Jak dbać o komputer? Jak uniknąć awarii komputera?

11.10.2019 | autor: Joanna Skornowicz | Przeczytasz w 6 minut
Zwiększ rozmiar tekstu

Trudno obecnie wyobrazić sobie życie bez komputera, czy laptopa. Służą nam do rozrywki, pracy, zabawy, czy nauki. Wielu z nas przyzwyczaiło się, że jest to urządzenie, które działa właściwie zawsze, a nasza rola ogranicza się jedynie do jego włączania i wyłączania.

Tymczasem jak każde urządzenie może ulec awarii lub przestać działać poprawnie. Może to generować nieplanowane koszty lub narazić nas na utratę cennych plików. Poprawny sposób korzystania z komputera i trafna interpretacja sygnałów jakie daje nam psująca się jednostka, może znacznie przedłużyć żywotność urządzenia.

Jak dbać o komputer?

Jak dbać o komputer, aby uniknąć awarii? Wystarczy pamiętać o kilku istotnych rzeczach, aby zminimalizować to ryzyko. Sprawdźmy więc, co jest ważne przy korzystaniu z komputera i na co szczególnie zwracać uwagę.

 • Odpowiednia wentylacja
 • Oczyszczanie wnętrza komputera
 • Ochrona przed awariami sieci
 • Regularne tworzenie kopii zapasowej
 • Instalacja oprogramowania antywirusowego
 • Ograniczenie spożywania napojów przy komputerze
 • Ostrożna modernizacja i podkręcanie podzespołów
 • O czym jeszcze warto pamiętać?

Jakie są symptomy awarii komputera?

W niektórych wypadkach zanim komputer ulegnie poważniejszej awarii, urządzenie daje nam pewne sygnały, że coś jest nie tak. Ich trafna interpretacja może uchronić komputer przed poważniejszymi problemami. Do takich symptomów należą:

 • Przegrzewanie, zacinanie i nieoczekiwane wyłączanie się komputera
 • Blue Screen of Death – „niebieski ekran śmierci”
 • Głośna, wzmożona praca dysku
 • Dźwięki „pikania” z wnętrza komputera
 • Problemy z wyświetlaniem grafiki

Powyższe symptomy mogą być objawami problemów z komputerem i jeśli zostaną zignorowane, mogą doprowadzić do trwałego uszkodzenia urządzenia. Wadliwy podzespół może pociągnąć za sobą także te działające poprawnie, dlatego ważne jest by niezwłocznie wymieniać uszkodzone części.

Jeśli wydaje ci się, że komputer zachowuje się nietypowo – zadzwoń do profesjonalnego serwisu Komputronik.

jak dbać o komputer

Dbaj o właściwą wentylację

Nasz komputer podczas pracy generuje ciepło. Można przyjąć, że im bardziej jest on wydajny, tym takiego ciepła wytwarza więcej. Nowoczesne jednostki posiadające podzespoły o wysokiej wydajności (na przykład wielordzeniowe procesory, czy też wydajne karty graficzne) pobierają wiele energii i tym samym generują dużo ciepła.

Więcej o przegrzewaniu się komputera dowiesz się w poradniku: Co robić, gdy komputer się przegrzewa?

Nowe komputery nie mają z tym większego problemu. Ich układy chłodzenia działają prawidłowo. Ale po pewnym czasie otwory wentylacyjne zaczynają pokrywać się warstwą kurzu oraz innymi zabrudzeniami. Może to powodować nie tylko przegrzewanie się podzespołów, ale także jego głośniejszą pracę. Aby tego uniknąć warto regularnie przeprowadzać czyszczenie komputera.

O tym jak wyciszyć i wyczyścić komputer PC, dowiesz się w poradniku: Jak wyciszyć komputer stacjonarny?

Oczyszczaj wnętrze komputera

Zależenie od miejsca gdzie pracuje, komputer z czasem może gromadzić we wnętrzu obudowy znaczne ilości kurzu. To zmniejsza wydajność wentylatorów i powoduje ogólny wzrost temperatury komputera. Zbyt wysoka temperatura może powodować zawieszanie się systemu, a także spontaniczne restartowanie czy wyłączanie się komputera.

Kurz pokrywający radiatory w połączeniu z wilgocią może być przyczyną zwarcia, a w skrajnych wypadkach powodować nawet spalenie płyty głównej lub któregoś z podzespołów komputera.

