
Planujesz zakup nowego komputera? Zwykle to ten moment, gdy obecny sprzęt zaczyna niedomagać, więc konieczny jest wybór czegoś nowego. W takiej sytuacji sporo osób decyduje się na zakup gotowego, poskładanego zestawu PC, ale czy to optymalne rozwiązanie? Często dużo lepszą decyzją będzie samodzielne złożenie komputera z części.
W naszym poradniku wyjaśniamy jakie są zalety takiego rozwiązania, kto może nam pomóc przy składaniu PC-ta i ile kosztuje złożenie komputera do gier.
Spis treści
- Czy warto samodzielnie składać komputer?
- Samodzielne składanie komputera – czy to trudne?
- Koszt montażu komputera
- Ile kosztuje złożenie komputera do gier?
- Konfigurator PC – składanie komputera online
Czy warto samodzielnie złożyć komputer?
Bardziej zaawansowani użytkownicy nie mają tutaj żadnych wątpliwości i zazwyczaj decydują się na samodzielny montaż komputera. Takie rozwiązanie ma też kilka zalet, które mogą przekonać mniej doświadczonych klientów.
Przede wszystkim dużo większa możliwość personalizacji zestawu. Gotowe komputery zwykle mają ograniczoną ilość konfiguracji, więc nie zawsze spełniają oczekiwania użytkownika. Przy samodzielnym wybraniu części właściwie jesteśmy ograniczeni dostępnością komponentów i ich kompatybilnością.
Możemy dopasować praktycznie wszystkie podzespoły PC-ta: procesor i chłodzenie procesora, płytę główną, kartę graficzną, pamięć RAM, dysk SSD, zasilacz i obudowę, oraz dodatkowe wentylatory do obudowy.
Sami też decydujemy czy chcemy system operacyjny – np. jeżeli bardziej nam odpowiada Linux zamiast Windows 10.
Samodzielne złożenie komputera często jest również tańszym rozwiązaniem. Płacimy wtedy tylko za potrzebne podzespoły i nie musimy doliczać marży sklepu czy dodatkowych usług. Nie zawsze także będziemy wymagać systemu operacyjnego. Zaoszczędzone środki pozostają w kieszeni, ale można je też przeznaczyć na zakup lepszych, wydajniejszych komponentów – mocniejszego procesora, wydajniejszej karty graficznej, nowszej płyty głównej czy pojemniejszego dysku SSD.
No i chyba najważniejsze – satysfakcja! Samodzielne złożenie komputera sprawia sporo radości. W końcu nic tak nie cieszy, jak dobrze wykonana robota, którą można się pochwalić przed znajomymi.
Samodzielny montaż komputera pozwala lepiej dostosować podzespoły do swoich potrzeb (fot. Corsair)
Samodzielne składanie komputera – czy to trudne?
Składanie PC-ta może rodzić pewne obawy i wątpliwości. Jest to całkowicie zrozumiałe, bo nie każdy musi znać się na montażu komputera. Nie ma się jednak czego obawiać – współczesne komputery są tak zaprojektowane, że z ich składaniem poradzą sobie nawet mniej doświadczeni użytkownicy.
Poszczególne komponenty, takie jak: płyta główna, pamięć RAM, karta graficzna, chłodzenie, zasilacz i obudowa, zostały zaprojektowane w ten sposób, aby ich montaż był możliwie najmniej skomplikowany. Części właściwie można zamontować tylko w jeden (właściwy!) sposób, więc ryzyko uszkodzenia sprzętu jest minimalne. Nie powinniśmy jednak niczego podłączać na siłę.
Nie jesteśmy jednak zdani sami na siebie. Producenci podzespołów przygotowują instrukcje obsługi, w których opisano montaż danej części – warto się nimi posiłkować, bo ich przeczytanie znacznie ułatwia składanie i pozwoli uniknąć niepotrzebnych problemów. Ponadto w sieci znajduje się sporo przewodników i poradników (też w formie wideo), gdzie wytłumaczono jak złożyć komputer i zainstalować system operacyjny.
Z jakich podzespołów musi składać się komputer:
- procesor
- płyta główna
- pamięć RAM
- karta graficzna (jeżeli nie jest zintegrowana w procesorze)
- dysk SSD lub HDD
- zasilacz
- obudowa
Opcjonalne podzespoły przy składaniu komputera:
- chłodzenie procesora
- dodatkowe wentylatory
- chłodzenie wodne
- kontroler wentylatorów
- karta dźwiękowa
- karta sieciowa
- napęd optyczny
Mniej doświadczeni użytkownicy mogą zlecić usługę montażu specjalistom (Fot. MSI)
