Internet Rzeczy – co to jest? Przykłady urządzeń IoT

03.03.2021 | autor: Wojciech Kulik | Przeczytasz w 5 minut
Zwiększ rozmiar tekstu

Już teraz zmienia nie do poznania nasze domy i miasta. Może również przynieść kolejną rewolucję przemysłową. Internet Rzeczy – co to takiego, jak to działa i o jakich urządzeniach można powiedzieć, że są IoT? Co to wszystko oznacza tak naprawdę, w praktyce? Jakie akcesoria smart home to „urządzenia IoT”? Mamy dla ciebie odpowiedzi, których szukasz.

Co to jest IoT?

Internet Rzeczy (Internet of Things = IoT) to cyfrowa sieć tworzona przez połączone ze sobą przedmioty i zarazem sieć łącząca się ze światem fizycznym.

Właśnie taką definicję podał brytyjski przedsiębiorca Kevin Ashton w 1999 roku, kiedy to po raz pierwszy publicznie przedstawiono to pojęcie. Sama koncepcja, sieci połączonych ze sobą „inteligentnych” urządzeń, jest jednak znacznie starsza. Dyskusje na ten temat rozpoczęły się już w latach 80. minionego stulecia, a w kolejnej dekadzie zaczęto rozwijać taki pomysł.

Dziś w ramach Internetu Rzeczy na całym świecie współpracuje ze sobą ponad 20 miliardów urządzeń.

Dynamicznie rosnąca wartość tej branży czyni ją jedną z kluczowych gałęzi rozwoju technologicznego. Świadkami jej wpływu na nasze codzienne życie jesteśmy właściwie wszyscy. No dobrze, ale czym tak naprawdę jest taka sieć?

Mówimy o czymś takim w sytuacji, gdy nie tylko my komunikujemy się ze sprzętem, lecz także poszczególne urządzenia w naszym otoczeniu komunikują się ze sobą, aby uzyskiwać dodatkowe informacje i rozszerzać swoją funkcjonalność.

Przedmiotem w Internecie Rzeczy może być zarówno malutki czujnik – na przykład wykrywający smog w powietrzu, jak i samochód czy samolot. Może to być cokolwiek, co jest w stanie nawiązać połączenie w taki lub inny sposób.

Co to Internet Rzeczy?

Zobacz: Jak nasze mieszkania stają się bardziej inteligentne? Zrozum inteligentny dom.

Jak działa Internet Rzeczy?

Urządzenia w IoT mogą się łączyć z Internetem i ze sobą nawzajem na kilka różnych sposobów. Najczęściej jest to Wi-Fi, Ethernet lub Bluetooth, a także technologie typu  Zigbee.

Poza IoT działa to tak, że my zlecamy jakieś zadanie urządzeniu, a ono to robi. To wszystko. W Internecie Rzeczy urządzenia idą o krok dalej i komunikują się ze sobą nawzajem. Dzięki temu mogą na przykład pozyskiwać informacje zbierane przez czujniki.

W Internecie Rzeczy urządzenia nieustannie wymieniają się informacjami, aby to z kolei móc zaoferować nam szerszą funkcjonalność i bardziej intuicyjną obsługę.

Jak działa Internet Rzeczy?

Zalety technologii IoT

Dzięki Internetowi Rzeczy nasze domy i miasta stają się bardziej inteligentne. Lepiej nas rozumieją i potrafią automatycznie reagować na zmiany, bez naszej ingerencji. Właśnie dlatego, coraz więcej osób decyduje się na tworzenie krok po kroku inteligentnego domu.

W domu urządzenia IoT zwiększają nasze bezpieczeństwo i wygodę, odciążając nas. Poza nim pomagają nam w zrozumieniu, jak bardzo hałaśliwe i zanieczyszczone jest środowisko oraz w walce z tym.

Napędzają także rozwój samokierujących się samochodów, które na zawsze zmienią to, jak podróżujemy, ale też sposób, w jaki tworzymy przestrzeń publiczną. Dzięki akcesoriom Internetu Rzeczy osoby zajmujące się planowaniem przestrzeni wiedzą dokładnie, jak ludzie z niej korzystają. Ci odpowiedzialni za utrzymanie jej w dobrym stanie, mogą też liczyć na szybkie powiadomienia o wszelkich nieprawidłowościach.

