Jak dbać o telefon? 8 prostych wskazówek

Jak dbać o smartfon?

Smartfony to urządzenia, z których korzystają już niemal wszyscy. Obecne modele to już nie tylko urządzenia służące do dzwonienie i wysyłania wiadomości tekstowych. Dzisiejsze smartfony dają nam ogromne możliwości, począwszy od błyskawicznego komunikowania się online na całym świcie, przez bankowość internetową, szeroki wachlarz aplikacji aż po wysokiej jakości rozrywkę multimedialną. Smartfony to urządzenia, które zawsze mamy przy sobie i za pośrednictwem których załatwiamy nierzadko najważniejsze sprawy w ciągu dnia. Nasze telefony gromadzą mnóstwo danych, kontaktów czy zdjęć, dlatego tak zależy nam na sprawnym działaniu tych urządzeń. Jak chronić telefon? Co robić, a czego unikać, aby telefon służył nam jak najdłużej i nie uległ zniszczeniu?

Spis treści:

Jak chronić telefon i czego unikać?

Dzisiejsze smartfony to urządzenia z naprawdę dużym potencjałem. Aby nowoczesne technologie jak najdłużej służyły nam niezawodnie, warto stosować kilka podstawowych zasad, chroniących nasz smartfon:

  1. Unikaj skrajnych temperatur
  2. Unikaj kontaktu z woda i wilgocią
  3. Czyść smartfon ściereczką z mikrofibry
  4. Korzystaj z oryginalnych akcesoriów
  5. Zadbaj o baterię
  6. Uporządkuj aplikacje
  7. Regularnie aktualizuj aplikacje i programy
  8. Korzystaj z programów antywirusowych

 

1. Unikaj skrajnych temperatur

Jedna z podstawowych zasad w ochronie smartfonu to nienarażanie go na skrajne temperatury. Chodzi tutaj nie tylko o ograniczenie używania sprzętu na mrozie. Niebezpieczne może być między innymi pozostawianie telefonu w samochodzie zarówno zimą, jak i latem podczas upału, kiedy to temperatura w aucie zdecydowanie przewyższa tę na zewnątrz. Warto kontrolować się również w domu, nie należy układać smartfonu chociażby na nasłonecznionym parapecie czy przy kaloryferze. Skrajne temperatury są szkodliwe przede wszystkim dla baterii. Te są z kolei wbudowane na stałe (w większości nowych modeli), a zatem ewentualna wymiana będzie wiązać się z dużymi kosztami. To najważniejsze kwestie w kontekście tego, jak dbać o baterię.

2. Unikaj kontaktu z wodą i wilgocią

Jak w przypadku każdego urządzenia elektronicznego, unikać należy również kontaktu z wilgocią i wodą. Czynniki te mają niezwykle negatywny wpływ na smartfon i mogą uszkodzić go w błyskawicznym tempie. Wyjątkiem są modele z wodoszczelnymi obudowami, ale nawet one mogą pozostawać pod wodą przez określony czas (zależny od stopnia ochrony). Jeśli już jednak zdarzy Ci się ten przykry wypadek, to sprawdź jak uratować zalany telefon.

3. Poprawnie czyść smartfon

Zazwyczaj staramy się chronić telefon przez zabrudzeniami. Gdy już jednak do nich dojdzie nie zawsze poprawnie podchodzimy do kwestii czyszczenia. Odpowiednie czyszczenie smartfonu może wpływać na jego kondycję, przede wszystkim pod kątem wyglądu. Dotyczy to zwłaszcza wyświetlacza, z którego zabrudzenia usuwać powinniśmy delikatnymi ruchami, najlepiej za pomocą miękkiej ściereczki z mikrofibry. Do czyszczenia trudno dostępnych miejsc warto wybierać pędzelki, absolutnie niedopuszczalne są przedmioty z ostrymi zakończeniami.

Szczegółowe porady dotyczące bezpiecznego czyszczenia smartfonu znajdziesz w poradniku: Jak czyścić ekran telefonu?

Zobacz produkty do czyszczenia smartfonów >

4. Korzystaj z oryginalnych akcesoriów

Nie ma nic złego w tym, że szukamy jak najtańszych akcesoriów, każdy liczy na oszczędności. Warunek jest jednak taki, żeby sięgać po oryginalne gadżety, co ma szczególne znaczenie w przypadku ładowarek. Te niewiadomego pochodzenia mogą okazać się wadliwe, nie posiadać odpowiednich zabezpieczeń i tym samym podczas ładowania uszkodzić smartfon. W najgorszym wypadku może dojść do zapłonu lub wybuchu, a tego chyba każdy wolałby uniknąć.

