Jaka gra planszowa dla dziecka? Co wybrać?

Zastanawiasz się nad kupnem prezentu dla swojego dziecka? Zanim wybierzesz maskotkę, czy lalkę, przemyśl czy prezent taki szybko się nie znudzi, lub czy wzmocni więź dziecka z rodzicem. Do takich celów idealnie nadaje się gra planszowa dla dziecka, która pozytywnie wpływa na jego rozwój oraz pozwoli Ci spędzić z nim wspólnie czas.

Oczywiście nie każda gra planszowa na prezent jest tak samo wartościowa. Jeśli chcesz, żeby oprócz zabawy rozwijała ona także umiejętności dziecka, zastanów się nad jej wyborem. Sprawdźmy więc, jaka gra rodzinna będzie najbardziej trafionym prezentem.

Najczęściej kupowane gry planszowe w Komputronik.pl

Polecane gry towarzyskie – TOP 5

  • Monopoly Junior Cars 5+
  • Scrabble 10+
  • Kaleidos 10+
  • Rzutem do mety 10+
  • Sherlook 14+

Popularna gra familijna 5+: Monopoly Junior Auta

Ta gra rozwija umiejętności myślenia strategicznego i taktycznego.

Hasbro Monopoly Junior Cars Auta 3 to edycja zainspirowana filmem animowanym Auta 3. Monopoly należy do jednej z najpopularniejszych gier towarzyskich, która sprawdza się doskonale jako wspólna rozrywka dla całej rodziny. W tej wersji gry możemy kupować autostrady oraz znane z filmu lokalizacje. Po planszy poruszamy się takimi bohaterami jak: Zygzak McQueen, Cruz Ramirez, Szpachel, Jackson Sztorm.

Inną wartą uwagi wersją gry opartą na nawiązaniu do kultowych animacji Disney’a jest Monopoly Disney (8+).


Familijna gra 10+: Scrabble Original

Ta gra rozwija spostrzegawczość, pomysłowość oraz umiejętność anagramowania.

Jeśli Twoja rodzina przepada za grami towarzyskimi, to zdecydowanie na Waszej półce powinna znaleźć się ta pozycja. Scrabble to kultowa gra o prostych zasadach. Przypomina zasady klasycznej krzyżówki, jednak słowa nie są odpowiedzią na zagadki czy pytania – tworzone są z połączenia ułożonych na planszy słów oraz płytek z literami, które otrzymuje każdy z graczy. Celem gry jest zdobycie jak największej liczby punktów, zatem wymaga ona od zawodnika nie tylko kreatywności w tworzeniu słów, ale również umiejętności przewidywania posunięć przeciwnika.


Gra familijna 10+: Kaleidos

Ta gra rozwija kreatywność i zwiększa zasób słów.

gra planszowa dla dzieckaDoskonała gra edukacyjna dla dziecka. Bardzo skutecznie poprzez zabawę poszerza zakres słownictwa. Zasady są proste – należy jak najszybciej odnaleźć na ilustracji rysunki rzeczy, których nazwa rozpoczyna się na określoną literę. Gracze muszą wykazać się spostrzegawczością i refleksem, gdyż czas biegnie nieubłaganie. Sama gra zachwyca pięknymi ilustracjami. Baśniowe obrazy jeszcze długo pozostają nam przed oczami. Grać może dwoje lub więcej graczy. Zakres wiekowy oznaczony został jako 10+, ale w praktyce może to być również dobra gra planszowa dla 9 latka. Sam czas rozgrywki nie jest długi. Nie ma więc niebezpieczeństwa, że dziecko się znudzi. Gra była wielokrotnie nagradzana i otrzymała wiele wyróżnień.


Karty 10+:P Rzutem do mety

Ta gra rozwija umiejętność przewidywania i szybkiego reagowania.

gra planszowa dla dzieckaJaka gra zapewni emocje dla całej rodziny? Rzutem do mety! Doskonale łączy elementy gry karcianej z grą w kości. Fabuła oparta jest na motywie wyścigu. Każdy z nich ma cztery etapy. W rozgrywce posługujemy się kartami ukrytego celu oraz kośćmi. Połączenie umiejętności ze szczęściem będzie nas przesuwać na przód peletonu. Gra przeznaczona jest dla dwóch do sześciu graczy. Rozgrywka trwa około pół godziny. Co prawda przeznaczona jest głównie dla dzieci 10+, ale w praktyce może sprawdzić się też jako gra planszowa 8+. Gra wymaga od dzieci zdolności przewidywania oraz odpowiedniego reagowania na sytuację na planszy. Im lepiej będą analizować bieżącą sytuację w wyścigu, tym większa będzie szansa na zdobycie upragnionego pucharu.


Gra towarzyska 14+ Sherlook Trefl

Ta gra rozwija spostrzegawczość i uczy koncentracji.

gra planszowa dla dziecka Fantastyczna gra dla nastolatków, którzy chcą wcielić się w rolę prawdziwych detektywów. Polega na analizowaniu fotografii z miejsca zdarzenia i odnajdywaniu na nich ukrytych wskazówek. Oczywiście całość ma formę zabawy i jest dostosowana do wieku dziecka. Gra przede wszystkim uczy spostrzegawczości. To idealna propozycja dla dzieci, które zbyt długo korzystając ze smartfonów, mają problemy z koncentracją. Mamy tu m.in. zdjęcia z kredowym obrysem ciała. Są też kartoniki do zaznaczania śladów zdarzenia. Gracze rywalizują ze sobą, szukając różnic pomiędzy zdjęciami. Wszystko to pod presją upływającego czasu. Świetna rozrywka, która skutecznie rozrusza szare komórki. Przeznaczona dla dzieci powyżej 14 lat.


Po przeczytaniu powyższych opisów zapewne już wiesz, jaka gra planszowa będzie idealnym prezentem. Niezależnie do tego, czy będzie to rozrywka dla 5 latka, czy też gra planszowa dla 14 latka, z całą pewnością Twoje dziecko będzie nią zachwycone!

Jaka gra planszowa dla dziecka? Co wybrać?
5 (100%) 2 głosów