Ile kosztuje złożenie komputera?

Planujesz zakup nowego komputera? Zwykle to ten moment, gdy obecny komputer zaczyna niedomagać, więc konieczny jest wybór czegoś nowego. W takiej sytuacji sporo osób decyduje się na zakup gotowego, poskładanego zestawu PC, ale czy to optymalne rozwiązanie? Często dużo lepszą decyzją będzie samodzielne złożenie komputera z części.

W naszym poradniku wyjaśniamy jakie są zalety takiego rozwiązania, kto może nam pomóc przy składaniu PC-ta, ile kosztuje złożenie komputera do gier oraz dla grafika.

Spis treści

Czy warto samodzielnie złożyć komputer?

Bardziej zaawansowani użytkownicy nie mają tutaj żadnych wątpliwości i zazwyczaj decydują się na samodzielny montaż komputera. Takie rozwiązanie ma też kilka zalet, które mogą przekonać mniej doświadczonych klientów.

Przede wszystkim dużo większa możliwość personalizacji zestawu. Gotowe komputery zwykle mają ograniczoną ilość konfiguracji, więc nie zawsze spełniają oczekiwania użytkownika. Przy samodzielnym wybraniu części właściwie jesteśmy ograniczeni dostępnością komponentów i ich kompatybilnością.

Możemy dopasować praktycznie wszystkie podzespoły PC-ta: procesor i chłodzenie procesora, płytę główną, kartę graficzną, pamięć RAM, dysk SSD, zasilacz i obudowę, oraz dodatkowe wentylatory do obudowy.

Sami też decydujemy czy chcemy system operacyjny – np. jeżeli bardziej nam odpowiada Linux zamiast Windows 11.

Samodzielne złożenie komputera często jest również tańszym rozwiązaniem niż kupowanie gotowego zestawu komputerowego. Płacimy wtedy tylko za potrzebne podzespoły i nie musimy doliczać marży sklepu czy dodatkowych usług. Nie zawsze także będziemy wymagać systemu operacyjnego. Zaoszczędzone środki pozostają w kieszeni, ale można je też przeznaczyć na zakup lepszych, wydajniejszych komponentów – mocniejszego procesora, wydajniejszej karty graficznej, nowszej płyty głównej czy pojemniejszego dysku SSD.

No i chyba najważniejsze – satysfakcja! Samodzielne złożenie komputera sprawia sporo radości. W końcu nic tak nie cieszy, jak dobrze wykonana robota, którą można się pochwalić przed znajomymi.

ile kosztuje złożenie komputera
Samodzielny montaż komputera pozwala lepiej dostosować podzespoły do swoich potrzeb (fot. Corsair)

Samodzielne składanie komputera – czy to trudne?

Składanie PC-ta może rodzić pewne obawy i wątpliwości. Jest to całkowicie zrozumiałe, bo nie każdy musi znać się na montażu komputera. Nie ma się jednak czego obawiać – współczesne komputery są tak zaprojektowane, że z ich składaniem poradzą sobie nawet mniej doświadczeni użytkownicy.

Poszczególne komponenty, takie jak: płyta główna, pamięć RAM, karta graficzna, chłodzenie, zasilacz i obudowa, zostały zaprojektowane w ten sposób, aby ich montaż był możliwie najmniej skomplikowany. Części właściwie można zamontować tylko w jeden (właściwy!) sposób, więc ryzyko uszkodzenia sprzętu jest minimalne. Nie powinniśmy jednak niczego podłączać na siłę.

Nie jesteśmy jednak zdani sami na siebie. Producenci podzespołów przygotowują instrukcje obsługi, w których opisano montaż danej części – warto się nimi posiłkować, bo ich przeczytanie znacznie ułatwia składanie i pozwoli uniknąć niepotrzebnych problemów. Ponadto w sieci znajduje się sporo przewodników i poradników (też w formie wideo), gdzie wytłumaczono jak złożyć komputer i zainstalować system operacyjny.

