Choć dziś gładkie ciało jest czymś absolutnie naturalnym, jeszcze kilka dekad temu depilacja – jakkolwiek rozumiana – nie była tak popularna. Nie wszyscy zdają sobie sprawę, że historia usuwania włosów ze względów higienicznych, jak i estetycznych, rozpoczęła się tysiące lat temu. Jaką drogę przeszliśmy oraz czym dzisiejsze zabiegi i trendy depilacyjne różnią się od tych z przeszłości?
Spis treści
- Początki depilacji
- Zmieniające się trendy depilacji
- Kiedy powstały pierwsze depilatory mechaniczne?
- Depilacja laserowa – rewolucyjna skuteczność
- Depilacja mężczyzn i sportowców
- Jaki jest cykl wzrostu włosa i czy ma wpływ na skuteczność depilacji?
- Depilacja – fakty i mity
- Czy warto depilować?
Początki depilacji
Historia depilacji rozpoczyna się dawno, dawno temu, bo według wielu naukowców już kojarzony raczej z bujnym owłosieniem człowiek pierwotny decydował się na pozbywanie zbędnych włosków. Robił to dla własnej wygody, jak i higieny – bo nietrudno sobie wyobrazić, co mogło żyć w takim „futrze”.
Początki depilacji ze względów estetycznych natomiast datuje się mniej więcej na trzecie tysiąclecie przed naszą erą.
W starożytnym Egipcie naga skóra była bowiem jednym z podstawowych elementów, z których składał się tak zwany ideał piękna – i to w przypadku obu płci.
Egipcjanki i Egipcjanie wychodzili z założenia, że włosy są absolutnie niemile widziane i usuwali je z całego ciała: z nóg, rąk czy klatki piersiowej, a nawet z głowy. Co do tego wykorzystywali? Podstawowym narzędziem był ostry nóż, ale znano też choćby szlifowane kamienie, wosk pszczeli czy pastę cukrową.
Zmieniające się trendy depilacji
Mieszkańcy Europy z czasów antycznych również preferowali gładką skórę. W starożytnej Grecji panie wypalały lampą włoski na nogach, a Rzymianie golili twarze. Partnerki tych ostatnich pozbywały się zaś nadmiaru włosów z całego ciała, korzystając między innymi z muszli – na takiej samej zasadzie, jak dziś korzysta się z pęset.
Antyczne umiłowanie gładkości
Rzymianie i Arabowie są też odpowiedzialni za dwie tradycje: pierwszą jest depilacja miejsc intymnych, drugą zaś – oddawanie się zabiegom pielęgnacyjnym podczas kąpieli w publicznych łaźniach. Jedno i drugie szybko zyskało popularność także w innych częściach świata. Wypada w tym miejscu również dodać, że Arabowie, skoro już o nich wspomnieliśmy, nakazywali depilacji z powodów religijnych.
Mroki średniowiecza
W średniowieczu doszło do wstrzymania depilacyjnej tradycji, a powody były dwa: masowe zamknięcia łaźni (w których upatrywano przyczyn epidemii dżumy), oraz chrześcijański zakaz odkrywania ciała – sprawiający, że to czy noga była pokryta meszkiem, czy nie, przestało mieć większe znaczenie.
Oświecenie nie tylko umysłu
Zwyczaje depilacyjne zostały przywrócone dopiero przez XVIII-wieczne francuskie dwory, ale… tylko w wyższych sferach. Zwykli, prości Europejczycy otworzyli się na usuwanie włosów dopiero w wieku XIX, a trwało to tak długo między innymi dlatego, że po prostu przyzwyczaili się do ciała pokrytego włoskami i nie znajdowali czasu ani potrzeby, by się golić.
Obyczajowa rewolucja XX wieku
Wspomniany XIX wiek (a następnie XX) był jednak przede wszystkim czasem rewolucji obyczajowej, a panie zaczęły znów więcej pokazywać: zarówno te oficjalne kreacje, jak i stroje kąpielowe stawały się coraz „odważniejsze”. Powracające krótsze sukienki przyczyniły się do popularyzacji golenia nóg, a zdjęcie w Harper’s Bazaar z 1915 roku przedstawiające modelkę w sukience bez rękawów i z gładkimi pachami, rozpoczęło modę na depilację tej części ciała.
Gładko w przyszłość
To, że depilacja stała się trendem, przypisuje się wielu osobom. Między innymi Coco Chanel, która spopularyzowała „małą czarną” i aktorce Betty Grable, która chętnie pokazywała swoje idealnie gładkie ciało. Pod koniec pierwszej połowy ubiegłego wieku dużą popularnością cieszyły się także Pin-up Girls, które z niezliczenie wielu plakatów kusiły wyraźnym makijażem, bujnymi fryzurami i idealnie gładkimi nogami. I moda ta pozostaje żywa do dziś.
