Dojazdy i powroty z pracy, podróże służbowe, zakupy, wizyty u lekarzy i w urzędach, wakacje i weekendowe wypady za miasto… Polacy wykorzystują samochód na wiele różnych sposobów, a 60% z nas nie wyobraża sobie życia bez niego (według danych Autopay). Każdego tygodnia spędzamy w nim wiele godzin – jakie akcesoria samochodowe pozwalają nam zwiększyć swoją wygodę podczas jazdy, a jakie warto kupić ze względu na bezpieczeństwo? Sprawdź popularne gadżety dla kierowcy, które odmieniają podróżowanie autem.
Jakie akcesoria do samochodu warto kupić?
Przydatne akcesoria do samochodu dzielą się na takie, które zwiększają bezpieczeństwo, zapewniają spokój ducha albo poprawiają komfort podróżowania, a niektóre gadżety można zakwalifikować do więcej niż jednej kategorii. Na przykład zestaw słuchawkowy – z jednej strony pozwala rozmawiać przez telefon w bezpieczniejszy sposób, a z drugiej sprawia, że jest to wygodniejsze.
Takich praktycznych akcesoriów jest więcej – to między innymi uchwyt na telefon, nawigacja GPS czy też wideorejestrator samochodowy. Te dwa ostatnie urządzenia – nawet jeżeli nie wpływają bezpośrednio na poprawę bezpieczeństwa – pozwalają zachować spokój ducha i poczuć się pewniej za kółkiem. To zaś ostatecznie może przełożyć się na to, że podróż faktycznie będzie bezpieczniejsza.
Omówmy sobie teraz pokrótce najbardziej przydatne akcesoria samochodowe, z których korzysta wielu polskich kierowców.
Wideorejestrator
Wideorejestrator, czyli kamera samochodowa, to urządzenie, które coraz częściej instalowane jest w samochodach Polaków. Jego zadanie polega na nagrywaniu filmów zza przedniej szyby auta, a czasem w zestawie znajdują się też dodatkowe kamery, które rejestrują obraz z tyłu lub z wnętrza pojazdu.
Nagrania z kamerki samochodowej pozwalają udowodnić, kto ponosi winę w przypadku incydentu drogowego – dlatego właśnie zapewniają spokój ducha i pomagają uniknąć niepotrzebnych nerwów w już i tak stresującej sytuacji.
Przy wyborze wideorejestratora zwróć uwagę na pole widzenia (powinno być jak najszersze), rozdzielczość (jak najwyższa), ale przede wszystkim płynność nagrań (najlepiej, gdy urządzenie rejestruje wideo w 60 kl./s, co pozwala dostrzec więcej szczegółów w dynamicznych ujęciach).
Zestaw słuchawkowy
Podczas jazdy należy skupić się na prowadzeniu samochodu. Czasem jednak zdarza się, że trzeba odebrać ważny telefon. W idealnym świecie zjeżdża się wtedy na pobocze, wyłącza silnik i odbiera. Idealny świat jednak nie istnieje i czasami rozmowa musi zostać przeprowadzona w trakcie jazdy.
Najgorsze, co można wtedy zrobić, to wziąć telefon do ręki i rozmawiać z nim przy uchu. W ten sposób osłabiamy uwagę, ale też utrudniamy sobie ewentualną reakcję. Znacznie lepiej jest uruchomić tryb głośnomówiący, a już najlepiej – skorzystać z zestawu słuchawkowego. Słuchawka Bluetooth pozwala bezpiecznie prowadzić rozmowę bez odrywania rąk od kierownicy, a do tego zachować prywatność konwersacji.
Wybierając zestaw zwróć uwagę na jakość mikrofonu, technologię redukcji szumów oraz maksymalny czas działania.
Transmiter FM
Ten punkt jest dla Ciebie, jeśli lubisz słuchać swojej muzyki podczas jazdy, a nie być ograniczonym do tego, co akurat nadają w radiu. Samochody obecnie coraz częściej wyposażane są w systemy multimedialne, które pozwalają Ci odtwarzać swoją ulubioną muzykę na przykład z pendrive’a lub karty pamięci. Nierzadko mają też na pokładach moduł Bluetooth, dzięki któremu możesz strumieniowo odtwarzać muzykę np. z telefonu.
