Inteligentne oświetlenie domu i mieszkania. Rodzaje i funkcje

Oświetlenie domu w dużym stopniu wpływa na nasz komfort życia i nastrój. Jest też istotnym elementem dekoracyjnym, który może podkreślić walory architektoniczne poszczególnych pomieszczeń, tarasu, czy ogrodu.

Obecna technologia pozwala w łatwy sposób kontrolować światło w naszym otoczeniu, oraz tworzyć aranżacje świetlne na różnego rodzaju okazje. Wszystko to bez konieczności przebudowy instalacji elektrycznej.

Czym jest inteligentne oświetlenie domu i jak zbudować taki system? Czy warto decydować się smart rozwiązania w pokoju dziecka?

Co to jest inteligentne oświetlenie?

Inteligentne oświetlenie mieszkania lub domu jest to system lamp, które możemy bezprzewodowo kontrolować z poziomu aplikacji na urządzeniu mobilnym, takim jak smartfon czy tablet.

Na system taki może składać się zarówno jedno źródło światła, jak i kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt. Możemy je kontrolować pojedynczo, lub też łączyć w duże grupy – na przykład jednym kliknięciem w aplikacji zmienić oświetlenie całego ogrodu.

Do stworzenia takiego systemu potrzebujemy:

 • inteligentnych źródeł światła – żarówek, lamp, kinkietów, taśm LED itp.
 • urządzeń, które będą kontrolować bezprzewodowe połączenia pomiędzy nimi – jest to najczęściej mostek
 • aplikacji, dzięki której będziemy mogli sterować oświetleniem – aplikacja powinna pochodzić od producenta pozostałych elementów systemu

Inteligentne oświetlenie domu i mieszkania

Zalety inteligentnego oświetlenia

 • Zdalne sterowanie – nigdy więcej chodzenia po domu czy ogrodzie i przyciskania kolejnych włączników. Wszystkim sterujesz dotknięciem palca na swoim smartfonie. Są też inne sposoby. Jeśli masz w domu zainstalowanego asystenta głosowego (takiego jak na przykład Google Home) możesz sterować oświetleniem za pomocą komend głosowych. Jest też opcja kontroli oświetlenia za pomocą bezprzewodowego kontrolera, który możesz przymocować na ścianie lub po prostu mieć go na stoliku pod ręką.
 • Przyciemnianie i rozjaśnianie – możesz dostosować natężenie światła do pory dnia lub swojego nastroju. Inteligentne żarówki i lampy umożliwiają bezprzewodowe przyciemnianie i rozjaśnianie.
 • Zmiana barwy lub temperatury światła – będziesz mógł błyskawicznie zmienić barwę światła regulując ją od bardzo ciepłej po chłodną. Dla przykładu ciepłe światło jest idealne do czytania czy relaksu, a chłodne pobudza aktywność i jest najlepsze do codziennych czynności. Część lamp ma też możliwość zmiany koloru światła. Chcesz zrobić dzieciom dyskotekę w salonie? Może migać kolorowymi światłami. Chcesz zmienić oblicze swojej sypialni? Może zapalić się w niej nastrojowe światło. Możliwości zależą tylko od twojej wyobraźni.
 • Czujniki ruchu – inteligentne oświetlenie może współdziałać z czujnikami ruchu. Jest to duża wygoda – światło zapala się wtedy, gdy wejdziemy do pomieszczenia, a gaśnie, gdy je opuścimy. Jest to też oszczędność kosztów. Nie płacimy za oświetlenie pomieszczeń, w których nikogo nie ma.
 • Harmonogramy i profile oświetlenia – harmonogramy pozwolą dla każdego źródła światła ustawić dzień i godzinę, w której ma się włączyć i wyłączyć. Profile pozwolą zaprogramować pod jednym przyciskiem akcję, która ma być wykonana przez grupę lamp.
 • Element systemu bezpieczeństwa – oświetlenie może się też stać elementem systemu bezpieczeństwa. Po połączeniu z urządzeniami alarmowymi możemy sprawić, by po uruchomieniu alarmu zaczęły migać światła w całym domu. Lampy możemy też tak zaprogramować, żeby włączały się podczas naszej nieobecności w domu, symulując, że ktoś nadal w nim przebywa. To może zmylić osoby planujące włamanie.
 • Oszczędność energii – inteligentne oświetlenie zużywa znacznie mniej energii niż klasyczne żarówki. Dzięki temu inwestycja w zakup takiego sprzętu zwraca się po kilku latach. Dodatkowo w naszej aplikacji będziemy mieć raporty dotyczące zużycia energii. To pozwala lepiej zaplanować harmonogramy i koszt oświetlenia ogrodu, czy werandy.
 • Element dekoracyjny – za pomocą światła możesz zmieniać dom i ogród w niemal magiczny sposób. Przestrzeń, która dotychczas wydawała się nieciekawa, nagle nabiera zupełnie innego klimatu. Co więcej, możesz tworzyć różne warianty świetlne. Na przykład ogród może inaczej wyglądać podczas przyjęcia rodzinnego, a inaczej podczas imprezy z przyjaciółmi.
 • Synchronizacja – dzięki niektórym zestawom inteligentnego oświetlenia możesz sprawić, aby oświetlenie w pokoju stało się częścią filmu, gry, czy muzyki. Wtedy lampy będą reagować na wydarzenia na telewizorze, monitorze lub na nastrój wynikający z muzyki. Aby osiągnąć taki efekt, będziesz musiał włączyć w skład systemu komputer oraz dodatkowe oprogramowanie.

