Jak działa elektroniczna niania z monitorem oddechu?

Jak działa elektroniczna niania z monitorem oddechu?

Elektroniczna niania z monitorem oddechu to rozwiązanie dla młodych rodziców, którzy pragną zadbać o bezpieczeństwo swojego dziecka podczas snu, niwelując ryzyko śmierci łóżeczkowej. Co to jest? Jak działa? Czy monitor oddechu jest konieczny? Czy można kupić używaną nianię elektroniczną? W niniejszym artykule znajdziecie odpowiedzi na te – i nie tylko – pytania. Zachęcamy też do przeczytania artykułu Jaka elektroniczna niania, w którym podpowiadamy na co zwrócić uwagę, wybierając klasyczną nianię elektroniczną lub bardziej zaawansowaną, jak właśnie nianię z monitorem oddechu.


Najlepsze nianie elektroniczne z monitorem oddechu


Co to jest monitor oddechu?

Co roku w Stanach Zjednoczonych około 3500 niemowląt umiera z powodu zgonów związanych ze snem, w tym zespołu nagłej śmierci łóżeczkowej (SIDS) […]” – czytamy w jednym ze źródeł. Inne przedstawia skalę zjawiska w Wielkiej Brytanii, zaznaczając, że relacja liczby zgonów spowodowanych przez SIDS (Sudden Infant Death Syndrome – zespół nagłej śmierci łóżeczkowej) do liczby żywych urodzeń wynosi 0,27 do 1000 (dane na 2018 rok). Dane z Polski okresu 2002-2007 mówią zaś o współczynniku o wartości 0,12-0,18 przypadków na tysiąc żywych urodzeń.

Śmierć łóżeczkowa jest niezmiennie najgorszym, co może spotkać rodziców, a prewencja to najlepsze, co mogą zrobić dla swojej pociechy. Listę oficjalnych zaleceń ośrodków badawczych sformułowanych w odniesieniu do SIDS warto uzupełnić więc we własnym zakresie o rozwiązanie, jakim jest niania elektroniczna z monitorem oddechu, która może stanowić pewną pomoc m.in. w sytuacji występowania bezdechów sennych u wcześniaków.

Zasadniczą funkcjonalnością monitora oddechu jest kontrola miarowości oddechu u noworodków i niemowląt od narodzin aż do 12 miesiąca życia oraz alarmowanie rodziców w razie wykrycia ewentualnych nieprawidłowości.

Biorąc pod uwagę czas, jaki przesypiają najmłodsi, możliwość zdalnej kontroli ich oddechu bez konieczności ciągłego czuwania przy łóżeczku jest niezwykle pomocna przy codziennym funkcjonowaniu. Pozwala też reagować na wypadek ewentualnych komplikacji z wyprzedzeniem, co zapewnia rodzicom większy komfort psychiczny i poczucie bezpieczeństwa. Jak działa niania z monitorem oddechu? – Odpowiadamy poniżej.

elektroniczna niania z monitorem oddechu

Jak działa niania elektroniczna z monitorem oddechu?

Sposób działania sprzętu zależy od jego rodzaju. Na rynku znajdziecie 2 zasadnicze rozwiązania:

  • łóżeczkowe monitory oddechu – umiejscawiane pod materacem łóżeczka,
  • mobilne monitory oddechu – które można przypiąć do ubranka lub pieluszki.

Niezależnie od rodzaju czujnika, ten sparowany jest z odbiornikiem, który analizuje dane i reaguje, gdy zajdzie taka potrzeba. W razie braku aktywności po stronie dziecka przez kilkanaście do 20 sekund rozlega się pojedynczy sygnał dźwiękowy lub odczuwalne są wibracje, mające pobudzić dziecko do oddechu. Jeśli to nie pomoże, uruchomiony zostaje głośny alarm, wzywający rodziców do interwencji.


Zaawansowane nianie elektryczne


Niania elektroniczna z monitorem oddechu dodatkowo przekazuje do odbiornika rodziców wszelkie dźwięki, a niekiedy również obraz z pomieszczenia, w którym znajduje się dziecko. Daje to szerszy pogląd na całą sytuację, pozwalając m.in. obserwować, kiedy dziecko się budzi i zasypia, kiedy i dlaczego płacze, bawi się itd.

Co warte wyraźnego podkreślenia, monitory oddechu nie zapobiegają ani bezdechom, ani nagłej śmierci łóżeczkowej i nie są w stanie zastąpić w tym zakresie kontroli rodzicielskiej. Ich głównym zadaniem jest wczesne alarmowanie do osobistej interwencji rodziców lub opiekunów.

Czy warto kupić nianię z monitorem oddechu?

Skoro wiecie już, jak działa monitor oddechu, pora przejść do pytania zasadniczego – czy warto?

Niania elektroniczna nigdy nie zastąpi człowieka; zdecydowanie pomoże mu jednak dobrze wypełnić zadanie – a kiedy o kwestii bezpieczeństwa mowa, nie warto chodzić na kompromisy. Z tego samego powodu odradzamy korzystanie ze sprzętu pochodzącego z niesprawdzonych źródeł lub drugiej ręki, który mógł już przejść niejedno.

Czy warto kupić monitor oddechu? – Jak najbardziej. Im wcześniej się na niego zdecydujecie, tym spokojniejszy będzie sen Wasz i Waszego dziecka; tym efektywniejsi będziecie podczas wykonywania codziennych obowiązków i tym większą swobodę zyskacie, znajdując czas dla siebie.


Elektrycznie nianie do 500 zł


Inne ciekawe akcesoria do pokoju dziecka


Źródła:

  • SIDS and Other Sleep-Related Infant Deaths: Evidence Base for 2016 Updated Recommendations for a Safe Infant Sleeping Environment,
  • Niewyjaśnione okoliczności: Życie i wiele śmierci czołowego brytyjskiego lekarza medycyny sądowej, Richard Shepherd, 2018,
  • https://enel.pl/enelzdrowie/zdrowie/nagla-smierc-lozeczkowa-przyczyny-i-zapobieganie

Mogą Cię zainteresować:

Autor
Julia Sowińska
Świetnie zorganizowana i pełna pozytywnej energii. Mama dwójki szkrabów, która ceni sobie maksymalne ułatwianie codziennych obowiązków domowych. Artystka w kuchni, która serce oddała przepisom swojej prababci. Od czasu do czasu chętnie poznaje tajniki kuchni orientalnej.
Dziękujemy, że przeczytałeś cały artykuł. Jak go oceniasz?
5/5 (2 głosy)

Czytaj więcej