Jak dbać o smartfon? O czym pamiętać?

Smartfony to obecnie niezwykle popularne urządzenia, z których korzystają niemal wszyscy. Często wydajemy na tego typu sprzęt sporą kwotę. W związku z chcielibyśmy, aby służył nam długo i bezawaryjnie, a zarazem zachowywał nienaganny wygląd.

Jak chronić smartfon a czego unikać?

  • Unikaj skrajnych temperatur
  • Unikaj kontaktu z woda i wilgocią
  • Czyść smartfon ściereczką z mikrofibry
  • Korzystaj z oryginalnych akcesoriów
  • Korzystaj z programów antywirusowych

1. Unikaj skrajnych temperatur

Jedna z podstawowych zasad w ochronie smartfona to nienarażanie go na skrajne temperatury. Chodzi tutaj nie tylko o ograniczenie używania sprzętu na mrozie. Niebezpieczne może być między innymi pozostawianie smartfona w samochodzie, zarówno zimą, jak i latem podczas upału, kiedy to temperatura w aucie zdecydowanie przewyższa tę na zewnątrz. Warto kontrolować się również w domu, nie należy układać smartfona chociażby na nasłonecznionym parapecie czy przy kaloryferze. Skraje temperatury są szkodliwe przede wszystkim dla baterii. Te są z kolei wbudowane na stałe (w większości nowych modeli), a zatem ewentualna wymiana będzie wiązać się z dużymi kosztami. To najważniejsze kwestie  w kontekście tego, jak dbać o baterię.

2. Unikaj kontaktu z wodą i wilgocią

Jak w przypadku każdego urządzenia elektronicznego, unikać trzeba również kontaktu z wilgocią i wodą. Czynniki te mają niezwykle negatywny wpływ na smartfona i mogą uszkodzić go w błyskawicznym tempie. Wyjątkiem są modele z wodoszczelnymi obudowami, ale nawet one mogą pozostawać pod wodą przez określony czas (zależny od stopnia ochrony).

3. Poprawnie czyść smartfon

Zazwyczaj staramy się chronić telefon przez zabrudzeniami. Gdy już jednak do nich dojdzie nie zawsze postępujemy poprawnie. Odpowiednie czyszczenie smartfona może wpływać na jego kondycję, przede wszystkim pod kątem wyglądu. Dotyczy to zwłaszcza wyświetlacza, z którego zabrudzenia usuwać powinniśmy delikatnymi ruchami, najlepiej za pomocą miękkiej ściereczki z mikrofibry. Do czyszczenia trudno dostępnych miejsc warto wybierać pędzelki, absolutnie niedopuszczalne są przedmioty z ostrymi zakończeniami.

Szczegółowe porady dotyczące bezpiecznego czyszczenia smartfona znajdziesz w poradniku: Jak czyścić ekran telefonu?

Zobacz produkty do czyszczenia smartfonów >

4. Korzystaj z oryginalnych akcesoriów

Nie ma nic złego w tym, że szukamy jak najtańszych akcesoriów, każdy liczy na oszczędności. Warunek jest jednak taki, żeby sięgać po oryginalne gadżety, co ma szczególne znaczenie w przypadku ładowarek. Te niewiadomego pochodzenia mogą okazać się wadliwe, nie posiadać odpowiednich zabezpieczeń i tym samym podczas ładowania uszkodzić smartfona. W najgorszym wypadku może dojść do zapłonu lub wybuchu, a tego chyba każdy wolałby uniknąć.

Zobacz ładowarki do telefonów >

5. Korzystaj z programów antywirusowych

Świadomy użytkownik powinien mieć na względzie nie tylko sprzęt, ale również zarządzające nim oprogramowanie. Duża popularność urządzeń mobilnych powoduje, iż coraz częściej interesują się nim cyberprzestępcy. Prócz przestrzegania ogólnych zasad bezpieczeństwa  – odwiedzanie zaufanych stron, korzystanie ze sprawdzonych aplikacji, nieotwieranie załączników w mailach od nieznanych adresatów – warto sięgnąć po program antywirusowy. Na szczęście, zarówno na Google Android jak i Apple iOS ich nie brakuje, niektóre są darmowe.

Akcesoria do ochrony ekranu:

  • Folia ochronna do telefonu, czyli podstawowa metoda ochrony wyświetlacza przed drobnymi zarysowaniami i zadrapaniami, niskie ceny i łatwość zakładania sprawią, że można wymieniać ją dość regularnie.
  • Szkło ochronne do telefonu spełnia rolę niemal identyczną co folia, chociaż z założenia zapewniać ma wyższy stopień ochrony, a także gwarantować użytkownikowi lepszy komfort – lepsza reakcja na dotyk.
  • Etui to z kolei ochrona obudowy lub całego smartfona – w zależności od konstrukcji. W sprzedaży znaleźć można bowiem pokrowce na tył (tzw. plecki), jak również kieszonki, kabury czy etui z klapką.
  • Powerbank to gadżet, który raczej nie kojarzy się z pytaniem, jak chronić smartfon. Trzeba jednak pamiętać, że całkowite rozładowywanie baterii nie pomaga w wydłużaniu jej żywotności, a powerbank pozwala zasilić ją energią niezależnie od miejsca, w którym aktualnie przebywamy. Wybierając konkretny model warto zwracać uwagę nie tylko na pojemność i jakość wykonania, ale również na wbudowane zabezpieczenia.

Więcej o foliach i szkłach ochronnych przeczytasz w Jak chronić smartfon? Folia, czy szkło hartowane?

O tym, jak wybrać powerbank przeczytasz w Jaki powerbank wybrać? Poradnik zakupowy

Ochrona ekranu Etui na telefon Powerbanki