Inteligentne oświetlenie domu i mieszkania

Inteligentne oświetlenie w pokoju dziecka

Inteligentne oświetlenie  dziecięcym pokoju to szereg korzyści, zarówno jeśli chodzi o niemowlaki, jak i dzieci starsze. W przypadku niemowląt czy małych dzieci możesz ustawić światło na żółte i delikatne, dzięki czemu maluch będzie mógł spokojnie zasnąć, a Ty – nie potkniesz się o zabawki, rozrzucone po pokoju. Będziesz także mógł bez przeszkód zaglądać do pokoju, bo delikatne światło zapewni Ci dobry podgląd dziecka.

W przypadku starszych dzieci i młodzieży inteligentne oświetlenie to będzie nie lada gratka dla nich oraz znajomych. Żarówki mogą zmieniać kolor (np. na niebieskie, zielone czy czerwone), co umili dzieciom wspólne spędzanie czasu z przyjaciółmi. Oprócz tego łatwo będziecie mogli zmienić barwę światła – np. z naturalnego światła dziennego na żółte, które sprzyja zrelaksowaniu się. Z kolei gdy dziecko będzie musiało się pouczyć: jednym kliknięciem ustawi światło z powrotem na naturalne, które zapewnia optymalne warunki skupienia.

 

Rodzaje inteligentnego oświetlenia

W skład systemu inteligentnego oświetlenia może wchodzić kilka różnych elementów. Najważniejsze z nich to:

 • Inteligentne żarówki – inteligentna żarówka na pierwszy rzut oka niewiele różni się od zwykłej. Ma takie same rodzaje gwintów jak klasyczne żarówki i może być wkręcana do zwykłych lamp. Po podłączeniu jej do sieci Wi-Fi za pomocą mostka, możemy poprzez aplikację sterować jej pracą. W zależności od kupionego modelu, możemy regulować temperaturę światła, ściemniać lub zmieniać kolor światła. Możemy też tworzyć profile oświetlenia dla wielu żarówek lub tworzyć harmonogramy ich włączania i wyłączania. Więcej informacji znajdziesz w poradniku Co to jest inteligentna żarówka?


 • Inteligentne lampy – występują w praktycznie każdej popularnej odmianie. Możemy kupić klasyczne lampy sufitowe (zarówno podsufitowe jak i zwieszane), kinkiety, lampy łazienkowe, lampy dla sufitów podwieszanych, lampy podłogowe i biurkowe. W zależności od modelu do dyspozycji będziemy mieć takie funkcje, jak sterowanie z poziomu smartfona, ściemnianie, zmiana koloru światła, czy tworzenie harmonogramów oświetlenia. Niektóre lampy mają dwa źródła światła – białe i w kolorze. Lampy mogą współpracować z czujnikami ruchu lub bezprzewodowymi włącznikami.


 • Inteligentne taśmy LED – taśmy LED to doskonałe narzędzie do podkreślania detali w wystroju naszych pomieszczeń. Często umieszcza się je przy podstawie luster, na krawędziach mebli, w szczelinach przy karniszach, jako dekorację sufitów podwieszanych, czy we wnętrzu mebli. Taśmy są elastyczne i umożliwiają zastosowanie oświetlenia w miejscach, w których użycie klasycznych lamp byłoby niemożliwe. Montaż jest niezwykle prosty – taśmę wystarczy przykleić w wybranym miejscu i podłączyć do prądu. Przed zakupem można sprawdzić, czy taśma jest do użytku wewnętrznego czy zewnętrznego. Te drugie są odporne na warunki atmosferyczne.


