Inwerter solarny – ranking falowników do fotowoltaiki

Inwerter to kluczowy element każdej instalacji fotowoltaicznej. Za co odpowiada i dlaczego jest tak ważny? Na co zwrócić uwagę wybierając to urządzenie? Odpowiedzi znajdziecie w poniższym artykule. Wybraliśmy również najlepsze inwertery solarne, polecane przez użytkowników – są z różnych półek cenowych, dzięki czemu na pewno wybierzesz coś dla siebie.

Zobacz też nasz artykuł Czym jest inwerter solarny?, w którym szczegółowo wyjaśniamy czym są te urządzenia i na co zwrócić uwagę przed ich zakupem.


Wynajem iphone16

Falownik do fotowoltaiki – ranking 2025

Jaki falownik do fotowoltaiki wybrać? Warto zwrócić uwagę na kilka parametrów, takich jak sprawność, typ, czy funkcje dodatkowe, jak MPPT. Poniżej prezentujemy kilka wybranych modeli.






inwerter solarny

Co to jest inwerter solarny?

Inwerter solarny lub falownik fotowoltaiczny to mózg instalacji fotowoltaicznej. Odpowiada za zamianę prądu stałego, który produkują panele, w prąd przemienny, czyli taki jaki mamy w gniazdku. Czyli zmienia DC w AC. Jednak to nie jedyna funkcja tego urządzenia. Falownik monitoruje działania całej instalacji, a o wykrytych błędach i awariach informuje użytkownika. Jego zadaniem jest też dbanie o bezpieczeństwo, a w razie wystąpienia usterki (jak zwarcie czy zagrożenie pożarowe) może szybko wyłączyć całą instalację.

Zastanawiając się, jaki falownik do fotowoltaiki wybrać, warto zapoznać się z kilkoma typami tych urządzeń.

Typy inwerterów solarnych

Falowniki fotowoltaiczne można podzielić na kilka rodzajów.

Inwertery sieciowe (on-grid) wymagają podłączenia do sieci energetycznej, do której przekazywana jest nadprodukcja energii.

Jednak podłączenie do sieci energetycznej nie zawsze musi być koniecznością. Można zdecydować się na inwerter wyspowy (off-grid), nie potrzebujący podłączenia do sieci. Wyprodukowana energia zostaje zmagazynowana w akumulatorach, falownik nie może wysyłać nadwyżek do sieci.

Innym wyborem godnym uwagi jest inwerter hybrydowy, który może funkcjonować zarówno jako sieciowy, jak i wyspowy. Warto go wybrać, jeżeli inwestujemy w fotowoltaikę z magazynem energii.

Falownik – sposób montażu

Należy zwrócić uwagę na to, jak zamontować falownik do fotowoltaiki. Warto przyjrzeć się kilku prostym zasadom, dzięki którym zamontujemy go prawidłowo. Pamiętajmy, że niepoprawny montaż może nie tylko unieważnić gwarancję urządzenia, ale również obniżyć jego wydajność i skrócić żywotność. Jeżeli jednak nie czujesz się na siłach, by samodzielnie podłączyć falownik, skorzystaj z pomocy kogoś doświadczonego.

Inwerter należy zamontować pionowo, ze sporymi odstępami z każdej strony, ułatwiającymi wentylację urządzenia. Trzeba zadbać o odpowiednie chłodzenie falownika, który grzeje się podczas pracy. Nie powinno się instalować urządzenia w miejscu, na które świeci słońce, bo grozi to przegrzaniem. Z tego samego powodu nie należy montować jednego inwertera pod drugim.

Mając zainstalowane urządzenie, trzeba przetestować, jak działa inwerter solarny. Dedykowane oprogramowanie umożliwia monitorowanie pracy i zarządzanie nią. Inwerter kontroluje częstotliwość i napięcie. Dzięki śledzeniu punktu mocy maksymalnej (MPPT), optymalizuje pracę całej instalacji fotowoltaicznej i zwiększa efektywność. Warto sprawdzić w instrukcji jak podłączyć falownik do sieci WiFi, by móc korzystać z dedykowanej aplikacji.


Jaki inwerter solarny wybrać?

Decydując się na zakup inwertera nie musimy szykować się na wydanie kilkunastu tysięcy złotych. W zależności od potrzeb użytkownika, sprawdzić się może nawet tani falownik do fotowoltaiki.

Lepiej wybrać urządzenie o jak najwyższym poziomie sprawności, z MPPT i systemem chłodzenia. Praktyczny będzie również inwerter solarny off-grid, pomagający zgromadzić energię w akumulatorach.


Może Cię też zainteresować:

zdjęcie autora
Autor
Marta Andronik
Uwielbia dobrą herbatę i śledzenie ciekawostek ze świata nowych technologii. Spokój znajduje w fotografii, ale nie przepada za plecakiem pełnym ciężkiego sprzętu. W wolnym czasie nałogowo kupuje nowe książki i czyta komiksy.
Dziękujemy, że przeczytałeś cały artykuł. Jak go oceniasz?
3.1/5 (8 głosów)

Czytaj więcej