięki czemu nie obudzi naszej pociechy w nocy.

Jaki nawilżacz powietrza wybrać do pokoju dziecka? Oto, co trzeba rozważyć przez zakupem:

 • Rodzaj nawilżacza – ultradźwiękowy jest cichy i skuteczny, parowy działa szybko i efektywnie, należy jednak pamiętać, żeby dziecko nie mogło dotknąć gorących powierzchni urządzenia, bezpieczny dla malucha jest też nawilżacz impulsowy
 • Pojemność zbiornika – powinna być odpowiednio duża, aby zapewnić nawilżone powietrze przez całą noc
 • Czyszczenie – warto wybrać nawilżacz łatwy w utrzymaniu
 • Higrostat – przydatne urządzenie, które automatycznie dostosuje nawilżanie do pożądanego poziomu
 • Bezpieczeństwo – wybierz model, który ma zabezpieczenia przed przypadkowym otwarciem lub dostępem do gorących części
 • Poziom hałasu – im ciszej będzie działał nawilżacz, tym spokojniejszy sen malucha,
 • Dodatkowe funkcje – to może być np. lampka nocna, aromaterapia lub tryb cichej pracy

Pamiętaj, że nawet najlepsze urządzenie nie sprawdzi się, jeżeli zapomnimy o jego regularnym czyszczeniu, konserwacji i wymianie filtrów.

Jaki nawilżacz do pokoju dziecka?

Przyjrzyjmy się dwóm rodzajom nawilżaczy, które przede wszystkim warto rozważyć aby zwalczyć suche powietrze w pokoju dziecka:

Nawilżacz parowy z jonizatorem

Mając na uwadze dobro dziecka, powinniśmy  zdecydować się na urządzenie z jonizatorem, które skutecznie oczyści powietrze. Dobrym wyborem może okazać się nawilżacz parowy, który poprzez podgrzewanie wody eliminuje większość obecnych w niej zarazków. Urządzenie tego typu należy jednak umieścić w bezpiecznym miejscu, poza zasięgiem dziecka – gorąca woda w nawilżaczu może być skutkiem poważnych oparzeń, jeśli urządzenie zostanie przewrócone.

Nawilżacz powietrza z higrostatem

Istotną funkcją w jaką powinien być wyposażony nawilżacz powietrza dla dziecka to także higrostat, dzięki któremu urządzenie będzie podtrzymywało optymalny poziom nawilżenia powietrza przez całą dobę. Powietrze nie będzie ani za bardzo, ani zbyt słabo nawilżone. Obecność higrometru pozwoli natomiast na osobistą interwencję, jeśli zauważymy, że poziom wilgotności powietrza odbiega od normy przez dłuższy czas.

Jak nawilżyć powietrze – domowe sposoby

Nawilżacze nie są jednym sposobem na poradzenie sobie ze zbyt suchym powietrzem w domu. Nawilżanie powietrza w domu może być bardzo proste. Jak nawilżyć powietrze w pokoju bez nawilżacza? Oto kilka sprawdzonych sposobów domowych:

 • Wilgotny ręcznik na kaloryferze – ciepłe grzejniki naturalnie wysuszają powietrze. Wieszając na na nich zwilżony ręcznik podniesiesz poziom wilgotności –  mokry materiał odda wodę w postaci pary
 • Miska z wodą pod kaloryferem – to zabieg, który zadziała w podobny sposób. Ustawienie miski z wodą obok ciepłego kaloryfera spowoduje parowanie, a co za tym idzie – nawilżanie powietrza
 • Pranie – to chyba najłatwiejszy ze sposobów na suche powietrze. Mokre pranie rozwieszone w domu skutecznie nada powietrzu wilgotności
 • Rośliny – niektóre gatunki roślin doniczkowych nawilżają powietrze. Wybierając do domu nową roślinę, warto zdecydować się na taka, która oddaje wodę do powietrza

Polecane nawilżacze powietrza


Mogą Cię zainteresować:

Autor
Julia Sowińska
Świetnie zorganizowana i pełna pozytywnej energii. Mama dwójki szkrabów, która ceni sobie maksymalne ułatwianie codziennych obowiązków domowych. Artystka w kuchni, która serce oddała przepisom swojej prababci. Od czasu do czasu chętnie poznaje tajniki kuchni orientalnej.
Dziękujemy, że przeczytałeś cały artykuł. Jak go oceniasz?
5/5 (5 głosów)

Czytaj więcej