Kiedy powstały pierwsze depilatory mechaniczne?
Zaraz na początku XX wieku przez King Camp Gilette opatentowana została maszynka do golenia, ale wynalazek ten przez wiele lat jeszcze nie był w stanie zastąpić brzytwy.
Prawdziwą rewolucją okazał się jednak pierwszy depilator, który ujrzał światło dzienne w połowie lat 80. minionego stulecia. Dlaczego „rewolucją”?
Ano dlatego, że po raz pierwszy zaproponowano rozwiązanie szybkie i dające długotrwałe efekty.
Pierwszy depilator powstał w Izraelu jako Epilady, a następnie Epilator. Jego konstrukcja była dość prosta: podstawę stanowiła sprężyna śrubowa zaciskająca włoski, które następnie były usuwane – automatycznie, dzięki (małemu) silniczkowi drzemiącemu we wnętrzu urządzenia. Było to rozwiązanie skuteczne, ale niezbyt przyjemne w użytkowaniu.
Dzisiejsze depilatory, choć opierają się na podobnych zasadach działania, są znacznie łagodniejsze i szybsze, a osiągane efekty długotrwałe.
Popularne depilatory mechaniczne w Komputronik.pl
Depilacja laserowa – rewolucyjna skuteczność
Historia depilacji laserowej rozpoczyna się w latach 60. ubiegłego stulecia i jest bardzo wyboista. Początkowo stosowane metody okazały się bowiem bardzo nieskuteczne, a w dodatku zamiast niszczyć włosy, niszczyły skórę. W kolejnej dekadzie opracowano znacznie bardziej precyzyjne urządzenie, ale ze względu na olbrzymie gabaryty to rozwiązanie również się nie przyjęło.
Przełom nastąpił w roku 1983, kiedy to Oshiro i Maruyama opracowali laserowy przyrząd zoptymalizowany w taki sposób, że był skuteczny i bezpieczny. W kolejnych latach takie urządzenia coraz częściej trafiały do salonów urody, a od niedawna taki sprzęt można także kupić do domu, w postaci poręcznego, często bezprzewodowego gadżetu.
Jak działa depilator laserowy? Otóż usuwa on włosy, wykorzystując wiązkę światła wynikającą głęboko w skórę, dzięki czemu niszczona jest cała cebulka włosa i jej korzenie.
Co najważniejsze, niszczona jest nieodwracalnie – zbędnego owłosienia można pozbyć się więc w taki sposób na bardzo, bardzo długo. Wystarczy kilka (od 4-6) powtórzeń co 4-8 tygodni, by zredukować liczbę włosów o 90-95%.
Zdjęcie: Depilator laserowy RIO
Najczęściej wybierane depilatory laserowe
Depilacja mężczyzn i sportowców
Setki czy nawet tysiące lat temu mężczyźni depilowali swe ciała, ale w drugiej połowie ubiegłego milenium symbolem męskości stało się bujniejsze owłosienie, a w XX wieku gładka skóra uznawana była za wyraz zniewieścienia. Powoli jednak się to zmienia: panowie chętniej wybierają się na zabiegi depilacyjne, a odbiór społeczny znacząco się poprawił.
Do niedawna jednak depilacja męska i tak była zarezerwowana dla sportowców, ale z każdym rokiem przybywa panów, dla których gładkie ciało jest synonimem dobrej higieny i estetyki nie tylko u ich wybranek.
Dlaczego warto? Otóż depilacja sportowców wzięła się stąd, że pomaga w utrzymywaniu higieny przy dużym wysiłku. (Coraz popularniejsze) usuwanie owłosienia z pach redukuje problem nadmiernej potliwości, a przez to też eliminuje nieprzyjemny zapach. Podobnie depilacja stref intymnych ma atuty związane z higieną.
Depilacja klatki piersiowej, pleców czy braków to zaś przede wszystkim estetyka. Brak owłosienia nie tylko daje wrażenie bardziej zadbanego ciała, ale też pozwala lepiej wyeksponować mięśnie.
Podobnie jak w przypadku kobiet, mężczyźni mogą zdecydować się na jedną z kilku różnych metod usuwania włosów. Podstawę stanowi tradycyjna maszynka do golenia, ale efekty jej stosowania nie utrzymują się zbyt długo. Dlatego też coraz większą popularnością cieszą się wosk oraz depilacja laserowa.