 • Inteligentne lampy ogrodowe – to przede wszystkim słupki świetlne, oprawy zewnętrzne, naświetlacze i kinkiety. Wykonane są z trwałych materiałów. Są odporne na warunki atmosferyczne. Współpracują z czujnikami ruchu – lampy mogą się więc włączać tylko w obszarach, w których ktoś się porusza. Inteligentne oświetlenie ogrodu może też odczytywać twoją lokalizację i włączać się automatycznie, gdy dojeżdżasz do swojej posesji. Możesz też tak ustawić oświetlenie ogrodu, by lampy rozjaśniały się wraz z zapadaniem zmroku.


Inteligentne oświetlenie domu i mieszkania

Zestawy inteligentnego oświetlenia

Znacznie łatwiej skompletujesz system inteligentnego oświetlenia domu, jeśli kupisz odpowiedni zestaw. Masz wtedy pewność, że poszczególne elementy pochodzą od jednego producenta i na pewno będą ze sobą współpracować. W skład takiego zestawu mogą wchodzić:

 • Inteligentne żarówki – opisane już we wcześniejszej części poradnika
 • Mostek – jest to niewielkie urządzenie, które pełni rolę centrali sterującej bezprzewodowo wszystkimi elementami inteligentnego oświetlenia. Warto ustawić go w takiej lokalizacji, by odległość od poszczególnych elementów systemu była możliwie niewielka. Mostek może kontrolować pracę wielu żarówek – w przypadku mostka Philips Hue może ich być nawet 50. Dodatkowo mostek kontroluje też akcesoria, takie jak na przykład włączniki, czy czujniki ruchu.
 • Przełączniki dotykowe – przełącznik wielkością przypominają klasyczne włączniki do standardowego oświetlenia. Najczęściej mają kilka dotykowych przycisków. Dla każdego przycisku możemy przypisać inną funkcję. Może to być zwykłe włączenie lampy, ale możemy też zaprogramować uruchomienie kilku lamp w różnych konfiguracjach. Na przykład stworzyć sobie profil oświetlenia dla relaksu, dla czytania, czy dla pracy przy komputerze. Niektóre z modeli przełączników nie wymagają żadnego zasilania.
 • Czujnik ruchu – umożliwia włączanie lamp w reakcji na ruch. Temat jest szerzej opisany w dalszej części artykułu.
 • Ściemniacz – przełącznik ścienny wielkością przypominający klasyczne włączniki do standardowego oświetlenia. Służy do ściemniania i rozjaśniania światła.

Warto też wspomnieć o asystentach głosowych, które co prawda nie stanowią części zestawów inteligentnego oświetlenia, ale po ich dokupieniu mogą znacząco rozszerzyć ich funkcjonalność. Przy ich pomocy będziemy mogli sterować oświetleniem za pomocą komend głosowych. Najbardziej znanym asystentem głosowym jest Google Home.

Polecane zestawy inteligentne oświetlenia

Lampy z czujnikiem ruchu

Inteligentne lampy mogą reagować na ruch w bezpośrednim sąsiedztwie. To bardzo wygodne rozwiązanie, bo nie musimy robić nic, żeby światło włączyło się, a następnie wyłączyło.

 • czujnik ruchu – najprostsze czujniki po wykryciu aktywności włączają światło na określony czas, niezależnie od tego, czy w tym czasie nadal ktoś będzie się poruszał. To powoduje, że po upływie tego czasu światło gaśnie i zapala się ponownie dopiero po wykryciu kolejnego ruchu
 • czujniki obecności – bardziej zaawansowane czujniki ruchu. Te urządzenia podtrzymują światło przez cały czas, gdy wykrywają ruch.

Czujniki ruchu najczęściej stosowane są w łazienkach, korytarzach, przy schodach, czy w garażach. Są też szeroko stosowane w przypadku oświetlenia zewnętrznego – w ogrodach, na werandach i tarasach, czy przy bramach wjazdowych.

Inteligentne oświetlenie domu i mieszkania

Warto też sprawdzić, z jakiej technologii korzysta czujnik:

 • wiązka laserowa – najprostsze są urządzenia emitujące wiązkę laserową. Gdy zostanie ona przerwana włącza się światło. Jednak w takim przypadku oświetlenie może być włączone choćby przez liście unoszone przez wiatr
 • pomiar promieniowania podczerwonego – znacznie bardziej funkcjonalne czujniki, działające w oparciu o pomiar promieniowania powodowanego obecnością ludzi. Często mają one możliwość regulacji czułości
 • czujniki mikrofalowe – w ich przypadku ruch może być wykrywany za przeszkodami takimi jak ściany, szkło, czy meble. Wynika to z tego, że mikrofale przenikają przez plastik, drewno, szkło i inne cienkie materiały.

