Jak nawilżyć powietrze w domu? Sposoby na suche powietrze

23.11.2022 | autor: Julia Sowińska | Przeczytasz w 4 minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

Suche powietrze w mieszkaniu wpływa na komfort domowników i może powodować wiele niedogodności, jak suchość w gardle, uporczywy kaszel czy nawet nasilenie objawów alergicznych. Dawniej dla zapewnienia odpowiedniej wilgotności powietrza w domu rozkładano wilgotne ręczniki na kaloryferach. Dzisiaj, aby uniknąć przykrych konsekwencji wynikających z niskiego poziomu wilgotności powietrza, wystarczy zaopatrzyć się w nawilżacze powietrza, które automatycznie zatroszczą się o poziom wilgotności w Twoim domu. Jak nawilżyć powietrze w domu? Poznaj kilka sposobów.

Więcej o nawilżaczach powietrza dowiesz się z poradnika: Jaki nawilżacz powietrza? Jak wybrać?

Spis treści:

Suche powietrze w domu – jakie są przyczyny?

Suche powietrze to problem, z którym domownicy borykają się zwłaszcza jesienią i zimą. Wpływa na to przede wszystkim ogrzewanie naszych mieszkań, ale także rzadsze wietrzenie pomieszczeń lub wietrzenie ich podczas słabej jakości powietrza na zewnątrz. Pamiętajmy bowiem, że nie bez znaczenia jest również  coraz częściej obecny w Polsce smog. Wietrzenie mieszkania w sezonie grzewczym wiąże się nierzadko z wpuszczaniem do niego zanieczyszczeń, które także negatywnie wpływają na poziom wilgotności w pomieszczeniach.  Jak poradzić sobie z suchym powietrzem w domu?

Jak nawilżyć powietrze w domu?

Jak nawilżyć powietrze w domu?

Współcześnie do nawilżania powietrza w domu wykorzystuje się specjalne urządzenia – nawilżacze, które skutecznie radzą sobie z problemem suchego powietrza. Na rynku znajdziemy mnóstwo modeli różniących się nie tylko wyglądem, ale i sposobem działania.

Rodzaje nawilżaczy powietrza:

Nawilżacz parowy

Nawilżacze parowe to wydajne, ale i prądożerne urządzenia, które wyposażone są w zbiornik na wodę oraz grzałkę. Grzałka podgrzewa wodę i powoduje parowanie płynu. Para wodna miesza się z powietrzem, co w efekcie zwiększa poziom jego wilgotności.

Nawilżacz ultradźwiękowy

Nawilżacz powietrza ultradźwiękowy działanie opiera na drgającej membranie, rozbijającej cząsteczki wody. W efekcie powstaje chłodna lub ciepła mgiełka wodna, rozprowadzana po pomieszczeniu przy pomocy wbudowanego wentylatora.

Nawilżacz ewaporacyjny

Nawilżacze ewaporacyjne podobnie jak nawilżacze parowe wykorzystują zjawisko parowania wody. Nie spotkamy tu jednak grzałek, a wytwarzana para nie jest widoczna, ponieważ woda nie jest podgrzewana. Woda wyparowuje z wbudowanego filtra w sposób naturalny, czemu pomaga wbudowany wentylator. Ciekawostką jest możliwość wykorzystania olejków zapachowych w nawilżaczach tego typu.

Nawilżacz z jonizatorem

Ponadto nawilżacze mogą być wyposażone w jonizator, który pozwala nie tylko nawilżyć, ale i oczyścić powietrze ze szkodliwych alergenów i drobnoustrojów. Nawilżacz powietrza z jonizatorem z pewnością docenią alergicy.

