Inteligentny wideodomofon Netatmo Doorbell – wygoda i bezpieczeństwo

10.02.2021 | autor: Mariusz Ignar | Przeczytasz w 5 minut
Zwiększ rozmiar tekstu

Inteligentny wideodomofon bezprzewodowy to urządzenie, które może zastąpić twój klasyczny dzwonek do drzwi. Dzięki wbudowanej kamerze widzisz, kto stoi przed drzwiami, a łączność z Internetem pozwala odbierać połączenia niezależnie od tego, czy jest się w domu, czy gdzieś zupełnie indziej. W Polsce dopiero zaczynają się pojawiać takie sprzęty, więc wyjaśnijmy krok po kroku z czym się to je.

Przygotowaliśmy odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania, prezentując flagowy produkt: Netatmo Doorbell.

Spis treści

Dlaczego warto kupić wideodzwonek Netatmo Doorbell?

Wyobraź sobie sytuację, że masz dzień wolny i o siódmej rano ktoś zaczyna bez oporów dzwonić do twoich drzwi, ale nie musisz wychodzić z łóżka, bo włączasz tylko smartfona i szybko przekonujesz się, że to domokrążcy, więc odwracasz się na drugi bok i śpisz dalej.

Albo inna sytuacja: cały dzień czekasz na kuriera, ale masz już dość i idziesz tylko na szybkie zakupy i właśnie wtedy wyczekiwany gość postanawia przyjść z paczką. Ale nie musisz się denerwować, bo włączasz smartfona i przekazujesz kurierowi, że może zostawić przesyłkę przy drzwiach.

Podobają ci się te wizje? W takim razie masz swoją odpowiedź na pytanie, dlaczego warto kupić wideodzwonek. Taki sprzęt pozwala też zaprosić gości do domu, gdy zajmują Cię jakieś robótki w kuchni. Stanowi też dobrą ochronę przed włamaniem.

Ale dlaczego warto kupić akurat Netatmo Doorbell? Choćby ze względu na równie skuteczne działanie po zmroku co za dnia – dzięki LED-owej diodzie na podczerwień widoczność jest dobra o każdej porze. Także ze względu na wysoką jakość nagrań: rozdzielczość wideo to Full HD, a funkcja HDR sprawia, że wszystko jest dobrze widoczne, nawet przy nagłych zmianach oświetlenia.

Atutem jest też duży kąt widzenia, wynoszący 140 stopni, więc wszystkich gości widzisz w całości. Do tego brak konieczności opłacania jakiejkolwiek subskrypcji, dziecinnie prosta instalacja, bardzo wygodne użytkowanie. Przy pomocy aplikacji na telefon czy zabezpieczenia, dzięki którym ryzyko, że ktoś wykradnie zarejestrowane filmy spada właściwie do zera.

Ponadto wideodzwonek Netatmo Doorbell ma certyfikaty HZO i IP44, świadczące o tym, że jest on przystosowany do pracy w niemal każdych warunkach atmosferycznych. Nie robią na nim wrażenia deszcz, śnieg i temperatury z zakresu od -10 do 40 stopni Celsjusza (w niższym zakresie może chwilowo nie działać, ale nie ulegnie awarii). Gadżet jest również odporny na wilgoć, kurz i brud.

Jeśli to wszystko brzmi dla ciebie co najmniej nieźle, ale masz jeszcze jakieś wątpliwości, to wierzymy, że odpowiedzi na poniższe pytania pomogą je rozwiać.

Czy Netatmo zadziała z istniejącą instalacją?

Tak, właśnie tak został zaprojektowany. Inteligentny Wideodzwonek Netatmo wykorzystuje przewody istniejącej instalacji (dzwonek + gong) i stanowi jej uzupełnienie, a nie zastępstwo.

Netatmo Doorbell może współpracować zarówno z instalacją o niskim napięciu (8-24 V), jak i wysokim (230 V). Ważne, by transformator gongu miał nie mniej niż 8VA. Ze względu na swoją konstrukcję Wideodomofon nie jest jednak kompatybilny z dzwonkami akumulatorowymi i nie zastępuje domofonu.

Czy Inteligentny wideodomofon Netatmo ma wbudowany dzwonek?

Nie, należy go podłączyć do dotychczasowego dzwonka lub kupić nowy. Może to być zarówno dzwonek elektryczny, jak i mechaniczny.

Jak zasilany jest wideodzwonek Netatmo?

