Jak oszczędzać na ogrzewaniu w domu? Musisz mieć inteligentne ogrzewanie?

08.02.2022 | autor: Joanna Skornowicz | Przeczytasz w 6 minut
Zwiększ rozmiar tekstu

Przy takich zmianach pogody, jakie mają miejsce w ostatnich latach, ciężko przewidzieć, kiedy rzeczywiście skończy się sezon grzewczy. Możemy jednak przewidzieć, że jeśli nie zaczniemy szukać rozwiązań, to rachunki za ogrzewanie, mogą zrujnować nasz domowy budżet. Tutaj skupimy się na kosztach ogrzewania i sposobach, które pozwolą zaoszczędzić pieniądze i równocześnie być bardziej eko.

Na szczęście wystarczy odrobina wiedzy i starań, aby obniżyć rachunki o kilkanaście, a może nawet kilkadziesiąt procent. Podpowiadamy, jak zaoszczędzić na ogrzewaniu i czy warto inwestować w system inteligentnego ogrzewania domu?

Spis treści:

Chcesz wiedzieć więcej o inteligentnym domu? Przejdź do strefy: Wszystko o Smart Home

Klasyczny termostat – warto go stale kontrolować

Najprostszymi urządzeniami, które pomogą nam regulować temperaturę kaloryferów, są klasyczne głowice termostatyczne. Ich minusem jest to, że musimy je cały czas kontrolować i odpowiednio przekręcać, aby dopasować komfortową dla nas temperaturę oraz generować oszczędności.

Znacznie wygodniejszym rozwiązaniem są inteligentne głowice termostatyczne lub termostaty. Co sprawia, że ostatecznie coraz więcej osób sięga po takie inteligentne rozwiązania? Zacznijmy od wytłumaczenia, jak działa klasyczny termostat.

Jak działa klasyczny termostat?

Klasyczny termostat ma u siebie w domu większość z nas. Jest to zawór przy kaloryferze, na którym znajdują się zwykle cyfry od 1 do 5.

klasyczna głowica termostatyczna czy inteligentna

Klasyczna głowica termostatyczna

W środku głowicy termostatycznej znajduje się element reagujący na temperaturę w pomieszczeniu. Jak się ona obniża, to kurczy się element znajdujący się w głowicy, zwiększa się stopień otwarcia zaworu i w efekcie zwiększa się przepływ ciepłej wody przez kaloryfer. Gdy temperatura w pokoju się podwyższa, to efekt jest odwrotny. Dodatkowo możemy wpływać na działanie termostatu, poprzez obracanie zaworu w jedną lub drugą stronę.

Dlaczego warto kontrolować temperaturę w pomieszczeniach?

Warto wykorzystywać możliwości termostatu, bo szacuje się, że obniżenie temperatury w pomieszczeniu tylko o 1 stopień, daje kilka procent oszczędności na kosztach ogrzewania.

Powinno się więc używać termostatów, gdy wychodzimy z domu, lub gdy kładziemy się spać.

Przy takim klasycznym rozwiązaniu, musimy stale kontrolować temperaturę i ręcznie przekręcać głowice termostatów zgodnie z warunkami i potrzebami konkretnych pomieszczeń. W trakcie dnia dostosowujmy też temperaturę do warunków pogodowych, więc zmiennych jest sporo. Warto jednak wprowadzić takie zasady w życie, bo w ten sposób ogrzewanie stanie się tańsze.

Inteligentne ogrzewanie domu – wygoda i oszczędności

Ręczne regulowanie termostatów wymaga niestety dobrej organizacji i pamiętania o ich ustawianiu. Znacznie wygodniejszym i efektywniejszym rozwiązaniem jest inteligentne sterowanie ogrzewaniem. Ten zaawansowany technologicznie system cieszy się w ostatnich latach bardzo dużą popularnością.

Dzięki inteligentnym systemom ogrzewania możesz zaoszczędzić nawet 37% energii, ogrzewając swój dom.

