Jak działa system Mac OS? Poradnik dla początkujących

30.10.2017 | autor: Joanna Skornowicz | Przeczytasz w 4 minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

Produkty firmy Apple są bardzo popularne. Nawet osoby, które nie interesują się komputerami, wiedzą, o czym mowa. “Nadgryzione jabłuszko”, czyli logo Apple jest dzisiaj wszechobecne.

Czy to tylko sprytne działanie marketingowe, czy faktycznie komputery Mac i laptopy z systemem Mac OS są warte uwagi? A jeśli tak, co powinien wiedzieć początkujący, który nigdy nie miał do czynienia z tymi produktami?

Zobacz również Jak wybrać MacBooka? Poradnik

W tym artykule znajdziesz:

 • Czym wyróżnia się Apple na rynku?
 • Jak wygląda obsługa Mac OS?
 • Jak działa integracja urządzeń Apple?
 • Jaki poziom bezpieczeństwa zapewnia system Mac OS?

Historia Apple, czyli czym wyróżnia się firma?

Mac OS zawsze wyprzedzał konkurencję. Od momentu powstania, czyli od 1984 zapewniał wysoki komfort obsługi. Już w tamtym czasie oferował graficzny interfejs użytkownika, a odczucie jakościowej zmiany, podkreślała możliwość wpisywania poleceń w klawiaturę, używając myszki.

Zobrazować, jaki to był postęp, możemy poprzez porównanie do rozwoju komputerów stacjonarnych: dopiero gdy pojawił się system Windows – w 1990 roku – komputery te zapewniały porównywalny komfort użytkowania. A przecież było to 6 lat później.

Firma Apple więc niejako zrewolucjonizowała rynek komputerów, a razem z tymi działaniami pojawił się genialny marketing, który po dziś dzień definiuję markę i geniusz Steve’a Jobsa – jednego z założycieli marki Apple.

Stworzona w tamtym czasie reklama, która nawiązywała do futurystycznej antyutopii George’a Orwella (“Rok 1984″) była doskonale przemyślanym promocyjnym majstersztykiem. Na zawsze już zdefiniowała filozofię działania Apple i to, czym jest system operacyjny mac także dzisiaj.

I choć od tamtej pory minęło sporo czasu (a ponad 30 lat w technologii to jak cały wiek), to nic się praktycznie nie zmieniło: Apple różni się praktycznie wszystkim od innych popularnych marek. Dlatego tak ważne jest, aby dowiedzieć się, jak działa system Mac OS, co szczególnie jest przydatne dla osób, które dopiero zaczynają przygodę z produktami firmy Apple.

Jak działa system Mac OS? Jak wygląda obsługa systemu?

Działanie Mac OS jest bardzo intuicyjne, wygodne dla użytkownika. Ta prostota obsługi przewyższa możliwości innych systemów. Opanowanie dowolnego programu dla Macintosha zapewnia zdobycie umiejętności, które pozwalają na radzenie sobie z kolejnymi. Zapewniają to aplikacje na mac system, które są do siebie podobne. Przykłady?

Co to jest Finder?

Finder, czyli pierwsza rzecz, którą widzi każdy użytkownik na ekranie swojego maca, pozostaje otwarty podczas korzystania z innych aplikacji. Pozwala wygodnie przeglądać i porządkować wszelkie pliki znajdujące się na Macu i w iCloud Drive. Jest to menedżer plików w systemie OS, który zdecydowanie ułatwia użytkowanie.

Co to jest Spotlight?

Do szybkiego wyszukiwania aplikacji, dokumentów, zdjęć, jak i innych plików służy Spotlight – dzięki niemu błyskawicznie odszukamy to, czego w danej chwili potrzebujemy. A do tego powiadomienia, w którym znajdziemy wszystkie ostatnie alerty, widok z dnia dzisiejszego, jaki można wzbogacić o pomocne widgety lub przydatne informacje z Safari (czyli z przeglądarki internetowej Apple).

Jak działa system Mac OS

To wszystko działa tak, że po pierwszym kontakcie z OS wiemy, jak się po nim poruszać, nawet jeśli wcześniej korzystaliśmy z innego systemu. Problematyczna może być klawiatura czy wykorzystywane skróty klawiszowe, bo trochę się to różni od tego, co już wcześniej poznaliśmy, jednakże szybko się można do tego przyzwyczaić.

Jak działa integracja urządzeń Apple?

Prawdziwą siłą Maca jest jego integracja z innymi urządzeniami firmy Apple. Wszystkie sprzęty działają jak jeden organizm, są do siebie podłączone, związane inteligentnymi rozwiązaniami, co sprawia, że korzystanie z nich jest naprawdę przyjemne, oszczędzające czas. Możemy w ten sposób zrobić wiele rzeczy.

 • kopiować z iPhone’a zdjęcia czy wideo, wkleić je następnie do innej apki na Maca. To samo zrobimy oczywiście w druga stronę,
 • nie musimy mieć przy sobie iPhone’a, by prowadzić rozmowy telefoniczne. Wystarczy nam do tego Mac,
 • również tak zadzwonimy do kogoś – wybieramy na Macu numer i już rozmawiamy,
 • w ten sam sposób zintegrowane są wiadomości tekstowe oraz iMessage, więc dostajemy je jednocześnie na dwa urządzenia – iPhone i Maca.

