Jak działa drukarka 3D?

Drukowanie płaskich elementów, które następnie tworzą stos ułożonych na siebie kartek, to już przeżytek. Nastąpiła era drukowania przestrzennego. Drukarki 3D umożliwiają tworzenie figurek, które przybierają rozmaite kształty – od prostych, po bardziej złożone. Dynamiczny rozwój tej gałęzi informatyki na pewno nie zamierza w najbliższym czasie zwolnić – wręcz przeciwnie, to dopiero początek jej rozkwitu. Jak działa drukarka 3D oraz w jakich sytuacjach okaże się skutecznym rozwiązaniem?

W tym artykule znajdziesz:

  • Kiedy powstała drukarka 3D?
  • Drukarka 3D – jak zacząć?
  • Jak działa drukarka 3D?
  • Drukarka 3D do domu lub biura
  • Co drukuje drukarka 3D?
  • Drukarka 3D do 2000 zł

Kiedy powstała drukarka 3D?

Rok 1984 stał się przełomowy w historii druku. Amerykanin Charles Hull jest odpowiedzialny za nowotarski wynalazek i pierwotną nazwę „stereolitografia”. Cały proces polegał na tym, że wiązka lasera utwardzała żywicę światłoutwardzalną, a w kolejnej fazie powstawał obiekt przestrzenny. Teraz można powiedzieć, że czyni to drukarka 3D. Historia sprawiła również, że ten sam człowiek założył pierwszą firmę produkującą drukarki 3D – 3D Systems.

Osób, które wpadły na pomysł, by drukować nie tylko na płaskich elementach było więcej, jednak to Amerykanin jako jedyny odważył się złożyć wniosek o przyznanie patentu. Hull zajmował się opracowywaniem nowego sposobu pokrywania blatów stołów żywicami. W trakcie pracy poszukiwał odpowiednich żywic zdolnych szybko utwardzać się pod wpływem światła UV. Tym sposobem pomyślał o niestandardowej formie druku przestrzennego, a następnie wprowadził ją w życie.

Drukarka 3D – jak zacząć?

Obszar drukowania przestrzennego otwiera obecnie szereg rozmaitych możliwości. W sprzedaży dostępnych jest kilka modeli drukarek 3D, które ze względu na swoje odmienne funkcje i przeznaczenie sprawdzą się w różnych sytuacjach. Fundamentalną kwestią jest podjęcie decyzji czy odpowiedni będzie druk z materiału PLA czy ABS.

  • PLA jest przeznaczony dla modeli o większych gabarytach, dla których precyzja druku jest bardziej istotna. Model ten lepiej sprawdzi się w warunkach domowych oraz biurowych, jeśli nie ma możliwości zainstalowania drukarki w specjalnie przeznaczonym do tego pomieszczeniu, bez obecności pracowników.
  • ABS to propozycja dla modeli, które po wydruku będą przechodziły obróbkę mechaniczną i docelowo mają być częścią innego urządzenia. Ponadto należy pamiętać, że odporniejszym na warunki atmosferyczne rozwiązaniem będzie model z materiału ABS.

Jak działa drukarka 3D?

Urządzenie jest przeciwieństwem działania frezarki, bowiem opiera się na nakładaniu warstw, a nie jak w przypadku frezarek – skrawaniu ich. Druk 3D to technologia przyrostowa (addytywna), polegająca na tworzeniu obiektów przestrzennych, pozwalająca na produkcję elementu począwszy od stanu zerowego.

Drukarka 3D do domu lub biura

Z wyborem odpowiedniego modelu wiąże się także jego potencjalne miejsce użytkowania. Jeśli drukarka będzie wykorzystywana do pracy zawodowej – warto zainwestować w nieco bardziej zaawansowane urządzenia. Droższe z nich są zwykle utożsamiane z dużą dokładnością, precyzją i większymi rozmiarami wydruku.

Jednak te nowoczesne modele sprawdzą się również w warunkach domowych. Zapewnią wiele pasjonujących godzin każdemu miłośnikowi robotyki lub architektowi. Możliwość stworzenia od podstaw wszystkich elementów swojej konstrukcji nie tylko pobudzi wyobraźnię do kreatywnych rozwiązań, ale także zwiększy poczucie dumy po zrealizowaniu projektu.

Obecnie domowe drukarki 3d charakteryzują się niezwykle wysokim odwzorowaniem detali, dzięki czemu nowopowstały, trójwymiarowy obiekt będzie dokładnie taki, jak zaplanuje to użytkownik. Całkowicie udane, autorskie realizacje zachęcą do dalszej zabawy, która być może przekształci się wieloletnią i przyszłościową pasję.

Co drukuje drukarka 3D?

Drukarka 3D odznacza się dużymi możliwościami pod względem drukowanych form. Występują jednak dwa ograniczenia, które mogą wpłynąć na tworzone przedmioty:

  • Pierwszym z nich jest przestrzeń w drukarce.
  • Drugim – wyobraźnia.

Ruchome elementy nakładają niezliczoną ilość warstw materiału za pośrednictwem drukarki 3D.  Materiały, z których korzysta się podczas druku są także bardzo zróżnicowane. Jest to tzw. filament, który najczęściej można nabyć w postaci żyłki nawijanej na szpulę. Najtrwalszymi są tworzywa termoplastyczne, czyli plastiki, żywice, a także metale.

Nie ogranicza to jednak możliwości drukowania innych, mniej konwencjonalnych elementów za pomocą drukarki 3D. Każdy kreatywny majsterkowicz z całą pewnością stworzy niepowtarzalny przedmiot, a dokładność druku umożliwi stworzenie nie tylko estetycznego, ale także funkcjonalnego tworu.

Drukarka 3D do 2000 zł

Drukowanie przestrzenne jest nierzadko kojarzone z olbrzymimi nakładami finansowymi, często nawet rzędu kilkudziesięciu tysięcy złotych. Rzeczywistość okazuje się być nieco inna, bowiem na rynku dostępne są także urządzenia, których wartość nie przekracza dwóch tysięcy złotych za model drukarki 3D. Koszt nie jest zatem tak wysoki, jak można byłoby się tego spodziewać po efektach.

Pierwszą z propozycji jest da Vinci Nano. To drukarka doskonale sprawdzająca się w domowych wydrukach i zabawach z dziećmi. Ten sam producent oferuje również urządzenie serii da Vinci Mini W. Produkt ten zmieści się na każdym biurku, nie wymagając zarazem ogromnych przestrzeni. Dobrą alternatywą dla tych urządzeń jest firma Accura.