Jeśli jednak w Twoim samochodzie nie ma takich bajerów, to dobrym rozwiązaniem może okazać się transmiter FM. To niewielkie akcesorium montowane w gnieździe zapalniczki, które umożliwia przesyłanie muzyki z karty pamięci lub telefonu prosto do samochodowego radia. Działa to tak, że niejako tworzona jest Twoja własna stacja o zasięgu ograniczonym do Twojego pojazdu.
Uchwyt na telefon
Choć jako takie korzystanie ze smartfona podczas jazdy jest zabronione, to nierzadko urządzenie to odgrywa w aucie istotną rolę. Służy do sprawdzania, kto dzwoni, stanowi źródło muzyki, no i przede wszystkim często pełni funkcję nawigacji GPS.
Aby wszystko to mogło odbywać się w bezpiecznych i komfortowych warunkach, warto zainwestować w uchwyt na telefon – to niedrogie akcesorium, które utrzymuje smartfon w pożądanej pozycji. Taki uchwyt zwykle mocuje się na kratce wentylacyjnej albo na szybie.
Kupując uchwyt upewnij się, że uda się go stabilnie zamocować w Twoim aucie i że Twój telefon się w nim zmieści (szczególnie gdy ma większy ekran). Zwróć też uwagę na możliwości regulacji (a przede wszystkim obrotu, dzięki czemu możliwe będzie uzyskanie zarówno pionowej, jak i poziomej orientacji).
Ładowarka samochodowa
Rozmaite samochodowe akcesoria (np. nawigacja GPS czy wideorejestrator) potrzebują stałego źródła energii. Między innymi dlatego warto kupić do auta ładowarkę samochodową, która po wpięciu do gniazda zapalniczki oddaje do Twojej dyspozycji porty USB.
Wybierając takie akcesorium zwróć uwagę przede wszystkim na liczbę i typ gniazd USB – tak, by odpowiadały realnym potrzebom w Twoim przypadku.
Oczywiście ładowarka samochodowa może też służyć do uzupełniania energii w Twoim smartfonie. To bardzo dobra opcja dla zabieganych i zapominalskich, których zaskakuje komunikat o rozładowanym akumulatorze podczas jazdy do pracy czy na spotkanie ze znajomymi. W takim przypadku zadbaj też o obsługę kompatybilnej funkcji szybkiego ładowania.
Powerbank
Alternatywą dla tradycyjnej ładowarki samochodowej może być powerbank. Pełni tę samą funkcję, ale nie zajmuje gniazda zapalniczki. Minus jest taki, że trzeba pamiętać o ładowaniu samego powerbanku. Powerbank w samochodzie może jednak pełnić funkcję awaryjną – na przykład na wypadek, gdyby trzeba było podładować smartfon, a wszystkie porty USB w ładowarce samochodowej byłyby już zajęte. Świetną opcją dla zmotoryzowanych jest też tzw. powerbank rozruchowy. To akcesorium, które poza swoją podstawową funkcją może także służyć do awaryjnego uruchamiania silnika (w tym celu należy podpiąć je do akumulatora za pomocą krokodylków). Może okazać się zbawieniem, gdy auto przez długi czas nie było odpalane, światła zostały zaświecone na noc lub z innego powodu akumulator uległ rozładowaniu.
Nawigacja
Chociaż coraz częściej za nawigację GPS służy nam smartfon z Mapami Google lub innym oprogramowaniem nawigacyjnym, tradycyjne urządzenia tego typu wciąż mają rację bytu. I jest tak z kilku powodów. Po pierwsze: nierzadko oferują bardziej precyzyjne wskazówki dojazdu. Po drugie: zawierają dodatkowe funkcje kierowane konkretnie do kierowców. I wreszcie po trzecie: nie rozładowują akumulatora w smartfonie, który potrzebny nam jest też przecież do realizacji innych zadań. Podczas wyboru nawigacji weź pod uwagę rozmiar wyświetlacza (większy zapewnia wyższy poziom wygody), pojemność akumulatora (im wyższa, tym dłużej urządzenie będzie działać bez zasilania), funkcjonalność oraz obecność modułów bezprzewodowych (np. Wi-Fi), dzięki którym bez problemu zadbasz o aktualność cyfrowych map.
