Jak dbać o porządek i czystość stanowiska pracy?

12.03.2020 | autor: Joanna Skornowicz | Przeczytasz w 5 minut
Zwiększ rozmiar tekstu

Jeśli by dokładnie policzyć, jaką część naszego życia spędzamy w pracy, to okazałoby się, że jest to niemal nasz drugi dom. Dlatego niezwykle ważne są porządek i czystość w miejscu pracy. W szczególności mowa tu o naszym stanowisku pracy. Z wielu powodów powinno być ono czyste i uporządkowane.

Taki stan rzeczy nie tylko ułatwi nam pracę, ale także spowoduje, że będziemy lepiej postrzegani przez naszych współpracowników i przełożonych. W utrzymaniu porządku pomóc nam mogą nie tylko segregatory, czy organizery, ale też kosmetyka biurowa.

W tym poradniku przeczytasz:

  • Dlaczego warto dbać o czystość stanowiska pracy?
  • Jak utrzymać porządek na biurku?
  • Czyszczenie sprzętu biurowego
  • Jakie akcesoria do czyszczenia wybrać?

O ergonomii pracy przeczytasz w poradniku: Jak zwiększyć komfort pracy przy biurku?

Dlaczego warto dbać o czystość stanowiska pracy?

Jeśli zależy nam na efektywnej pracy i rozwijaniu swojej kariery zawodowej, powinniśmy dobrze zorganizować swoje stanowisko pracy. Dlaczego ważna jest jego organizacja, a co za tym idzie – czystość stanowiska pracy?

Większa efektywność pracy

Przede wszystkim czystość na stanowisku pracy jest ważna, ponieważ porządek oznacza możliwość szybkiego dotarcia do interesujących nas informacji oraz szybką możliwość skorzystania z niezbędnych nam narzędzi i akcesoriów.

Porządek w dokumentach

Jest to również szczególnie ważne, gdy zajmujemy się wrażliwą dokumentacją, której zagubienie mogłoby narazić na kłopoty nas lub nawet całą firmę.

Higiena i zdrowie

Kolejny argument to kwestia higieny, a więc naszego zdrowia. Warto też wiedzieć, że sprzęty biurowe, takie jak choćby klawiatura czy myszka są często siedliskiem olbrzymiej ilości drobnoustrojów. Oczywiście nie znaczy to, że od razu zachorujemy. Jednak im rzadziej czyścimy tego typu sprzęty, tym większe ryzyko. Szczególnie ważne jest to w sezonie jesienno-zimowym, gdy nasza odporność jest niższa, a na dodatek otacza nas duża ilość przeziębionych osób.

Pozytywny wizerunek

Jeśli nie przekonują Cię argumenty związane ze zdrowiem, to warto zastanowić się, jak nasze miejsce pracy jest postrzegane przez naszych przełożonych. Nawet, jeśli wydaje się nam, że nie ma to większego znaczenia, to osoby oceniające nas na co dzień nawet podświadomie zwracają uwagę na nasze biurko. A to przekłada się później na naszą ocenę.

czystość stanowiska pracy

Jak utrzymać porządek na biurku?

Przede wszystkim zaopatrz się w odpowiednie akcesoria, pomagające w przechowywaniu i segregowaniu rzeczy oraz dokumentów. Mowa tu przede wszystkim o takich pomocnych akcesoriach do archiwizacji dokumentów jak:

Kolejna sprawa to krytyczna ocena rzeczy niezbędnych do pracy. Często na biurku znajdują się rzeczy, których używamy raz na tydzień, a nawet na miesiąc. Warto je schować w szufladzie lub szafie. Może się nawet okazać, że część rzeczy jest zupełnie zbędna lub nieaktualna. W przypadku dokumentów przydaje się niszczarka.

Temat brudnych kubków i naczyń trzymanych w miejscu pracy jest niby oczywisty, ale niestety takie obrazki są nadal często spotykane.

Warto też wyrobić sobie określone nawyki dotyczące miejsca, w którym pracujemy. Podstawowy z nich to odruch posprzątania biurka, tuż przed wyjściem do domu. Inny przydatny nawyk to bieżące usuwanie zbędnych dokumentów i czyszczenia raz na kilka dni klawiatury, myszki, monitora, czy laptopa.

Będziesz potrzebować też środków czyszczących odpowiednich do konkretnego rodzaju sprzętu.

czystość stanowiska pracy

Czyszczenie sprzętu biurowego

Co powinniśmy czyścić w szczególności?

Ekrany – zadbajmy o ekrany monitorów, tabletów, czy laptopów. Bardzo łatwo osiada na nich kurz. Gdy zbierze się go zbyt dużo, to patrzenie na ekran może nadmiernie męczyć nasz wzrok. Szczególnie gdy na ekran pada odblask z okna lub lamp.

Zobacz kosmetyka biurowa do ekranów >

Klawiatura – koniecznie czyśćmy swoją klawiaturę. Według badań na przeciętnej klawiaturze może znajdować się ponad siedem tysięcy gatunków bakterii. To więcej niż możemy spotkać w toaletach. Drobnoustroje zasiedlają przestrzenie pomiędzy klawiszami, żywiąc się m.in. resztkami organicznymi.

Obudowa komputerowa – warto też zadbać o obudowę komputerową. Jest to ciepłe i zakurzone miejsce. To idealne warunki do rozwoju różnych drobnoustrojów. Podobna sytuacja odnosi się do napędów CD/DVD. Tu dodatkowo kurz może zaburzać działanie tych urządzeń.

