Jak bezpiecznie przewozić laptopa w samochodzie, samolocie czy pociągu?

Podróżowanie kojarzy nam się z wypoczynkiem i wakacjami. Jednak często musimy połączyć przyjemne z pożytecznym i zabrać komputer ze sobą. Na szczęście możemy pracować na laptopach, które są zdecydowanie bardziej mobilne niż komputery stacjonarne. Pamiętajmy o odpowiednim zabezpieczeniu laptopa w czasie podróżowania.

Zastanawiasz się jak przewozić komputer? Jak ustrzec się przed utratą danych w podróży? Jak podróżować z laptopem samolotem lub pociągiem? W tym artykule dowiesz się wszystkiego na ten temat.

Spis treści

Bezpieczne przewożenie laptopa w torbie lub plecaku

Podróżowanie z laptopem wymaga przestrzegania kilku zasad bezpieczeństwa. Po pierwsze zainwestuj w akcesoria, wykonane z materiałów, które uchronią go przed urazami mechanicznymi. Tę rolę dobrze spełni specjalistyczny plecak lub torba. Idealnie, jeśli jest wodoodporna. Najważniejszym elementem jest osobna przegroda na laptopa. Musi być wzmocniona specjalną pianką lub gąbką i najlepiej, jeśli jest specjalnie usztywniona. Dodatkową zaletą są przegródki na zasilacze, kable, myszy i inne akcesoria komputerowe. Trzymanie ich osobno zapobiega zarysowaniu obudowy laptopa.

Więcej przeczytasz w artykule Jaka torba i plecak na laptopa?

Jak przewozić laptopa w samochodzie? Odpowiednie ułożenie laptopa

W czasie transportu laptop powinien być ułożony tak, aby ograniczyć jego wstrząsy do minimum. To ochroni komputer przed ryzykiem uszkodzenia obudowy. Wbrew ogólnie przyjętej opinii przewożenie laptopa jest najbezpieczniejsze w pozycji pionowej, a nie poziomej. Przed podróżą powinniśmy również całkowicie wyłączać nasz sprzęt.

Laptop, który jest włączony podczas transportu, narażony jest na ryzyko przegrzania, a nawet uszkodzenia dysku twardego (jeśli jest to model HDD). Komputer powinien być ułożony w taki sposób, aby nie mógł się przesuwać w czasie podróży.

Jak bezpiecznie transportować laptopa? Zabezpieczenia antykradzieżowe

Laptop w podróży jest narażony na kolejne niebezpieczeństwo — kradzież. Aby się przed nią uchronić, najlepiej kupić plecak z systemem Anti-Theft z zamkiem szyfrowym. Jeżeli jednak dojdzie już do kradzieży, pomocna jest aplikacja śledząca oraz blokująca, którą instalujemy na naszym laptopie jak np. Intel Anti-Theft, Phoenix FailSafe czy Prey.

Laptopa można również ochronić przed złodziejami linką zabezpieczającą. Dodatkowym atutem niektórych linek jest obecność alarmu. Najważniejsze jest trzymanie komputera zawsze przy sobie.

jak bezpieczenie przewozić laptopa

Kopia zapasowa i szyfrowanie danych

Odpowiednia ochrona komputera to również zabezpieczenie jego danych. Przed podróżą zadbajmy o to, aby po pierwsze wybrać odpowiednio trudne hasło do naszego laptopa, po drugie wykonajmy kopię zapasową danych. Część plików możemy również przechowywać w chmurze. Dzięki temu w razie kradzieży lub zgubienia naszego sprzętu będziemy nadal mieli dostęp do naszych plików. Utrata ważnych danych może skutkować poważnymi konsekwencjami i niepotrzebnym stresem. Zadbajmy o to przed podróżą.

Ubezpieczenie

Jeśli zastanawiasz się jak jeszcze zadbać o laptopa w podróży, warto pójść o krok dalej i ubezpieczyć swój sprzęt elektroniczny przed wyruszeniem w drogę. W razie utraty lub uszkodzenia laptopa otrzymasz finansową rekompensatę. To jest bardzo istotne zabezpieczenie w zwłaszcza w przypadku kosztownego komputera. Często, jeśli laptop nie został ubezpieczony w momencie zakupu, może to stanowić problem, aby dokupić taką polisę, jednak z pewnością warto spróbować.