Kamera cofania
Kamera cofania to element, który nierzadko już obecnie znajduje się w standardowym wyposażeniu samochodu. Jeśli jednak w Twoim aucie go nie ma, to rozwiązaniem dla Ciebie może okazać się zakup dodatkowego akcesorium tego rodzaju. Kamera cofania pozwala obserwować sytuację z tyłu samochodu w pełniejszym wydaniu niż lusterko wsteczne. Często oferuje szersze pole widzenia, a w dodatku na przykład zakupy umieszczone na półce za kanapą nie przysłaniają widoku. Takie urządzenie ułatwia manewrowanie na zatłoczonym parkingu, a także pomaga w określeniu odległości do przeszkody. Świetnym rozwiązaniem są też kamery cofania z czujnikami parkowania. Coraz częściej tego typu akcesoria stanowią element większego zestawu, którego rdzeń stanowi wideorejestrator. Najważniejsze są: rozdzielczość i tryb nocny.
Odkurzacz ręczny
Obecność tego punktu w zestawieniu może być dla Ciebie zaskoczeniem, ale dla mnie odkurzacz ręczny stanowi jedno z najbardziej praktycznych akcesoriów samochodowych. Dla osób, które szczególnie cenią sobie porządek, jest to wręcz pozycja obowiązkowa. Wybierając odkurzacz ręczny zwróć uwagę przede wszystkim na moc ssania (im wyższa, tym lepiej) oraz czas działania na jednym ładowaniu (im dłuższy, tym lepiej). Warto też postawić na urządzenie bezworkowe, które jest po prostu wygodniejsze, a dołączane do zestawu akcesoria mogą być wartością dodaną. Dzięki ręcznemu odkurzaczowi możesz szybko i wygodnie pozbyć się okruchów i innych zabrudzeń, o które nietrudno – szczególnie w sezonie zimowym. A skoro już przy tym jesteśmy…
Dodatkowe gadżety dla kierowcy na zimę
O ile większość opisanych wyżej gadżetów przydaje się o każdej porze roku, istnieją też specjalne akcesoria do samochodu na zimę. Absolutnie każdemu przyda się zmiotka, skrobaczka i szczotka do oczyszczania szyby – to podstawowe akcesoria, pozwalające przygotować auto do jazdy, gdy przyszedł mróz lub napadało śniegu.
Jeśli w kontekście samochodowym niskie temperatury są dla Ciebie szczególnie uciążliwe, pomyśl też o zimowych preparatach. Jednym z nich jest odmrażacz do szyb w płynie, który jest w stanie momentalnie rozmrozić lód. Jeśli otwierasz samochód tradycyjnym kluczykiem, wyposaż się też w odmrażacz do zamków, a jeszcze jednym praktycznym środkiem jest silikon do uszczelek, który zapobiega przymarzaniu drzwi.
W kontekście ciekłych środków nie zapomnij też o zimowym płynie do spryskiwaczy. Letni może narobić więcej szkód niż pożytku, a zimowy nie tylko pozwoli Ci utrzymać czystą szybę, pomimo wszechobecnego piasku, soli i błota, ale też pomoże pozbyć się resztek lodu i zapobiegnie jego powstawaniu (przynajmniej przez pewien czas).
Mogą Cię zainteresować:
- Jaki wideorejestrator samochodowy? Doradzamy, jak wybrać
- Wideorejestrator samochodowy do 300 złotych? TOP 5
- Jaka nawigacja samochodowa? Poradnik zakupowy
- Nawigacja samochodowa do 400 zł? Ranking
- Jaki alkomat wybrać? Poradnik zakupowy