Warto raz na jakiś czas otworzyć obudowę komputera i oczyścić go z nagromadzonego kurzu. Sprawdźmy jednak, czy nie naruszy to warunków gwarancji.

Profesjonalnie wyczyścić wnętrze może za nas specjalista z odpowiedniego serwisu.

Doradzi nam on również jak dbać o czystość komputera i jak często czyścić komputer. Dowiemy się też czym czyścić komputer.

Usługi konserwacyjne sprzętu w Komputronik:

 • Czyszczenie zestawu PC – usługa czyszczenia wnętrza komputera stacjonarnego przy użyciu kompresora.
 • Kompleksowe czyszczenie zestawu PC – usługa czyszczenia komputera stacjonarnego zarówno wewnątrz jak i z zewnątrz przy użyciu kompresora oraz specjalistycznych środków chemicznych.

Zobacz wszystkie usługi serwisowe w sklepie >

jak dbać o komputer

Chroń komputer przed awariami sieci

Nagłe odcięcie zasilania czy wyładowania elektryczne mogą okazać się zgubne dla komputera. Anomalie elektryczne są w stanie całkowicie uszkodzić komputer lub kluczowe podzespoły. Obowiązkowym elementem każdego zestawu komputerowego powinna być listwa antyprzepięciowa, której celem jest ochrona komputera przed nieoczekiwanymi zmianami napięcia.

Na co zwrócić uwagę przed zakupem dowiesz się z artykułu Jaka listwa antyprzepięciowa?

Warto zaopatrzyć się też w odpowiedniej jakości UPS, czyli zasilacz awaryjny. Zapewni on niezbędną ilość energii, która pozwoli na dokończenie pracy w przypadku awarii sieci elektrycznej, a tym samym zapisanie danych i bezpieczne wyłączenie komputera.

Więcej o zasilaczach UPS, dowiesz się w poradniku: Jaki zasilacz UPS wybrać?

Twórz kopie zapasowe

Nie każdej awarii da się zapobiec, dlatego poza czynnościami chroniącymi przed awarią, powinniśmy również czynić kroki związane z przygotowaniem się na ewentualną awarię.

Uszkodzony dysk komputera zabierze ze sobą nasze zdjęcia, faktury, czy inne ważne dokumenty. Ich odzyskanie może okazać się trudne, o ile nie niemożliwe.

Podstawą jest więc regularne wykonywanie kopii zapasowej najważniejszych plików. Możesz to robić ręcznie, przez przenoszenie na zewnętrzny dysk wybranych plików, lub z pomocą jednego ze specjalistycznych programów.

Dodatkowo, warto regularnie tworzyć punkty przywracania systemu, które mogą się przydać w przypadku awarii software. Wtedy wystarczy cofnąć system do ostatniej działającej konfiguracji, bez konieczności formatowania dysku.

O tym jak tworzyć kopie zapasowe, dowiesz się w poradniku: Jak backupować dane? Jak tworzyć kopie zapasowe?

jak dbać o komputer

Zainstaluj oprogramowanie antywirusowe

Wirusy komputerowe i ich kuzyni – malware, konie trojańskie, ransomware – są jedną z najczęstszych przyczyn awarii komputerów. Awaria może być pośrednia – zawieszanie się i samoczynne wyłączanie komputera na skutek przegrzania, lub bezpośrednia – złośliwy kod celowo wyłączający komputer, formatujący dysk, lub szyfrujący jego zawartość.

Podstawą przy ochronie przed złośliwym oprogramowaniem jest instalacja dobrego programu antywirusowego, oraz regularne skanowanie dysku w poszukiwaniu nowych zagrożeń, a także aktualizacja systemu operacyjnego.

