Jak motywować dziecko do nauki?

12.08.2019 | autor: Mariusz Ignar | Przeczytasz w 3 minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

W rozwoju kreatywności i zainteresowań dziecka, bardzo ważna jest szkoła i nauka, która zaprocentuje w jego dorosłym życiu. Już od pierwszych lat życia warto rozwijać w naszym synku, czy córce zainteresowania wykraczające poza zwykły, szkolny materiał.

Jak zachęcić dziecko do nauki?

Nie ma tutaj jednej stuprocentowo skutecznej metody, która sprawdzałaby się w przypadku każdego dziecka. Niektórym wystarczą słowa zachęty, inne potrzebują ciągłej motywacji ze strony dorosłych lub przeciwnie, ulegają wpływowi rówieśników. Jednym ze sposób na zachęcenie dziecka do nauki jest wspomaganie się gadżetami, zabawkami i nowoczesnymi urządzeniami, które sprawiają, że nauka staje się atrakcyjniejsza i bardziej zajmująca.

Zobacz również: Kreatywność dziecka – jak pobudzać i rozwijać pasje dziecka? oraz Jak motywować dziecko do sportu?

Jak motywować dziecko do nauki?

Gadżety i urządzenia mogące pomóc w motywacji dziecka do nauki:

  • Mikroskop
  • Teleskop
  • Lornetki
  • Laptop do nauki
  • Czytnik e-booków
  • Lego
  • Robot zabawka
  • Konsola do gier (jako nagroda)

Mikroskop

Tego typu sprzęt pozwala zajrzeć głębiej w świat, którego na co dzień nie dostrzegamy. Twoje dziecko będzie mogło na własne oczy zobaczyć to, o czym uczyło się na lekcjach biologii. Obserwowanie obiektów w dużym powiększeniu potrafi dosłownie otworzyć oczy na to, jak wszystko wokół nas jest złożone, skomplikowane i jak wiele tajemnic tylko czeka na to, aby je odkryć. Być może z czasem dziecko samo zacznie wynajdować sobie eksponaty do obserwacji. To doskonały początek do zainteresowania biologią i chemią i świetny start do zawodów medycznych.


Teleskop

Jeśli Twoje dziecko nie jest zainteresowane mikrtuoświatem, to może chętnie zajrzy do gwiazd i odległych galaktyk? W tym pomoże mu teleskop. Wbrew pozorom nie są to przesadnie drogie urządzenia. Rozwój technologii sprawił, że dobrej klasy teleskop można już kupić w granicach tysiąca złotych. Obserwowanie kosmosu to doskonały pretekst, aby porozmawiać z dzieckiem o podstawowych prawach fizyki i skłonić je do bliższego zainteresowania się tematem.


Lornetki

Lornetka, czy luneta to nietypowy prezent dla dziecka. Lecz taka niespodzianka może zmotywować go do wielu ciekawych aktywności. Jeśli Twoje dziecko interesuje się przyrodą, to zaproponuj mu na przykład obserwowanie ptaków, czy leśnych zwierząt. Taka rozrywka będzie doskonałym uzupełnieniem szkolnych lekcji biologii. Dobrej klasy lornetka oferuje nawet dwudziestokrotne powiększenie obrazu. Obraz jest jasny i wyrazisty.


Laptop do nauki

Trudno wyobrazić sobie w dzisiejszych czasach naukę bez komputera. Większość użytecznych informacji znajduje się w sieci. Twoje dziecko musi się nauczyć je wyszukiwać i mądrze wykorzystywać. A do tego potrzebuje dobrej klasy sprzętu – najlepiej laptopa, między innymi z uwagi na jego poręczność. Wybór jest tu bardzo duży. Warto jednak postawić na sprawdzoną markę i podzespoły zapewniające wydajność na zadowalającym poziomie.

Sprawdź również nasze poradniki: Jak wybrać laptopa?oraz Jaki laptop dla ucznia?


Czytnik e-booków

Nic tak nie rozwija inteligencji i wiedzy dziecka, jak czytanie książek. Jak zapewnić mu niemal nieograniczony i natychmiastowy dostęp do większości wydanych ostatnio książek? Oczywiście wyposażyć w dobrej klasy czytnik e-booków. Nasze dziecko nie będzie musiało szukać wybranych pozycji w księgarni, czy bibliotece – książki będzie miało w zasięgu ręki. A my też na tym skorzystamy, pożyczając raz na jakiś czas czytnik na własne potrzeby.