Przykładem takiego inteligentnego systemu są zestawy Netatmo:

Zestawy mają budowę modułową. Możesz samodzielnie dobierać elementy, które będą dla ciebie przydatne. Głównym elementem zestawu są termostaty Netatmo Smart. Współpracują one z przekaźnikami i kilkoma innymi elementami systemu smart home jak na przykład inteligentnym modułem NVP-EN (czyli mostkiem/centralką).

Dowiedz się więcej:


Inteligentne ogrzewanie

Głowica termostatyczna Netatmo

Inteligentna regulacja temperatury

Główną zaletą zestawu jest możliwość stałej kontroli temperatury i nasłonecznienia w pomieszczeniu. W zależności od tych czynników regulowana jest temperatura kaloryfera. Oczywiście nadal masz też możliwość ręcznej regulacji termostatu.

Harmonogram ogrzewania

Inteligentne ogrzewanie domu pozwala Ci na stworzenie harmonogramu ogrzewania, dopasowanego do Twojego trybu życia. Możesz zaprogramować urządzenia zgodnie ze swoim kalendarzem i planami. Przykładowo, zaplanujesz włączenie ogrzewania przed powrotem do swojego domu. Dodatkowo oszczędzasz, bez konieczności pamiętania o ręcznej regulacji termostatów w każdym z pomieszczeń.

Tryby pracy i wykrywanie otwartego okna

Inteligentne ogrzewanie mieszkania potrafi też wykryć otwarte okno w pokoju. W takim wypadku natychmiast wyłącza ogrzewanie, aby ograniczyć koszty. Po zamknięciu okna ogrzewanie jest włączane ponownie.

Dopasowywanie temperatury pod własne potrzeby

Wybierać można między różnymi trybami pracy np.: tryb komfortowy, tryb nocny, czy tryb ekonomiczny. System daje Ci też możliwość błyskawicznego podnoszenia temperatury w domu.

Każdy z inteligentnych termostatów posiada wyświetlacz, który precyzyjnie wskazuje temperaturę w pomieszczeniu z dokładnością do 0,5°C. Z taką samą precyzją możesz też ją regulować.

Aplikacja i zdalne sterowanie

Całość systemu może być kontrolowana bezprzewodowo z pomocą aplikacji. Wiesz, że zaraz wrócisz do domu? Włącz aplikację na smartfonie i zwiększ temperaturę w salonie i łazience. Nie wrócisz dziś na noc do domu? Zredukuj temperaturę we wszystkich pomieszczeniach. Aplikacja dostępna jest zarówno na iOS, jak i na Androida.

Bardzo prosta instalacja systemu

Nie musisz się martwić instalacją systemu. Wymiana termostatów na Netatmo Smart jest tak prosta, że prawdopodobnie poradzisz sobie z tym sam.

Inteligentne termostaty nie wymagają zewnętrznego zasilania. Pracują na baterie – nawet dwa lata bez konieczności wymiany. Dzięki specjalnym, kolorowym taśmom możesz też dostosować wygląd termostatu do kolorów w pomieszczeniu.Inne inteligentne termostaty

Możesz również skorzystać z rozwiązań innych firm. Przykładem producenta, który oferuje takie inteligentne urządzenia, jest Somfy.

Dostępne termostaty Somfy pozwalają na wygodne, zdalne sterowanie systemem ogrzewania, łatwe kontrolowanie temperatury oraz prognozowanie kosztów. Można tworzyć harmonogramy działania, a także podłączyć dodatkowe czujniki. W ten sposób można np. połączyć termostat, czujnik oświetlenia i rolety, dzięki czemu – kiedy słońce zacznie mocniej świecić, wnętrze domu, czy mieszkania będzie się nagrzewać samoistnie.

Inne popularne urządzenia inteligentnego ogrzewania:

To oczywiście tylko jeden z przykładów, w jaki można zoptymalizować działanie systemu inteligentnego ogrzewania. Możliwości oszczędzania jest znacznie więcej.

