Jak działają okulary VR?

02.04.2018 | autor: Mateusz Tomczak | Przeczytasz w 3 minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

Czy chciałbyś się przenieść w świat ulubionej gry lub filmu? I to nie przenieść w przenośni, ale w rzeczywistości. To właśnie oferują coraz doskonalsze okulary VR.

Początek tej technologii sięga jeszcze lat 90-tych, gdy pojawiały się specjalne hełmy o podobnych zastosowaniach. Jednak tego typu technologia swój rozkwit przeżywa właśnie teraz. Największe koncerny, takie jak Google czy Sony zainwestowały mnóstwo pieniędzy w tego typu sprzęt i na rynku zaczynają się pojawiać urządzenia o niespotykanych dotąd możliwościach. Co ważne, ich ceny są na tyle przystępne, że większość z nas będzie stać na zakup takiego sprzętu. Sprawdźmy więc, jak działają okulary VR.

Jeśli chcesz wiedzieć, jak wybrać idealne okulary VR – sprawdź nasz poradnik.

Jak zbudowane są okulary VR?

Kluczowymi elementami w goglach VR są dwa ekrany (lub jeden podzielony na dwie części). Ekrany te w pewien sposób oszukują nasz mózg, gdyż wyświetlają podobne obrazy, ale nieco przesunięte względem siebie.

Obrazy te są zakrzywiane za pośrednictwem specjalnych soczewek, trafiają do naszego oka i są przez nasz mózg odbierane jako obraz trójwymiarowy. Źródła tego obrazu mogą być różne. Może to być na przykład konsola do gier, komputer PC lub nawet nasz smartfon. Okulary VR do smartfona znajdziemy już w wielu sklepach z elektroniką.

Jednak samo oglądanie trójwymiarowego obrazu szybko by nam się znudziło. Dlatego okulary VR oferują nam znacznie więcej. Są one wyposażone w szereg bardzo nowoczesnych czujników, takich jak akcelerometry, żyroskopy, magnetometry i różnego rodzaju kontrolery.

Oczywiście cały ten sprzęt musimy założyć na głowę. Dlatego też w zestawie znajdziemy odpowiednie mocowania, które sprawią, że noszenie okularów będzie komfortowe i bezproblemowe. Gogle VR mogą posiadać własny, zintegrowany na stałe wyświetlacz, bądź też jedynie umożliwiać umieszczenie w nich naszego smartfonu, który spełniać ma funkcję wyświetlacza. Smartfon do gogli VR wkładamy po prostu w specjalne mocowanie.

Zastosowanie okularów wirtualnej rzeczywistości

Tak naprawdę stoimy dopiero u progu wirtualnej rewolucji. Zastosowań okularów wirtualnej rzeczywistości z roku na rok jest coraz więcej.

Gry

Obecnie bardzo szybko rozwija się kategoria gier wykorzystujących tę technologię. Trudno się dziwić, gdyż tego typu okulary pozwalają nam dosłownie wejść w postać bohatera gry i rozglądać się po otaczającym go świecie jego własnymi oczami. Poruszając głową możemy porozglądać się po świecie gry, a za pomocą kontrolerów trzymanych w dłoniach możemy wpływać na wydarzenia w grze. Daje to niesamowite wrażenie realizmu.

Filmy i seriale

Kolejne pole, na którym świetnie sprawdza się wirtualna rzeczywistość to oczywiście świat filmów i seriali. Kiedyś tego typu filmów było niewiele i nie były to produkcje fabularne, a raczej krótkie filmy dedykowane wyłącznie pod VR. Jednak nawet one robiły olbrzymie wrażenie.

Podczas filmu o przejażdżce kolejką wysokogórską część widzów miała chorobę lokomocyjną. To pozwala wyobrazić sobie, jak wysoki jest poziom realizmu tego typu filmów. Obecnie każdy film z YouTube można już oglądnąć w trybie Cardboard. Po uruchomieniu tej opcji film wyświetla się tak, jakbyśmy siedzieli w kinie. Ekran umieszczony jest w czarnej próżni. Możemy dowolnie przesuwać go w przestrzeni. Wygodne jest też pauzowanie, ściszanie oraz przesuwanie filmu.

