
Co warto wiedzieć decydując, jaki monitor do gier wybrać? Dla wymagających graczy ważna jest nie tylko jakość i rozdzielczość animacji, ale również płynność wyświetlanego obrazu. W przypadku dynamicznych gier akcji często można zaobserwować zjawisko rozrywania obrazu. Jeszcze do niedawna radzono sobie z nim poprzez opcję synchronizacji pionowej (V-Sync). Działanie jednak było dalekie od ideału i było ono okupione efektem opóźnienia lub nawet zacinaniem animacji. Rozwiązaniem problemu okazały się dwie – konkurencyjne – technologie, które posiadają monitory dla graczy: G-Sync i FreeSync.
Sprawdź, które rozwiązanie sprawdzi się najlepiej dla Ciebie: G-Sync czy FreeSync?
Co to jest G-Sync?
G-Sync to technologia opracowana przez Nvidię, którą możemy spotkać w monitorach i laptopach dla graczy.
Funkcja G-Sync odpowiada za synchronizację częstotliwości odświeżania ekranu z prędkością renderowania karty graficznej, co pozwala pozbyć się zjawiska rozrywania i zacinania animacji. Synchronizacja może działać przy częstotliwości odświeżania w zakresie od 0 do 240Hz.
Warto jednak podkreślić, że technologia Nvidii jest rozwiązaniem sprzętowym. Oznacza to, że monitor z G-Sync został wyposażony w specjalny moduł (wymóg ten nie dotyczy laptopów), a ponadto producent musi uiścić opłatę licencyjną. Do przesyłania obrazu należy wykorzystać interfejs DisplayPort.
Do obsługi technologii G-Sync wymagana jest również odpowiednia karta graficzna – musi być to model z serii GeForce GTX – od GeForce GTX 650 Ti Boost w górę.
Warto dodać, że na rynku są dostępne monitory zgodne z technologią G-Sync HDR, która pozwala też na synchronizację treści HDR. Monitor do gier obsługuje tutaj również standard HDR10 – format HDR zoptymalizowany pod kątem gier PC.
Monitor ASUS ROG Curved PG348Q [100Hz, G-SYNC ]
Co to jest FreeSync?
FreeSync to konkurencyjna technologia, która została opracowana przez AMD. Jej działanie jest podobne do rozwiązania Nvidii.
Funkcja FreeSync synchronizuje częstotliwość odświeżania monitora z prędkością renderowania karty graficznej, co pozwala wyeliminować zjawisko rozrywania i zacinania animacji. Synchronizacja może działać przy częstotliwości odświeżania w zakresie od 9 do 240Hz.
Zasadniczą różnicą jest jednak to, że rozwiązanie AMD jest otwartym standardem i działa programowo – nie wymaga więc stosowania dodatkowych modułów i nie wiąże się z opłatami licencyjnymi. Ponadto może ono działać nie tylko przez DisplayPort, ale również przez HDMI.
Do obsługi FreeSync wymagany jest odpowiedni układ graficzny – wspierane są karty graficzne Radeon – od Radeon R7/R9 200 w górę, a także zintegrowane układy graficzne z procesorów APU – od modeli 7000 w górę.
Jak działa FreeSync 2?
AMD zaprezentowało też rozszerzoną wersję technologii. Monitor z FreeSync2 dodatkowo obsługuje treści stworzone z wykorzystaniem HDR. Nowe rozwiązanie przenosi obciążenie na układ graficzny, co umożliwia grze bezpośrednią kontrolę nad luminancją, kontrastem i zakresem wyświetlanych kolorów.
Warto dodać, że monitory zgodne z FreeSync 2 obsługują również technologię LFC. Funkcja ta poprawia płynność animacji przy niskiej liczbie klatek na sekundę, dzięki czemu nie trzeba dostosowywać ustawień w oprogramowaniu lub panelu monitora.
Wymagania odnośnie działania FreeSync 2 są takie same, jak w przypadku zwykłej wersji FreeSync. Na rynku równocześnie występują obydwie technologie.
G-Sync czy FreeSync – czym się różnią?
G-Sync czy FreeSync – co różni konkurencyjne technologie? Obydwa rozwiązania odpowiadają za synchronizację wyświetlanego obrazu, co pozwala wyeliminować zjawisko rozrywania i zacinania animacji. Warto jednak wiedzieć, że są między nimi zasadnicze różnice, które mogą mieć wpływ na nasz wybór.
Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na obsługiwane podzespoły. G-Sync działa na kartach graficznych GeForce, natomiast FreeSync na kartach Radeon i zintegrowanych układach graficznych. Rozwiązanie Nvidii jest też znacznie popularniejsze w laptopach do grania.
G-Sync jest rozwiązaniem sprzętowym, co pozwala uzyskać lepsze efekty synchronizacji. Z drugiej strony wiąże się to z wyższymi kosztami, co bezpośrednio odbija się na mniejszej dostępności i wyższych cenach monitorów. Pod tym względem bez wątpienia prowadzi FreeSync.
Mogą Cię zainteresować:

Najnowsze

Która konsola do gier jest najlepsza? PS4 czy Xbox?

10 sprawdzonych pomysłów na prezent na Dzień Kobiet

Co to jest Windows 10X? Nowy system operacyjny – kiedy i dla kogo?

Dzień Kota – kiedy wypada i jak go świętować?

Gdzie oglądać filmy i seriale online? Popularne serwisy streamingowe

Telefon jako kamera internetowa do komputera – jak podłączyć?

Inteligentne oświetlenie domu i mieszkania. Rodzaje i funkcje

Co to jest inteligentna żarówka? Jak wybrać?
