Inwerter solarny – co to jest?

Popularność fotowoltaiki, jako ekologicznego sposobu na wytwarzanie energii, rośnie z każdym rokiem. Choć cały system składa się z wielu elementów, najważniejszym z nich, a jednocześnie też decydującym o sprawności całego systemu, jest inwerter solarny. Zastanawiasz się, czym dokładnie jest to urządzenie, jak działa i jak przebiega jego montaż? Poniższy artykuł odpowie na wszystkie Twoje pytania.

Może Cię też zainteresować Awaryjne zasilanie domu – czy warto w nie inwestować?

Co to jest inwerter solarny?

Inwerter solarny steruje całą pracą systemu fotowoltaicznego, a jego głównym zadaniem jest zamiana prądu stałego (DC), pozyskanego z paneli, na prąd przemienny (AC) – czyli ten, który płynie w gniazdkach elektrycznych i umożliwia działanie wielu urządzeń domowych, ogrzewanie wody czy oświetlanie wnętrz. Jednak to nie wszystko. Inwerter może mieć także kilka dodatkowych funkcji, takich jak:

 • synchronizacja instalacji z siecią energetyczną,
 • monitorowanie systemu fotowoltaiki,
 • śledzenie MMPT (maksymalnego punktu mocy paneli fotowoltaicznych).

Zanim przejdziemy do sposobu montażu urządzenia, warto wyjaśnić jeszcze jedną kwestię – co to jest falownik? Czy falownik i inwerter to to samo? Tak – nazw tych można używać naprzemiennie i określają jedno i to samo urządzenie.

inwerter solarny

Falownik – sposób montażu

Inwerter solarny można umieścić na ścianie na zewnątrz domu lub w środku. Przy wyborze miejsca warto pamiętać, że konieczne jest chronienie go przed ekspozycją na słońce – może ono spowodować przegrzewanie się urządzenia i jego szybsze starzenie się.

Montaż inwertera solarnego na zewnątrz

Na zewnątrz można zamontować jedynie falowniki, które spełniają normę IP65. Będą wówczas odporne na kurz, pył, deszcz oraz śnieg. Tego typu inwertery sprawdzą się szczególnie w przypadku instalacji przeznaczonych do użytku rolniczego lub przemysłowego.

Wśród zalet takiego rozwiązania warto wymienić lepsze chłodzenie i utrzymanie niższej temperatury pracy, co zwiększa efektywność systemu, a także mniej hałasu. Wady to przede wszystkim wyższy koszt instalacji (instalacja kabli i zabezpieczeń) i konieczność zabezpieczenia inwertera przed słońcem.

Montaż falownika wewnątrz

Głównymi zaletami montażu falownika w środku budynku są ochrona przed czynnikami atmosferycznymi i wygodna obsługa urządzenia. Konieczne jednak będzie zadbanie o wentylację, która zapobiegnie jego przegrzaniu. Falownik powinien mieć z każdej strony przynajmniej 15 cm wolnej przestrzeni. Ponadto powietrze w wybranym pomieszczeniu powinno być suche i chłodne.

Warto też dodać, że falowniki nie są urządzeniami bezgłośnymi – zarówno wentylatory chłodzące system, jak i elektronika przetwornicy są źródłami hałasu, dlatego też lepiej nie montować go blisko sypialni.

Zasada działania falownika

Jak działa inwerter solarny? W ciągu dnia, kiedy słońce świeci na panele słoneczne, elektrony w ogniwach słonecznych zaczynają się poruszać, co wytwarza energię prądu stałego. Następnie energia ta, za pomocą kabli solarnych, trafia bezpośrednio do falownika, który przekształca ją w prąd przemienny, niezbędny do zasilenia urządzeń elektrycznych w domu. Nadmiar energii z inwertera przesyłany jest do akumulatorów lub trafia ponownie do sieci energetycznej.

Sterowanie i monitorowanie falownika

Jaki falownik do fotowoltaiki wybrać? Na rynku jest mnóstwo modeli, dlatego też warto zdecydować się na taki, który oferuje intuicyjną obsługę. W wielu z nich znajdziesz wielofunkcyjne, czytelne wyświetlacze LCD, na których pojawiają się najważniejsze parametry pracy inwertera solarnego (m.in. napięcie, moc i dzienną/miesięczną/roczną produkcję energii). Umożliwiają też dostosowanie ustawień do indywidualnych potrzeb użytkownika, jak i instalacji energetycznej.

Wielu producentów oferuje również dedykowane oprogramowanie, umożliwiające zaawansowane zarządzanie falownikiem, jak i wygodne monitorowanie w czasie rzeczywistym danych pomiarowych. Najczęściej umieszczają oni czytelne informacje o produkcji i zużyciu energii już na pierwszym ekranie aplikacji. Ważną funkcją, którą oferuje oprogramowanie, jest też raportowanie błędów.

Jak podłączyć falownik do sieci wifi?

Metoda podłączenia urządzenia do WiFi zależy od tego, jaki inwerter solarny posiadasz. Warto najpierw dokładnie przeczytać instrukcję lub informacje producenta na oficjalnej stronie. Sam proces najczęściej będzie wyglądać następująco:

 1. Pobierz i zainstaluj odpowiednie oprogramowanie na smartfonie lub komputerze, które umożliwi konfigurację połączenia wifi.
 2. Podłącz inwerter do sieci zasilania i uruchom go zgodnie z instrukcją.
 3. Otwórz oprogramowanie i wykonaj kolejno opisane kroki, by połączyć falownik z siecią WiFi.

Rodzaje falowników

Jaki falownik do fotowoltaiki wybrać? Inwertery solarne możemy podzielić na kilka kategorii: ze względu na ilość faz, połączenie z siecią i wielkość instalacji.

Podział ze względu na połączenie z siecią:

 • inwerter solarny off-grid – inaczej wyspowy; współpracuje z akumulatorem gromadzącym nadwyżki prądu, działając niezależnie od sieci,
 • inwerter solarny on-grid – inaczej sieciowy; współpracuje z siecią energetyczną i przesyła do niej nadwyżkę wyprodukowanego prądu,
 • Hybrydowy inwerter solarny – działa zarówno z instalacją on-grid, jak i off-grid.

Podział ze względu na wielkość instalacji:

 • mikroinwerter – montuje się go pod każdym panelem,
 • inwerter stringowy – dostosowany do małych instalacji,
 • inwerter centralny – wykorzystywany w dużych instalacjach, np. farmach fotowoltaicznych.

Podział ze względu na ilość faz:

 • inwerter solarny 1-fazowy – stosowany w instalacjach o mocy niższej niż 3 kW,
 • inwerter solarny 3-fazowy – przeznaczony do instalacji o wyższej mocy (powyżej 3,6 kW), zapewniający lepszą stabilność sieci.

Może Cię też zainteresować:

 

Autor
Patrycja Ulatowska
Filozof z wykształcenia, fanka nowych technologii i gier komputerowych. W wolnych chwilach uwielbia grać w Talisman, czytać fantastykę i biografie, piec ciasta i babeczki oraz jeździć na rowerze.
Dziękujemy, że przeczytałeś cały artykuł. Jak go oceniasz?
4/5 (7 głosów)

Czytaj więcej