Trzymanie laptopa zawsze przy sobie

Podróże z laptopem są najwygodniejsze, wtedy kiedy zaopatrzymy się w specjalistyczny plecak lub torbę. To zagwarantuje bezpieczeństwo Twojemu komputerowi a Tobie komfortowe podróżowanie. Takie rozwiązanie jest idealne, również wtedy, gdy chcemy zabrać komputer do samolotu. Bagaż podręczny ma tę zaletę, że masz go zawsze przy sobie. Nigdy nie zostawiaj swoich walizek bez opieki i nie spuszczaj ich z nich oka, aby uniknąć kradzieży lub zagubienia bagażu.

Czego unikać w trakcie podróżowania z laptopem?

Podróże z laptopem nie muszą być stresujące. Wystarczy odpowiednio o niego zadbać. Przed umieszczeniem swojego sprzętu w bagażu wyłącz go całkowicie i wsadź do specjalnego etui. Nigdy nie umieszczaj komputera na dnie torby lub walizki. W ten sposób uchronisz go przed uszkodzeniami.

Jak przewozić laptopa w samolocie? Możesz zabrać ze sobą tylko w bagażu podręcznym. Nie można go nadać w bagażu głównym, gdyż byłby narażony na uszkodzenie. Walizki rejestrowane są podatne na wstrząsy w czasie transportu i często nie docierają na czas.

Co jeszcze warto wiedzieć?

Plecak czy torba powinna być dobierana pod kątem wielkości laptopa. Torba ze zbyt dużą przegrodą nie będzie w stanie ochronić naszego sprzętu, ponieważ może się przesuwać podczas podróży. Dodatkowo możemy zapakować laptopa w specjalne etui z gąbki.

Przed wyjazdem sprawdź również jakie gniazdka elektryczne obowiązują w kraju, do którego lecisz. Warto zaopatrzyć się w przejściówki przed przyjazdem. Zaoszczędzi nam to czasu na miejscu związanego z szukaniem sklepu, gdzie można je kupić. Ponadto ułatwi nam to przystąpienie do pracy od razu po przyjeździe.

jak transportować laptopa

Jakie kryteria powinien spełniać mobilny laptop idealny do podróżowania?

Najważniejszą cechą, na którą powinniśmy zwrócić uwagę przy wyborze mobilnego laptopa, jest jego waga i rozmiar. Ponieważ będziemy go zawsze nosić przy sobie, ważne, aby był jak najlżejszy – najlepiej do 1,5 kg i z ekranem maksymalnie do 14 cali.

Równie istotny jest czas pracy baterii. Wybieraj modele, które zapewnią możliwość pracy przez długie godziny bez konieczności podłączania komputera do prądu.

Laptop w podróży powinien mieć też wytrzymałą obudowę. Matryca powinna być matowa lub antyrefleksyjna, aby zniwelować światło, odbijające się od ekranu. Dodatkowym atutem będzie podświetlana klawiatura, która pozwoli nam na pracę nocą.

Więcej przeczytasz w artykule Co powinien mieć laptop na podróż?

Wśród laptopów polecanych na podróż znajdują się ASUS VivoBook 14 X413, DELL Latitude 7400, HP14s, Lenovo YOGA Slim 7-14 ARE, Lenovo ThinkPad E14 G2, Apple MacBook Air 13,3.

Może Cię zainteresować:

Autor
Julia Sowińska
Świetnie zorganizowana i pełna pozytywnej energii. Mama dwójki szkrabów, która ceni sobie maksymalne ułatwianie codziennych obowiązków domowych. Artystka w kuchni, która serce oddała przepisom swojej prababci. Od czasu do czasu chętnie poznaje tajniki kuchni orientalnej.
Dziękujemy, że przeczytałeś cały artykuł. Jak go oceniasz?
5/5 (1 głos)

Czytaj więcej