Jak działa system Mac OS? Poradnik dla początkujących

Produkty firmy Apple są bardzo popularne. Nawet osoby, które nie interesują się komputerami czy najnowszymi telefonami, wiedzą, o czym mowa. “Nadgryzione jabłuszko”, czyli logo Apple jest dzisiaj wszechobecne. Czy to tylko sprytne działanie marketingowe, czy faktycznie komputery Mac i laptopy z systemem Mac OS są warte uwagi? A jeśli tak, co powinien wiedzieć początkujący, który nigdy nie miał do czynienia z tymi produktami? Jak działa system Mac OS? Zobacz wszystkie najważniejsze informacje na ten temat. A jeśli jesteś przed zakupem komputera Apple, przeczytaj też Jak wybrać MacBooka? Poradnik

Historia Apple, czyli czym wyróżnia się firma?

Mac OS zawsze wyprzedzał konkurencję. Od momentu powstania, czyli od 1984, zapewniał wysoki komfort obsługi. Już w tamtym czasie oferował graficzny interfejs użytkownika, a odczucie jakościowej zmiany podkreślała możliwość wpisywania poleceń w klawiaturę, używając myszki.

Zobrazować, jaki to był postęp, możemy poprzez porównanie do rozwoju komputerów stacjonarnych: dopiero gdy pojawił się system Windows – w 1990 roku – komputery te zapewniały porównywalny komfort użytkowania. A przecież było to 6 lat później.

Firma Apple więc niejako zrewolucjonizowała rynek komputerów, a razem z tymi działaniami pojawił się genialny marketing, który po dziś dzień definiuję markę i geniusz Steve’a Jobsa – jednego z założycieli marki Apple.

Stworzona w tamtym czasie reklama, która nawiązywała do futurystycznej antyutopii George’a Orwella (“Rok 1984″), była doskonale przemyślanym promocyjnym majstersztykiem. Na zawsze już zdefiniowała filozofię działania Apple i to, czym jest system operacyjny mac także dzisiaj.

I choć od tamtej pory minęło sporo czasu (a ponad 30 lat w technologii to jak cały wiek), to nic się praktycznie nie zmieniło: Apple różni się praktycznie wszystkim od innych popularnych marek. Dlatego tak ważne jest, aby dowiedzieć się, jak działa system Mac OS, co szczególnie jest przydatne dla osób, które dopiero zaczynają przygodę z produktami firmy Apple.


Polecane MacBooki – laptopy Apple


Jak działa system Mac OS? Jak wygląda obsługa systemu?

Działanie Mac OS jest bardzo intuicyjne, wygodne dla użytkownika. Ta prostota obsługi przewyższa możliwości innych systemów. Opanowanie dowolnego programu dla Macintosha zapewnia zdobycie umiejętności, które pozwalają na radzenie sobie z kolejnymi. Zapewniają to aplikacje na mac system, które są do siebie podobne. Przykłady?

Co to jest Finder?

Finder, czyli pierwsza rzecz, którą widzi każdy użytkownik na ekranie swojego maca, pozostaje otwarty podczas korzystania z innych aplikacji. Pozwala wygodnie przeglądać i porządkować wszelkie pliki znajdujące się na Macu i w iCloud Drive. Jest to menedżer plików w systemie OS, który zdecydowanie ułatwia użytkowanie.

Co to jest Spotlight?

Do szybkiego wyszukiwania aplikacji, dokumentów, zdjęć, jak i innych plików służy Spotlight – dzięki niemu błyskawicznie odszukamy to, czego w danej chwili potrzebujemy. A do tego powiadomienia, w którym znajdziemy wszystkie ostatnie alerty, widok z dnia dzisiejszego, jaki można wzbogacić o pomocne widgety lub przydatne informacje z Safari (czyli z przeglądarki internetowej Apple).

Jak działa system Mac OS

To wszystko działa tak, że po pierwszym kontakcie z OS wiemy, jak się po nim poruszać, nawet jeśli wcześniej korzystaliśmy z innego systemu. Problematyczna może być klawiatura czy wykorzystywane skróty klawiszowe, bo trochę się to różni od tego, co już wcześniej poznaliśmy, jednakże szybko się można do tego przyzwyczaić. Również układ zamykania okna czy minimalizowania go może wprawiać użytkowników Windowsa w konsternację, jednak po kilku chwilach korzystania z Mac OS błyskawicznie się do tego przyzwyczajamy.

Problemem może być, gdy jednocześnie korzystamy z Windows i Mac OS, jednak obecnie coraz więcej ludzi decyduje się na ten krok – pracują na Windows, a prywatnie korzystają z Apple. Wszystko zależy od tego, jak szybko potrafimy przerzucić się na inny system, bo samo poruszanie się po Mac OS jest bardzo intuicyjne.

Jak działa integracja urządzeń Apple?

Prawdziwą siłą Maca jest jego integracja z innymi urządzeniami firmy Apple. Wszystkie sprzęty działają jak jeden organizm, są do siebie podłączone, związane inteligentnymi rozwiązaniami, co sprawia, że korzystanie z nich jest naprawdę przyjemne, oszczędzające czas. Możemy w ten sposób zrobić wiele rzeczy.

