Inteligentne ogrzewanie, czyli jak zaoszczędzić na ogrzewaniu domu?

10.11.2020 | autor: Julia Sowińska | Przeczytasz w 5 minut
Zwiększ rozmiar tekstu

Gdy nadchodzą miesiące jesienno-zimowe i słupek rtęci nieubłaganie obniża się z dnia na dzień, to znak, że nadchodzi sezon grzewczy. Koszty ogrzewania stanowią sporą część naszego budżetu domowego i przeglądnięcie rachunku za ogrzewanie często przyprawia o ból głowy.

Na szczęście wystarczy odrobina wiedzy i starań, aby obniżyć rachunki o kilkanaście, a może nawet kilkadziesiąt procent. Jak zaoszczędzić na ogrzewaniu i co to jest system inteligentnego ogrzewania domu? Dowiesz się z naszego artykułu.

Spis treści:

inteligentne ogrzewanie

Jak obniżyć koszty ogrzewania? Skuteczne porady

Wiele osób jest zaskoczonych, jak wiele ciepła marnuje się poprzez nieodpowiednie umeblowanie pomieszczeń i ich nieprawidłową eksploatację w zimie. Dowiedzmy się zatem, jak obniżyć koszty ogrzewania wykonując zaledwie kilku prostych poprawek.

  • Meble nie mogą blokować kaloryferów – podstawowy błąd, jaki robi wielu z nas. Jak kaloryfer ma skutecznie ogrzać pomieszczenie, skoro jest zasłonięty kanapą lub fotelem? W efekcie otrzymujemy ciepłą kanapę i chłodny środek salonu. W ten sposób możemy tracić nawet 1/5 efektywności grzejnika. Jeśli już muszą, meble powinny stać minimum 15 cm od kaloryfera.
  • Nie wieszamy prania – mnóstwo osób wykorzystuje fakt, że kaloryfery są ciepłe, wieszając na nich pranie. Powoduje to spadek temperatury w pokoju. Zwiększa też wilgotność powietrza. Pranie należy wieszać na suszarkach w pewnej odległości od grzejników.
  • Ekrany za grzejnikami – jeśli kaloryfery znajdują się tuż przy ścianie, to warto nakleić za nimi ekrany odbijające ciepło. Są one bardzo tanie, a mogą przynieść wymierne oszczędności na rachunkach.
  • Wietrzymy krótko, ale intensywnie – na czas wietrzenia wyłączmy kaloryfery. Okno otwieramy na oścież. Możemy też zrobić lekki przeciąg w mieszkaniu. Po wymianie powietrza w pomieszczeniu zamykamy okno i włączamy grzanie.

Inteligentne ogrzewanie

  • Zadbaj o szczelność okien i drzwi – trudno ogrzać mieszkanie, skoro przez nieszczelne okna i drzwi dostaje się lodowate powietrze. Nowe okna i drzwi należy potraktować jako inwestycję w nasz komfort i niższe rachunki. Jeśli nie mamy środków na wymianę stolarki okiennej, to zakupmy dobrej klasy uszczelki do okien.
  • Odpowietrz kaloryfery – zapowietrzone kaloryfery pracują tylko na części swojej wydajności. Poproś pracowników administracji lub odpowiedniego specjalistę o ich odpowietrzenie.
  • Optymalna temperatura pomieszczeń – rozsądnie reguluj temperaturę w pomieszczeniach. Po co Ci w środku nocy wysoka temperatura w kuchni? Nie ma też sensu włączać maksymalnego grzania, skoro zaraz wychodzimy na cały dzień do pracy. Dobieraj więc ustawienia grzania w zależności od potrzeb.
  • Zasłaniaj okna, gdy kładziesz się spać – przez odsłonięte okna wydostaje się dużo ciepła z pomieszczenia. Przed położeniem się spać warto więc użyć zasłon lub rolet do zasłonięcia okien w mieszkaniu.

Termostat, czyli temperatura pod kontrolą

W obniżaniu rachunków za ogrzewanie pomaga nam technologia. Najprostszymi urządzeniami, które pomogą nam regulować temperaturę kaloryferów, są głowice termostatyczne. Znacznie bardziej zaawansowany jest inteligentny termostat. Na razie jednak skupmy się na tym pierwszym rozwiązaniu.

