
Huawei to jeden z najpopularniejszych producentów smartfonów na świecie. Na skutek politycznych rozgrywek pomiędzy USA i Chinami został odcięty od współpracy z wieloma amerykańskimi firmami. Jedna z konsekwencji takiego obrotu spraw to konieczność stosowania w nowych smartfonach systemu Android bez wsparcia i usług Google.
W efekcie szybko rozwijany jest Huawei Mobile Services (HMS), mający stać się rzeczywistą alternatywą oraz zapewnić, że telefony Huwaei pozostają atrakcyjną propozycją dla użytkowników.
Co dokładnie oznacza to w praktyce? Czego można oczekiwać po nowych smartfonach tego producenta?
W tym artykule poznacie odpowiedzi na te i inne pytania, które nurtują obecnie wiele osób.
Spis treści:
- Huawei Mobile Services – alternatywa dla usług Google
- Jakie aplikacje są dostępne w Huawei AppGallery?
- Autorskie aplikacje Huawei
- Łatwe przenoszenie danych i aplikacji – Huawei Phone Clone
- Smartfony Huawei z HMS (Huawei Mobile Services)
Najpopularniejsze smartfony Huawei w Komputronik.pl
HMS (Huawei Mobile Services) – alternatywa dla usług Google (GMS)
Często pojawiające się określenia Huawei bez Google czy Huawei bez Androida, nie są do końca trafne, a nawet nieco zakłamujące rzeczywistość.
Sięgając po nowego smartfona tego producenta, który będzie bazował na ekosystemie Huawei Mobile Services, otrzymamy system Android 10 z interfejsem EMUI.
Na pierwszy rzut oka wiele się nie zmienia. Dopiero przy bliższym poznaniu można dostrzec brak standardowo preinstalowanych aplikacji i usług firmy Google, bo to właśnie do nich obecnie nie posiada praw Huawei. Sam system Android może natomiast wykorzystywać w dalszym ciągu.
Trafniejsze jest zatem stwierdzenie, że Huawei Mobile Services to alternatywa dla usług Google lub Android bez Google.
Istnieje również system Harmony OS, czyli system operacyjny stworzony i rozwijany przez Huawei. Początkowo sugerowano, że będzie on przeznaczony właśnie dla smartfonów. Do tego jednak jeszcze daleka droga, a sam producent stwierdził, że na ten moment, Harmony OS będzie stosowany w urządzeniach z rodziny Smart Home.
Autorskie aplikacje Huawei, czyli ekosystem HMS
Huawei Mobile Services (HMS) to ekosystem, na który składa się również kilka innych autorskich rozwiązań tego producenta + aplikacji zewnętrznych firm.
W większości przypadków można przedstawiać je jako bezpośrednie alternatywy dla rozwiązań Google.
Huawei Mobile Services to:
- AppGallery – odpowiednik Google Play
- ID Huawei – konto użytkownika smartfona, odpowiednik konta Google
- Chmura Huawei – 5 GB miejsca za darmo na przechowywanie danych w chmurze
- Przeglądarka – odpowiednik Google Chrome, domyślna przeglądarka internetowa na nowych smartfonach Huawei pozytywnie zaskakująca funkcjonalnością
- Huawei Pay – płatności zbliżeniowe (jeszcze niedostępne w Polsce)
- Huawei Assistant – asystent głosowy, alternatywa dla Google Assistant
- Huawei Music, Huawei Video i Huawei Reader – domyślne aplikacje do multimediów i plików tekstowych
Jakie aplikacje są dostępne w Huawei AppGallery?
Największą niedogodnością smartfonów z HMS jest brak dostępu do sklepu z aplikacjami Google Play. Huawei radzi sobie z tym w inny sposób.
