Granie mobilne – tablet, smartfon czy konsola przenośna?

Graczy mobilnych spotkać możemy wszędzie. W komunikacji miejskiej, w pociągu, w kolejce sklepowej, w szkole, na uczelni, w pracy. Jest to dość powszechny sposób wykorzystania wolnej chwili. Każde z urządzeń mobilnych do gier ma swoje mocne i słabe strony. Co wybrać? Tablet, smartfon czy konsola przenośna do grania mobilnego? Przedstawiamy zestawienie plusów i minusów każdego z nich.

Odpowiadamy na pytania zadawane przez graczy mobilnych:

  • Smartfon do gier – czy warto?
  • Jak wybrać smartfon do gier?
  • Co jest ważne w tablecie do gier?
  • Konsola przenośna – zalety i wady

Granie mobilne – dlaczego cieszy się popularnością?

Smartfony, tablety i konsole przenośne do gier wybierane są ze względu na:

  • Mniejsze koszty – gra na PC czy konsolę to koszt powyżej 100 zł, przy grach mobilnych o zera do kilkunastu złotych tygodniowo. Kilkakrotna niska płatność zazwyczaj przekonuje bardziej niż jednorazowy spory wydatek.
  • Dostępność i wygoda – urządzenia mobilne są zazwyczaj zawsze pod ręką, szczególnie smartfon. W każdej chwili możemy zdecydować się na szybką gierkę.
  • Łatwe sterowanie

Smartfon do gier – czy warto?

Kosztowym numerem jeden pod względem grania mobilnego jest smartfon. Kupując dobry telefon, możemy zrezygnować z dodatkowych urządzeń dedykowanych pod gaming (np. klawiatura, mysz). Jeszcze jakiś czas temu zmorą w użytkowaniu smartfonów była wiecznie rozładowana bateria. Przy graniu mobilnym jest to konkretna wada. Na szczęście zawsze można mieć w zapleczu Power Bank.

Aktualnie smartfony odpowiadają już na potrzeby gamingowe użytkowników. Urządzenia ze średniej półki są w stanie zagwarantować odpowiedni komfort grania, a flagowce dorównują dedykowanym dla gamingu urządzeniom. Polecane smartfony do gier znajdziesz w rankingu: Jaki flagowiec kupić? Ranking 2019

ZALETY: masz go zawsze przy sobie, jako urządzenie niezbędne do komunikacji.

WADY: rozładowująca się bateria,

(w zależności od modelu: często niewielka ilość pamięci wewnętrznej, mały ekran)

Jak wybrać smartfon do gier?

Wybierając smartfon, który będzie również pełnił funkcję urządzenia mobilnego do gier, warto zwrócić uwagę na kilka istotnych parametrów. W pierwszej kolejności liczy się wydajność (szybkość/płynność jego działania). Tutaj kluczem jest dobry procesor i pamięć RAM-im więcej, tym lepiej (najlepiej, żeby mieściła się w przedziale 2 GB RAM do 8 GB RAM). Dla gracza mobilnego istotna jest również wygoda, przekątna ekranu od 5 do 7 cali zdecydowanie dobrze będzie układać się w dłoniach.

Szczegółowe informacje o wszystkich parametrach niezbędnych w smartfonach do gier znajdziesz w poniższym poradniku.

Czy warto kupić tablet do gier? Zalety i wady

+ Duża ilość gier,

+ Duży wyświetlacz,

+ Czas pracy: przewaga nad smartfonem, który używany jest również w innych celach, przez co wieczorami spotykamy się już z migającą baterią. Jeśli nie poratujemy się ładowarką lub Power Bankiem możemy pożegnać się z możliwością szybkiej gierki w wersji mobilnej. Tablet na którym planujesz głównie grać, zapewni znacznie dłuższy czas pracy.

Nieporęczność: największą wadą tabletów pod względem grania mobilnego jest ich nieporęczność.  Dodatkowo w przeciwieństwie do smartfona, tabletu nie schowamy w kieszeni, nie zawsze będzie on pod ręką.

Cena: dobrego tabletu do gier nie kupimy za małe pieniądze. Nie kupimy, bo potrzebujemy procesora i karty graficznej, które w pełni pozwolą cieszyć się rozrywką. Nie warto inwestować w sprzęt, który zabierze przyjemność z mobilnych rozgrywek przez lagi (czyli opóźnieniem pomiędzy wydaniem polecenia a jego wykonaniem).