Z jakich podzespołów musi składać się komputer:

 • procesor
 • płyta główna
 • pamięć RAM
 • karta graficzna (jeżeli nie jest zintegrowana w procesorze)
 • dysk SSD lub HDD
 • zasilacz
 • obudowa

Opcjonalne podzespoły przy składaniu komputera:

 • chłodzenie procesora
 • dodatkowe wentylatory
 • chłodzenie wodne
 • kontroler wentylatorów
 • karta dźwiękowa
 • karta sieciowa
 • napęd optyczny

ile kosztuje złożenie komputera
Mniej doświadczeni użytkownicy mogą zlecić usługę montażu specjalistom (Fot. MSI)

Po zakończeniu procesu montażu warto sprawdzić, czy wszystko działa jak należy. Testowanie i diagnostyka komputera pozwoli uniknąć uszkodzenia podzespołów i zapewni bezawaryjną i bezproblemową pracę przez długi czas.

Koszt montażu komputera

Montaż komputera nie powinien sprawiać problemu mniej doświadczonym użytkownikom. Co jednak, gdy nie czujemy się na siłach, aby zdecydować się na samodzielne składanie komputera? W takiej sytuacji z pomocą przychodzi usługa montażu.

Usługa montażu w sklepie nie jest droga, a ma sporo zalet. Składaniem zajmą się specjaliści, którzy mają duże doświadczenie w budowaniu komputerów, a całość jeszcze dodatkowo przetestują pod kątem poprawnego funkcjonowania systemu. Mamy wtedy pewność, że komputer będzie poprawnie działać.

Jaki jest koszt montażu? Składanie komputerów na zamówienie to zwykle oferta dużych sklepów komputerowych i serwisów. Ceny zależą od wybranych podzespołów i wahają się w granicach od 100 do 300 złotych. Czasami taka opcja jest dostępna gratis do zakupionych komponentów.

Ile kosztuje złożenie komputera
Składanie komputerów może przerodzić się w hobby (Fot. Goodram)

Ile kosztuje złożenie domowego komputera

Przyzwoity komputer do domowych zastosowań można zakupić już w okolicach 2000 zł. W takim przypadku możemy liczyć na procesor AMD Ryzen i 16 GB RAM-u. Będzie to sprzęt, na którym raczej nie pogramy w nowe gry (chyba że w 1080p i na niskich ustawieniach), ale jak najbardziej sprawdzi się do surfowania w sieci, nauki, pracy z dokumentami i oglądania filmów w komfortowych warunkach.

Jeśli natomiast planujemy wydać około 2500-3000 zł, wtedy będziemy mogli na takim komputerze również pograć (w rozdzielczościach 1080-1440p i 30 FPS), oglądać filmy i seriale w 4K, a także bez problemu dokonywać prostej obróbki grafiki czy amatorskiego montażu wideo.

Nie są to wygórowane pieniądze, a przy okazji taki PC można rozbudować znacznie bardziej niż laptop, którego modernizacja zazwyczaj ogranicza się jedynie do zwiększenia pamięci lub wymiany dysku SSD.

Koszt montażu komputera do gier

Rozpiętość cenowa komputerów gamingowych może być bardzo duża, więc wszystko zależy od naszych oczekiwań i wybranych części.

 • Tani komputer do gier można zbudować za około 3000 złotych. Otrzymujemy wtedy podstawowy sprzęt do grania w nowsze tytuły w rozdzielczości FullHD na średnich ustawieniach graficznych. Zestaw pozwoli też na komfortowe wykonywanie codziennych zastosowań typu przeglądanie Internetu, oglądanie filmów, czy kontakt ze znajomymi.
 • Mocne konfiguracje to koszt od 4000 do 5000 złotych lub więcej (zależnie od tego jak mocny PC chcemy zbudować. Tylko sama topowa karta graficzna może kosztować nawet 4000zł).

Użytkownicy często zwracają uwagę nie tylko na kluczowe podzespoły, jak kartę graficzną czy procesor, ale też na te z pozoru mniej ważne – płytę główną, obudowę czy chłodzenie. Gamingowy komputer zwykle pozwoli na płynną rozgrywkę w nowszych tytułach na monitorach 1440p lub 4K, a także szybkie wykonywanie profesjonalnych zadań związanych z tworzeniem treści. Mocna specyfikacja pozwoli na sprawne edytowanie zdjęć czy montowanie filmów.

Średniej klasy komputer do grania to koszt od 4000 do 5000 złotych. W tym przypadku uzyskamy rozdzielczość 1440p i płynność około 60 klatek na sekundę.