Huawei opracował własny sklep AppGallery, czyli odpowiednik Google Play. Jest on systematycznie rozwijany i liczba aplikacji nieustannie się zwiększa, ale wciąż nie ma tam wszystkich aplikacji oferowanych w Google Play.
Warto również dodać, że design sklepu jest przyjemny dla oka, a poruszanie się po nim nikomu nie powinno sprawić trudności.
Aplikacje są uporządkowane wedle wielu kategorii, po wybraniu tej akurat potrzebnej aplikacji otrzymuje się komplet najważniejszych informacji i przycisk pozwalający na pobranie.
Ciekawostką jest też, że w każdym kraju promowane są najpopularniejsze rodzime aplikacje, w związku z czym błyskawicznie odszukamy tu chociażby Allegro, InPost Mobile, OLX.pl, Audioteka, Legimi, Tidal, Yanosik.
A skoro już mowa o konkretnych przykładach, jakich dokładnie aplikacji można spodziewać się w AppGallery?
Poza tymi już wymienionymi chociażby Ceneo, Amazon Shopping, Aliexpress, Empik Go, Booking.com, BlaBlaCar, cda.pl, MS Word, MS Excel, MS PoerPoint, MS OneDrive, VLC, Viber Messenger, AutoMapa, NaviExpert, BetterMe, Tidal, TikTok, Snapchat, Ipla, Canva, Speedtest, Storytel.
Kolejne propozycje pojawiają się praktycznie każdego dnia, więc absolutnie powyższa lista nie jest zamknięta.
Jakie są ograniczenia HMS? Co to jest AppGallery?
Największą niedogodnością smartfonów z HMS jest brak dostępu do sklepu z aplikacjami Google Play. To najpopularniejszy i najwygodniejszy sposób na pobranie odpowiednich aplikacji na telefon. Huawei radzi sobie z tym w inny sposób.
Huawei opracował własny sklep AppGallery, czyli odpowiednik Google Play. Jest on systematycznie rozwijany i liczba aplikacji nieustannie się zwiększa, chociaż wciąż brakuje wielu popularnych z nich.
Czego nie znajdziemy w AppGallery:
- usługi Google – nie możemy pobrać aplikacji Gmail, Google Maps, Zdjęć Google, Google Docs, czy przeglądarki Google Chrome
- YouTube – z serwisu możemy korzystać przez przeglądarkę
- Netflix – ostatnia działająca wersja aplikacji to 3.16.6, nowsze nie będą się uruchamiać na telefonie z HMS
- płatności Google Pay – brak dostępu do płatności zbliżeniowych Google Pay ma zostać zrekompensowany przez Huawei Pay. Planowany termin wdrożenia tej usługi na polskim rynku to pierwsza połowa 2020 roku.
Nie ujawniono jednak do tej pory bliższych szczegółów, w tym chociażby listy banków, które dołączą do usługi. Dobrze jednak, że producent pilnuje tego tematu, ponieważ płatności zbliżeniowe są bardzo popularne w Polsce.
Instalowanie aplikacji spoza AppGallery
W sklepie AppGallery może brakować wybranych aplikacji zewnętrznych, których twórcy nie dostarczyli jeszcze odpowiedniej wersji. Wciąż można z nich jednak korzystać na smartfonie z HMS.
W tym celu trzeba pobrać plik instalacyjny APK z oficjalnej strony internetowej lub witryny z aplikacjami (np. APKPure). W ten sposób zainstalujemy m.in. Facebook, WhatsApp, Spotify, HBO GO, Uber, Twitter, Messenger, Instagram.
Tutaj także lista może się zmieniać i powiększać o kolejne aplikacje.
Usługi Google na telefonie z HMS
Korzystając z tej samej metody można także zainstalować usługi Google. Jest mnóstwo miejsc w sieci, gdzie znaleźć można odpowiedni plik instalacyjny APK, po którego zainstalowaniu na telefonie pojawiają się aplikacje Google (np. Mapy, czy Gmail).
