Jak nawadniać ogród latem? Podlewanie trawnika i roślin

Nawadnianie ogrodu stanowi główne zadanie właścicieli zielonych terenów w okresie letnim. Susza lub wyjątkowo upalne dni sprawiają, że proces parowania wody przebiega wyjątkowo szybko, a korzenie roślin nie mogą wówczas efektywnie czerpać wartościowych składników odżywczych i niezbędnej do życia wody. Podobna sytuacja ma miejsce podczas nawadniania trawnika około południa, dlatego powinno się to robić późnym popołudniem, wieczorem lub wcześnie rano.

Dzisiejsza technologia sprawia, że nawadnianie ogrodu latem to nie tylko korzystanie z węży ogrodowych czy odpowiednich końcówek zraszających, ale także sterowniki i akcesoria, które umożliwiają automatyzację tego procesu. Staranne podlewanie trawnika i roślin gwarantuje im regularny wzrost oraz rozwój, a optymalizacja wszystkich działań dzięki funkcjonalnym urządzeniom jeszcze bardziej zwiększy ich efektywność!

Każdy ogrodnik powinien wyposażyć się w elementarną wiedzę i akcesoria, które pozwolą mu pielęgnować jego rośliny z należytą dbałością. Z artykułu dowiesz się między innymi:

  • Czym i jak podlewać rośliny podczas upału?
  • Jak skutecznie nawadniać ogród i z jakiego sprzętu korzystać?
  • Jakie sterowniki do automatycznego podlewania są najlepsze?

Czym i jak podlewać rośliny podczas upału?

Upał daje się we znaki nie tylko ludziom i zwierzętom, ale także roślinom. Jak zatem podlewać je, aby mogły efektywnie czerpać cenne składniki odżywcze i życiodajną wodę? Przede wszystkim należy pamiętać o kilku zasadach dotyczących pory nawadniania oraz rodzaju gleby, w której znajdują się rośliny. Umiarkowany strumień wody i wlewanie jej na ziemię, wewnątrz której znajdują się korzenie, a nie na zewnętrzną część poszczególnych przedstawicieli flory zagwarantuje im harmonijny wzrost.

Zieleń należy nawadniać wczesnym rankiem lub wieczorem, aby nie sparzyć roślin promieniami słonecznymi.

Końcówki zraszające

Najkorzystniejszym rodzajem strumienia, którym podlewa się ogród, jest ten umiarkowany, który gwarantuje użycie odpowiednich końcówek zraszających. Zbyt duża moc może uszkodzić naziemną część roślin lub wypłukać z ziemi nasiona, jeśli jeszcze nie zdążyły zakiełkować.

Pistolety strumieniowe lub końcówki na wydłużonej i teleskopowej rączce są w większości wielofunkcyjne i pozwolą na starannie dopasowanie rodzaju nawadniania zarówno do delikatnej orchidei, jak i większego obszaru, jakim jest trawnik.

Zraszacze ogrodowe

W przypadku standardowych końcówek zraszających często można spotkać się z problemem nierównomiernego nawodnienia całej przydomowej flory. O ile kłopot nie występuje zwykle w przypadku pojedynczych, niewielkich grządek, które łatwo objąć wzrokiem, to na większym obszarze mogą znaleźć się fragmenty trawnika, które nie zostały zalane wodą i zaczną usychać. Z pomocą przychodzą zraszacze ogrodowe. Dzieli się je na kilka rodzajów ze względu na zastosowaną technologię. Są to między innymi:

  • zraszacze nasadkowe,
  • zraszacze rurowe,
  • zraszacze obrotowe,
  • zraszacze ozdobne.

Wydajny zraszacz ogrodowy umożliwia efektywne nawodnienie podwórka latem bez konieczności spędzania wielu godzin na zewnątrz. W wielu przypadkach zużyje też wyraźnie mniej wody, co pozytywnie wpłynie na wysokość rachunku za jej wykorzystanie.

Jak skutecznie nawadniać ogród i z jakiego sprzętu korzystać?

