Jak dbać o komputer? O czym pamiętać?

Praktycznie codziennie towarzyszą nam w życiu komputery. Służą nam do rozrywki, pracy, zabawy, czy nauki. Wielu z nas przyzwyczaiło się, że jest to urządzenie, które działa właściwie zawsze, a nasza rola ogranicza się jedynie do jego włączania i wyłączania. Często jesteśmy zaskoczeni, kiedy pojawia się usterka, bo nie mamy odpowiedniej wiedzy, jak dbać o komputer.

Jak dbać o komputer?

Jak  dbać o komputer, aby uniknąć awarii? Wystarczy jedynie wiedzieć, jak dobrze dbać o komputer. Sprawdźmy więc, co jest ważne przy korzystaniu z komputera i na co szczególnie zwracać uwagę.

 • Odpowiednia wentylacja
 • Oczyszczanie wnętrza komputera,
 • Ochrona przed awariami sieci,
 • Regularne tworzenie kopii zapasowej,
 • Komfort użytkowania.

Dbaj o właściwą wentylację

Nasz komputer podczas pracy generuje ciepło. Można przyjąć, że im bardziej jest on wydajny, tym takiego ciepła wytwarza więcej. Nowoczesne jednostki posiadające podzespoły o wysokiej wydajności (na przykład wielordzeniowe procesory, czy też wysoko wydajne karty graficzne) pobierają wiele energii i tym samym generują dużo ciepła.

Więcej o przegrzewaniu się komputera dowiesz się w poradniku: Co robić, gdy komputer się przegrzewa?

Nowe komputery nie mają z tym większego problemu. Ich układy chłodzenia działają prawidłowo. Ale po pewnym czasie otwory wentylacyjne zaczynają pokrywać się warstwą kurzu oraz innymi odpadkami. Jeśli więc chcemy uniknąć przegrzania podzespołów, regularnie przeprowadzajmy czyszczenie komputera.

O tym jak wyczyścić komputer PC, dowiesz się w poradniku: Jak wyczyścić komputer stacjonarny?

Oczyszczaj wnętrze komputera

Kurz jest problemem nie tylko w kwestii wentylacji. Jego nadmiar może też doprowadzić do uszkodzenia poszczególnych podzespołów, takich jak choćby płyta główna, karta graficzna, czy karta dźwiękowa. Pokrywając radiatory, może on utrudnić chłodzenie. W połączeniu z wilgocią może być też przyczyną zwarcia.

Warto zatem raz na rok otworzyć obudowę i usunąć kurz. Sprawdźmy jednak, czy nie naruszy to warunków gwarancji. Profesjonalnie wyczyścić wnętrze może za nas specjalista z odpowiedniego serwisu. Doradzi nam on również jak dbać o czystość komputera i jak często czyścić komputer. Dowiemy się też czym czyścić komputer.

Usługi konserwacyjne sprzętu w Komputronik:

 • Czyszczenie zestawu PC – usługa czyszczenia wnętrza komputera stacjonarnego przy użyciu kompresora.
 • Kompleksowe czyszczenie zestawu PC – usługa czyszczenia komputera stacjonarnego zarówno wewnątrz jak i z zewnątrz przy użyciu kompresora oraz specjalistycznych środków chemicznych.

Zobacz wszystkie usługi serwisowe w sklepie>

Chroń komputer przed awariami sieci

Nawet najbardziej nowoczesny komputer może mieć poważne kłopoty w przypadku nagłego wzrostu napięcia spowodowanego przez awarię sieci lub warunki atmosferyczne. Dlatego warto kupić dobrej klasy listwą antyprzepięciową. Ochroni ona nasz sprzęt przed awariami sieci elektrycznej. Warto zaopatrzyć się też w odpowiedniej jakości UPS, czyli zasilacz awaryjny.

Więcej o zasilaczach UPS, dowiesz się w poradniku: Jaki zasilacz UPS wybrać?

Twórz kopie zapasowe

Pomimo wszelkich środków ostrożności jest wiele zagrożeń, które mogą spowodować awarię naszego systemu operacyjnego. Wystarczy wspomnieć choćby o coraz bardziej zaawansowanych wirusach, które w ciągu kilku chwil mogą całkowicie zniszczyć nasz system. Dlatego też po zainstalowaniu systemu, niezbędnych sterowników oraz ważnych dla nas programów, powinniśmy zrobić kopię zapasową systemu.

Dzięki temu, gdyby nasz system wymagał reinstalacji, nie będziemy już tracić czasu na instalację sterowników i programów, czy nawet ustawienia wyglądu. Proces przywracania systemu przebiegnie o wiele sprawniej. Tworzenie kopii zapasowych możemy przeprowadzać co kilka miesięcy.

Zobacz programy do kopii zapasowych >

O tym jak tworzyć kopie zapasowe, dowiesz się w poradniku: Jak backupować dane? Jak tworzyć kopie zapasowe?

Komfort użytkowania

Warto też zadbać o nasz własny komfort. Zacznijmy od wyboru odpowiedniego fotela – w zależności od potrzeb fotela biurowego lub fotela gamingowego. Zagwarantuje nam on nie tylko wygodę podczas pracy czy zabawy, ale też i odpowiednią postawę. Zwróćmy również uwagę na akcesoria poprawiające komfort użytkowania komputera. Kupmy na przykład podkładkę pod myszkę z żelowym oparciem na nadgarstek.

O czym jeszcze pamiętać podczas użytkowania komputera?

Podczas użytkowania komputera pamiętaj też o działaniach wpływających na jego wydajność.

 1. Usuwaj niepotrzebne programy, które obciążają system,
 2. Zwracaj też uwagę, co instalujesz.
  Często przy instalacji konkretnego programu internautom „podrzucane” są też dodatkowe programy, które nie zawsze są nam potrzebne,
 3. Możliwie często aktualizuj system, programy i sterowniki,
 4. Raz na jakiś czas przeprowadź defragmentację dysków,
 5. Pamiętaj o zainstalowaniu oprogramowania antywirusowego.

To już komplet najważniejszych porad opisujących, jak dbać o nowy komputer oraz o używany sprzęt. Pamiętajmy, że wykonując te drobne czynności, często jesteśmy w stanie uniknąć poważnych kosztów napraw i serwisu.

Usługi i produkty, które polecamy w naszym sklepie:

Usługi serwisowe Zasilanie awaryjne
Jak dbać o komputer? O czym pamiętać?
5 (100%) 1 głosów