
Ten rok mocno dał nam w kość, co negatywnie wpłynęło na nasze samopoczucie. Latem dużą ilość stresu pomagały nam redukować promienie słoneczne, którym towarzyszyła piękna, motywująca do życia pogoda. Teraz jest zimno, szaro, smutno i ponuro, co jest świetnymi warunkami rozpoczynającymi jesienną chandrę. Czym można zastąpić promienie słoneczne? Sprawdzamy, jak działają lampy lecznicze.
Spis treści:
- Co to fototerapia?
- Naturalne światło lampy antydepresyjnej – co warto wiedzieć?
- Melatonina i serotonina a światło słońca
- Lampa lecznicza z białym światłem – antydepresyjna
- Lampa lecznicza na podczerwień – rozgrzewająca
- Jaką lampę leczniczą wybrać? TOP 5
Co to fototerapia?
Korzystny wpływ światła na ludzki organizm znany był już w starożytnych Chinach, Indiach i Egipcie. Terapię tę odkrył na nowo w XX wieku duński lekarz, laureat nagrody Nobla, Niels Ryberg Finsen, uważany za ojca współczesnej światłoterapii.
Fototerapia to metoda lecznicza opierająca się na kontrolowanym działaniu światłem na ludzki organizm, uzupełniająca jego dzienne niedobory w okresie jesienno-zimowym oraz wykorzystująca podczerwień do regeneracji tkanek i leczenia stanów zapalnych.
Długość i kolor promieni świetlnych odpowiadają za leczenie poszczególnych schorzeń.
Popularne lampy lecznicze w Komputronik.pl
Naturalne światło lampy antydepresyjnej – co warto wiedzieć?
Stosowanie metody kontrolowanego naświetlania lampą symulującą światło słoneczne zyskuje coraz większą popularność.
Białe ciepłe światło lampy, będące odpowiednikiem długości pasma światła dziennego, ma nieoceniony wpływ na kondycję ciała i umysłu w okresie jesienno-zimowym.
Współczesne badania wykazują, że na wiele zaburzeń psychicznych i depresję wpływ mają między innymi długotrwałe niedobory światła.
W wielu przypadkach naświetlania stały się doskonałą alternatywą dla zażywania antydepresantów. Symulacja światła dziennego wpływa również wyjątkowo korzystnie na kondycję organizmu i regulację wahań nastrojów.
Melatonina i serotonina a światło słońca
Melatonina jest wytwarzanym przez organizmy ssaków hormonem, koordynującym ich wewnętrzny zegar biologiczny. Hormon ten odpowiedzialny jest między innymi za przygotowywanie organizmu do snu.
Ekspozycja ciała na światło słoneczne reguluje produkcję melatoniny, redukując jej syntezę i uwalnianie. Kiedy nasłonecznienie jest ograniczone, wzmożona produkcja tego hormonu powoduje senność i apatię, a po dłuższym czasie również przygnębienie.
Lampa lecznicza z białym światłem – mniej melatoniny, więcej serotoniny
Zastosowanie lampy leczniczej z białym światłem tuż po przebudzeniu blokuje wytwarzanie melatoniny, wywołując pozytywny nastrój i gotowość do działania. Z drugiej strony niedobory światła mają wpływ na ograniczoną produkcję serotoniny zwanej “hormonem szczęścia”, a naświetlanie może ten proces znacząco ożywić.
Lampa lecznicza na podczerwień – działanie rozgrzewające
Lecznicza lampa na podczerwień emituje promienie świetlne o długości od 720-1500 nanometrów. Taka długość światła ma korzystne dla organizmu działanie rozgrzewające. Promieniowanie cieplne powoduje rozszerzenie naczyń krwionośnych, udrażniając je i umożliwiając dostarczenie większej ilości tlenu i składników odżywczych do poszczególnych komórek. W czasie nagrzewania, w żyłach dokonuje się również swoisty detox, polegający na wypłukaniu cząsteczek odpowiedzialnych za stany zapalne.
Lampa emitująca światło podczerwone pomaga między innymi w zwalczaniu reumatyzmu, lepszym funkcjonowaniu stawów, a także przy dolegliwościach skórnych.
Metoda ta w sposób nieinwazyjny wspiera procesy regeneracyjne organizmu.
Jaką lampę leczniczą wybrać? TOP 5
Lampy lecznicze są doskonałym wsparciem leczenia farmakologicznego, a w wielu przypadkach mogą je z powodzeniem zastąpić. Zakup tego typu urządzeń może okazać się znacznie bardziej opłacalny od wydatków związanych z zakupem lekarstw. Poniżej wykaz pięciu lamp leczniczych w różnych przedziałach cenowych.
- Tania lampa antydepresyjna: Beurer IL 21
- Lampa antydepresyjna do 200 zł: Camry CR 2166
- Lampa na podczerwień: Beurer IL 50
- Lecznicza lampa do 500 zł: Beurer TL 70
- Lecznicza lampa: Beurer TL 100