McAfee Internet Security PL OEM 1 - device - licencja na rok
Cena od 149,00zł
Norton 360 Standard BOX PL 1 + 1 - device - licencja na rok
Cena od 99,00zł
Norton 360 Deluxe BOX PL 3 - device - licencja na rok
Cena od 109,00zł
ESET NOD32 Antivirus BOX 1 - desktop - licencja na rok
Cena od 99,00zł
ESET Internet Security BOX 1 - desktop - licencja na rok
Cena od 139,00zł
Norton 360 Deluxe BOX PL 5 - device - licencja na rok
Cena od 149,00zł
Norton 360 Premium BOX PL 10 - device - licencja na rok
Cena od 169,00zł
Kaspersky Internet Security multi-device BOX 2 - Desktop - licencja na rok - promocja przy zakupie z komputerem lub notebookiem
Cena od 99,00zł
ESET Security Pack BOX 3 - desktop + 3 - smartfon - licencja na rok
Cena od 189,00zł
ESET Internet Security BOX 1 - desktop - odnowienie na rok
Cena od 99,00zł
ESET Security Pack BOX 3 - desktop + 3 - smartfon - odnowienie na rok
Cena od 119,00zł
ESET NOD32 Antivirus BOX 1 - desktop - odnowienie na rok
Cena od 69,00zł
ESET NOD32 Antivirus BOX 1 - desktop - licencja na 3 lata
Cena od 199,00zł
ESET NOD32 Antivirus BOX 1 - desktop - licencja na 2 lata
Cena od 149,00zł
ESET NOD32 Antivirus BOX 3 - desktop - licencja na rok
Cena od 159,00zł
ESET NOD32 Antivirus BOX 1 - desktop - odnowienie na 2 lata
Cena od 109,00zł
ESET Security Pack BOX 3 - desktop + 3 - smartfon - odnowienie na 3 lata
Cena od 239,00zł
ESET Security Pack BOX 3 - desktop + 3 - smartfon - licencja na 3 lata
Cena od 399,00zł
ESET Internet Security BOX 1 - desktop - licencja na 3 lata
Cena od 299,00zł
ESET Internet Security BOX 1 - desktop - odnowienie na 2 lata
Cena od 149,00zł

Żadne oprogramowanie nie ochroni nas jednak w stu procentach. Często najlepszym antywirusem jest sam użytkownik, potrafiący świadomie korzystać z komputera. Z tego powodu nie powinniśmy odwiedzać podejrzanych stron, klikać w podejrzane linki, ani ściągać czy uruchamiać niezaufanych aplikacji i załączników mailowych.

Wirusy często zaszywane są w pirackich wersjach programów i gier komputerowych, więc dla własnego bezpieczeństwa nie powinniśmy z nich korzystać.

Więcej o oprogramowaniu chroniącym przed wirusami przeczytasz w Dlaczego warto mieć legalne oprogramowanie?

Uważaj na wodę i napoje

Zalanie komputera to kolejna z przyczyn awarii. Wielu z nas zapewne nie wyobraża sobie przeglądania internetu bez smacznego napoju. Ze względów bezpieczeństwa powinniśmy jednak unikać spożywania posiłków, a w szczególności napojów, w pobliżu komputera. Zalana klawiatura może nadawać się do wymiany, ale jeśli płyn dostanie się do komputera, może trwale uszkodzić całe urządzenie.

Modernizacja komputera – nic na siłę

Komputer PC, w razie potrzeby lub poprawiania jego wydajności, umożliwia wymianę lub dołożenie nowych podzespołów. Jeśli wymiana zostanie dokonana nieumiejętnie, istnieje ryzyko uszkodzenia komputera. Przed rozkręceniem obudowy pamiętaj o wyłączeniu go i odcięciu od zasilania. Wymieniając element nie rób tego na siłę – nie odginaj pinów, nie dociskaj na siłę, niczego nie przycinaj, nie używaj ostrych narzędzi do podważania lub wyjmowania starych podzespołów.

Przeczytaj również Modernizacja starego komputera czy kupno nowego?

jak dbać o komputer

Podkręcanie komputera rób z głową

Overclocking to popularna czynność, której celem jest wyciśnięcie z komputera trochę dodatkowej mocy. Podkręcony procesor, pamięć RAM, czy karta graficzna, niekiedy są w stanie pracować nawet o 20% wydajniej. Wielu użytkowników decyduje się na podkręcenie swojego sprzętu, ale wymaga to odpowiednio wydajniejszego chłodzenia, odpowiedniej płyty głównej i zasilacza.

Nieumiejętnie wykonany overclocking może doprowadzić do trwałego uszkodzenia jednego lub dwóch współpracujących ze sobą elementów komputera.

Jeśli nie jesteśmy pewni co do wykonywanych czynności, lepiej zrezygnować z overclockingu, lub zlecić go profesjonalistom.

