Jak działa fotelik samochodowy z funkcją spania?

Każdy rodzic wie, że nie ma ważniejszej sprawy niż bezpieczeństwo jego dziecka. Staramy się je zapewnić na wszelkie sposoby – również podczas jazdy samochodem. Służą temu m.in. foteliki samochodowe, których użycie jest regulowane odpowiednimi przepisami prawa.

Jednak każdy, kto wybrał się na dłuższą wycieczkę z maluchem, wie, że już po kilku chwilach nasz młody podróżnik zaczyna się wiercić, a po kilku godzinach jest zmęczony jazdą. Jaki fotelik samochodowy wybrać w takich przypadkach?

Idealnym rozwiązaniem są foteliki samochodowe z funkcją spania. Jednak jak on działa? I jaki fotelik samochodowy z funkcją spania będzie najlepszym wyborem?

Jak działa fotelik samochodowy z funkcją spania?

Fotelik samochodowy dla dziecka musi przede wszystkim gwarantować jego bezpieczeństwo. Jednak powinien przy tym oferować też maksimum możliwego komfortu. Mechanizm modyfikacji fotelika do funkcji spania zależy od grupy wiekowej, dla której jest przeznaczony.

Fotelik z funkcją spania dla niemowlaka

Foteliki samochodowe dla niemowlaka są właściwie od samego początku stworzone do usypiania naszych małych podróżników. Nie oznacza to jednak, że znajdujące w nim dzieci śpią na leżąco. W trakcie jazdy samochodem taka pozycja jest bardzo niebezpieczna dla dziecka.

Ponieważ znajduje się ono tyłem do kierunku jazdy, każde gwałtowne hamowanie powoduje rozciąganie szyi leżącego dziecka. Nasze maluchy muszą więc podróżować w foteliku, który dotyka całą swoją podstawą kanapy. Dodatkowo kąt pomiędzy pionem a linią plecków dziecka powinien zawierać się pomiędzy 30, a 45 stopni.

Fotelik samochodowy z funkcją spania dla tej kategorii wagowej mogą być ustawiane w pozycji do spania na postojach lub w ogóle poza samochodem. W takich wypadkach, po naciśnięciu odpowiednich przycisków, powierzchnia pod pupą i nogami dziecka podnosi się lekko do góry. Wtedy nasz maluch znajduje się niemal w pozycji leżącej.

Fotelik samochodowy do spania dla dziecka do 18 kg

Jeśli chodzi o foteliki przeznaczone dla dzieci w kategorii wagowej 9-18 kg, to sprawa wygląda już nieco lepiej. Są one ustawione przodem do kierunku jazdy, więc nie ma tak dużego niebezpieczeństwa dla szyi dziecka.

W tego typu fotelikach wyposażonych w funkcje spania, oparcie przesuwa się do tyłu, a przód siedzenia unosi się lekko do góry. W efekcie tworzy się coś w rodzaju kołyski. Jest to pozycja, w której nasz mały podróżnik szybciej zaśnie.

W razie hamowania fotelik samochodowy jest zabezpieczony przez 3-punktowe lub nawet 5-punktowe pasy bezpieczeństwa. Jednak przed skorzystaniem z tej funkcji sprawdź, czy przypadkiem producent fotelika nie zastrzegł w instrukcji, że funkcja spania może być stosowana tylko, gdy auto się nie porusza.

Fotelik do spania dla dziecka do 35 kg

Fotelik samochodowy 15-35 kg nie posiada już wewnętrznych pasów. Dziecko zabezpieczone jest pasami samochodowymi. Z tego powodu tego typu foteliki funkcję spania realizują jedynie poprzez delikatne odchylenie oparcia do tyłu. Jednak nie należy z tym przesadzać, gdyż nadmierne odchylenie może spowodować niebezpieczeństwo, że w przypadku hamowania dziecko wsunie się pod pas.

Czy warto kupić fotelik samochodowy z funkcją spania?

Fotelik samochodowy do spania nie jest złym rozwiązaniem. Oferuje naszemu dziecku sporo komfortu podczas dłuższych podróży. Musimy jednak korzystać z tego rozwiązania rozważnie, żeby nie przedkładać wygody dziecka nad jego bezpieczeństwo. Po zakupie takiego fotelika zapoznajmy się uważnie z instrukcją jego użytkowania. Stosowanie się do niej gwarantuje większe bezpieczeństwo.

Mogą Cię zainteresować:

Autor
Julia Sowińska
Świetnie zorganizowana i pełna pozytywnej energii. Mama dwójki szkrabów, która ceni sobie maksymalne ułatwianie codziennych obowiązków domowych. Artystka w kuchni, która serce oddała przepisom swojej prababci. Od czasu do czasu chętnie poznaje tajniki kuchni orientalnej.
Dziękujemy, że przeczytałeś cały artykuł. Jak go oceniasz?
5/5 (4 głosy)

Czytaj więcej