Sprawdź również: Jaki czytnik ebooków wybrać? oraz Porównanie modeli czytników Kindle


Lego

Jak pobudzić kreatywność dziecka na przestrzeni kilku lat? Lego to tylko na pierwszy rzut oka propozycja dla małych dzieci. Niektóre zestawy Lego potrafią być naprawdę zaawansowane i zapewniać doskonałą zabawę nawet dla nastolatków. Tego typu rozrywka świetnie wyrabia u dziecka zdolności do projektowania i konstruowania złożonych układów. Zachęca do eksperymentowania z własnymi modelami. To doskonała rozrywka dla przyszłych inżynierów.

Sprawdź również nasz poradnik Jakie klocki LEGO wybrać?


Robot zabawka

Jako dzieci nie mieliśmy raczej dostępu do tak nowoczesnych zabawek. Ale nasze dzieci w pełni mogą korzystać z tych innowacyjnych sprzętów. Trudno o lepszą motywację do nauki podstaw programowania, niż własny robot. Roboty mogą jeździć, podskakiwać, wydawać różne dźwięki i świecić za pomocą różnokolorowych diod. Sterowane są najczęściej z poziomu aplikacji na urządzeniach mobilnych.


Konsola do gier (jako nagroda)

Czasem dane urządzenie nie musi bezpośrednio uczyć naszego dziecka. Może być po prostu nagrodą za bardzo dobre wyniki w nauce. A marzeniem większości dzieci jest obecnie nowoczesna konsola do gier. Pamiętajmy, że przecież dzieciństwo nie składa się wyłącznie z nauki, ale też z rozrywki. Najnowsza konsola przeniesie nasze dziecko w oszałamiający świat multimedialnej rozrywki. Jest to też świetny sposób na spędzenie czasu wspólnie z rodzicami.

Jaką konsolę kupić? Dowiesz się z poradnika Która konsola do gier jest najlepsza? PS4 czy Xbox?


Może Cię zainteresować:

Autor
Mariusz Ignar
Od lat obecny w branży technologicznej. Trzyma rękę na pulsie wszelkich nowości i sprawdza zgodność marketingowych haseł z codziennością użytkowników. Docenia wartościową treść, szczególnie jeśli opakowana jest w atrakcyjną formę.
Dziękujemy, że przeczytałeś cały artykuł. Jak go oceniasz?

Czytaj więcej


Polecane produkty

HP 652 kolor F6V24AE
Cena od 49,90zł
Accura HDMI 1.8m
Cena od 29,90zł
Accura micro USB 1.5m czarny
Cena od 19,90zł
HP 652 czarny F6V25AE
Cena od 57,90zł
HP 650 czarny CZ101AE
Cena od 59,90zł
Kingston SSD A400 480GB
Cena od 219,00zł
Accura Tule ACC-M1015
Cena od 49,90zł
Accura Napa ACC-M1204
Cena od 29,90zł
Accura Premium USB-B 1.8m czarny
Cena od 24,90zł
Accura ToledoPro ACC-K1414
Cena od 39,90zł
Accura HDMI 0.9m
Cena od 19,90zł
Accura Premium SATA 0.5m
Cena od 19,90zł
Accura micro USB 1.8m czarny
Cena od 5,90zł
Accura VGA - HDMI
Cena od 49,90zł
Accura USB-C czarny
Cena od 1,90zł
Accura micro USB 1.0m czarny
Cena od 14,90zł
Accura USB 3.0 - USB-C czarny
Cena od 19,90zł
Accura Ring ACC5115 black
Cena od 9,90zł
Accura HDMI 3.0m
Cena od 39,90zł
Kingston DataTraveler 100 G3 32GB USB 3.0
Cena od 23,90zł
Accura micro USB 1.0m czarny
Cena od 29,90zł
Accura Premium SATA III 0.5m metalowe zatrzaski
Cena od 24,90zł
CA Office Skytop CA-1208
Cena od 49,90zł
HP 650 kolor CZ102AE
Cena od 52,90zł
Accura Premium 5.0m szary
Cena od 19,90zł
Accura Premium 2.0m szary
Cena od 15,90zł
Accura Zion ACC-M1009 Silent
Cena od 59,90zł
Accura Premium miniJack 1.2m
Cena od 16,90zł
Kingston microSDHC Canvas Select Plus 32GB 100R Class 10 UHS-I
Cena od 25,90zł
Accura Vista ACC-K1411
Cena od 29,90zł
HP 301 czarny CH561EE
Cena od 77,90zł
Accura Triple 17W AccuQuick
Cena od 39,90zł
Kingston microSDXC Canvas Select Plus 128GB 100R Class 10 UHS-I
Cena od 58,90zł
Accura Premium VGA
Cena od 19,90zł
Accura Premium USB-B 3.0m czarny
Cena od 29,90zł
Accura Light 30W Quick Charge 3.0
Cena od 39,90zł
Accura Premium DVI/D 1.8m
Cena od 34,90zł
Accura Premium DisplayPort 1.8m
Cena od 79,90zł
Papier HP Home & Office
Cena od 16,90zł