Jak zaszczędzić na ogrzewaniu w domu? Czy musisz mieć inteligentne ogrzewanie?

09.01.2023 | autor: Joanna Skornowicz | Przeczytasz w 7 minut
Zwiększ rozmiar tekstu

Pogoda od dawna nie była tak kapryśna, jak w ostatnich latach. Nie tylko ciężko przewidzieć, kiedy zacznie się sezon grzewczy, ale i – co teraz dla nas najważniejsze – kiedy się skończy. Sytuacja ekonomiczna na świecie powoduje jednak, że możemy być pewni, iż koszty ogrzewania mocno nadszarpną nasz domowy budżet. W tym artykule skupimy się na kosztach ogrzewania i sposobach, które pozwolą zaoszczędzić pieniądze i równocześnie być bardziej eko. Inteligentne ogrzewanie domu pozwoli Ci zaoszczędzić pieniądze – wystarczy odrobina wiedzy i starań, aby obniżyć rachunki o kilkanaście, a może nawet kilkadziesiąt procent!

Podpowiadamy jak zaoszczędzić na ogrzewaniu i czy warto inwestować w system inteligentnego ogrzewania domu.

Spis treści:

Chcesz wiedzieć więcej o inteligentnym domu? Przejdź do strefy: Wszystko o Smart Home

Klasyczny termostat – warto go stale kontrolować

Zacznijmy od klasycznego termostatu. Najprostszymi urządzeniami, które pomogą nam regulować temperaturę kaloryferów, są klasyczne głowice termostatyczne. Ich minusem jest to, że musimy je cały czas kontrolować i odpowiednio przekręcać, aby dopasować komfortową dla nas temperaturę oraz generować oszczędności. Jest to szczególnie uciążliwe w przypadku ogrzewania gazowego, gdzie musimy także kontrolować temperaturę na piecu. Jeżeli nie wiesz, jak oszczędzać gaz, to dobrym pomysłem będzie zainstalowanie inteligentnej głowicy termostatycznej lub termostatu. Co sprawia, że ostatecznie coraz więcej osób sięga po inteligentne ogrzewanie? Zacznijmy od wytłumaczenia, jak działa klasyczny termostat.

Jak działa klasyczny termostat?

Klasyczny termostat ma u siebie w domu większość z nas. Jest to zawór przy kaloryferze, na którym znajdują się zwykle cyfry od 1 do 5.

klasyczna głowica termostatyczna czy inteligentna

Klasyczna głowica termostatyczna

W środku głowicy termostatycznej znajduje się element reagujący na temperaturę w pomieszczeniu. Jak się ona obniża, to kurczy się element znajdujący się w głowicy, zwiększa się stopień otwarcia zaworu i w efekcie zwiększa się przepływ ciepłej wody przez kaloryfer. Gdy temperatura w pokoju się podwyższa, to efekt jest odwrotny. Dodatkowo możemy wpływać na działanie termostatu, poprzez obracanie zaworu w jedną lub drugą stronę.

Dlaczego warto kontrolować temperaturę w pomieszczeniach?

Warto wykorzystywać możliwości termostatu, bo szacuje się, że obniżenie temperatury w pomieszczeniu tylko o 1 stopień, daje kilka procent oszczędności na kosztach ogrzewania.

Powinno się więc używać termostatów, gdy wychodzimy z domu, lub gdy kładziemy się spać.

Przy takim klasycznym rozwiązaniu, musimy stale kontrolować temperaturę i ręcznie przekręcać głowice termostatów zgodnie z warunkami i potrzebami konkretnych pomieszczeń. W trakcie dnia dostosowujmy też temperaturę do warunków pogodowych, więc zmiennych jest sporo. Dodatkowo w przypadku ogrzewania gazowego i podwyżek cen gazu nierzadko zdarza się, że biegamy od jednego pomieszczenia do drugiego, przekręcając termostaty, z każdym wyjściem z domu. Jest to męczące i zdarza się, że najzwyczajniej w świecie możemy zapomnieć o obniżeniu temperatury w jednym pomieszczeniu. Mimo że warto wprowadzić zasadę skręcania kaloryferów w życie, bo ogrzewanie gazowe lub w bloku jest wtedy tańsze, nie warto zapominać o swojej wygodzie. Jak zaoszczędzić na ogrzewaniu gazowym lub ogrzewaniu w bloku bez konieczności kilkukrotnego skręcania termostatów w ciągu dnia? Postaw na inteligentne ogrzewanie, które będzie pamiętać o wszystkim za Ciebie!

Inteligentne ogrzewanie domu – wygoda i oszczędności

Ręczne regulowanie termostatów wymaga niestety dobrej organizacji i pamiętania o ich ustawianiu. Znacznie wygodniejszym i efektywniejszym rozwiązaniem jest więc inteligentne sterowanie ogrzewaniem. Ten zaawansowany technologicznie system cieszy się w ostatnich latach bardzo dużą popularnością.

Dzięki inteligentnym systemom ogrzewania możesz zaoszczędzić nawet 37% energii, ogrzewając swój dom!

