Jaka gra planszowa dla dziecka? Co wybrać?

Zastanawiasz się nad kupnem prezentu dla swojego dziecka? Zanim wybierzesz maskotkę, czy lalkę, przemyśl czy prezent taki szybko się nie znudzi, lub czy wzmocni więź dziecka z rodzicem. Do takich celów idealnie nadaje się gra planszowa dla dziecka, która pozytywnie wpływa na jego rozwój oraz pozwoli Ci spędzić z nim wspólnie czas.

Oczywiście nie każda gra planszowa na prezent jest tak samo wartościowa. Jeśli chcesz, żeby oprócz zabawy rozwijała ona także umiejętności dziecka, zastanów się nad jej wyborem. Sprawdźmy więc, jaka gra rodzinna będzie najbardziej trafionym prezentem.

Ranking najpopularniejszych gier towarzyskich:

  • Popularna gra karciana 8+: Hasbro Gra Taboo Junior
  • Gra planszowa dla dziecka od 4 lat: SuperZings gra bitewna
  • Gra edukacyjna dla całej rodziny (10+): Kaleidos
  • Karty dla dzieci od 10 lat: Rzutem do mety
  • Gra towarzyska dla nastolatków (14+): Sherlook Trefl

Najczęściej kupowane gry planszowe w Komputronik.pl

Popularna gra karciana 8+: Hasbro Gra Taboo Junior

Ta gra rozwija zasób słów i wyobraźnię.

Hasbro Gra Taboo Junior to bardzo popularna gra towarzyska dla całej rodziny. Zabawa opiera się na podziale na drużyny, którą prowadzi się do zwycięstwa, opisując podane na kartach hasła. Jest jednak jedno znaczne utrudnienie, które doskonale uatrakcyjnia zabawę. Na kartach znajdują się zakazane słowa. Jeśli drużyna przeciwna wyłapie ich wykorzystanie i zakomunikuje przy użyciu piszczałki, to runda natychmiast zostaje przerwana. W tą wersję Taboo w języku polskim zagrać mogą 4 osoby, w tym dzieci od 8 lat.


Gra planszowa dla dziecka od 4 lat: SuperZings gra bitewna

Ta gra rozwija umiejętność przewidywania.

SuperZings to gra bitewna na planszy pełna niezapomnianych wrażeń. Uczestnikami gry mogą zostać dzieci już od 4 lat. Od rozgrywki potrzeba minimum 2 osoby, a największa liczba członków bitwy to 4 osoby. Plansza gry jest dwustronna, co zdecydowanie ją uatrakcyjnia. Celem każdego gracza jest pokonanie tajemniczej Enigmy, docierając do centrum planszy. Droga do celu jest pełna emocji i bitewnego klimatu.


Gra edukacyjna dla całej rodziny (10+): Kaleidos

Ta gra rozwija kreatywność i zwiększa zasób słów.

gra planszowa dla dzieckaDoskonała gra edukacyjna dla dziecka. Bardzo skutecznie poprzez zabawę poszerza zakres słownictwa. Zasady są proste – należy jak najszybciej odnaleźć na ilustracji rysunki rzeczy, których nazwa rozpoczyna się na określoną literę. Gracze muszą wykazać się spostrzegawczością i refleksem, gdyż czas biegnie nieubłaganie. Co więcej sama gra zachwyca pięknymi ilustracjami. Baśniowe obrazy jeszcze długo pozostają nam przed oczami. Grać może dwoje lub więcej graczy. Zakres wiekowy oznaczony został jako 10+, ale w praktyce może to być również dobra gra planszowa dla 9 latka. Sam czas rozgrywki nie jest długi. Nie ma więc niebezpieczeństwa, że dziecko się znudzi. Gra była wielokrotnie nagradzana i otrzymała wiele wyróżnień.


Karty dla dzieci od 10 lat: Rzutem do mety

Ta gra rozwija umiejętność przewidywania i szybkiego reagowania.

gra planszowa dla dzieckaJaka gra uatrakcyjni wspólny czas całej rodzinie? Rzutem do mety! Doskonale łączy elementy gry karcianej z grą w kości. Fabuła oparta jest na motywie wyścigu. Każdy z nich ma cztery etapy. W rozgrywce posługujemy się kartami ukrytego celu oraz kośćmi. Połączenie umiejętności ze szczęściem będzie nas przesuwać na przód peletonu. Gra przeznaczona jest dla dwóch do sześciu graczy. Rozgrywka trwa około pół godziny. Co prawda przeznaczona jest głównie dla dzieci 10+, ale w praktyce może sprawdzić się też jako gra planszowa 8+. Gra wymaga od dzieci zdolności przewidywania oraz odpowiedniego reagowania na sytuację na planszy. Im lepiej będą analizować bieżącą sytuację w wyścigu, tym większa będzie szansa na zdobycie upragnionego pucharu.


Gra towarzyska dla nastolatków (14+): Sherlook Trefl

Ta gra rozwija spostrzegawczość i uczy koncentracji.

gra planszowa dla dziecka Fantastyczna gra dla nastolatków, którzy chcą wcielić się w rolę prawdziwych detektywów. Polega na analizowaniu fotografii z miejsca zdarzenia i odnajdywaniu na nich ukrytych wskazówek. Oczywiście całość ma formę zabawy i jest dostosowana do wieku dziecka. Gra przede wszystkim uczy spostrzegawczości. To idealna propozycja dla dzieci, które zbyt długo korzystając ze smartfonów, mają problemy z koncentracją. Mamy tu m.in. zdjęcia z kredowym obrysem ciała. Są też kartoniki do zaznaczania śladów zdarzenia. Gracze rywalizują ze sobą, szukając różnic pomiędzy zdjęciami. Wszystko to pod presją upływającego czasu. Świetna rozrywka, która skutecznie rozrusza szare komórki.


Po przeczytaniu powyższych opisów zapewne już wiesz, jaka gra planszowa będzie idealnym prezentem. Niezależnie do tego, czy będzie to rozrywka dla 5 latka, czy też gra planszowa dla 14 latka, z całą pewnością Twoje dziecko będzie nią zachwycone!