Z czego składa się i jak działa ekspres do kawy?

Ekspres do kawy jest urządzeniem, które w naszych domach pojawia się coraz częściej, jednak wiedza na jego temat w dalszym ciągu pozostaje dość skromna. Wiemy, że ekspresy do kawy pozwalają nam parzyć aromatyczną kawę, wiemy, że za ich pomocą można przygotować wiele wspaniałych specjałów kawowych. Jak zbudowany jest ekspres do kawy? Jaki ekspres do kawy jest najlepszy? Co kryje się we wnętrzu tego urządzenia? Spójrzmy, z jakich części się składa oraz jak działają ekspresy do kawy.

Jakie są rodzaje ekspresów do kawy?

O tym, jak bogaty i różnorodny jest świat ekspresów do kawy, przekonujemy się zazwyczaj dopiero w chwili, gdy zaczynamy się rozglądać za takim sprzętem AGD do własnego mieszkania. Wchodzimy do sklepu z przekonaniem, że na zakupy poświęcimy parę minut, a tu – niespodzianka.

Na sklepowych półkach pojawia się wiele urządzeń o różnych parametrach, a znajdujące się przy nich opisy niewiele nam mówią. Tajemnicze funkcje, informacje na temat pojemników, sitek i młynków – wszystko to sprawia, że dopiero w sklepie uświadamiamy sobie, jak skomplikowaną maszyną może być niepozorny ekspres do kawy.

Rodzaje ekspresów do kawy:

Czym różni się ekspres przelewowy od kolbowego? Co lepsze – ciśnieniowy ekspres automatyczny czy ekspres na kapsułki? Oto mały poradnik dla tych, którzy o ekspresach do kawy wiedzą niewiele, a zamierzają w najbliższym czasie w taki sprzęt zainwestować.

O rodzajach ekspresów do kawy dowiesz się również z poradnika Ciśnieniowy, przelewowy, czy na kapasułki – porównanie ekspresów.

Zdjęcie: Severin

Ekspres przelewowy – jak działa?

Ekspresy przelewowe to jedno z najpopularniejszych rozwiązań, które – mimo dynamicznego postępu w technice – w ostatnich latach wraca do łask. Budowa ekspresu przelewowego jest dość prosta, podobnie zresztą jak zasady działania takiego urządzenia.

Proces parzenia kawy polega tu na przelaniu gorącej wody przez pojemnik, w którym znajduje się odpowiednia ilość zmielonej kawy. Proste zasady działania sprawiają, że i budowa takiego urządzenia nie jest zbytnio skomplikowana. Ekspres przelewowy składa się z pojemnika na wodę, pojemnika na kawę, sitka i dzbanka na gotowy napój.

Dodatkowe funkcje w ekspresach przelewowych:

W bardziej zaawansowanych urządzeniach tego typu można spotkać dodatkowe udogodnienia, np. timer z zegarem oraz funkcją pamięci (np. w modelu Bosch STYLINE TKA 8631) lub funkcję pozwalająca na wzmocnienie aromatu kawy (dostępną m.in. w urządzeniu Severin KA 4131, Select).

W najnowocześniejszych ekspresach przelewowych często pojawia się też zintegrowany młynek, pozwalający dodatkowo na samodzielne ustalenie stopnia grubości mielenia ziaren kawowca (tak jest m.in. w modelu Russell Hobbs 22000-56).

Zobacz ekspresy przelewowe >

Ekspres ciśnieniowy kolbowy – jak jest zbudowany?

Nieco bardziej skomplikowanym urządzeniem jest już ekspres ciśnieniowy kolbowy. Służy on przede wszystkim do parzenia mocnego espresso, choć nowsze modele (jak np. Zelmer 13Z014 / ZCM2052B) są już wyposażone w funkcję spieniania mleka. To wielka zaleta, gdyż dzięki takiej funkcji można tu dodatkowo przygotować i cappuccino, i latte.

Jakie elementy odgrywają najważniejszą role w przypadku tego urządzenia? Pojemniki na wodę oraz gotową kawę, a także słynna „kolba”, czyli miejsce, w którym umieszcza się zmielone ziarna kawowca. Większość takich ekspresów posada też wbudowane młynki, co rozwiązuje problem związany z przygotowaniem ziaren kawy do parzenia.

Jak parzona jest kawa w ekspresie kolbowym?

Ekspresy kolbowe działają na dość prostych zasadach. Parzenie kawy odbywa się tu dzięki gorącej wodzie, która pod odpowiednim ciśnieniem jest przepuszczana przez sito, czyli „kolbę”, w którym znajduje się zmielona kawa. Idealne rozwiązanie to kawa drobno zmielona, najlepiej tuż przed parzeniem.