Jak obniżyć koszty ogrzewania? 8 szybkich sposobów

Wiele osób jest zaskoczonych, jak wiele ciepła marnuje się poprzez nieodpowiednie umeblowanie pomieszczeń i ich nieprawidłową eksploatację w zimie. Dowiedzmy się zatem, jak obniżyć koszty ogrzewania wykonując zaledwie kilku prostych poprawek.

  • Meble nie mogą blokować kaloryferów – podstawowy błąd, najczęściej powtarzany. Jak kaloryfer ma skutecznie ogrzać pomieszczenie, skoro jest zasłonięty kanapą lub fotelem? W efekcie otrzymujemy ciepłą kanapę i chłodny środek salonu. W ten sposób możemy tracić nawet 1/5 efektywności grzejnika. Jeśli już muszą, meble powinny stać minimum 15 cm od kaloryfera.
  • Nie wieszamy prania na kaloryfer – mnóstwo osób wykorzystuje fakt, że kaloryfery są ciepłe, wieszając na nich pranie. Powoduje to spadek temperatury w pokoju. Zwiększa też wilgotność powietrza. Pranie należy wieszać na suszarkach w pewnej odległości od grzejników.
  • Ekrany odbijające ciepło za grzejnikami – jeśli kaloryfery znajdują się tuż przy ścianie, to warto nakleić za nimi ekrany odbijające ciepło. Są one bardzo tanie, a mogą przynieść wymierne oszczędności na rachunkach.
  • Wietrzymy krótko, ale intensywnie – na czas wietrzenia wyłączmy kaloryfery. Okno otwieramy na oścież. Możemy też zrobić lekki przeciąg w mieszkaniu. Po wymianie powietrza w pomieszczeniu zamykamy okno i włączamy grzanie.

Inteligentne ogrzewanie

Szybkie sposoby na oszczędzanie

  • Zadbaj o szczelność okien i drzwi – trudno ogrzać mieszkanie, skoro przez nieszczelne okna i drzwi dostaje się lodowate powietrze. Nowe okna i drzwi należy potraktować jako inwestycję w nasz komfort i niższe rachunki. Jeśli nie mamy środków na wymianę stolarki okiennej, to zakupmy dobrej klasy uszczelki do okien.
  • Odpowietrz kaloryfery – zapowietrzone kaloryfery pracują tylko na części swojej wydajności. Poproś pracowników administracji lub odpowiedniego specjalistę o ich odpowietrzenie.
  • Optymalna temperatura pomieszczeń – rozsądnie reguluj temperaturę w pomieszczeniach. Po co Ci w środku nocy wysoka temperatura w kuchni? Nie ma też sensu włączać maksymalnego grzania, skoro zaraz wychodzimy na cały dzień do pracy. Dobieraj więc ustawienia grzania w zależności od potrzeb.
  • Zasłaniaj okna, gdy kładziesz się spać – przez odsłonięte okna wydostaje się dużo ciepła z pomieszczenia. Przed położeniem się spać warto więc użyć zasłon lub rolet do zasłonięcia okien w mieszkaniu.

Inteligentne ogrzewanie – czy warto?

Nie jesteśmy skazani na wysokie rachunki za ogrzewanie, a oszczędzanie nie oznacza, że musimy podczas mrozów przekręcać termostat na minimum.

Wystarczy wprowadzić w życie nawyk kontroli termostatów w różnych pomieszczeniach albo ułatwić sobie to systemem inteligentnego ogrzewania.

Pamiętajcie, że nie musicie zaczynać od zaawansowanego systemu składającego się z każdego możliwego inteligentnego urządzenia. Czasem warto robić to stopniowo np. na początek kupić jedną inteligentną głowicę termostatyczną. Jeśli nas przekona, wtedy dokupić zestaw z mostkiem, który pozwoli nam na zdalne sterowanie.

Zdecydowanie warto zainwestować w inteligentne systemy ogrzewania w dużym mieszkaniu lub domu. Przy dużych metrażach miesięczne rachunki w sezonie grzewczym mogą sięgać od 1000 złotych w górę. Korzystając z inteligentnego ogrzewania, koszty mogą zwrócić się już po dwóch sezonach, a sprzęt będzie nam służyć przez kolejne 10 lub dłużej.