Po zakończeniu procesu montażu warto sprawdzić, czy wszystko działa jak należy. Testowanie i diagnostyka komputera pozwoli uniknąć uszkodzenia podzespołów i zapewni bezawaryjną i bezproblemową pracę przez długi czas.
Koszt montażu komputera
Montaż komputera nie powinien sprawiać problemu mniej doświadczonym użytkownikom. Co jednak, gdy nie czujemy się na siłach, aby zdecydować się na samodzielne składanie komputera? W takiej sytuacji z pomocą przychodzi usługa montażu.
Usługa montażu w sklepie nie jest droga, a ma sporo zalet. Składaniem zajmą się specjaliści, którzy mają duże doświadczenie w budowaniu komputerów, a całość jeszcze dodatkowo przetestują pod kątem poprawnego funkcjonowania systemu. Mamy wtedy pewność, że komputer będzie poprawnie działać.
Jaki jest koszt montażu? Składanie komputerów na zamówienie to zwykle oferta dużych sklepów komputerowych i serwisów. Ceny zależą od wybranych podzespołów i wahają się w granicach od 100 do 300 złotych. Czasami taka opcja jest dostępna gratis do zakupionych komponentów.
Składanie komputerów może przerodzić się w hobby (Fot. Goodram)
Ile kosztuje złożenie komputera do gier?
Rozpiętość cenowa komputerów gamingowych może być bardzo duża, więc wszystko zależy od naszych oczekiwań i wybranych części.
- Tani komputer do gier można zbudować za około 3000 złotych. Otrzymujemy wtedy podstawowy sprzęt do grania w nowsze tytuły w rozdzielczości FullHD na średnich ustawieniach graficznych. Zestaw pozwoli też na komfortowe wykonywanie codziennych zastosowań typu przeglądanie Internetu, oglądanie filmów, czy kontakt ze znajomymi.
- Mocne konfiguracje to koszt od 4000 do 5000 złotych lub więcej (zależnie od tego jak mocny PC chcemy zbudować. Tylko sama topowa karta graficzna może kosztować nawet 4000zł).
Użytkownicy często zwracają uwagę nie tylko na kluczowe podzespoły, jak kartę graficzną czy procesor, ale też na te z pozoru mniej ważne – płytę główną, obudowę czy chłodzenie. Gamingowy komputer zwykle pozwoli na płynną rozgrywkę w nowszych tytułach na monitorach 1440p lub 4K, a także szybkie wykonywanie profesjonalnych zadań związanych z tworzeniem treści. Mocna specyfikacja pozwoli na sprawne edytowanie zdjęć czy montowanie filmów.
Konfigurator PC – składanie komputera online
Gdzie złożyć komputer? Warto skorzystać z usługi „Komputronik składanie komputera” – to proste narzędzie, w którym użytkownik może wybrać pasujące części i ewentualnie zdecydować się na instalację systemu operacyjnego.
Po złożeniu zamówienia, specjaliści zajmą się montażem komponentów, testem komputera i bezpieczną wysyłką. W razie problemów, handlowcy skontaktują się z klientem i pomogą w doborze odpowiedniego produktu zastępczego.
Więcej informacji o składaniu PC znajdziesz tutaj.
Jeśli masz jakieś pytania na temat składania komputera lub potrzebujesz odpowiedzi odnośnie budowy PC, zobacz opcje kontaktu z naszymi specjalistami.
Montaż komputera – najlepiej zrobić to samodzielnie
Samodzielny montaż komputera ma sporo zalet, w tym decydujący wpływ na wybór odpowiedniej konfiguracji. Użytkownik może wtedy lepiej dostosować specyfikację zestawu, a przy tym zaoszczędzić pieniądze. Nie bez znaczenia jest też satysfakcja z własnoręcznie wykonanej pracy, która w przyszłości może przerodzić się w hobby.
Montaż komputerów nie jest trudny i powinni sobie z nim poradzić nawet mniej doświadczeni użytkownicy. Jeżeli nie czujesz się na siłach, możesz posiłkować się instrukcjami, poradnikami lub nawet wsparciem wykwalifikowanych specjalistów ze sklepu komputerowego lub serwisu – często oferujących też składanie komputerów online.
Może Cię zainteresować:

Najnowsze

Drukarki z systemem stałego zasilania atramentem (CISS) – co warto wiedzieć?

Jaki prezent dla mamy? Co kupić na Dzień Matki?

Co to jest IP67 i IP68 w smartfonie? Jak czytać normę IP?

Gadżety dla rowerzysty, czyli przydatne akcesoria rowerowe

Co zabrać na Wakacje? Poradnik wczasowicza

Podróż samochodem z dzieckiem – gry i zabawy

Wakacje z dzieckiem, czyli co zabrać w góry, nad morze lub jezioro?

Co zabrać na wycieczkę rowerową, a co na dłuższą wyprawę?