Dzięki Internetowi Rzeczy jesteśmy w stanie budować wygodniejszy świat. Ale to nie tylko świetne gadżety, lecz także urządzenia, które pomagają starszym osobom utrzymać samodzielność i zadbać o bezpieczeństwo.

Mogą również przyczynić się do wzmacniania postaw ekologicznych i pomóc w oszczędzaniu energii.

Dowiedz się jak działają rozwiązania Smart Home? Poznaj inteligentny dom.

Przykłady urządzeń Internet of Things

Właściwie każde urządzenie może być częścią Internetu Rzeczy. Raczej nie zalicza się do tej grupy komputerów czy telefonów – ponieważ bazują one głównie na interakcji z człowiekiem a nie z innymi urządzeniami. Ale gadżety takie jak smartwatche czy opaski fitness, już jak najbardziej tak.

Mówiąc „urządzenia IoT” mamy jednak najczęściej na myśli akcesoria smart home. To mogą być:

  • Różnego rodzaju inteligentne czujniki
  • Lampy i inteligentne żarówki
  • Termostaty
  • Szeroko rozumiane inteligentne ogrzewanie
  • Kamery do monitoringu

To także wszelkiego rodzaju inteligentne AGD, jak:

  • Oczyszczacze powietrza
  • Roboty sprzątające
  • Pralki czy lodówki z dopiskiem „smart”

Przykładowo kamery do monitoringu mogą łączyć się z czujnikami ruchu, a gdy zostanie wykryta obecność intruza z naszym smartfonem, na który wysyłają powiadomienie.

Popularne kamery IP do monitoringu

W przypadku Internet of Things przykłady można wymieniać właściwie bez końca. I nie trzeba zatrzymywać się na smart home, bo skala Internetu Rzeczy może być zdecydowanie większa. Wspomnijmy choćby o smart city, czyli inteligentnych miastach z inteligentnymi czujnikami i sterownikami.

Internet Rzeczy w przemyśle – IIoT

Internet Rzeczy znajduje również zastosowanie w przemyśle. Wówczas mówimy o Industrial Internet of Things (w skrócie: IIoT). To podstawa tak zwanej czwartej rewolucji przemysłowej. Symbolem pierwszej były proste urządzenia do produkcji mechanicznej. Drugiej  maszyna parowa. Trzeciej urządzenia tzw. wysokich technologii.

Założenia IIoT są takie same jak w przypadku IoT. Chodzi więc o wykorzystanie zdolności instrumentów i urządzeń do komunikowania się między sobą.

W przemyśle jednak są to przede wszystkim roboty, czujniki i sztuczna inteligencja.

Celem jest większa elastyczność, automatyzacja zadań i optymalizacja procesów przemysłowych. A przez to zwiększenie produktywności i zmniejszenie kosztów.

Dzięki inteligentnym urządzeniom i akcesoriom IoT firmy mogą nie tylko odkryć sposoby na wydajniejszą pracę. Mogą na przykład zawczasu wykryć potencjalne awarie i problemy, by im zapobiec i uniknąć poważniejszych konsekwencji.

Jaka jest przyszłość IoT?

Szacuje się, że w najbliższych latach koncepcja Internet of Things będzie dynamicznie rozwijana, a jej wykorzystanie w praktyce coraz powszechniejsze. Pomóc może w tym między innymi łączność 5G, dzięki której szybka transmisja danych bez przewodów, będzie możliwa właściwie z dowolnego miejsca. Bezproblemowa będzie również dzięki niej obsługa bardzo wielu urządzeń na niewielkim obszarze.

Inną technologią, która może przyczynić się do rozwoju IoT, jest sztuczna inteligencja. Im będzie ona bardziej dopracowana, tym lepsze efekty będą możliwe do osiągnięcia. A jeśli te będą satysfakcjonujące, to odbiorców na pewno nie zabraknie. SI jest w stanie analizować dane skuteczniej niż człowiek.

Jaka jest przyszłość IoT?

Eksperci są niemal pewni co do tego, że z każdym rokiem nasze mieszkania, domy, biura, fabryki i miasta będą wypełnione coraz większą liczbą urządzeń IoT, których funkcjonalność również będzie coraz większa. Urządzenia smart home wybierane są już nawet do małych mieszkań, takich jak kawalerki w blokach. Są przydatne bez względu na metraż. Niewątpliwie rozpoczęła się już era inteligentnych rzeczy, choć jest pewne „ale”.