Urządzenia marki Apple lubią być blisko siebie, mogą wtedy automatycznie przekazywać sobie aktualne zadania. Odpowiada za to Handoff. Co w ten sposób zyskujemy? Przykładowo tworzymy coś na Macu (np. maila), a potem wychodzimy z domu, a on ciągle jest z nami, nienaruszony, taki jak go stworzyliśmy – w pamięci iPhone’a.

Jaki poziom bezpieczeństwa zapewnia system Mac OS?

System Mac OS jest doskonale zabezpieczony przed atakami hakerów. Chociaż nie jest wolny od błędów, które mogą wykorzystać osoby tworzące szkodliwe oprogramowanie, to istnieje zdecydowanie mniejsze ryzyko, że ktoś włamie się do naszego komputera. Serce systemu jest bardzo dobrze oddzielone od innych programów, więc nawet jak wirus dostanie się do komputera, to nie będzie miał szans, by wyrządzić większe szkody.

Jak działa system Mac OS

Wszystkie OS X od wersji 10.8 Mountain Lion zawierają sprytną, niezawodną funkcję GateKeeper, która jest zaprojektowana tak, by nie pozwalać użytkownikom instalować programów, które nie są sprawdzone i zatwierdzone przez Apple. Zresztą, wszystko czego potrzebuje użytkownik tego sprzętu, znajduje się w Mac app store, w którym do wyboru są różnorodne aplikacje, certyfikowane przez Apple.

Zalety systemu Mac OS:

 • wygodna i intuicyjna dla użytkownika obsługa
 • komfort obsługi, dzięki integracji urządzeń marki
 • wysoki poziom bezpieczeństwa

To kilka z wielu cech, które pozwalają na wyróżnienie produktów Apple na tle innych, jednakże w naszym mniemaniu są najważniejsze, niezmiennie definiujące sprzęt Apple.

Warto zainwestować w to rozwiązanie, bo mimo początkowych trudności, które przecież zawsze pojawiają się, gdy poznajemy coś nowego, otrzymujemy niezawodność, system intuicyjny, doskonale zabezpieczony, który odpowiada na potrzeby każdego użytkownika.

Produkty marki Apple, które polecamy w naszym sklepie:

Laptopy Apple w Komputronik.pl

Komputery iMac w sklepie

Mogą Cię zainteresować:

Autor
Joanna Skornowicz
Wiecznie uśmiechnięta tatromaniaczka. Wkręcona w niedoceniane nowoczesne technologie w sprzętach AGD. Wybredna i szukająca dziury w całym. Z zaangażowaniem testuje urządzenia ułatwiające codzienne obowiązki. Niestała w związkach z myszkami i klawiaturami gamingowymi – ma słabość do nowszych modeli.
Dziękujemy, że przeczytałeś cały artykuł. Jak go oceniasz?

Czytaj więcej


Polecane produkty

HP Neverstop Laser 1200w Mono USB AirPrint™ WiFi
Sprawdź cenę!
HP Ink Tank 315 Kolor Atrament USB
Sprawdź cenę!
HP 652 kolor F6V24AE
Sprawdź cenę!
Accura HDMI 1.8m
Sprawdź cenę!
Accura micro USB 1.5m czarny
Sprawdź cenę!
HP 652 czarny F6V25AE
Sprawdź cenę!
HP 650 czarny CZ101AE
Sprawdź cenę!
Kingston SSD A400 480GB
Sprawdź cenę!
Accura Tule ACC-M1015
Sprawdź cenę!
Accura Napa ACC-M1204
Sprawdź cenę!
Accura Premium USB-B 1.8m czarny
Sprawdź cenę!
Accura ToledoPro ACC-K1414
Sprawdź cenę!
Accura HDMI 0.9m
Sprawdź cenę!
Accura Premium SATA 0.5m
Sprawdź cenę!
Accura micro USB 1.8m czarny
Sprawdź cenę!
Accura VGA - HDMI
Sprawdź cenę!
Accura USB-C czarny
Sprawdź cenę!
Accura micro USB 1.0m czarny
Sprawdź cenę!
Accura USB 3.0 - USB-C czarny
Sprawdź cenę!
Accura Ring ACC5115 black
Sprawdź cenę!
Accura HDMI 3.0m
Sprawdź cenę!
Kingston DataTraveler 100 G3 32GB USB 3.0
Sprawdź cenę!
Accura micro USB 1.0m czarny
Sprawdź cenę!
Accura Premium SATA III 0.5m metalowe zatrzaski
Sprawdź cenę!
CA Office Skytop CA-1208
Sprawdź cenę!
HP 650 kolor CZ102AE
Sprawdź cenę!
Accura Premium kat5 5.0m szary
Cena od 19,90zł
Accura Premium 2.0m szary
Cena od 15,90zł
Accura Zion ACC-M1009 Silent
Sprawdź cenę!
Accura Premium miniJack 1.2m
Sprawdź cenę!
Kingston microSDHC Canvas Select Plus 32GB 100R Class 10 UHS-I
Cena od 19,90zł
Accura Vista ACC-K1411
Cena od 49,90zł
HP 301 czarny CH561EE
Sprawdź cenę!
Accura Triple 17W AccuQuick
Sprawdź cenę!
Kingston microSDXC Canvas Select Plus 128GB 100R Class 10 UHS-I
Cena od 62,90zł
Accura Premium VGA
Sprawdź cenę!
Accura Premium USB-B 3.0m czarny
Sprawdź cenę!
Accura Light 30W AccuQuick 3.0
Sprawdź cenę!
Accura Premium DVI/D 1.8m
Sprawdź cenę!