Internet w biurze – jaki router wybrać? Jak poprawić zasięg?

03.02.2021 | autor: Mariusz Ignar | Przeczytasz w 4 minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

Trudno sobie wyobrazić jakąkolwiek sferę życia bez dostępu do internetu, zwłaszcza, że spora jego część przebiega zdalnie. Szybkie i stabilne łącze internetowe stało się absolutnie niezbędne do wykonywania swoich obowiązków. Niezależnie więc czy korzystasz z internetu w biurze, czy pracujesz z domu, konieczne tym, czego potrzebujesz jest szybka i wydajna sieć WiFi.

Może to oznaczać kupno nowego routera albo innych urządzeń sieciowych wzmacniających zasięg WiFi. W tym poradniku uzyskasz wszelkie niezbędne informacje i wskazówki jak poprawić internet w biurze.

Spis treści

Router do biura – co musisz wiedzieć?

Dobry i stabilny internet jest ważny w domu, kiedy chcemy zrelaksować się po ciężkim dniu, obejrzeć film, czy przejrzeć portale społecznościowe. Jednak wymogi stawiane routerowi biurowemu są znacznie wyższe. Tutaj nie możemy sobie pozwolić na to, aby zasięg był zbyt słaby, gdyż grozi to zerwaniem połączenia (np. ważnej rozmowy z klientem), a połączenie zbyt wolne (potrzebujemy przecież szybko przesłać lub pobrać ważne pliki, maile, czy zdjęcia).

Co powinien zatem mieć dobry router do firmy? Przede wszystkim nie warto na nim oszczędzać. Najtańsze routery wystarczą wprawdzie do domowych warunków, ale w firmie potrzebujemy bardziej zaawansowanego sprzętu.

  • standard sieci – najlepszym stosunkiem ceny do możliwości jest obecnie standard WiFi 5 (czyli 802.11ac). Coraz częściej stosowany jest też standard WiFi 6 (802.11ax) oferujący kilkukrotnie większą szybkość transferu danych
  • router dwuzakresowy – urządzenie powinno obsługiwać częstotliwość 2,4 oraz 5 GHz, co pozwala na lepsze zagospodarowanie łącza internetowego dostępnego w biurze i jednoczesne korzystanie z internetu przez większą liczbę użytkowników. Są oni bowiem podłączani do określonego pasma i nie powodują wzajemnych zakłóceń
  • szyfrowanie WPA2 oraz VPN – umożliwiają odpowiednie zabezpieczenie sieci, co jest niezbędne dla ochrony przed dostępem do firmowych danych przez postronne osoby.
  • porty USB – router wyposażony w złącza USB pozwoli na podłączenie do niego np. drukarki, czy dysku, do których wygodny dostęp będą mieć pracownicy w biurze

To są najważniejsze informacje dotyczące routerów. Bardziej szczegółowo omawiamy te kwestie w poradniku.

internet w firmie

Masz światłowód w biurze? Wybierz odpowiedni router

Łącze światłowodowe staje się coraz bardziej powszechne. Zapewnia bowiem znacznie lepsze parametry transferu danych, co w przypadku klientów biznesowych ma szczególne znaczenie. Aby jednak w pełni wykorzystać możliwości internetu ze światłowodu, potrzebny jest odpowiedni router. Co powinien mieć?

Przede wszystkim powinien obsługiwać standard WiFi 5 (optymalnie WiFi 6), mieć mocny zasięg (4 anteny) oraz technologie poprawiające łączność (MU-MIMO), a także porty WAN i LAN o przepustowości 1000 MB/s.

Więcej informacji oraz polecane przez naszych ekspertów urządzenia znajdziesz w artykule.

internet w firmie

Słaby zasięg WiFi w biurze? Są na to sposoby

Częstym problemem z bezprzewodowym internetem jest słaby zasięg. Często wynika to ze zbyt słabego routera, ale są sytuacje, w których to nie urządzenie jest źródłem problemu. Zanim zdecydujesz się więc na wymianę routera, można pokusić się o jego przestawienie w korzystniejsze miejsce. W miarę możliwości router powinien znajdować się w centralnym punkcie pomieszczenia lub biura. Nie powinien być chowany do szafki ani stać na podłodze. Wszelkie przeszkody w postaci mebli, czy ścianek działowych obniżają siłę sygnału, a to przekłada się na gorsze połączenie.

internet w biurze

Repeater czyli wzmacniacz sygnału WiFi

Jeśli przestawienie routera ani jego wymiana na nowszy, lepszy model nie rozwiązało problemu, to wówczas warto rozważyć zakup wzmacniaczy WiFi. Łączą się one z routerem, wzmacniają sygnał i przesyłają go dalej. Warto stosować je w sytuacji, kiedy biuro jest sporych rozmiarów i nie ma możliwości, aby jeden router pokrył zasięgiem wszystkie pomieszczenia. Repeatery można też stosować w przypadku piętrowych biur. Przygotowaliśmy również szczegółowe omówienie tych urządzeń.

internet w małej firmie

System mesh do biura

Do dużych biur świetnym rozwiązaniem będzie system mesh. To nowoczesne rozwiązania zyskujące na popularności. Składa się z kilku urządzeń, które tworzą tzw. siatkę (mesh) pokrywając zasięgiem całą powierzchnię firmy. Co ważne, tworzona przez system mesh sieć jest spójna, a więc użytkownik nie zauważa momentu, kiedy przełączany jest pomiędzy poszczególnymi urządzeniami. Z jego punktu widzenia cały czas podłączony jest do jednej sieci.