Przeczytaj również artykuł Jak sprawdzić parametry komputera?

O czym jeszcze pamiętać podczas użytkowania komputera?

Podczas użytkowania komputera pamiętaj też o działaniach wpływających na jego wydajność.

 • Usuwaj niepotrzebne programy, które obciążają system
 • Zwracaj też uwagę, co instalujesz. Często przy instalacji konkretnego programu internautom „podrzucane” są też dodatkowe programy, które nie zawsze są nam potrzebne
 • Możliwie często aktualizuj system, programy i sterowniki
 • Raz na jakiś czas przeprowadź defragmentację dysków
 • Pamiętaj o zainstalowaniu oprogramowania antywirusowego.

To już komplet najważniejszych porad opisujących, jak dbać o nowy komputer oraz o używany sprzęt. Pamiętajmy, że wykonując te drobne czynności, często jesteśmy w stanie uniknąć poważnych kosztów napraw i serwisu.


Polecane komputery PC w Komputronik.pl


Mogą Cię zainteresować:

Autor
Joanna Skornowicz
Wiecznie uśmiechnięta tatromaniaczka. Wkręcona w niedoceniane nowoczesne technologie w sprzętach AGD. Wybredna i szukająca dziury w całym. Z zaangażowaniem testuje urządzenia ułatwiające codzienne obowiązki. Niestała w związkach z myszkami i klawiaturami gamingowymi – ma słabość do nowszych modeli.
Dziękujemy, że przeczytałeś cały artykuł. Jak go oceniasz?

Czytaj więcej


Polecane produkty

HP 652 kolor F6V24AE
Cena od 49,90zł
Accura HDMI 1.8m
Cena od 29,90zł
Accura micro USB 1.5m czarny
Cena od 19,90zł
HP 652 czarny F6V25AE
Cena od 57,90zł
HP 650 czarny CZ101AE
Cena od 59,90zł
Kingston SSD A400 480GB
Cena od 219,00zł
Accura Tule ACC-M1015
Cena od 49,90zł
Accura Napa ACC-M1204
Cena od 29,90zł
Accura Premium USB-B 1.8m czarny
Cena od 24,90zł
Accura ToledoPro ACC-K1414
Cena od 39,90zł
Accura HDMI 0.9m
Cena od 19,90zł
Accura Premium SATA 0.5m
Cena od 19,90zł
Accura micro USB 1.8m czarny
Cena od 5,90zł
Accura VGA - HDMI
Cena od 49,90zł
Accura USB-C czarny
Cena od 1,90zł
Accura micro USB 1.0m czarny
Cena od 14,90zł
Accura USB 3.0 - USB-C czarny
Cena od 19,90zł
Accura Ring ACC5115 black
Cena od 9,90zł
Accura HDMI 3.0m
Cena od 39,90zł
Kingston DataTraveler 100 G3 32GB USB 3.0
Cena od 23,90zł
Accura micro USB 1.0m czarny
Cena od 29,90zł
Accura Premium SATA III 0.5m metalowe zatrzaski
Cena od 24,90zł
HP 650 kolor CZ102AE
Cena od 52,90zł
Accura Premium 5.0m szary
Cena od 19,90zł
Accura Premium 2.0m szary
Cena od 15,90zł
Accura Zion ACC-M1009 Silent
Cena od 59,90zł
Accura Premium miniJack 1.2m
Cena od 16,90zł
Kingston microSDHC Canvas Select Plus 32GB 100R Class 10 UHS-I
Cena od 25,90zł
Accura Vista ACC-K1411
Cena od 29,90zł
HP 301 czarny CH561EE
Cena od 77,90zł
Accura Triple 17W AccuQuick
Cena od 39,90zł
Kingston microSDXC Canvas Select Plus 128GB 100R Class 10 UHS-I
Cena od 58,90zł
Accura Premium VGA
Cena od 19,90zł
Accura Premium USB-B 3.0m czarny
Cena od 29,90zł
Accura Light 30W Quick Charge 3.0
Cena od 39,90zł
Accura Premium DVI/D 1.8m
Cena od 34,90zł
Accura Premium DisplayPort 1.8m
Cena od 79,90zł
Papier HP Home & Office
Cena od 16,90zł