Jednak zarówno Google ani Huawei odradza takie działanie, ze względu na kwestie bezpieczeństwa i ryzyko przejęcia naszych danych przez niewiadome podmioty.
Dla własnego bezpieczeństwa również nie zalecamy instalowania plików niewiadomego pochodzenia.
Płatności zbliżeniowe smartfonem z HMS
Czy telefonem z HMS można zatem płacić? I tak, i nie. Na ten moment w sklepie AppGallery nie ma aplikacji żadnego z banków, nie ma też bardzo popularnego Revoluta. Prawdopodobnie jest to tylko kwestia czasu, kiedy się pojawią, ale na ten moment trzeba się uzbroić w cierpliwość.
Jest jednak sposób na to, aby skorzystać z aplikacji bankowych na smartfonie Huawei z HMS i płacić zbliżeniowo. To klonowanie starego telefonu, czyli Phone Clone (szczegóły poniżej).
W ten sposób można uzyskać działające aplikacje następujących banków: Alior, Eurobank, Getin Bank, ING Bank Śląski, Inteligo, Millenium, Nest Bank, Pekao, PKO BP, Santander Bank Polska, T-Mobile Usługi Bankowe.
Łatwe przenoszenie danych – Huawei Phone Clone
Kupując nowego smartfona wiele osób zastanawia się, jak szybko i skutecznie przenieść na niego dane ze starego urządzenia (nie tylko Huwaei). Właśnie do tego celu powstało narzędzie Huawei Phone Clone.
Huwaei Phone Clone – pozwala na przetransferowanie m.in. aplikacji, ustawień systemowych, kontaktów, wiadomości sms, zdjęć i filmów czy wydarzeń z kalendarza.
Mogłoby to sugerować, że cały proces jest skomplikowany i może sprawić trudności mniej biegłym w cyfrowym świecie użytkownikom. Nic bardziej mylnego.
Skorzystanie z Huawei Phone Clone ogranicza się do czterech prostych kroków.
1. Na starym i nowym smartfonie należy pobrać (w przypadku smartfonów Huawei nie trzeba tego robić, narzędzie jest wbudowane) i uruchomić Huawei Phone Clone.
2. Na obydwu smartfonach określić, który jest nowy, a który stary (wybrać odpowiednie pola).
3. Za pomocą starego smartfona zeskanować kod QR, który został wygenerowany na nowym smartfonie.
4. Wskazać na dane, które mają zostać przeniesione na nowy smartfon (wybrać odpowiednie pola).
Transfer danych powinien potrwać tylko chwilę. Narzędzie Huawei Phone Clone jest bardzo intuicyjne i dostępne zarówno na systemie Apple iOS, jak i Google Android.
Huawei Phone Clone pozwala na przeniesienie na smartfon Huawei aplikacji, których nie ma w AppGallery – w tym Spotify, Facebook, Instagram, czy Twitter.
Wadą tego rozwiązania jest brak aktualizacji powyższych aplikacji (w tym zabezpieczeń) na nowym telefonie z HSM. Konieczne jest każdorazowe klonowanie telefonu z najnowszą wersją aplikacji. Jest to kluczowe szczególnie w aplikacjach bankowych.
Smartfony Huawei z HMS
Producent nie ustaje w projektowaniu i wprowadzaniu na rynek nowych smartfonów, działających w oparciu o Huawei Mobile Services. Oto najnowsze z nich.
Huawei P40 Lite
Kolejny przedstawiciel bardzo popularnej i cenionej serii smartfonów ze średniej półki. Huawei P40 Lite to smartfon z 6,4-calowym ekran FullHD+. Napędzany przez procesor procesor Kirin 810 i 6GB RAM, oraz dysponujący 128GB pamięci wewnętrznej. W swoim przedziale cenowym wyróżnia się dobrymi aparatami – 48Mpix +8+2+2Mpix, oraz 16Mpix na froncie.