Zaletą systemu mesh jest łatwość rozbudowy o kolejne urządzenia (jeśli potrzebujemy jeszcze lepszego zasięgu).

Wadą jest stosunkowo wysoka cena, przynajmniej w porównaniu do zwykłych routerów. Warto jednak zastanowić się nad tą inwestycją, gdyż komfort korzystania z internetu znacząco się poprawi.

Korzystasz z internetu mobilnego dla firm?

W tej sytuacji będziesz potrzebować odpowiedniego routera. Najczęściej operatorzy udostępniają niezbędny do tego sprzęt, ale są sytuacje, w których trzeba kupić dodatkowe urządzenie. W zależności od potrzeb możesz wybrać router z wbudowanym modemem LTE i gniazdem na kartę SIM. Jeśli natomiast zależy nam dostępie do internetu poza biurem, to rozwiązaniem będzie router mobilny.

Polecane modele obu typu routerów znajdują się w artykule Jaki router SIM wybrać? Polecane routery LTE

Może cię również zainteresować:

Autor
Mariusz Ignar
Od lat obecny w branży technologicznej. Trzyma rękę na pulsie wszelkich nowości i sprawdza zgodność marketingowych haseł z codziennością użytkowników. Docenia wartościową treść, szczególnie jeśli opakowana jest w atrakcyjną formę.
Dziękujemy, że przeczytałeś cały artykuł. Jak go oceniasz?

Czytaj więcej


Polecane produkty

HP Neverstop Laser 1200w Mono USB AirPrint™ WiFi
Sprawdź cenę!
HP Ink Tank 315 Kolor Atrament USB
Sprawdź cenę!
HP 652 kolor F6V24AE
Sprawdź cenę!
Accura HDMI 1.8m
Sprawdź cenę!
Accura micro USB 1.5m czarny
Sprawdź cenę!
HP 652 czarny F6V25AE
Sprawdź cenę!
HP 650 czarny CZ101AE
Sprawdź cenę!
Kingston SSD A400 480GB
Sprawdź cenę!
Accura Tule ACC-M1015
Sprawdź cenę!
Accura Napa ACC-M1204
Sprawdź cenę!
Accura Premium USB-B 1.8m czarny
Sprawdź cenę!
Accura ToledoPro ACC-K1414
Sprawdź cenę!
Accura HDMI 0.9m
Sprawdź cenę!
Accura Premium SATA 0.5m
Sprawdź cenę!
Accura micro USB 1.8m czarny
Sprawdź cenę!
Accura VGA - HDMI
Sprawdź cenę!
Accura USB-C czarny
Sprawdź cenę!
Accura micro USB 1.0m czarny
Sprawdź cenę!
Accura USB 3.0 - USB-C czarny
Sprawdź cenę!
Accura Ring ACC5115 black
Sprawdź cenę!
Accura HDMI 3.0m
Sprawdź cenę!
Kingston DataTraveler 100 G3 32GB USB 3.0
Sprawdź cenę!
Accura micro USB 1.0m czarny
Sprawdź cenę!
Accura Premium SATA III 0.5m metalowe zatrzaski
Sprawdź cenę!
CA Office Skytop CA-1208
Sprawdź cenę!
HP 650 kolor CZ102AE
Sprawdź cenę!
Accura Premium kat5 5.0m szary
Sprawdź cenę!
Accura Premium 2.0m szary
Sprawdź cenę!
Accura Zion ACC-M1009 Silent
Sprawdź cenę!
Accura Premium miniJack 1.2m
Sprawdź cenę!
Kingston microSDHC Canvas Select Plus 32GB 100R Class 10 UHS-I
Sprawdź cenę!
Accura Vista ACC-K1411
Sprawdź cenę!
HP 301 czarny CH561EE
Sprawdź cenę!
Accura Triple 17W AccuQuick
Sprawdź cenę!
Kingston microSDXC Canvas Select Plus 128GB 100R Class 10 UHS-I
Sprawdź cenę!
Accura Premium VGA
Sprawdź cenę!
Accura Premium USB-B 3.0m czarny
Sprawdź cenę!
Accura Light 30W AccuQuick 3.0
Sprawdź cenę!
Accura Premium DVI/D 1.8m
Sprawdź cenę!