Inteligentne oświetlenie ogrodu – dlaczego warto?

Systemy inteligentnego oświetlenia potrafią w ciągu kilku sekund zmieniać ogród według naszych potrzeb i preferencji. Po zmroku może on wyglądać naprawdę bajkowo. Warto wiedzieć też, że wszystkie lampy ogrodowe są odporne na wilgoć, deszcz, czy działanie spryskiwaczy.

Najpopularniejsze elementy oświetlenia ogrodu to:

 • Lampy niskie – zwane też słupkami. Są niższe niż 1 metr i służą przede wszystkim do oświetlania ciągów komunikacyjnych – na przykład ścieżek i chodników. Ich światło skierowane jest w dół, dzięki czemu nikogo nie oślepiają.
 • Kinkiety – mocowane na ścianach. Używane do podświetlania ważnych elementów budynku – wejścia, tabliczki z numerem domu, dzwonka itp.
 • Naświetlacze – mocne lampy mające za zadanie dobrze oświetlić dużą powierzchnię terenu – na przykład podjazd do garażu.
 • Lampy punktowe – dają wąski snop światła oświetlający detale – na przykład krzewy, oczka wodne, figurki ogrodowe, czy fontannę.

Inteligentne oświetlenie domu i mieszkania

Główne zalety oświetlenia ogrodowego:

 • Aranżacja – lampy pozwalają podkreślić piękno naszego ogrodu. Możemy eksperymentować ze światłem, aż uzyskamy zadowalający nas efekt.
 • Wygoda – znacznie łatwiej chodzi się po oświetlonej ścieżce i parkuje, gdy nasz podjazd jest dobrze widoczny. Oświetlenie zapewnia nam komfort w codziennych czynnościach.
 • Automatyka – trudno wyobrazić sobie, abyśmy codziennie włączali poszczególne lampki, a następnie wyłączali je przed pójściem spać. Harmonogramy działania, czujniki ruchu i światła pozwalają zautomatyzować działanie oświetlenia.
 • Profile oświetlenia – inteligentne oświetlenie ogrodu pozwala nam jednym przyciskiem zmienić styl oświetlenia. Inny rodzaj na rodzinne przyjęcie, inny na imprezę za znajomymi, inny na wieczorną zabawę z dziećmi.

Polecane oświetlenie ogrodowe

Inteligentne oświetlenie domu – czy warto?

Inteligentne oświetlenie domu to system, który w dużym stopniu uprości i uprzyjemni nasze życie. Bardzo szybko przyzwyczaimy się do wygody, jaką oferuje zdalne sterowanie oświetleniem i po krótkim czasie zapomnimy już, że kiedyś by włączyć światło, musieliśmy pstrykać przełącznikiem na ścianie.

Na pewno docenimy też możliwość regulacji temperatury światła. Cieplejsze, żółte światło świetnie sprawdza się do czytania i relaksu. Zimniejsze, białe światło dobrze nadaje się do codziennych czynności. Z pewnością znajdziemy też zastosowania dla zmiany koloru światła. Kolory pozwolą zmienić wygląd pomieszczeń w razie takiej potrzeby.

Dużym ułatwieniem są harmonogramy dla oświetlenia i profile działania pozwalające jednym przyciskiem sterować wieloma lampami jednocześnie. Możemy ustawić profil na przykład dla odpoczynku, oglądania telewizji, czy pracy przy komputerze. Oświetlenie może stać się też częścią systemu bezpieczeństwa i być skoordynowane z alarmem.

Wygodną funkcją jest też uruchamianie światła w reakcji na ruch. Takie inteligentne oświetlenie schodów czy tarasu jest dużym ułatwieniem. Bardziej zaawansowani użytkownicy docenią też opcję sterowania lampami za pomocą komend głosowych.

Wszystko to sprawia, że zdecydowanie warto zainwestować w inteligentne systemy oświetlenia.

Może Cię zainteresować:

Autor
Mariusz Ignar
Od lat obecny w branży technologicznej. Trzyma rękę na pulsie wszelkich nowości i sprawdza zgodność marketingowych haseł z codziennością użytkowników. Docenia wartościową treść, szczególnie jeśli opakowana jest w atrakcyjną formę.
Dziękujemy, że przeczytałeś cały artykuł. Jak go oceniasz?
5/5 (4 głosy)

Czytaj więcej