Klasyczny termostat ma u siebie w domu większość z nas. Jest to zawór przy kaloryferze, na którym znajdują się zwykle cyfry od 1 do 5. W środku głowicy termostatycznej znajduje się element reagujący na temperaturę w pomieszczeniu. Jak się ona obniża, to kurczy się element znajdujący się w głowicy, zwiększa się stopień otwarcia zaworu i w efekcie zwiększa się przepływ ciepłej wody przez kaloryfer. Gdy temperatura w pokoju się podwyższa, to efekt jest odwrotny.

Dodatkowo możemy wpływać na działanie termostatu, poprzez obracanie zaworu w jedną lub drugą stronę. Warto wykorzystywać tę możliwość, bo szacuje się, że obniżenie temperatury w pomieszczeniu tylko o 1 stopień, daje kilka procent oszczędności na kosztach ogrzewania. Używajmy więc termostatów, gdy wychodzimy z domu, lub gdy kładziemy się spać.

W trakcie dnia dostosowujmy też temperaturę do warunków pogodowych. W ten sposób centralne ogrzewanie stanie się tańsze.

Inteligentne ogrzewanie

Inteligentne ogrzewanie domu

Ręczne regulowanie termostatów wymaga niestety dobrej organizacji i pamiętania o ich ustawianiu. Znacznie wygodniejszym i efektywniejszym rozwiązaniem jest inteligentne sterowanie ogrzewaniem. Ten zaawansowany technologicznie system cieszy się w ostatnich latach bardzo dużą popularnością.

Przykładem takiego systemu są zestawy Netatmo.

Zestawy mają budowę modułową. Możesz samodzielnie dobierać elementy, które będą dla ciebie przydatne. Głównym elementem zestawu są termostaty Netatmo Smart. Współpracują one z przekaźnikami i kilkoma innymi elementami systemu smart home jak na przykład inteligentnym modułem NVP-EN.

Główną zaletą zestawu jest możliwość stałej kontroli temperatury i nasłonecznienia w pomieszczeniu. W zależności od tych czynników regulowana jest temperatura kaloryfera. Oczywiście nadal masz też możliwość ręcznej regulacji termostatu.

Inteligentne ogrzewanie domu pozwala Ci na stworzenie tygodniowego harmonogramu ogrzewania. Możesz go zaprogramować zgodnie ze swoim kalendarzem i planami. Potem nie będziesz już musiał pamiętać o ręcznej regulacji termostatów w każdym z pomieszczeń.

Inteligentne ogrzewanie mieszkania potrafi też wykryć otwarte okno w pokoju. W takim wypadku natychmiast wyłącza ogrzewanie, aby ograniczyć koszty. Po zamknięciu okna ogrzewanie jest włączane ponownie. System daje Ci też możliwość błyskawicznego podnoszenia temperatury w domu. Przydaje się, gdy wracasz zziębnięty po dłuższej nieobecności.

Każdy z inteligentnych termostatów posiada wyświetlacz, który precyzyjnie wskazuje temperaturę w pomieszczeniu z dokładnością do 0,5°C. Z taką samą precyzją możesz też ją regulować.

Całość systemu może być kontrolowana bezprzewodowo z pomocą aplikacji. Wiesz, że zaraz wrócisz do domu? Włącz aplikację na smartfonie i zwiększ temperaturę w salonie i łazience. Nie wrócisz dziś na noc do domu? Zredukuj temperaturę we wszystkich pomieszczeniach. Aplikacja dostępna jest zarówno na iOS, jak i na Androida.

Nie musisz się martwić instalacją systemu. Wymiana termostatów na Netatmo Smart jest tak prosta, że prawdopodobnie poradzisz sobie z tym sam.

Termostaty nie wymagają zewnętrznego zasilania. Pracują na baterie – nawet dwa lata bez konieczności wymiany. Dzięki specjalnym, kolorowym taśmom możesz też dostosować wygląd termostatu do kolorów w pomieszczeniu.

Na koniec najlepsza wiadomość – dzięki inteligentnym systemom ogrzewania możesz zaoszczędzić nawet 37% energii, ogrzewając swój dom.

Termostat Somfy

Możesz również skorzystać z rozwiązań innej firmy. Przykładem producenta, który oferuje takie urządzenia jest Somfy. Dostępne termostaty Somfy pozwalają na wygodne, zdalne sterowanie systemem ogrzewania, łatwe kontrolowanie temperatury oraz prognozowanie kosztów.

Można tworzyć harmonogramy działania, a także podłączyć dodatkowe czujniki. W ten sposób można np. połączyć termostat, czujnik oświetlenia i rolety, dzięki czemu kiedy słońce zacznie mocniej świecić, wnętrze domu, czy mieszkania będzie się dzięki temu nagrzewać samoistnie.