Jaki jest cykl wzrostu włosa i czy ma wpływ na skuteczność depilacji?
Cykl wzrostu włosa składa się z trzech etapów i to, na jakim aktualnie się znajduje, ma poważny wpływ na skuteczność depilacji laserowej. Te etapy to: wzrost (anagen), przejście (katagen) i spoczynek (telogen).
Tylko na etapie anagenu (który trwa od 6 do 12 tygodni) depilacja laserowa cechuje się maksymalną skutecznością. Podczas przejścia jest ona tylko częściowo skuteczna, a po osiągnięciu fazy spoczynku – zupełnie nieskuteczna.
Dlaczego tak się dzieje? Aby to zrozumieć, potrzebna jest znajomość podstaw budowy włosa. Otóż składa się on z: łodygi, korzenia, otoczki, cebulki i brodawki. Na drugim etapie cebulka odizolowuje się od brodawki, a produkcja melaniny (barwnika włosa) jest zatrzymywana, w efekcie czego promieniowanie lasera nie jest w stanie przedostać się głębiej i dokonać całkowitego zniszczenia. Na pierwszym etapie nie ma z tym problemów.
Depilacja – fakty i mity
Wiele osób obawia się zabiegu, jakim jest depilacja – fakty i mity, jakie narosły wokół tego tematu pokazują, że zarówno technika golenia, potencjalne efekty, jak i wszystko co temu towarzyszy rodzi wiele pytań. Przeanalizujmy krótko najczęściej popełniane błędy i odpowiedzmy na najczęściej zadawane pytania.
Depilacja depilatorem jest bolesna. To fakt, ale po pierwsze: najnowsze depilatory ograniczają nieprzyjemne odczucia do minimum, a po drugie: z każdym kolejnym razem dolegliwości są mniejsze, ponieważ skóra się przyzwyczaja.
Do depilacji woskiem lub depilatorem włoski muszą być długie. To i fakt, i mit. Fakt, gdy mówimy o wosku i mit, gdy do usuwania włosków używa się depilatora. Te najnowsze modele radzą sobie nawet z włoskami krótszymi niż 1mm.
Golenie pod gorącą wodą daje bardziej długotrwały efekt. To mit, ale mimo to warto zmoczyć włoski przed goleniem, ponieważ dzięki temu stają się bardziej nawilżone, a to najzwyczajniej w świecie ułatwia ich usuwanie.
Im więcej ostrzy ma maszynka, tym większe ryzyko zacięcia. To mit – w rzeczywistości jest zupełnie odwrotnie. Większa liczba ostrzy pozwala bowiem na optymalne rozłożenie nacisku, zwiększenie kontroli nad goleniem i poprawę komfortu.
Karnacja i kolor włosów mają wpływ na skuteczność depilacji laserowej. To fakt, ostateczna trwałość zabiegu zależy od tych czynników. Ogólnie rzecz biorąc: im ciemniejsze włosy i jaśniejsza skóra, tym większa potencjalna skuteczność.
Używanie depilatora sprawia, że odrastające włoski są cieńsze. To fakt, a dzieje się tak dlatego, że są to zupełnie nowe włoski, które muszą się przebić przez wierzchnią warstwę skóry – w tym celu natura stworzyła je tak, by były ostre i cienkie.
Używanie maszynki sprawia, że odrastające włoski są grubsze. To mit, ponieważ tak naprawdę wszystko zależy od genów. Krótko mówiąc: golenie nie jest w stanie sprawić, że włoski będą odrastały grubsze czy ciemniejsze
Czy warto depilować?
Historia depilacji liczona jest w tysiącach lat i choć na przestrzeni wieków wiele się zmieniło, usuwanie zbędnego owłosienia z ciała wciąż budzi wiele pytań. Ostatecznie jednak na pytanie o to, czy warto, każdy musi odpowiedzieć sobie sam.
Ostatecznie jednak trzeba podkreślić, że depilacja nie jest niczym strasznym – choć może być bolesna, potencjalne korzyści są nieporównywalnie większe, obejmując zarówno względy higieniczne, jak i estetyczne.
Może Cię zainteresować:
- Ranking depilatorów – modele posiadające najlepsze opinie
- Rodzaje depilacji – wybieramy najskuteczniejszą metodę depilacji
- Jak wybrać depilator? Poradnik zakupowy
- Depilator laserowy – jak wybrać? Co to jest i jak działa?
- Depilator IPL – jak wybrać? Porady, które ułatwią zakup
- Depilacja laserowa i depilacja IPL – czym się różnią?