Inteligentny dom – smart pokój dla dziecka

Dzisiaj nowe technologie stały się powszechne i korzystamy z nich na co dzień. Nic więc dziwnego, że coraz więcej osób decyduje się wprowadzić nowoczesne rozwiązania w swoich domach, tworząc tak zwany inteligentny dom. Sterowanie różnymi funkcjami przy pomocy komend głosowych lub smartfona nie jest jedynie odległym marzeniem znanym wyłącznie z filmów. Smart home to rzeczywistość, a różnorodność dostępnych urządzeń może naprawdę ułatwić życie domownikom.

Dobrym pomysłem jest smart pokój dla dziecka, który nie tylko zwiększy wygodę i bezpieczeństwo, ale też ułatwi naukę i urozmaici zabawę.

Spis treści:Czym jest smart home – inteligentny dom?

Smart home, czyli inteligentny dom jest wyposażony w zaprogramowane urządzenia, którymi można zdalnie sterować przez Internet lub Bluetooth. Takie nowoczesne rozwiązanie oparte w dużej mierze na automatyzacji zadań znacznie ułatwia funkcjonowanie, podnosi komfort życia, a także zwiększa bezpieczeństwo mieszkańców.

Do pełnej kontroli wystarczy smartfon lub asystent głosowy i można wedle własnych potrzeb ustawiać ogrzewanie, klimatyzację, oświetlenie, rolety, telewizor, a także sprawdzać monitoring.

Zalety inteligentnego domu

  • Wygoda. Sterowanie urządzeniami w domu smartfonem jest bardzo wygodne. Nie ruszając się z fotela można sprawdzić, co dzieje się w pokoju dziecka, odsłonić rolety lub podkręcić ogrzewanie. Podobnie w przypadku, kiedy nastolatek wychodząc z domu zapomina o wyłączeniu sprzętów.
  • Oszczędność. Regulacja temperatury czy oświetlenia w pomieszczeniach zapewnia nie tylko oszczędność energii, ale też czasu i pieniędzy. Warto ustawić oświetlenie tak, aby automatycznie wyłączało się po opuszczeniu pokoju. Wracając z wakacji czy nawet krótkiego spaceru, można włączyć ogrzewanie, dzięki czemu pokój zdąży się wcześniej nagrzać.
  • Bezpieczeństwo. Korzystając z monitoringu w każdej chwili możemy zobaczyć, co dzieje się przed domem. Jeżeli czujniki wykryją, że ktoś wszedł na posesję, natychmiast otrzymamy powiadomienie na smartfona.
  • Większa wartość domu. Decydując się na dobrej jakości smart home, zwiększamy wartość nieruchomości, co ma znaczenie jeśli zdecydujemy się ją sprzedać.

inteligentny dom

Inteligentne oświetlenie

Inteligentne oświetlenie w pokoju dziecka ma sporo zalet, które mogą przypaść do gustu rodzicom. Jedną z nich jest automatyzacja, która pozwoli je włączać lub wyłączać bez wchodzenia do pokoju dziecka w zależności od pory dnia. W przypadku niemowląt przydatna jest kontrola natężenia światła. Warto zwiększyć ilość światła w momencie, kiedy rodzic chce wejść do pokoju i przy okazji nie obudzić maluszka, potykając się o grzechoczące zabawki. Wychodząc, światło automatycznie ustawi się z powrotem na minimum. Automatyczne ustawienia oraz zdalne sterowanie oświetleniem sprawiają, że nie ma potrzeby chodzenia po pokoju i szukania włącznika od lampki.

Starsze dzieci mogą bać się zasypiania przy zgaszonym świetle, zatem często pozostawiają je włączone. Jednak spanie przy zapalonym świetle jest niezdrowe, bo wpływa na melatoninę i może pogarszać jakość snu. Dzięki rozwiązaniom smart home możliwe jest zdalne sterowanie lampką nocną; po zaśnięciu można łatwo wyłączyć światło bez wchodzenia do pokoju i budzenia dziecka.