Przykładem takiego inteligentnego systemu są zestawy Netatmo:

Zestawy mają budowę modułową. Możesz samodzielnie dobierać elementy, które będą dla Ciebie przydatne. Głównym elementem zestawu są termostaty Netatmo Smart. Współpracują one z przekaźnikami i kilkoma innymi elementami systemu smart home jak na przykład inteligentnym modułem NVP-EN (czyli mostkiem/centralką).

Dowiedz się więcej:


Inteligentne ogrzewanie

Głowica termostatyczna Netatmo

Inteligentna regulacja temperatury

Główną zaletą zestawu jest możliwość stałej kontroli temperatury i nasłonecznienia w pomieszczeniu. W zależności od tych czynników regulowana jest temperatura kaloryfera. Inteligentne ogrzewanie pozwala wciąż na ręczną regulację termostatu. Dzięki temu rozwiązaniu nie tylko nie będziesz musiał robić remontu, ale także zaoszczędzisz na ogrzewaniu, ponieważ głowice termostatyczne będą analizować aktualną temperaturę w domu za Ciebie – w tym przypadku nie zapomnisz skręcić ogrzewania, gdy nagle przyjdzie ocieplenie.

Harmonogram ogrzewania

Inteligentne ogrzewanie domu pozwala Ci na stworzenie harmonogramu ogrzewania, dopasowanego do Twojego trybu życia. Możesz zaprogramować urządzenia zgodnie ze swoim kalendarzem i planami. Przykładowo: zaplanujesz włączenie ogrzewania przed powrotem do swojego domu lub wyłączenie w momencie, w którym zwykle kładziesz się spać lub idziesz do pracy. Oszczędzasz na ogrzewaniu bez konieczności pamiętania o ręcznej regulacji termostatów w każdym z pomieszczeń.

Tryby pracy i wykrywanie otwartego okna

Inteligentne ogrzewanie mieszkania potrafi też wykryć otwarte okno w pokoju. W takim wypadku termostat natychmiast wyłącza ogrzewanie, aby ograniczyć koszty. Po zamknięciu okna ogrzewanie jest włączane ponownie.

Dopasowywanie temperatury pod własne potrzeby

Wybierać można między różnymi trybami pracy, np.: tryb komfortowy, tryb nocny, czy tryb ekonomiczny. Inteligentne ogrzewanie daje Ci też możliwość błyskawicznego podnoszenia temperatury w domu, jeżeli odczuwasz taką potrzebę. Każdy z inteligentnych termostatów posiada wyświetlacz, który precyzyjnie wskazuje temperaturę w pomieszczeniu z dokładnością do 0,5°C. Z taką samą precyzją możesz też ją dowolnie regulować.

Aplikacja i zdalne sterowanie

Inteligentne ogrzewanie to wygoda i nowoczesność: całość systemu może być kontrolowana bezprzewodowo z pomocą aplikacji. Wiesz, że zaraz wrócisz do domu? Włącz aplikację na smartfonie i zwiększ temperaturę w salonie i łazience. Nie wrócisz dziś na noc do domu? Zredukuj temperaturę we wszystkich pomieszczeniach. Aplikacja dostępna jest zarówno na iOS, jak i na Androida. To wygoda i nowoczesność, które pozwolą Ci zaoszczędzić na ogrzewaniu bez konieczności przeprowadzania kosztownego remontu.

Bardzo prosta instalacja systemu

Nie musisz się też martwić instalacją systemu. Wymiana termostatów na Netatmo Smart jest tak prosta, że prawdopodobnie poradzisz sobie z tym sam.

Inteligentne termostaty nie wymagają zewnętrznego zasilania. Pracują na baterie – nawet dwa lata bez konieczności wymiany. Dzięki specjalnym, kolorowym taśmom możesz też dostosować wygląd termostatu do kolorów w pomieszczeniu.Inne inteligentne termostaty

Możesz również skorzystać z rozwiązań innych firm, które pozwalają na oszczędzanie gazu oraz na ogrzewaniu w bloku. Przykładem producenta, który oferuje takie inteligentne urządzenia, jest Somfy.

Dostępne termostaty Somfy pozwalają na wygodne, zdalne sterowanie systemem ogrzewania, łatwe kontrolowanie temperatury oraz prognozowanie kosztów. Można tworzyć harmonogramy działania, a także podłączyć dodatkowe czujniki. W ten sposób można np. połączyć termostat, czujnik oświetlenia i rolety, dzięki czemu – kiedy słońce zacznie mocniej świecić, wnętrze domu, czy mieszkania będzie się nagrzewać samoistnie.

Inne popularne urządzenia inteligentnego ogrzewania:

To oczywiście tylko jeden z przykładów, w jaki można zoptymalizować działanie systemu inteligentnego ogrzewania. Możliwości oszczędzania jest znacznie więcej.

Jak zaoszczędzić na ogrzewaniu? 8 szybkich sposobów

Wiele osób jest zaskoczonych, jak wiele ciepła marnuje się poprzez nieodpowiednie umeblowanie pomieszczeń i ich nieprawidłową eksploatację w zimie. Dowiedzmy się zatem, jak zaoszczędzić na ogrzewaniu, wykonując zaledwie kilku prostych poprawek w mieszkaniu – bez remontu!