Zdjęcie: De’Longhi

Ważna jest też kwestia pompy oraz wytwarzanego przez nią ciśnienia. W dobrym ekspresie pompa powinna wytwarzać ciśnienie co najmniej 9 bar, choć za normę uznaje się ciśnienie 12-15 bar. Gdy woda przepływa przez sitko, powstaje kawa. Gromadzi się ona w filiżance, którą należy wcześniej ustawić w przeznaczonym do tego miejscu.

Zobacz ekspresy ciśnieniowe kolbowe >

Ekspres ciśnieniowy automatyczny – jak działa?

Automatyczne ekspresy ciśnieniowe to najbardziej zaawansowane sprzęty AGD do parzenia kawy. I tu ważną rolę odgrywają sitka i pojemniki, i tu można znaleźć wbudowane spieniacze do mleka oraz profesjonalne młynki wbudowane w ekspres. Nie ma tu już słynnej „kolby” na kawę, jest za to specjalny pojemnik, w którym można przechowywać większą ilość ziaren kawowca.

Najważniejsza pozostaje jednak pompa, dzięki której kawa może być parzona w odpowiedni sposób. To właśnie ta pompa jest odpowiedzialna za uzyskanie ciśnienia właściwego do zaparzenia wybranego rodzaju kawy. W ekspresach wysokociśnieniowych pompy takie powinny być wyjątkowo mocne, gdyż generowane przez nie ciśnienie może osiągać nawet 15 barów.

Parzenie kawy za pomocą jednego przycisku

W jaki sposób przebiega parzenie kawy w takim urządzeniu? Dla użytkownika proces parzenia ogranicza się do włączenia jednego przycisku. W chwili, gdy włączymy ekspres i wybierzemy rodzaj napoju, zaczyna się intensywna praca we wnętrzu tej maszyny. Najpierw pobiera ona odpowiednią ilość wody do zagotowania, a następnie – podgrzewa ją tak długo, aż osiągnie ona stan wrzenia. Gorąca woda jest następnie przepuszczana przez sitko z kawą, dzięki czemu do podstawionej szklanki trafia gotowy napój – pyszny i aromatyczny.

Z jakimi udogodnieniami można się spotkać w nowoczesnych ekspresach tego typu? Im nowszy model, tym więcej nowoczesnych funkcji oraz dodatków, które mają nam ułatwić nie tylko przyrządzanie kawowych specjałów, ale i konserwację sprzętu. Intuicyjne wyświetlacze, filtry pozwalające oczyścić wodę oraz systemy, dzięki którym ekspres jest automatycznie czyszczony – oto wybrane udogodnienia, z jakimi można się spotkać w tych nieco bardziej rozbudowanych ekspresach do kawy.

Więcej o ciśnieniowych ekspresach do kawy przeczytasz w Czym cechuje się ciśnieniowy ekspres do kawy?

Zobacz ekspresy ciśnieniowe automatyczne >

Ekspres na kapsułki – jak działa?

Kompaktowe i wygodne, chętnie wybierane są przez tych, dla których ważna jest różnorodność. Tak, dość ogólnie, scharakteryzować można coraz bardziej popularne ekspresy na kapsułki. Tak naprawdę proces parzenia kawy ogranicza się tu do umieszczenia wybranej kapsułki w odpowiednim miejscu i włączenia ekspresu.

Budowa ekspresu na kapsułki

Co wiemy na temat jego budowy? Jest ona nieco bardziej skomplikowana, niż zasady działania takiego urządzenia. Ważną rolę odgrywa tu zbiornik wody oraz pojemnik na kapsułki. Elementem o ogromnym znaczeniu jest tu również tacka ociekowa, dzięki której sprzęt ten można uchronić przed zabrudzeniem. Przy zakupie takiego ekspresu warto też zwrócić uwagę na obudowę. Wiele urządzeń tego typu intryguje wprawdzie ciekawymi kształtami, najważniejszą kwestią dla nas powinna pozostać jednak nie oryginalność obudowy, lecz jej trwałość.

Zobacz ekspresy ciśnieniowe na kapsułki >

Akcesoria do ekspresów do kawy:

Decydując się na ekspres do kawy nie musimy ograniczać swojego wyboru jedynie do urządzeń posiadających komplet akcesorów. Takie urządzenia jak młynek do kawy, czy spieniacz do mleka można zakupić osobno.

Produkty, które polecamy w naszym sklepie:

Mogą Cię zainteresować:

Autor
Julia Sowińska
Świetnie zorganizowana i pełna pozytywnej energii. Mama dwójki szkrabów, która ceni sobie maksymalne ułatwianie codziennych obowiązków domowych. Artystka w kuchni, która serce oddała przepisom swojej prababci. Od czasu do czasu chętnie poznaje tajniki kuchni orientalnej.
Dziękujemy, że przeczytałeś cały artykuł. Jak go oceniasz?
3.3/5 (6 głosów)

Czytaj więcej