To oczywiście tylko jeden z przykładów, w jaki można zoptymalizować działanie systemu inteligentnego ogrzewania. Możliwości oszczędzania jest znacznie więcej.

Inteligentne ogrzewanie – czy warto?

Nie jesteśmy skazani na wysokie rachunki za ogrzewanie i nie oznacza to wcale, że w celu oszczędności musimy marznąć w domach podczas zimy. Wystarczy pamiętać o kilku podstawowych zasadach dotyczących umeblowania domu i korzystania z ogrzewania.

W dużym mieszkaniu lub domu, gdzie miesięczne rachunki w zimie mogą sięgać od 400 do 800 zł, lub więcej, warto też zainwestować w inteligentne systemy ogrzewania domu. Koszty mogą zwrócić się już po dwóch sezonach, a sprzęt będzie nam służyć przez kolejne 10 lub dłużej. Optymalizują one koszty ciepła i zapobiegają jego stratom. Dają nam też pełną kontrolę nad ogrzewaniem naszego domu.

Może Cię zainteresować:

Autor
Julia Sowińska
Świetnie zorganizowana i pełna pozytywnej energii. Mama dwójki szkrabów, która ceni sobie maksymalne ułatwianie codziennych obowiązków domowych. Artystka w kuchni, która serce oddała przepisom swojej prababci. Od czasu do czasu chętnie poznaje tajniki kuchni orientalnej.
Dziękujemy, że przeczytałeś cały artykuł. Jak go oceniasz?

Czytaj więcej


Polecane produkty

HP 652 kolor F6V24AE
Cena od 49,90zł
Accura HDMI 1.8m
Cena od 29,90zł
Accura micro USB 1.5m czarny
Cena od 19,90zł
HP 652 czarny F6V25AE
Cena od 57,90zł
HP 650 czarny CZ101AE
Cena od 59,90zł
Kingston SSD A400 480GB
Cena od 219,00zł
Accura Tule ACC-M1015
Cena od 49,90zł
Accura Napa ACC-M1204
Cena od 29,90zł
Accura Premium USB-B 1.8m czarny
Cena od 24,90zł
Accura ToledoPro ACC-K1414
Cena od 39,90zł
Accura HDMI 0.9m
Cena od 19,90zł
Accura Premium SATA 0.5m
Cena od 19,90zł
Accura micro USB 1.8m czarny
Cena od 5,90zł
Accura VGA - HDMI
Cena od 49,90zł
Accura USB-C czarny
Cena od 9,90zł
Accura micro USB 1.0m czarny
Cena od 14,90zł
Accura USB 3.0 - USB-C czarny
Cena od 19,90zł
Accura Ring ACC5115 black
Cena od 9,90zł
Accura HDMI 3.0m
Cena od 39,90zł
Kingston DataTraveler 100 G3 32GB USB 3.0
Cena od 23,90zł
Accura micro USB 1.0m czarny
Cena od 29,90zł
CA Office Arcata CA-1007
Cena od 59,90zł
Accura Premium SATA III 0.5m metalowe zatrzaski
Cena od 24,90zł
CA Office Skytop CA-1208
Cena od 49,90zł
HP 650 kolor CZ102AE
Cena od 54,90zł
Accura Premium 5.0m szary
Cena od 19,90zł
Accura Premium 2.0m szary
Cena od 15,90zł
Accura Zion ACC-M1009 Silent
Cena od 59,90zł
Accura Premium miniJack 1.2m
Cena od 16,90zł
Kingston microSDHC Canvas Select Plus 32GB 100R Class 10 UHS-I
Cena od 26,90zł
Accura Vista ACC-K1411
Cena od 29,90zł
HP 301 czarny CH561EE
Cena od 77,90zł
Accura Triple 17W AccuQuick
Cena od 39,90zł
Kingston microSDXC Canvas Select Plus 128GB 100R Class 10 UHS-I
Cena od 58,90zł
Accura Premium VGA
Cena od 19,90zł
Accura Premium USB-B 3.0m czarny
Cena od 29,90zł
Accura Light 30W Quick Charge 3.0
Cena od 39,90zł
Accura Premium DVI/D 1.8m
Cena od 34,90zł
Accura Premium DisplayPort 1.8m
Cena od 79,90zł
Papier HP Home & Office
Cena od 16,90zł