Zobacz kosmetyka biurowa do obudów i klawiatur >

Dbajmy też o wygląd ścianek i tablic biurowych. Po przyklejanych karteczkach często pozostają mało estetyczne ślady kleju.

Jakie akcesoria do czyszczenia wybrać?

Dla najlepszego dbania o czystość stanowiska pracy warto zaopatrzyć się w akcesoria do czyszczenia, czyli zestaw odpowiednich ściereczek, płynów, sprayów i chusteczek. Często są one dedykowane do konkretnego sprzętu.

Kosmetyka biurowa do smartfonów i ekranów laptopów

Do czyszczenia smartfonów i ekranów laptopów doskonale nadają się lekko wilgotne chusteczki z wysokogatunkowej mikrofibry. Nie zawierają one detergentów. Są więc w pełni bezpieczne nawet dla osób z alergiami. Możemy też użyć pojedynczej ściereczki, którą nasączamy płynem dezynfekującym. Zamiast płynu może być też delikatny żel. Do ekranów dotykowych możemy też użyć specjalnego wosku. Skutecznie usuwa on ślady palców i smugi

Kosmetyka biurowa do obudów i klawiatur

Do czyszczenia obudów i klawiatur dobrze nadaje się sprężone powietrze w sprayu. Błyskawicznie usuwa kurz i pył. Jest to technicznie czysta mieszanka gazów. Do takiego zestawu często dołączona jest rurka aplikacyjna.

Do czyszczenia plastikowych obudów sprzętu biurowego nadaje się pianka. Nie tylko skutecznie czyści powierzchnię, ale też jej właściwości antystatyczne zapobiegają ponownemu osiadaniu kurzu.

Kosmetyka biurowa do napędów nadaje się też płyta czyszcząca. Jest ona wyposażona w specjalnie wyprofilowane szczoteczki zapewniające bezpieczne czyszczenie optyki w napędach CD/DVD.

Jeśli nasze tablice i ścianki pokryte są zaschniętym klejem, to warto zaopatrzyć się w specjalny sztyft czyszczący. Efektywnie usuwa on wszelkie etykiety samoprzylepne i ślady po kleju.

Czy warto?

Dla własnego zdrowia warto zadbać o czystość stanowiska pracy. Tym bardziej że z pomocą wymienionych akcesoriów i środków czyszczących zajmie nam to naprawdę mało czasu. Na efekty nie będziemy musieli długo czekać. Z całą pewnością będzie nam się pracowało przyjemniej.

Autor
Joanna Skornowicz
Wiecznie uśmiechnięta tatromaniaczka. Wkręcona w niedoceniane nowoczesne technologie w sprzętach AGD. Wybredna i szukająca dziury w całym. Z zaangażowaniem testuje urządzenia ułatwiające codzienne obowiązki. Niestała w związkach z myszkami i klawiaturami gamingowymi – ma słabość do nowszych modeli.
Dziękujemy, że przeczytałeś cały artykuł. Jak go oceniasz?

Czytaj więcej


Polecane produkty

HP 652 kolor F6V24AE
Cena od 49,90zł
Accura HDMI 1.8m
Cena od 29,90zł
Accura micro USB 1.5m czarny
Cena od 19,90zł
HP 652 czarny F6V25AE
Cena od 57,90zł
HP 650 czarny CZ101AE
Cena od 59,90zł
Kingston SSD A400 480GB
Cena od 219,00zł
Accura Tule ACC-M1015
Cena od 49,90zł
Accura Napa ACC-M1204
Cena od 29,90zł
Accura Premium USB-B 1.8m czarny
Cena od 24,90zł
Accura ToledoPro ACC-K1414
Cena od 39,90zł
Accura HDMI 0.9m
Cena od 19,90zł
Accura Premium SATA 0.5m
Cena od 19,90zł
Accura micro USB 1.8m czarny
Cena od 5,90zł
Accura VGA - HDMI
Cena od 49,90zł
Accura USB-C czarny
Cena od 1,90zł
Accura micro USB 1.0m czarny
Cena od 14,90zł
Accura USB 3.0 - USB-C czarny
Cena od 19,90zł
Accura Ring ACC5115 black
Cena od 9,90zł
Accura HDMI 3.0m
Cena od 39,90zł
Kingston DataTraveler 100 G3 32GB USB 3.0
Cena od 23,90zł
Accura micro USB 1.0m czarny
Cena od 29,90zł
Accura Premium SATA III 0.5m metalowe zatrzaski
Cena od 24,90zł
HP 650 kolor CZ102AE
Cena od 52,90zł
Accura Premium 5.0m szary
Cena od 19,90zł
Accura Premium 2.0m szary
Cena od 15,90zł
Accura Zion ACC-M1009 Silent
Cena od 59,90zł
Accura Premium miniJack 1.2m
Cena od 16,90zł
Kingston microSDHC Canvas Select Plus 32GB 100R Class 10 UHS-I
Cena od 25,90zł
Accura Vista ACC-K1411
Cena od 29,90zł
HP 301 czarny CH561EE
Cena od 76,90zł
Accura Triple 17W AccuQuick
Cena od 39,90zł
Kingston microSDXC Canvas Select Plus 128GB 100R Class 10 UHS-I
Cena od 58,90zł
Accura Premium VGA
Cena od 19,90zł
Accura Premium USB-B 3.0m czarny
Cena od 29,90zł
Accura Light 30W Quick Charge 3.0
Cena od 39,90zł
Accura Premium DVI/D 1.8m
Cena od 34,90zł
Accura Premium DisplayPort 1.8m
Cena od 79,90zł
Papier HP Home & Office
Cena od 16,90zł