Jak widać takie urządzenia jak inteligentne głowice termostatyczne czy termostaty optymalizują koszty ciepła i zapobiegają jego stratom. Dają nam też pełną kontrolę nad ogrzewaniem naszego domu.

W każdym wypadku warto wprowadzić w życie opisane w artykule zasady dotyczących umeblowania domu i korzystania z ogrzewania – to z pewnością pozwoli zaoszczędzić na rachunkach za ogrzewanie.

Najczęściej kupowane produkty inteligentnego ogrzewania:


Może Cię zainteresować:

Autor
Joanna Skornowicz
Wiecznie uśmiechnięta tatromaniaczka. Wkręcona w niedoceniane nowoczesne technologie w sprzętach AGD. Wybredna i szukająca dziury w całym. Z zaangażowaniem testuje urządzenia ułatwiające codzienne obowiązki. Niestała w związkach z myszkami i klawiaturami gamingowymi – ma słabość do nowszych modeli.
Dziękujemy, że przeczytałeś cały artykuł. Jak go oceniasz?

Czytaj więcej


Polecane produkty

HP Neverstop Laser 1200w Mono USB AirPrint™ WiFi
Cena od 1 279,00zł
HP Ink Tank 315 Kolor Atrament USB
Cena od 599,00zł
HP 652 kolor F6V24AE
Sprawdź cenę!
Accura HDMI 1.8m
Sprawdź cenę!
Accura micro USB 1.5m czarny
Cena od 19,90zł
HP 652 czarny F6V25AE
Sprawdź cenę!
HP 650 czarny CZ101AE
Sprawdź cenę!
Kingston SSD A400 480GB
Cena od 219,00zł
Accura Tule ACC-M1015
Sprawdź cenę!
Accura Napa ACC-M1204
Sprawdź cenę!
Accura Premium USB-B 1.8m czarny
Cena od 24,90zł
Accura ToledoPro ACC-K1414
Sprawdź cenę!
Accura HDMI 0.9m
Sprawdź cenę!
Accura Premium SATA 0.5m
Sprawdź cenę!
Accura micro USB 1.8m czarny
Sprawdź cenę!
Accura VGA - HDMI
Sprawdź cenę!
Accura USB-C czarny
Sprawdź cenę!
Accura micro USB 1.0m czarny
Sprawdź cenę!
Accura USB 3.0 - USB-C czarny
Sprawdź cenę!
Accura Ring ACC5115 black
Sprawdź cenę!
Accura HDMI 3.0m
Sprawdź cenę!
Kingston DataTraveler 100 G3 32GB USB 3.0
Sprawdź cenę!
Accura micro USB 1.0m czarny
Sprawdź cenę!
Accura Premium SATA III 0.5m metalowe zatrzaski
Sprawdź cenę!
CA Office Skytop CA-1208
Sprawdź cenę!
HP 650 kolor CZ102AE
Sprawdź cenę!
Accura Premium RJ45 - RJ45 UTP kat.5e 5.0m szary
Sprawdź cenę!
Accura Premium RJ45 - RJ45 UTP kat.5e 2.0m szary
Sprawdź cenę!
Accura Zion ACC-M1009 Silent
Sprawdź cenę!
Accura Premium miniJack 1.2m
Sprawdź cenę!
Kingston microSDHC Canvas Select Plus 32GB 100R Class 10 UHS-I
Sprawdź cenę!
GOODRAM CX400 512GB
Sprawdź cenę!
Accura Vista ACC-K1411
Sprawdź cenę!
HP 301 czarny CH561EE
Sprawdź cenę!
Accura Triple 17W AccuQuick
Sprawdź cenę!
Kingston microSDXC Canvas Select Plus 128GB 100R Class 10 UHS-I
Sprawdź cenę!
Accura Premium VGA
Sprawdź cenę!
Accura Premium USB-B 3.0m czarny
Cena od 29,90zł
Accura Light 30W AccuQuick 3.0
Sprawdź cenę!
Accura Premium DVI/D 1.8m
Sprawdź cenę!