Mocny komputer do gier to wydatek rzędu 6000 złotych i więcej. Od takiego progu cenowego możemy liczyć na sprzęt, który zapewni nam grafikę w 4K, 60 FPS przy średnich ustawieniach. Jeśli chcemy uzyskać jeszcze lepsze parametry, wtedy musimy liczyć się z koniecznością wydania od 9000 do nawet 17 000 złotych.

Warto zwrócić uwagę, że od 2023 roku zaczęły na PC ukazywać się gry, np. remake Dead Space, które wymagają już dysków SSD. Nawet jeśli nie jesteśmy wymagającymi graczami, taki rodzaj nośnika w obecnych czasach jest już niezbędny.

Ile kosztuje złożenie komputera dla grafika?

Komputer dla grafika, w zależności od głównego rodzaju zastosowania, będzie potrzebował bardzo konkretnych komponentów – najczęściej dużej ilości RAM-u, wydajnego procesora i czasami też mocnej karty graficznej. Tego typu PC-ty do tanich nie należą, choć najczęściej koszt takiego zestawu będzie raczej tańszy niż komputera do gier.

Koszt złożenia komputera dla grafika do ogólnych, ale nie mocno wymgających zastosowań, może wynosić około 3500 do 4000 złotych. Taki PC sprawdzi się doskonale w obróbce obrazu oraz prostym montażu wideo w Full HD. Jeśli z kolei zależy nam głównie na pracy z filmami, np. montowanie materiałów na YouTube, wtedy będziemy potrzebować komputera za co najmniej ok. 5000 zł – im wyższa rozdzielczość, tym lepszej karty graficznej będziemy potrzebować.

Natomiast gdy zajmujemy się jeszcze tzw. post-processingiem, czyli dodawaniem efektów specjalnych i zaawansowanym przetwarzaniem obrazu, nasz PC może kosztować i 6000 lub 7000 zł – ze względu na potrzebę posiadania bardzo dużej ilości RAM-u i mocnego GPU.

Graficy, którzy zajmują się renderowaniem obrazu w 3D, generowaniem tzw. CGI będą natomiast oglądali się za sprzętami od 9000 zł wzwyż. Do takich działań potrzebna jest topowa karta graficzna oraz procesor i gigantyczna ilość RAM-u.

Konfigurator PC – składanie komputera online

Gdzie złożyć komputer? Warto skorzystać z usługi Konfigurator komputera PC – to proste narzędzie, w którym użytkownik może wybrać pasujące części i ewentualnie zdecydować się na instalację systemu operacyjnego.

Po złożeniu zamówienia, specjaliści zajmą się montażem komponentów, testem komputera i bezpieczną wysyłką. W razie problemów, handlowcy skontaktują się z klientem i pomogą w doborze odpowiedniego produktu zastępczego.

ile kosztuje złożenie komputera

Jeśli masz jakieś pytania na temat składania komputera lub potrzebujesz odpowiedzi odnośnie budowy PC, zobacz opcje kontaktu z naszymi specjalistami.

Sprawdź przygotowane zestawy komputerowe do określonych kwot:

Czy opłaca się złożyć komputer w 2024 roku?

Tak, jak najbardziej opłaca się składanie komputera – szczególnie jeśli planujemy na nim często grać w gry wideo i zależy nam na wysokiej wydajności oraz uzyskaniu dużego poziomu detali grafiki przez długie lata. Tak samo warto zainteresować się samodzielnym montażem PC-ta jeśli regularnie pracujemy nad grafiką, produkcją, czy też montażem wideo.

Dobrze dobrane komponenty nie tylko pozwolą na wysoką efektywność pracy komputera, ale i zostawią furtkę na jego rozbudowę w przyszłości – np. procesor wymieniamy znacznie rzadziej niż inne komponenty. W porównaniu z gotowymi zestawami, na „składaku” możemy zaoszczędzić spore pieniądze. Sam montaż również do trudnych nie należy, a jeśli nie czujemy się na siłach, możemy sięgnąć po profesjonalną pomoc serwisu zajmującego się składaniem PC-tów, a koszt takiej usługi również nie jest wysoki.


Może Cię zainteresować:

Autor
Paweł Maziarz
Typowy sprzętowiec, który z wypiekami na twarzy śledzi przecieki o nadchodzących premierach, ale nie wierzy we wszystko, co można znaleźć w sieci. Lubi kawę, ciastka i dobre procesory.
Dziękujemy, że przeczytałeś cały artykuł. Jak go oceniasz?
3.7/5 (19 głosów)

Czytaj więcej