Ma baterię o pojemności 4200mAh z szybkim ładowaniem 40W. Poza łącznością Bluetooth 5.0 i Wi-Fi 802.11ac, smartfon oddaje do dyspozycji użytkownika również NFC.
Huawei P40 Lite E
Huawei P40 Lite E to interesujący smartfon do 1000 złotych, blisko spokrewniony z omówionym modelem Huawei P40 Lite. Niższa cena przekłada się na nieco słabsze parametry, ale jest to smartfon w pełni wystarczający do codziennego użytkowania i realizacji podstawowych zadań. Został wyposażony w 6.39-calowy ekran HD+, wydajny procesor HiSilicon Kirin 710F, 4GB RAM i 64GB pamięci wewnętrznej.
Przy tych podzespołach solidnie prezentuje się także bateria 4000mAh. Smartfon został wyposażony w funkcję FaceUnlock i czytnik linii papilarnych. Ma obudowę pokrytą warstwą odblaskową, która zapewnia wpadającą w oko stylistykę.
Huawei Mate Xs
Huawei Mate Xs to bardzo innowacyjny, składany smartfon imponujący zarówno konstrukcją, jak i specyfikacją. W zależności od tego, jak jest złożony, może pracować w trzech trybach: 8″, 6,6″ lub 6,38″. Ma nie tylko składany ekran, ale też specjalnie zaprojektowany zawias i ramkę, w której umieszczono aparaty fotograficzne – 40Mpix, 8Mpix, 16Mpix oraz ToF 3D.
Huawei Mate Xs jest bardzo wydajny, producent zastosował procesor Kirin 990 5G, 8GB RAM i aż 512GB pamięci wewnętrznej. Na uwagę zasługuje również bateria 4500mAh z ultraszybkim ładowaniem 55W.
Huawei P40
Huawei P40 to smartfon, który stanowi godną ewolucję modelu z poprzednich generacji. Podobnie jak poprzednicy jest dedykowany, osobom sympatyzującym z mobilną fotografią. Właśnie na ten aspekt producent położył tu największy nacisk, ale można być spokojnym również o pozostałą część specyfikacji.
Sercem smartfona został procesor Kirin 990 5G, który otrzymał do pomocy 8 GB RAM. Smartfon obsługuje sieci 5G.
Smartfon powinien cechować się też sporym ekranem OLED FullHD+ o smukłych ramkach z niewielkim wcięciem na frontowy aparat i przekątnej 6,1 cala.
Huawei P40 Pro
Huawei P40 Pro to podrasowana wersja Huawei P40, która w nieco wyższej cenie przyniesie jeszcze lepszą specyfikację. Tym co rzuca się w oczy od razu jest jeszcze większy ekran (przekątna 6,58 cala), który oprócz tego cechuje się wyższą częstotliwością odświeżania – 90 Hz. Wyświetlacz jest również zakrzywiony na każdej krawędzi.
Główny aparat w Huawei P40 Pro ma rozdzielczość 50 Mpix, szerokokątny 40 Mpix, a teleobiektyw 12 Mpix (5x zoom optyczny i 10x hybrydowy). Jest tutaj także sensor odległości.
Producent postawił na ten sam procesor Kirin 990 5G dając dostęp do sieci 5G, 8 GB pamięci RAM oraz 256 GB miejsca na dane.
Może Cię zainteresować:

Najnowsze

Rodzaje aparatów cyfrowych. Czym się różnią?

Drukarki z systemem stałego zasilania atramentem (CISS) – co warto wiedzieć?

Jaki prezent dla mamy? Co kupić na Dzień Matki?

Co to jest IP67 i IP68 w smartfonie? Jak czytać normę IP?

Gadżety dla rowerzysty, czyli przydatne akcesoria rowerowe

Co zabrać na Wakacje? Poradnik wczasowicza

Podróż samochodem z dzieckiem – gry i zabawy

Wakacje z dzieckiem, czyli co zabrać w góry, nad morze lub jezioro?
