W tym artykule znajdziesz:

  • Jak backupować zdjęcia ze smartfona?
  • Jak ręcznie zgrywać zdjęcia ze smartfona?
  • Jakim programem zgrywać zdjęcia ze smartfona?
  • Jak zrobić backup ze smartfona bez użycia komputera?
  • Jak zrobić backup ze smartfona na pendrive?

Jak backupować zdjęcia ze smartfona?

Smartfony w dzisiejszych czasach są tak ważnym urządzeniem, że ciężko wyobrazić sobie życie bez nich. Towarzyszą nam każdego dnia – pozwalają na przeglądanie internetu, wykonywanie połączeń, czy organizację dnia, a ich funkcjonalność może być dodatkowo rozszerzona dzięki wielu dostępnym aplikacjom.

O tym, jak dobrze wybrać smartfon dowiesz się z  Jak wybrać smartfon? Poradnik zakupowy

Jedną z podstawowych funkcji współczesnego smartfona jest aparat, który choć nie może równać się jakością z lustrzankami, to jednak często pozwala na wykonywanie zdjęć bardzo dobrej jakości. Gdziekolwiek jesteśmy, możemy w prosty sposób uwiecznić w pamięci smartfona chwile spędzone z rodziną i przyjaciółmi.

Może się jednak zdarzyć, że telefon ulegnie uszkodzeniu, lub zostanie skradziony. Nasze zdjęcia mogą wtedy przepaść bezpowrotnie. Jak archiwizować zdjęcia w smartfonie, by uchronić się przed utratą bezcennych pamiątek?

Jak backupować zdjęcia ze smartfona?

Sposobów na przenoszenie zdjęć w smartfonie jest wiele. Zdjęcia możemy skopiować:

Niezależnie od wybranego rozwiązania, cel jest zawsze ten sam – zabezpieczenie zdjęć przed ich utratą. Wybór metody zależy wyłącznie od naszych indywidualnych potrzeb, choć dla większego bezpieczeństwa warto korzystać z co najmniej kilku sposobów równocześnie.

Jak ręcznie zgrywać zdjęcia ze smartfona?

Najbardziej oczywistym i jednocześnie najbardziej powszechnym sposobem na tworzenie backupu zdjęć ze smartfona jest podłączenie telefonu do komputera (przez kabel USB, lub za pośrednictwem Bluetooth) i skopiowanie obrazów do pamięci komputera. Jeśli znamy ścieżkę do folderu w którym znajdują się zdjęcia na smartfonie, możemy to zrobić ręcznie (w przypadku Androida, zdjęcia najczęściej znajdziemy w folderze DCIM).

Więcej o rodzajach kabli USB dowiesz się z artykułu Przegląd USB – rodzaje i zastosowanie złączy

Jakim programem zgrywać zdjęcia ze smartfona?

Jeśli nie możemy znaleźć folderu ze zdjęciami, możemy skorzystać z jednego z dedykowanych programów do wymiany plików między smartfonem i komputerem. Dla konkretnych marek będą to:

Oczywiście dostępnego oprogramowania jest znacznie więcej. Korzystanie z tych programów jest proste i intuicyjne – najczęściej po zainstalowaniu oprogramowania wystarczy podłączyć telefon do komputera, a program sam o wszystko zadba i przedstawi możliwe działania, a wśród nich – przenoszenie zdjęć, wideo, kontaktów, czy wiadomości SMS.

Z komputera natomiast w wygodny sposób możemy przenieść nasze obrazy na inne nośniki – na płyty, pendrive, czy zewnętrzne dyski USB. Zaletą wykonania takiej kopii jest fakt, że zdjęcia będziemy posiadać niejako fizycznie, a do ich odtworzenia nie będzie potrzebny internet, czy nawet komputer. Płytę z powodzeniem można uruchomić w odtwarzaczu DVD, a dysk USB podpiąć do telewizora (praktycznie każdy współczesny telewizor posiada gniazdo USB).

Jak zrobić backup ze smartfona bez użycia komputera?

Może się jednak zdarzyć, że potrzebne będzie wykonanie kopii zdjęć, a my nie będziemy mieć akurat dostępu do żadnego komputera. Jak backupować zdjęcia ze smartfona w takiej sytuacji?

Zdjęcia w chmurze

Możemy nasze zdjęcia umieścić na serwerach w internecie. To tak zwane chmury – nasze własne, internetowe dyski. Największą zaletą chmur jest możliwość synchronizacji plików – nasze zdjęcia mogą być zatem automatycznie dodawane do naszej chmury, gdzie będą bezpieczne i dostępne z większości urządzeń obsługujących dane oprogramowanie „chmurowe”. Potrzebny będzie jedynie internet.

Jeśli chodzi o konkretne chmury, popularne rozwiązania to:

  • Google Photos dla Androida
  • iOS lub OneDrive dla Windows Phone
  • Dropbox, który działa na wszystkich wymienionych systemach

Główną różnicą jest ilość miejsca, jaką dostaniemy za darmo. Dropbox to jedynie 2 GB darmowego miejsca i 1 TB za 10 dolarów miesięcznie. OneDrive zapewnia 5 GB miejsca za darmo, 50 GB za 2 dolary miesięcznie. Google Photos natomiast dzieli miejsce z Google Drive, a więc zapewnia 15 GB darmowej przestrzeni, 100 GB za 9 złotych miesięcznie.

W przypadku Google Photos mamy jednak pozytywny haczyk – jeśli rozdzielczość zdjęcia nie przekroczy 16 Mpix (lub 1080p w przypadku wideo), wówczas taki plik nie zmniejszy naszego limitu. Teoretycznie więc Google Photos udostępnia za darmo nieograniczoną ilość miejsca.

Jak zrobić backup ze smartfona na pendrive?

Choć chmury zapewniają ogromną wygodę, zawsze istnieje ryzyko, że ktoś niepożądany uzyska dostęp do naszych plików. Ponadto do korzystania z plików przechowywanych w chmurze niezbędny jest internet.

Na szczęście można utworzyć backup zdjęć jeszcze w inny sposób – bez komputera i bez internetu. Wystarczy kupić specjalny pendrive z dodatkowym wejściem micro USB – lub mini USB, zależnie od posiadanego typu gniazda w smartfonie, lub dysk USB z kablem OTG (On the go).

Ponadto potrzebny będzie manager plików na smartfonie – np. ES File Explorer. Po podłączeniu zewnętrznego dysku lub pendrive do smartfona, możemy za pośrednictwem aplikacji przenosić zdjęcia między smartfonem a wybranym nośnikiem pamięci.

Produkty, które polecamy w sklepie:

Dyski zewnętrzne Pendrive Kable USB