  • Kopiować z iPhone’a zdjęcia czy wideo, wkleić je następnie do innej apki na Maca. To samo zrobimy oczywiście w druga stronę
  • Nie musimy mieć przy sobie iPhone’a, by prowadzić rozmowy telefoniczne. Wystarczy nam do tego Mac
  • Również tak zadzwonimy do kogoś – wybieramy na Macu numer i już rozmawiamy
  • W ten sam sposób zintegrowane są wiadomości tekstowe oraz iMessage, więc dostajemy je jednocześnie na dwa urządzenia – iPhone i Maca

Urządzenia marki Apple lubią być blisko siebie, mogą wtedy automatycznie przekazywać sobie aktualne zadania. Odpowiada za to Handoff. Co w ten sposób zyskujemy? Przykładowo tworzymy coś na Macu (np. maila), a potem wychodzimy z domu, a on ciągle jest z nami, nienaruszony, taki jak go stworzyliśmy – w pamięci iPhone’a.

Jaki poziom bezpieczeństwa zapewnia system Mac OS?

System Mac OS jest doskonale zabezpieczony przed atakami hakerów. Chociaż nie jest wolny od błędów, które mogą wykorzystać osoby tworzące szkodliwe oprogramowanie, to istnieje zdecydowanie mniejsze ryzyko, że ktoś włamie się do naszego komputera. Serce systemu jest bardzo dobrze oddzielone od innych programów, więc nawet jak wirus dostanie się do komputera, to nie będzie miał szans, by wyrządzić większe szkody.

Jak działa system Mac OS

Wszystkie OS X od wersji 10.8 Mountain Lion zawierają sprytną, niezawodną funkcję GateKeeper, która jest zaprojektowana tak, by nie pozwalać użytkownikom instalować programów, które nie są sprawdzone i zatwierdzone przez Apple. Zresztą, wszystko czego potrzebuje użytkownik tego sprzętu, znajduje się w Mac app store, w którym do wyboru są różnorodne aplikacje, certyfikowane przez Apple.

Zalety systemu Mac OS:

  • Wygodna i intuicyjna dla użytkownika obsługa
  • Komfort obsługi, dzięki integracji urządzeń marki
  • Wysoki poziom bezpieczeństwa

To kilka z wielu cech, które pozwalają na wyróżnienie produktów Apple na tle innych, jednakże w naszym mniemaniu są najważniejsze, niezmiennie definiujące sprzęt Apple. Warto zainwestować w to rozwiązanie, bo mimo początkowych trudności, które przecież zawsze pojawiają się, gdy poznajemy coś nowego, otrzymujemy niezawodność, system intuicyjny, doskonale zabezpieczony, który odpowiada na potrzeby każdego użytkownika.

Na jakość pracy MacBooków i iMaców wpływają m.in. autorskie procesory Apple M1 – technicznie komputer z Mac OS może być słabszy od komputera z Windows 11, jednak w praktyce działa szybciej. Oprócz tego wszystkie komputery Apple mają długi okres wsparcia aktualizacyjnego. W zależności od modelu wynosi ono 4 lub 5 lat.

Apple a Windows – różnice

Przede wszystkim różnice między Apple a Windows dotyczą części aplikacji czy odmiennego podejścia do aktualizacji systemu. Jednak największą różnicą są inne skróty klawiszowe (comand, nazywany także jabłkiem), a także zróżnicowana obsługa okienek (otwieranie, zamykanie i minimalizowanie).


Komputery stacjonarne z Windows


Oprócz tego komputery z Mac OS są gotowe do działania od razu po wyjęciu z pudełka. Wymagana jest od użytkownika zaledwie krótka konfiguracja, obejmująca wprowadzenie podstawowych ustawień – zwykle trwa ona około kilkunastu minut. W przypadku komputerów z Windowsem jest podobnie, chociaż różnicą jest to, że nie każdy komputer ma Windowsa. Dlatego jeśli kupujesz sprzęt bez oprogramowania (w przypadku Apple jest to niemożliwe), konfiguracja może zająć Ci dużo więcej czasu.

Razem z komputerem Apple dostajesz pakiet iWork (odpowiednik Office) – nie musisz za niego płacić, jak to ma miejsce w przypadku Windows. Oprócz tego nie musisz praktycznie nic robić, żeby podłączyć inne urządzenia Apple do komputera z Mac OS – środowisko Apple i jego urządzenia są tak przygotowane, by niemal automatycznie wymieniały między sobą dane. Wystarczy krótka konfiguracja, żeby w pełni korzystać z ekosystemu Apple.


Popularne komputery All-in-One iMac


Mogą Cię zainteresować:

zdjęcie autora
Autor
Joanna Skornowicz
Wiecznie uśmiechnięta tatromaniaczka. Wkręcona w niedoceniane nowoczesne technologie w sprzętach AGD. Wybredna i szukająca dziury w całym. Z zaangażowaniem testuje urządzenia ułatwiające codzienne obowiązki. Niestała w związkach z myszkami i klawiaturami gamingowymi – ma słabość do nowszych modeli.
Dziękujemy, że przeczytałeś cały artykuł. Jak go oceniasz?
4/5 (16 głosów)

Czytaj więcej