Takie małe udogodnienia codziennych czynności nieco ułatwią życie zmęczonym rodzicom.

Inteligentna żarówka sterowana telefonem pozwoli wybrać barwę światła, która w danym momencie jest najbardziej pożądana. Światło o ciepłej barwie idealnie sprawdza się podczas odpoczynku, jednak do nauki lepsze będzie chłodniejsze, bardziej naturalne. Starszym dzieciom i nastolatkom na pewno spodoba się swobodne sterowanie światłem i tworzenie własnych scen świetlnych, gdzie mogą dowolnie eksperymentować z kolorowymi światłami. Będą rozwijać kreatywność, a łatwość obsługi wesprze ich w samodzielnym tworzeniu komfortowego otoczenia.

Inteligentne oświetlenie może również pomóc zwiększyć bezpieczeństwo dziecka bawiącego się przed domem. Automatyczne włączenie świateł po zmroku czy w momencie wykrycia ruchu to dodatkowe zabezpieczenie warte rozważenia.

inteligentny dom

Inteligentne gniazdka

Inteligentne gniazdka dają możliwość kontrolowania zużycia energii oraz automatyzację według ustawionego scenariusza. To sposób na oszczędzanie i usprawnienie pracy w domu. Jednak inteligentne gniazdka są dobre nie tylko w przypadku osób ceniących wygodę. To świetne rozwiązanie do pokoju dzieci, którym często zdarza się zapomnieć o wyłączeniu jakiegoś urządzenia.

Zdalne sterowanie zasilaniem ułatwia kontrolowanie działania wyposażenia w pokoju dziecka przy pomocy aplikacji. W dowolnym momencie, z każdego miejsca. Dzięki temu, rodzice mogą być spokojni nawet podczas dłuższej nieobecności.

Niektóre inteligentne gniazdka wyposażone są w funkcje wykrywające zwarcie w podłączonym sprzęcie. Zapewniają bezpieczeństwo, odcinają zasilanie i chroniąc przed ewentualnym porażeniem prądem.

Inteligentne ogrzewanie

Inteligentne ogrzewanie to z pewnością jedno z najpraktyczniejszych rozwiązań typu smart. Ustawianie i utrzymywanie określonej temperatury w domu przy pomocy aplikacji jest bardzo proste i precyzyjne. Dodatkowo jest znacznie szybsze od ręcznego regulowania kaloryferów w każdym pomieszczeniu osobno. Dlatego inteligentny termostat jest doskonałym wyborem do pokoju dziecka.

Bezpieczeństwo i dokładność to zalety inteligentnego ogrzewania. W pokoju małego dziecka przeważnie nastawiona jest nieco wyższa temperatura niż w pozostałej części domu. Rodzice mogą ją precyzyjnie kontrolować, nie narażając malucha na ryzyko przegrzania lub wystawienia na zbyt chłodne powietrze.

Automatyzacja to duże ułatwienie, ponieważ nagłe ochłodzenie w pokoju dziecka (np. w wyniku otwarcia okna) będzie skutkować samoczynnym wyrównaniem temperatury do ustawionej wysokości. Można również zaprogramować system tak, by obniżał temperaturę o kilka stopni na czas snu.

Nie trzeba pamiętać o wyłączeniu ogrzewania na czas wyjazdów. Sterowanie smartfonem to spore oszczędności. Dzięki aplikacji można wyłączyć ogrzewanie w całym domu z dowolnego miejsca. Rodzice mogą to zrobić nawet na drugi dzień ferii zimowych, kiedy przypomną sobie, że przed wyjazdem nie wyłączyli kaloryferów (czy innych urządzeń). Mogą też ustawić automatyczne włączenie ogrzewania tuż przed powrotem, tak by wejść do nagrzanego domu.

inteligentny dom

Czujniki – dla bezpieczeństwa

Inteligentne czujniki to na pewno jedno z tych rozwiązań, w które warto zainwestować, chcąc chronić najbliższych. Rozmieszczenie czujników zarówno w domu, jak i poza nim, w ogrodzie i garażu, pomoże zapewnić bezpieczeństwo w przypadku pożaru, ochroni przed zatruciem gazem czy przed włamaniem.