Zobacz ładowarki do telefonów >

5. Zadbaj o baterię

Chcąc zadbać o baterię smartfonu warto – oprócz stosowania oryginalnej ładowarki – pomyśleć także o sposobie i częstotliwości ładowania, które mogą mieć wpływ na kondycję baterii. Przede wszystkim należy pamiętać, by nie rozładowywać akumulatora do zera. Smartfony wyświetlają powiadomienia o niskim stanie baterii i wtedy właśnie najlepiej jest podłączyć telefon do ładowania. Całkowite rozładowanie smartfonu wpływa negatywnie na żywotność baterii. Staraj się również unikać podłączania smartfonu do ładowania na całą noc. Zbyt długie ładowanie spowoduje przegrzanie baterii.

Więcej wskazówek znajdziesz w naszym poradniku Jak przedłużyć żywotność akumulatora w smartfonie.

6.Uporządkuj aplikacje

Aplikacje na telefonie służą nam do odtwarzania muzyki, czyszczenia systemu, przeglądania Internetu czy zarządzania kontem bankowym oraz pocztą służbową. Są więc bardzo praktycznymi narzędziami zarówno prywatnie, jak i służbowo. Nasze telefony stały się niejako magazynem na przeróżne aplikacje. Nierzadko mamy ich zainstalowanych nawet kilkadziesiąt. Warto jednak raz na jakiś czas uporządkować aplikacje i zastanowić się, czy na pewno wszystkie są nam potrzebne. Może okazać się, że aplikacje, których od tygodni nie używamy, niepotrzebnie zajmują pamięć naszego telefonu, a w efekcie spowalniają system.

7. Regularnie aktualizuj aplikacje i programy

To również bardzo ważne, by smartfon działał płynnie. Nowsze wersje programów i aplikacji, które instalujesz na telefonie są bezpieczniejsze. Ich regularna aktualizacja zminimalizuje ryzyko spowalnianie czy zacinanie się systemu.

8. Korzystaj z programów antywirusowych

Świadomy użytkownik powinien mieć na względzie nie tylko sprzęt, ale również zarządzające nim oprogramowanie. Duża popularność urządzeń mobilnych powoduje, iż coraz częściej interesują się nim cyberprzestępcy. Oprócz przestrzegania ogólnych zasad bezpieczeństwa – odwiedzanie zaufanych stron, korzystanie ze sprawdzonych aplikacji, nieotwieranie załączników w mailach od nieznanych adresatów – warto sięgnąć po program antywirusowy. Na szczęście, zarówno na Google Android jak i Apple iOS ich nie brakuje, niektóre są darmowe.

Przeczytaj również artykuł, w którym dowiesz się jakie mogą być objawy zhakowanego telefonu.

Akcesoria do ochrony ekranu:

Smartfony, które towarzyszą nam właściwie wszędzie są mocno narażone na zarysowania czy nawet pęknięcia. Noszenie telefonu w kieszeni lub torebce, w których zwykle mamy także klucze i inne przedmioty to ryzyko zadrapania lub nawet uszkodzenia zarówno ekranu jak i obudowy smartfonu. Warto więc wyposażyć się dodatkowo w akcesoria chroniące nasze urządzenia.

  • Folia ochronna do telefonu, czyli podstawowa metoda ochrony wyświetlacza przed drobnymi zarysowaniami i zadrapaniami, niskie ceny i łatwość zakładania sprawią, że można wymieniać ją dość regularnie.
  • Szkło ochronne do telefonu spełnia rolę niemal identyczną co folia, chociaż z założenia zapewniać ma wyższy stopień ochrony, a także gwarantować użytkownikowi lepszy komfort – lepsza reakcja na dotyk.
  • Etui to z kolei ochrona obudowy lub całego smartfona – w zależności od konstrukcji. W sprzedaży znaleźć można bowiem pokrowce na tył (tzw. plecki), jak również kieszonki, kabury czy etui z klapką.
  • Powerbank to gadżet, który raczej nie kojarzy się z pytaniem, jak chronić smartfon. Trzeba jednak pamiętać, że całkowite rozładowywanie baterii nie pomaga w wydłużaniu jej żywotności, a powerbank pozwala zasilić ją energią niezależnie od miejsca, w którym aktualnie przebywamy. Wybierając konkretny model warto zwracać uwagę nie tylko na pojemność i jakość wykonania, ale również na wbudowane zabezpieczenia.

Więcej o foliach i szkłach ochronnych przeczytasz w artykule Jak chronić smartfon? Folia, czy szkło hartowane? Natomiast o tym, jak wybrać powerbank przeczytasz w tym poradniku.

Mogą Cię zainteresować?

Autor
Mateusz Tomczak
Niespotykanie spokojny człowiek. Redaktor od kilku lat zgłębiający branżę technologiczną. Z uwagą śledzi każdą nowinkę wkraczającą na rynek i nie zawsze zgadza się z wizjami producentów. Kibic sportowy, lubi czarny humor, zawsze stawia sobie jasne cele.
Dziękujemy, że przeczytałeś cały artykuł. Jak go oceniasz?
5/5 (3 głosy)

Czytaj więcej