ZALETY: duży wyświetlacz, duża ilość gier, czas pracy na baterii

WADY: nieporęczny, cena

Co jest ważne w tablecie do gier?

Przekątna ekranu w tablecie do gier powinna już wynosić 9 lub 10 cali. Tablety poniżej 8 cali wielkością zbliżone są już do smartfonów. Korzystniej jest zatem zostać przy smartfonie niż inwestować w mały tablet do gier. Z kolei tablet poniżej 10 cali będzie już niewygodny w użytkowaniu.

Procesor, pamięć i karta graficzna – podstawą jest dwurdzeniowy procesor i dobra karta graficzna. Oba podzespoły muszą odpowiadać na wymagania gier mobilnych, przekłada się to na cenę. Dobry tablet do gier nie będzie tani. Przy zbyt małej pamięci RAM będzie lagował, co całkowicie zabiera przyjemność z gry.

System operacyjny – do gier polecane są tablety z Androidem oraz systemem iOS. System Windows w tym przypadku nie oferuje aż tak bogatego dostępu do gier.

Wszystko, co musisz wiedzieć o tabletach do gier, znajdziesz w poniższym poradniku.

Gamepady do tabletów

Chcąc zwiększyć komfort i precyzję gry na tablecie, warto pomyśleć o specjalnych uchwycie z gamepadem. Taki gadżet świetnie sprawdzi się dla fanów padów. Posiada on drążki sterujące i fizyczne przyciski. Gamepad łączy się z tabletem bezprzewodowo.

Konsola przenośna – dla kogo?

Znacznie łatwiej porównywać smartfon i tablet pod względem grania mobilnego niż zestawić chociaż jedno z nich z konsolą mobilną. Konsole przenośne mimo tego samego celu, jakim jest możliwość gry w każdym miejscu, stanowią zupełnie inną kategorię sprzętu.

Przykładowo konsole Nintendo urzekają retro designem oraz kultowymi grami. Główny nacisk nie jest położony na grafikę, tutaj serca użytkowników kradną intrygujące historie oraz maksimum rozrywki podczas rozgrywki. Poniżej proponujemy dwa rodzaje konsol przenośnych od Nintendo. Nintendo Switch, które można zamienić w konsolę stacjonarną oraz bezpośrednio dedykowaną graczom mobilnym konsolę Nintendo Switch Lite. Co wybierzesz? Konsola przenośna czy 2w1?

ZALETY: gabaryty odpowiednie do grania, kultowe gry.

WADY: jedyna funkcja to granie, cena sprzętu i gier.

Zdjęcie: Nintendo SWITCH Red&Blue oraz Nintendo Switch Lite

Konsola przenośna i stacjonarna w jednym: Nintendo Switch

Konsole Nintendo są uwielbiane przez użytkowników. Co ciekawe grafika, którą oferują konsole Nintendo prezentuje się dużo słabiej niż dostępna w PS4 czy XBox. Czym Nintendo podbiło serca graczy?

Gry od Nintendo uwielbiane są przez graczy

Kupowanie konsoli specjalnie do danej gry wydaje się szalone? Skądże, dla takich pozycji jak Breath od the Wild czy Super Mario Odyssey gracze są w stanie zainwestować. Produkcje własne od Nintendo są niezwykle cenione. Co ciekawe, porównując parametry konsol, Nintendo zajmuje ostatnie miejsce. Jednak wszystko można wybaczyć w momencie, kiedy dzięki tej konsoli uzyskujemy mobilny dostęp do najpopularniejszych tytułów, które znajdziesz w zestawieniu: Najlepsze gry na Nintendo Switch

Gry na Nintendo Switch

Konsola 2 w 1 (przenośna i stacjonarna), dodatkowo Joy-Cony w każdej chwili można odłączyć i stworzyć mobilny multiplayer. Oznacza to, że w każdej chwili możesz zamienić konsolę w tablet z dwoma kontrolerami.

Prezentację konsoli Nintendo Switch znajdziesz poniżej:

Typowa konsola przenośna konsola: Nintendo Switch Lite

Nintendo Switch Lite w przeciwieństwie do Nintendo Switch nie ma możliwości wykorzystania jako konsola stacjonarna. Przekłada się to jednak na kilka istotnych atutów. Najważniejszym z nich jest długość czasu pracy na baterii, co w urządzeniach mobilnych jest niezwykle ważne. Sprzęt dedykowany jest bezpośrednio pod granie mobilne, przez co jest kompaktowy, lekki i doskonale układa się w dłoni.