Skuteczne nawodnienie ogrodu zagwarantuje mu estetyczny i schludny wygląd, a wszystkie rośliny i trawnik będę harmonijnie wzrastać. Powstanie wówczas miejsce, w którym relaks będzie przebiegał jeszcze efektywniej, a dzieci będą miały gdzie bezpiecznie bawić się na powietrzu. Nawet jeżeli ogród nie należy do największych to zaangażowanie i staranność dają maksymalnie pięćdziesiąt procent szans na sukcesywną pielęgnację. Należy również pamiętać o wyposażeniu się w elementarny sprzęt.

Węże ogrodowe

Zakup węża ogrodowego stanowi jeden z pierwszych akcesoriów, które nabywa początkujący ogrodnik. Rurę doprowadzającą wodę do końcówki cechuje kilka istotnych parametrów, które należy przeanalizować przed wyborem odpowiedniego modelu. Najważniejszym jest jego długość. Powinno się zmierzyć odległość pomiędzy ujęciem wody, a najdalszym punktem trawnika lub ogrodu. Chroni to ogrodnika od zakupu niepotrzebnego lub zbyt długiego węża. Warto zwrócić także uwagę na jego średnicę oraz obwód, ponieważ ma ona nierozerwalny związek z ciśnieniem we wnętrzu szlaucha. Im większy zielony teren, tym większa powinien być obwód i średnica węża ogrodowego.

Wózki do węży ogrodowych

Jeśli teren do podlewania jest wyraźnie większych rozmiarów, a ogrodnik nie podjął decyzji o zakupie dodatkowych metrów węża lub jego rozciągliwej alternatywy, będzie musiał nabyć wózek do węża ogrodowego. Umożliwi on estetyczne przechowywanie rury doprowadzającej wodę do pistoletu, gdy pozostanie nieużywana. Stojaki występują w wersjach na kółkach, które należy samodzielnie przemieszczać, a także w postaci bębna, który samoistnie zwija szlaucha. W zależności od rodzaju i typu ogrodu z łatwością można dopasować ten, który całkowicie zaspokoi konkretne potrzeby.

Sterowniki do automatycznego podlewania – czy warto?

Sterowniki do automatycznego podlewania są wyjątkowo przydatnym akcesorium w domowym ogrodzie. Nie są wyjątkowo często spotykane, choć ich obecność niesie ze sobą wiele korzyści, ale ich popularność sukcesywnie wzrasta. Można dzięki nim zaplanować podlewanie ogrodu nawet pod nieobecność właścicieli, optymalizują zużycie wody, co wpływa na kondycję domowego budżetu. Większość z nich jest także wyposażona w intuicyjny interfejs, który zawiera wiele przydatnych funkcji.

Zbyt wiele godzin spędzanych na powietrzu każdego dnia może zniechęcić nawet najbardziej aktywnych ogrodników-amatorów do pielęgnowania rabatek, grządek czy trawnika. Ogromną oszczędność czasu i bujnie rosnące przydomowe rośliny mogą zagwarantować sterowniki do nawadniania.

Większość modeli umożliwia zaprogramowanie wszystkich istotnych parametrów takich jak:

  • wybór odpowiedniej na podlewanie godziny,
  • częstotliwość nawadniania w skali tygodnia,
  • intensywność strumienia wodnego.

Mimo szeregu wartości, które ulegają zmianom podczas korzystania z tego urządzenia, jest ono intuicyjne i każdy poradzi sobie z jego obsługą. Korzystanie z funkcjonalnych sterowników do nawadniania zagwarantuje efektywne podlewanie ogrodu i optymalny poziom zużycia wody.

Akcesoria do nawadniania

Nie każdy właściciel kawałka trawnika i kilku rabatek musi być wielkim fanem ogrodnictwa. Jednak posiadanie kilku gatunków zieleni powinno łączyć się z elementarną wiedzą o przydomowej florze i akcesoriach do nawadniania. Nawet sprzęt z najwyższej półki może ulec awarii, którą należy naprawić. Często wiąże się to z wymianą przyłączy lub złączek. Również zestaw kołków oraz uszczelek powinien znaleźć się w wyposażeniu każdego ogrodnika.

Inne akcesoria do nawadniania, które ułatwią i uprzyjemnią proces podlewania trawnika lub roślin to wieszak do szlaucha oraz przyłącza do kranu, które umożliwiają jednoczesne korzystanie z dwóch węży ogrodowych.

Popularne produkty do nawadniania ogrodu