Dron z follow me – czyli jak działa dron z funkcją śledzenia

29.04.2019 | autor: Mateusz Tomczak | Przeczytasz w 2 minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

Drony są coraz bardziej popularnymi gadżetami. Pozwalają użytkownikom uwieczniać ich bardziej lub mniej ekstremalne przygody na filmach z lotu ptaka. Ręczne sterowanie daje mnóstwo frajdy, ale co w przypadku, gdy chce się w pełni oddać konkretnym aktywnościom?

Wtedy z pomocą przychodzą tryby lotu autonomicznego, a jednym z najciekawszych jest właśnie „follow me”, w którym maszyna sama podąża za właścicielem. Jaki dron można nazwać dronem z opcją śledzenia?

Polecane drony z funkcją śledzenia obiektu

Jak działa dron z funkcją śledzenia?

Dron z follow me jest w stanie samodzielnie kontrolować swój lot. Może utrzymywać swojego użytkownika w kadrze, nie wymagając od niego żadnych interwencji. Pilot ma więc wolne ręce i …świetne nagranie wideo. Aktualnie wyróżnia się dwie technologie tego rodzaju:

  • funkcja follow me – najpopularniejszą formą follow me jest ta, w której podstawą jest GPS. Dron z opcją śledzenia tego typu jest zaprogramowany w taki sposób, by pozostawać w stałym kontakcie z nadajnikiem i podążać za nim, gdy ten znajdzie się w ruchu. Nadajnikiem może być np. kontroler bezprzewodowy w rękach użytkownika lub smartfon schowany w kieszeni.
  • funkcja active track – alternatywą stosowaną w nowoczesnych urządzeniach jest active track – spotykany przede wszystkim w nowych dronach DJI, takich jak Spark, Mavic Pro czy Phantom 4. Dron z funkcją śledzenia tego rodzaju nie potrzebuje do prawidłowej pracy silnego sygnału GPS – zamiast tego wykorzystane jest zaawansowane oprogramowanie rozpoznające obiekty na obrazie.

Największym plusem rozwiązania opartego na GPS jest niska cena. Dzięki temu taki tryb follow me można znaleźć też w tańszych modelach. Active track natomiast zapewnia większą niezawodność – szczególnie przy większych odległościach.

dron z follow me

Gdzie sprawdzi się dron z opcją śledzenia?

Dron z funkcją follow me najczęściej jest wyborem osób lubiących aktywnie spędzać czas i tworzyć wideo-pamiątki z tych wypadów. Podróżnicy, rowerzyści i alpiniści to najważniejsze grupy docelowe – użytkownicy ci nie mogą sobie bowiem pozwolić na ręczne sterowanie. Na takie rozwiązanie decydują się też często amatorzy, chcący wykonać profesjonalnie wyglądające ujęcia z lotu ptaka, z sobą w rolach głównych.

Dron z follow me lub active track – czy warto kupić?

Dron sportowy lub klasyczny z funkcją śledzenia, to opcja, która zdecydowanie jest warta rozważenia. Taka technologia pozwala w prosty sposób tworzyć efektowne materiały wideo, które będą fantastyczną pamiątką. Urządzenia te często też oferują dodatkowe tryby działania (waypoints, orbit czy POI), w których dron nie tylko podąża za użytkownikiem, ale też może go na przykład okrążać, a to daje jeszcze większe możliwości, tak sportowcom, jak i filmowcom.

Są jednak pewne kwestie, o których należy pamiętać. Przede wszystkim mało który dron potrafi samodzielnie omijać przeszkody, więc z trybu follow me lepiej korzystać na otwartych przestrzeniach. Warto też upewnić się, że jest poprawnie ustalone miejsce startowe, bo to tam wróci bezzałogowiec, gdy straci łączność lub rozładuje się jego akumulator.

Pozostałe funkcje dronów


Najpopularniejsze drony w Komputronik.pl


Mogą Cię zainteresować:

Autor
Mateusz Tomczak
Niespotykanie spokojny człowiek. Redaktor od kilku lat zgłębiający branżę technologiczną. Z uwagą śledzi każdą nowinkę wkraczającą na rynek i nie zawsze zgadza się z wizjami producentów. Kibic sportowy, lubi czarny humor, zawsze stawia sobie jasne cele.
Dziękujemy, że przeczytałeś cały artykuł. Jak go oceniasz?
4.7/5 - (4 głosy)

Czytaj więcej