Jak działają okulary VR?

Wiemy już, że okulary VR potrafią oszukiwać nasz mózg, symulując trójwymiarową rzeczywistość. Jednak cała zabawa jest w interakcji z tym światem. Wykorzystywane są w tym celu takie czujniki jak żyroskop, czy akcelerometr. To stąd właśnie urządzenie wie, że poruszyliśmy głową lub podnieśliśmy ją, aby spojrzeć w górę.

Jednak zabawa jest znacznie lepsza, gdy zaczniemy używać kontrolerów. Korzystają one najczęściej z technologii bluetooth. Trzymamy je w dłoniach, dzięki czemu w większym stopniu możemy wpływać na wirtualny świat. Chociażby w grach komputerowych, w których możemy pokonywać naszych wrogów gołymi rękami.

Najpopularniejsze smartfony w Komputronik.pl

Mogą Cię zainteresować:

Autor
Mateusz Tomczak
Niespotykanie spokojny człowiek. Redaktor od kilku lat zgłębiający branżę technologiczną. Z uwagą śledzi każdą nowinkę wkraczającą na rynek i nie zawsze zgadza się z wizjami producentów. Kibic sportowy, lubi czarny humor, zawsze stawia sobie jasne cele.
Dziękujemy, że przeczytałeś cały artykuł. Jak go oceniasz?

Czytaj więcej


Polecane produkty

HP 652 kolor F6V24AE
Sprawdź cenę!
Accura HDMI 1.8m
Sprawdź cenę!
Accura micro USB 1.5m czarny
Sprawdź cenę!
HP 652 czarny F6V25AE
Sprawdź cenę!
HP 650 czarny CZ101AE
Sprawdź cenę!
Kingston SSD A400 480GB
Sprawdź cenę!
Accura Tule ACC-M1015
Sprawdź cenę!
Accura Napa ACC-M1204
Sprawdź cenę!
Accura Premium USB-B 1.8m czarny
Sprawdź cenę!
Accura ToledoPro ACC-K1414
Sprawdź cenę!
Accura HDMI 0.9m
Sprawdź cenę!
Accura Premium SATA 0.5m
Sprawdź cenę!
Accura micro USB 1.8m czarny
Sprawdź cenę!
Accura VGA - HDMI
Sprawdź cenę!
Accura USB-C czarny
Sprawdź cenę!
Accura micro USB 1.0m czarny
Sprawdź cenę!
Accura USB 3.0 - USB-C czarny
Sprawdź cenę!
Accura Ring ACC5115 black
Sprawdź cenę!
Accura HDMI 3.0m
Sprawdź cenę!
Kingston DataTraveler 100 G3 32GB USB 3.0
Sprawdź cenę!
Accura micro USB 1.0m czarny
Sprawdź cenę!
Accura Premium SATA III 0.5m metalowe zatrzaski
Sprawdź cenę!
CA Office Skytop CA-1208
Sprawdź cenę!
HP 650 kolor CZ102AE
Sprawdź cenę!
Accura Premium 5.0m szary UTP cat. 5e
Sprawdź cenę!
Accura Premium 2.0m szary
Sprawdź cenę!
Accura Zion ACC-M1009 Silent
Sprawdź cenę!
Accura Premium miniJack 1.2m
Sprawdź cenę!
Kingston microSDHC Canvas Select Plus 32GB 100R Class 10 UHS-I
Sprawdź cenę!
Accura Vista ACC-K1411
Sprawdź cenę!
HP 301 czarny CH561EE
Sprawdź cenę!
Accura Triple 17W AccuQuick
Cena od 39,90zł
Kingston microSDXC Canvas Select Plus 128GB 100R Class 10 UHS-I
Sprawdź cenę!
Accura Premium VGA
Sprawdź cenę!
Accura Premium USB-B 3.0m czarny
Sprawdź cenę!
Accura Light 30W AccuQuick 3.0
Cena od 39,90zł
Accura Premium DVI/D 1.8m
Sprawdź cenę!
Accura Premium DisplayPort 1.8m
Sprawdź cenę!
Papier HP Home & Office
Sprawdź cenę!