W sytuacji zagrożenia automatycznie zostaje odcięty dopływ gazu, wezwane służby ratunkowe, włączy się alarm albo zapali światło, kiedy czujnik wykryje ruch przed drzwiami wejściowymi. System smart home może też zadbać o automatyczne otwarcie okien i drzwi, kiedy będzie konieczna ewakuacja.

Dodatkowe rozwiązania smart w pokoju dziecka

Istnieje wiele dodatkowych rozwiązań smart home, które można wykorzystać w pokoju dziecka.

Urządzenia smart do pokoju dziecka można mnożyć. Jednym z nich jest monitoring, który może zastąpić elektroniczną nianię. Obowiązkowy w przypadku malutkich dzieci. Dodatkowo przyda się inteligentny termometr do kontrolowania temperatury w pokoju oraz monitorowania wilgotności. Inteligentny oczyszczacz powietrza może okazać się niezbędny, jeśli mamy w domu alergika. Wówczas jakość powietrza w pokoju dziecka jest jeszcze ważniejsza. Zaprogramowanie urządzenia, by włączało się automatycznie w przypadku wykrycia zanieczyszczeń, zapewni spokojny sen całej rodzinie.

Zdalne sterowanie roletami będzie przydatne, by zasłonić okna, leżąc już w łóżku.  Inteligentny dywanik wrażliwy na nacisk wykryje, kiedy dziecko wstaje z łóżka i poinformuje o tym rodziców, wysyłając powiadomienie na telefon.

inteligentny dom

Oprócz tego, warto rozważyć zdalnie sterowane zamki do drzwi. Okażą się przydatne w chwili, kiedy w czasie usypiania dziecka trzeba po cichu wpuścić do domu gości. Może też się zdarzyć, że nastolatek wcześniej wróci do domu, kiedy nikogo nie ma, albo zapomni kluczy.

Rodzicom nastolatków może zajść za skórę inteligentne sterowanie sprzętem audio, kiedy ich pociecha będzie testować możliwości domowego systemu nagłośnienia. System nie tylko ułatwi uzyskanie dobrej jakości dźwięku, ale też pozwoli na włączenie muzyki wyłącznie w tym pomieszczeniu, w którym aktualnie znajduje się nastolatek. Zatem, jeśli zdecyduje się wyjść ze swojego pokoju, muzyka będzie za nim podążać do każdego kolejnego pomieszczenia.


Polecane inteligentne zamki


Rozwiązania smart w pokoju dziecka

Zdecydowanie warto zainwestować w inteligentny pokój dla dziecka i zapewnić mu liczne udogodnienia podczas nauki i zabawy. To duża wygoda i odciążenie dla rodziców, którzy mogą te kilka zaoszczędzonych minut spędzić na odpoczynku. Nowoczesne systemy w inteligentnym domu są coraz powszechniejsze, a poszczególne urządzenia można kupić taniej niż kilka lat temu. Zatem każdy może sobie pozwolić na przetestowanie oferowanych rozwiązań smart home, by nieco ułatwić sobie życie oraz urozmaicić je dzieciom.


Może Cię też zainteresować:

Autor
Marta Andronik
Uwielbia dobrą herbatę i śledzenie ciekawostek ze świata nowych technologii. Spokój znajduje w fotografii, ale nie przepada za plecakiem pełnym ciężkiego sprzętu. W wolnym czasie nałogowo kupuje nowe książki i czyta komiksy.
Dziękujemy, że przeczytałeś cały artykuł. Jak go oceniasz?
5/5 (1 głos)

Czytaj więcej