  • Meble nie mogą blokować kaloryferów – podstawowy błąd, najczęściej powtarzany. Jak kaloryfer ma skutecznie ogrzać pomieszczenie, skoro jest zasłonięty kanapą lub fotelem? W efekcie otrzymujemy ciepłą kanapę i chłodny środek salonu. W ten sposób możemy tracić nawet 1/5 efektywności grzejnika. Jeśli już muszą, meble powinny stać minimum 15 cm od kaloryfera.
  • Nie wieszamy prania na kaloryferze – mnóstwo osób wykorzystuje fakt, że kaloryfery są ciepłe, wieszając na nich pranie. Powoduje to spadek temperatury w pokoju. Zwiększa też wilgotność powietrza. Pranie należy wieszać na suszarkach w pewnej odległości od grzejników.
  • Ekrany odbijające ciepło za grzejnikami – jeśli kaloryfery znajdują się tuż przy ścianie, to warto nakleić za nimi ekrany, odbijające ciepło. Są one bardzo tanie, a mogą przynieść wymierne oszczędności na rachunkach.
  • Wietrzymy krótko, ale intensywnie – na czas wietrzenia wyłączmy kaloryfery. Okno otwieramy na oścież. Możemy też zrobić lekki przeciąg w mieszkaniu. Po wymianie powietrza w pomieszczeniu zamykamy okno i włączamy grzanie.

Inteligentne ogrzewanie

Szybkie sposoby na oszczędzanie

  • Zadbaj o szczelność okien i drzwi – trudno ogrzać mieszkanie, skoro przez nieszczelne okna i drzwi dostaje się lodowate powietrze. Nowe okna i drzwi należy potraktować jako inwestycję w nasz komfort i niższe rachunki. Jeśli nie mamy środków na wymianę stolarki okiennej, to zakupmy dobrej klasy uszczelki do okien.
  • Odpowietrz kaloryfery – zapowietrzone kaloryfery pracują tylko na części swojej wydajności. Poproś pracowników administracji lub odpowiedniego specjalistę o ich odpowietrzenie.
  • Optymalna temperatura pomieszczeń – rozsądnie reguluj temperaturę w pomieszczeniach. Po co Ci w środku nocy wysoka temperatura w kuchni? Nie ma też sensu włączać maksymalnego grzania, skoro zaraz wychodzimy na cały dzień do pracy. Dobieraj więc ustawienia grzania w zależności od potrzeb.
  • Zasłaniaj okna, gdy kładziesz się spać – przez odsłonięte okna wydostaje się dużo ciepła z pomieszczenia. Przed położeniem się spać warto więc użyć zasłon lub rolet do zasłonięcia okien w mieszkaniu.

Inteligentne ogrzewanie domu – czy warto?

Nie jesteśmy skazani na wysokie rachunki za ogrzewanie, a oszczędzanie nie oznacza, że musimy podczas mrozów przekręcać termostat na minimum.

Wystarczy wprowadzić w życie nawyk kontroli termostatów w różnych pomieszczeniach albo ułatwić sobie to systemem inteligentnego ogrzewania.

Pamiętajcie, że nie musicie zaczynać od zaawansowanego systemu, składającego się z każdego możliwego inteligentnego urządzenia. Czasem warto robić to stopniowo, np. na początek kupić jedną inteligentną głowicę termostatyczną. Jeśli nas przekona, wtedy dokupić zestaw z mostkiem, który pozwoli nam na zdalne sterowanie.

Zdecydowanie warto zainwestować w inteligentne ogrzewanie w dużym mieszkaniu lub domu. Przy dużych metrażach miesięczne rachunki w sezonie grzewczym mogą sięgać od 1000 złotych w górę! Korzystając z inteligentnego ogrzewania, koszty mogą zwrócić się już po dwóch sezonach, a sprzęt będzie nam służyć przez kolejne 10 lat lub dłużej.

Jak widać takie urządzenia jak inteligentne głowice termostatyczne czy termostaty optymalizują koszty ciepła i zapobiegają jego stratom. Dają nam też pełną kontrolę nad ogrzewaniem naszego domu.

W każdym wypadku warto wprowadzić w życie opisane w artykule zasady dotyczących umeblowania domu i korzystania z ogrzewania – to z pewnością pozwoli zaoszczędzić na rachunkach za ogrzewanie.

Najczęściej kupowane produkty inteligentnego ogrzewania:


Może Cię zainteresować:

Autor
Joanna Skornowicz
Wiecznie uśmiechnięta tatromaniaczka. Wkręcona w niedoceniane nowoczesne technologie w sprzętach AGD. Wybredna i szukająca dziury w całym. Z zaangażowaniem testuje urządzenia ułatwiające codzienne obowiązki. Niestała w związkach z myszkami i klawiaturami gamingowymi – ma słabość do nowszych modeli.
Dziękujemy, że przeczytałeś cały artykuł. Jak go oceniasz?

Czytaj więcej