Internet Rzeczy a prywatność użytkowników — czy mamy się czego obawiać?

Tym, co może zablokować dalsze rozpowszechnianie Internetu Rzeczy są przede wszystkim kontrowersje związane z prywatnością. Mówimy w końcu o urządzeniach, które zbierają informacje na temat wszystkiego, co robimy, by jak najlepiej nas poznać (i rozumieć).

Taki inteligentny dom już po kilku dniach zna twoje preferowane godziny wstawania, ulubione gatunki muzyczne i filmowe, stan zdrowia czy wybierane jedzenie.

W tym, że takie dane są zbierane, nie ma jeszcze nic złego. Kluczowe jest to, by producenci we właściwy sposób je chronili i nie przekazywali ich reklamodawcom czy innym firmom trzecim. Kluczowe jest tutaj wzajemne zaufanie. Od tego, czy uda się je osiągnąć, tak naprawdę zależy przyszłość IoT.

Popularne w inteligentnych domach urządzenia IoT

Inteligentne czujniki


Lampy i inteligentne żarówki


Inteligentne ogrzewanie


Roboty sprzątające


Oczyszczacze powietrza


Może Cię zainteresować:

Autor
Wojciech Kulik
W nowych technologiach szuka realnego wpływu na ludzkie życie i na nim właśnie się koncentruje. Na co dzień wyznaje zasadę, że prawdopodobieństwo powodzenia zawsze wynosi 50 proc., a to więcej niż potrzeba, by działać.
Dziękujemy, że przeczytałeś cały artykuł. Jak go oceniasz?

Czytaj więcej


Polecane produkty

HP 652 kolor F6V24AE
Cena od 55,90zł
Accura HDMI 1.8m
Cena od 29,90zł
Accura micro USB 1.5m czarny
Cena od 19,90zł
HP 652 czarny F6V25AE
Cena od 69,90zł
HP 650 czarny CZ101AE
Cena od 55,90zł
Kingston SSD A400 480GB
Cena od 214,00zł
Accura Tule ACC-M1015
Cena od 49,90zł
Accura Napa ACC-M1204
Cena od 29,90zł
Accura Premium USB-B 1.8m czarny
Cena od 24,90zł
Accura ToledoPro ACC-K1414
Cena od 39,90zł
Accura HDMI 0.9m
Cena od 19,90zł
Accura Premium SATA 0.5m
Cena od 19,90zł
Accura micro USB 1.8m czarny
Cena od 5,90zł
Accura VGA - HDMI
Cena od 49,90zł
Accura USB-C czarny
Cena od 1,90zł
Accura micro USB 1.0m czarny
Cena od 14,90zł
Accura USB-C czarny
Cena od 19,90zł
Accura Ring ACC5115 black
Cena od 9,90zł
Accura HDMI 3.0m
Cena od 39,90zł
Kingston DataTraveler 100 G3 32GB USB 3.0
Cena od 21,90zł
Accura micro USB 1.0m czarny
Cena od 29,90zł
Accura Premium SATA III 0.5m metalowe zatrzaski
Cena od 24,90zł
HP 650 kolor CZ102AE
Cena od 48,90zł
Xiaomi Mi Band 4
Cena od 119,00zł
Accura Premium 5.0m szary
Cena od 19,90zł
Accura Premium 2.0m szary
Cena od 15,90zł
Accura Zion ACC-M1009 Silent
Cena od 59,90zł
Accura Premium miniJack 1.2m
Cena od 16,90zł
Kingston microSDHC Canvas Select Plus 32GB 100R Class 10 UHS-I
Cena od 25,90zł
Accura Vista ACC-K1411
Cena od 29,90zł
HP 301 czarny CH561EE
Cena od 73,90zł
Accura Triple 17W AccuQuick
Cena od 39,90zł
Kingston microSDXC Canvas Select Plus 128GB 100R Class 10 UHS-I
Cena od 56,90zł
Accura Premium VGA
Cena od 9,90zł
Accura Premium USB-B 3.0m czarny
Cena od 29,90zł
Accura Light 30W Quick Charge 3.0
Cena od 39,90zł
Accura Premium DVI/D 1.8m
Cena od 34,90zł
Accura Premium DisplayPort 1.8m
Cena od 79,90zł
Papier HP Home & Office
Cena od 16,90zł