Inteligentny Wideodzwonek Netatmo nie wymaga baterii, ponieważ korzysta z energii pochodzącej z dotychczasowej instalacji. Pod tym względem działa więc tak samo jak zwykły domofon.

A jeśli ciekawi cię, ile takie domofony WiFi zużywają energii, to odpowiedź brzmi: mniej niż 2W w trybie czuwania i niewiele więcej w przypadku aktywności.

Czy będę w stanie zainstalować go samodzielnie?

Inteligentny Wideodomofon Netatmo wykorzystuje istniejącą instalację, wiec nawet bez dużej wiedzy na ten temat poradzisz sobie z jego montażem. Instalacja nie należy do skomplikowanych, ale w razie czego zawsze możesz skorzystać z pomocy fachowca (zwykły elektryk wystarczy w zupełności).

Czy ma zabezpieczenia antykradzieżowe?

Wideodomofon IP sam w sobie odstrasza potencjalnych włamywaczy – widoczne oko kamery skutecznie zniechęca ich do próby kradzieży. A w razie gdyby to nie zadziałało, to możesz jeszcze liczyć na powiadomienie o tym, że ktoś kręci się koło twoich drzwi i wtedy będziesz mógł przestraszyć intruza. Z głośnika popłynie twój głos, informujący, że wszystko widzisz i wszystko się nagrywa.

netatmo doorbell

Jak inteligentny wideodomofon łączy się z Internetem?

Jedną z największych zalet urządzenia Netatmo jest zdalna obsługa, która nie byłaby możliwa bez połączenia z Internetem. Jest ono realizowane poprzez domową sieć Wi-Fi (a więc po prostu przez router w twoim mieszkaniu). Konkretnie sprzęt wykorzystuje szyfrowane połączenie w paśmie 2,4GHz.

Czy Netatmo jest kompatybilne z systemami smart home?

Wideodomofon Netatmo Doorbell jest kompatybilny z systemem Apple HomeKit. To oznacza, że możesz go dołączyć do swojego smart home, ale też korzystać z takich funkcji, jak komunikaty głosowe. Wśród tych ostatnich znajduje się na przykład: „Siri, pokaż mi, kto stoi przy Wideodomofonie”.

Inteligentny domofon z kamerą od Netatmo współpracuje również z systemami Amazon Echo, Google Home i IFTT.

Czy z podglądu na telefonie mogą korzystać wszyscy domownicy?

Każdy domownik otrzymuje powiadomienie o dzwonku do drzwi. Jednak tylko pierwsza osoba, która na nie odpowie, faktycznie zobaczy wideo i będzie mogła też rozmawiać z gościem. To zresztą zupełnie zrozumiałe. W końcu do klasycznego domofonu też zwykle podchodzi tylko jedna osoba i to się sprawdza, więc czemu domofon WiFi miałby działać inaczej?

Na czym polega funkcja monitorowania i alertów Netatmo Doorbell?

Ten wideodomofon WiFi oferuje funkcje monitorowania i alertów. Oznacza to, że możesz otrzymywać powiadomienia o tym, że ktoś zbliża się do drzwi, nawet jeśli nie zadzwoni. Za każdym razem nagrany zostanie również film ukazujący przybycie gościa.

Możesz ustalić nawet cztery strefy alertu – będziesz wówczas otrzymywać powiadomienia, gdy dojdzie do zdarzenia właśnie tam. Oczywiście możesz również wyłączyć te funkcje. Wtedy informacja o gościu dotrze do ciebie tylko wówczas, gdy ktoś rzeczywiście zadzwoni do drzwi.

Gdzie zapisywane są nagrania wideo?

Wideodomofony WiFi najczęściej zapisują nagrania wideo w chmurze, a to nie tylko wiąże się z koniecznością wykupienia abonamentu, ale też stwarza ryzyko ich wykradzenia. Dlatego Netatmo Doorbell tak nie robi i wszystko przechowuje lokalnie, na karcie microSD.

W zestawie otrzymujesz kartę pamięci o pojemności 8GB. Gdy zabraknie miejsca, te najstarsze nagrania będą nadpisywane najnowszymi.

Może Cię zainteresować:

Autor
Mariusz Ignar
Od lat obecny w branży technologicznej. Trzyma rękę na pulsie wszelkich nowości i sprawdza zgodność marketingowych haseł z codziennością użytkowników. Docenia wartościową treść, szczególnie jeśli opakowana jest w atrakcyjną formę.
Dziękujemy, że przeczytałeś cały artykuł. Jak go oceniasz?
5/5 - (1 głos)

Czytaj więcej