Nawilżacz powietrza z higrostatem

Innym ciekawym dodatkiem może być higrostat. Nawilżacz powietrza z higrostatem zadba o optymalny poziom wilgotności powietrza – higrostat pozwala na automatyczne przerwanie pracy nawilżacza, gdy poziom nawilżenia jest w normie. Trzeba bowiem pamiętać, że nadmiernie nawilżone powietrze jest równie szkodliwe jak te o niskiej wilgotności. Duża wilgotność sprzyja rozwojowi grzybów, powoduje powstawanie przebarwień na ścianach, przyczynia się do rozwoju infekcji i chorób układu oddechowego.

Jaki nawilżacz powietrza do pokoju dziecka?

Dobry nawilżacz powietrza do pokoju dziecka powinien poprawić jego jakość snu i łagodzić dyskomfort przy zatkanym nosie, ale przede wszystkim powinien zadbać o czystość powietrza. Dziecięcy organizm jest szczególnie podatny na wszechobecne drobnoustroje. Dobrze również, jeśli nawilżacz będzie posiadał tryb cichej pracy nocnej, dzięki czemu nie obudzi naszej pociechy w nocy.

Jaki nawilżacz do pokoju dziecka?

Nawilżacz parowy z jonizatorem

Mając na uwadze dobro dziecka, powinniśmy  zdecydować się na urządzenie z jonizatorem, które skutecznie oczyści powietrze. Dobrym wyborem może okazać się nawilżacz parowy, który poprzez podgrzewanie wody eliminuje większość obecnych w niej zarazków. Urządzenie tego typu należy jednak umieścić w bezpiecznym miejscu, poza zasięgiem dziecka – gorąca woda w nawilżaczu może być skutkiem poważnych oparzeń, jeśli urządzenie zostanie przewrócone.

Nawilżacz powietrza z higrostatem

Istotną funkcją w jaką powinien być wyposażony nawilżacz powietrza dla dziecka to także higrostat, dzięki któremu urządzenie będzie podtrzymywało optymalny poziom nawilżenia powietrza przez całą dobę. Powietrze nie będzie ani za bardzo, ani zbyt słabo nawilżone. Obecność higrometru pozwoli natomiast na osobistą interwencję, jeśli zauważymy, że poziom wilgotności powietrza odbiega od normy przez dłuższy czas.

Jak nawilżyć powietrze – domowe sposoby

Nawilżacze nie są jednym sposobem na poradzenie sobie ze zbyt suchym powietrzem w domu. Wilgoci w pomieszczeniach możemy nadać wykonując proste, codzienne czynności. Istnieje kilka sprawdzonych sposobów domowych, które pomogą Ci podnieść poziom nawilżenia w mieszkaniu:

  • Wilgotny ręcznik na kaloryferze – ciepłe grzejniki naturalnie wysuszają powietrze. Wieszając na na nich zwilżony ręcznik podniesiesz poziom wilgotności –  mokry materiał odda wodę w postaci pary
  • Miska z wodą pod kaloryferem – to zabieg, który zadziała w podobny sposób. Ustawienie miski z wodą obok ciepłego kaloryfera spowoduje parowanie, a co za tym idzie – nawilżanie powietrza
  • Pranie – to chyba najłatwiejszy ze sposobów na suche powietrze. Mokre pranie rozwieszone w domu skutecznie nada powietrzu wilgotności
  • Rośliny – niektóre gatunki roślin doniczkowych nawilżają powietrze. Wybierając do domu nową roślinę, warto zdecydować się na taka, która oddaje wodę do powietrza

 

Produkty, które polecamy w naszym sklepie:

Mogą Cię zainteresować:

Autor
Julia Sowińska
Świetnie zorganizowana i pełna pozytywnej energii. Mama dwójki szkrabów, która ceni sobie maksymalne ułatwianie codziennych obowiązków domowych. Artystka w kuchni, która serce oddała przepisom swojej prababci. Od czasu do czasu chętnie poznaje tajniki kuchni orientalnej.
Dziękujemy, że przeczytałeś cały artykuł. Jak go oceniasz?

Czytaj więcej