Jak działa frytkownica beztłuszczowa? Ranking

24.08.2022 | autor: Julia Sowińska | Przeczytasz w 4 minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

Frytki to pyszne danie uwielbiane zarówno przez najmłodszych, jak i przez starszych. Możemy kupić je praktycznie we wszystkich barach szybkiej obsługi, ale o wiele lepiej i zdrowiej przyrządzić je samodzielnie w domu. Jednak smażenie ich na patelni jest bardzo niepraktyczne. Znacznie szybciej i wygodniej zrobić je w nowoczesnej frytkownicy.

Nowoczesne frytkownice mogą być wyposażone w funkcję smażenia bez tłuszczu, a podzielić je można na:

  • frytkownicę z funkcją pieczenia
  • frytkownicę beztłuszczową

Dlatego też producenci postanowili wyjść naprzeciw tym obawom i wyposażyli współczesne frytkownice w funkcję pieczenia lub funkcję smażenia bez użycia tłuszczu. Sprawdźmy, jaka jest zasada ich działania.

Więcej o frytkownicach dowiesz się z poradnika: Jaka frytkownica? Poradnik zakupowy

Najlepsze frytkownice beztłuszczowe

Jak działa frytkownica z funkcją pieczenia?

Frytkownica do pieczenia umożliwia nam przygotowanie frytek ze znacznie mniejszą ilością tłuszczu niż w tradycyjnym sposobie ich przygotowania. Można więc powiedzieć, że danie takie jest zdrowsze i bardziej wartościowe.

Do frytkownicy wlewamy zdecydowanie mniej oleju niż zwykle, a następnie uruchamiamy wspomnianą funkcję pieczenia. Wewnątrz komory frytkownicy zaczyna szybko krążyć przesiąknięte olejem powietrze, smażąc znajdujące się w niej frytki

Ponieważ nasze frytki nie były zamoczone w oleju, są zdecydowanie mniej tłuste. Mimo wszystko są chrupiące na zewnątrz i delikatne w środku. Mają również lepszy zapach, niż frytki przygotowane według klasycznego sposobu. Wynika to z mniejszej ilości oleju, który jest spalany w tradycyjnym sposobie smażenia. Frytkownica do pieczenia pozwala przygotować frytki szybciej i sprawniej.

Więcej o funkcjach frytkownic dowiesz się w artykule: Nowoczesna frytkownica – co powinna mieć?

Jak działa frytkownica beztłuszczowa?

Jeśli mimo wszystko frytkownica z funkcją piekarnika nie spełnia Twoich oczekiwań i dążysz do całkowitego wyeliminowania tłuszczu, powinna zainteresować Cię frytkownica beztłuszczowa. Wiele frytkownic oferuje obie te funkcje w jednym modelu. Inny jest jednak sposób przygotowania frytek.

Kluczem do sukcesu frytkownicy beztłuszczowej jest możliwość osiągnięcia w krótkim czasie bardzo wysokiej temperatury wewnątrz komory. Bardzo ważna jest też szybka i równomierna rotacja gorącego powietrza. Frytkownica na gorące powietrze działa na zasadzie zbliżonej do piekarnika konwekcyjnego.

Specjalny system wentylatorów rozprowadza powietrze równomiernie wewnątrz komory. Frytki są błyskawicznie nagrzewane ze wszystkich stron bez użycia tłuszczu, dzięki czemu są chrupiące na zewnątrz i delikatne w środku.

Smakują oczywiście nieco inaczej od frytek smażonych w głębokim oleju. Wiele osób uważa jednak, że beztłuszczowy smak jest nawet lepszy od klasycznego.

Frytkownica zamiast małego piekarnika

Być może przyszło Ci do głowy, że skoro frytkownicę można używać na podobnej zasadzie co piekarnika, to może ona go całkowicie zastąpić. Rzeczywiście może tak być. Nowoczesne frytkownice doskonale nadają się do pieczenia mięs, ryb, czy warzyw. Temperatura we wnętrzu dochodzi do 200 stopni Celsjusza.

Część osób nie posiada w kuchni piekarnika z powodu braku miejsca. Inną zainteresowaną grupą mogą być studenci – możliwość posiadania własnego piekarnika, którym jest frytkownica, jest warta rozważenia. Tym bardziej że tego typu „piekarnik” zmieści się nawet na małej szafce.

Ranking frytkownic beztłuszczowych

W naszym zestawieniu znalazły się frytkownice bezolejowe w różnych cenach, aby każdy mógł znaleźć odpowiednie dla siebie urządzenie.


Frytkownica beztłuszczowa do pieczenia – czy warto?

Frytkownica bezolejowa to inwestycja przede wszystkim w nasze zdrowie. Pomoże ona też kształtować w nas odpowiednie nawyki kulinarne. Dzieci będą mogły się zaznajomić ze smakiem frytek przygotowywanych bez użycia tłuszczu. Jeśli docenią ten smak, będziemy mogli wyeliminować z ich diety smaczne, choć niezdrowe frytki smażone w pełnym tłuszczu.

Dodatkowo, jeśli ktoś często używa frytkownicy, taka funkcja przyniesie sporą oszczędność. Dwa litry przeciętnej jakości oleju kosztuje w sklepie kilkanaście złotych. W przypadku funkcji pieczenia zużywamy go zdecydowanie mniej, a różnica zostaje w naszej kieszeni. Frytkownica bez oleju to czysta oszczędność.

Polecane frytkownice beztłuszczowe


Mogą Cię zainteresować:

Autor
Julia Sowińska
Świetnie zorganizowana i pełna pozytywnej energii. Mama dwójki szkrabów, która ceni sobie maksymalne ułatwianie codziennych obowiązków domowych. Artystka w kuchni, która serce oddała przepisom swojej prababci. Od czasu do czasu chętnie poznaje tajniki kuchni orientalnej.
Dziękujemy, że przeczytałeś cały artykuł. Jak go oceniasz?

Czytaj więcej