Tania lampa antydepresyjna: Beurer IL 21
Lampa Beurer IL 21 to niewielkie, ale solidne urządzenie. Białą obudowę lampy wykonano z trwałej masy syntetycznej, a kolbę z wytrzymałego prasowanego szkła. Dzięki niewielkim rozmiarom można z niego korzystać praktycznie wszędzie. Stosowanie naświetlań za pomocą modelu Beurer IL 21 znacznie przyspiesza proces leczenia schorzeń laryngologicznych związanych z nosem, gardłem i uszami. Przynosi ulgę w stanach zapalnych stawów i chronicznych schorzeniach reumatycznych. Pomaga również leczyć zmiany trądzikowe i przyspiesza gojenie stłuczeń. Konstrukcja lampy umożliwia 5 stopni nachylenia.

Lampa antydepresyjna do 200 zł: Camry CR 2166
Camry CR 2166 to lampa antydepresyjna o ciekawym, oryginalnym kształcie, dopasowanym do współczesnego wzornictwa urządzeń biurowych. Postawiona na biurku wpłynie korzystnie na aktywność, motywację i gotowość do wykonania działań. Energooszczędne oświetlenie rozpala się równomiernie bez efektu migotania. Urządzenie uruchamia się jednym przyciskiem. Lampa emituje ciepłe białe światło o temperaturze 6500 K, imitujące ożywczy blask promieni słonecznych.

Lampa na podczerwień: Beurer IL 50
Urządzenie Beurer IL 50 to lecznicza lampa regeneracyjna emitująca niewidzialne dla oka ludzkiego promienie podczerwone. Przeznaczona do naświetlania różnych części ciała dla osób ze schorzeniami zatok i zapaleniem stawów. Ekran lampy Beurer IL 50 o dużej powierzchni 300×400 mm przysłonięty jest szybą wykonaną z odpornego na zniszczenia szkła ceramicznego. Ergonomiczna konstrukcja ekranu pozwala na regulację jego odchylenia w zakresie od 0 do 50 stopni. Cyfrowy timer pozwala na ustawienie automatycznego wyłączenia w zakresie od 1-15 minut.

Lecznicza lampa do 500 zł: Beurer TL 70
Lekkim i niewielkich rozmiarów urządzeniem pozwalającym na jego swobodny transport jest Beurer TL 70. Lampa symuluje światło słoneczne o natężeniu 5300 luksów na 10 poziomach jasności. Model idealny do zastosowania nie tylko w domu, ale i w biurze, dzięki ergonomicznym kształtom i urzekającemu designowi. Beurer TL 70 dopasuje się do każdego biurka, nie zabierając dużo przestrzeni do pracy. Lampa nie emituje promieni UV. Zasilane akumulatorowo urządzenie jest wyposażone w LED-owy wskaźnik wyświetlający czas trwania zabiegu.

Lecznicza lampa: Beurer TL 100
Aby nie walczyć z jesienną depresją za pomocą medykamentów, warto skorzystać z rozbudowanego urządzenia, jakim jest lampa Beurer TL 100. Białe, matowe światło lampy doskonale poprawia nastrój i wpływa korzystnie na aktywność psychofizyczną. Urządzenie bazuje na energooszczędnej technologii LED. Poza światłem białym, w lampie istnieje możliwość uzyskania jednego z 256 dostępnych odcieni poświaty. Dzięki kompatybilności ze smartfonem za pomocą bezpłatnej aplikacji Beurer LightUp, obsługa urządzenia jest nieskomplikowana i wygodna. Okrągła tarcza i stabilny podnóżek budują współczesną designerską konstrukcję dopasowującą się kształtem w wystrój niemal każdego pomieszczenia.

Najnowsze

Inwerter solarny – co to jest?

Przegląd USB – typy, rodzaje i zastosowanie złączy

Jak działa ekspres do kawy sterowany smartfonem?

Jak działa pralka sterowana smartfonem?

Jaki prezent na dzień mężczyzny? Co kupić dla chłopaka?

Bagaż podręczny – co można zabrać do samolotu?

Leasing telefonu w Komputronik – sprawdź korzyści

Co zabrać na Majówkę? Praktyczny niezbędnik
