Full HD, Ultra HD i 4K UHD – jaka jest różnica i co wybrać?

04.09.2017 | autor: Mateusz Tomczak | Przeczytasz w 5 minut
Zwiększ rozmiar tekstu

Wraz z pojawianiem się coraz większych telewizorów i ekranów pojawia się też potrzeba stosowania w nich coraz większych rozdzielczości, celem zapewnienia jak najlepszej jakości obrazu. Najczęściej spotykane dziś rozdzielczości ekranu to Full HD, Ultra HD i 4K UHD.

Sprawdźmy, co kryje się za tymi pojęciami, czym się różnią, o czym w kwestii rozdzielczości warto pamiętać przy wyborze nowego telewizora czy monitora i czy w ogóle warto dziś inwestować w 4K.

W wyborze najlepszego ekranu pomocne będzie też nasze poradniki Jaki telewizor wybrać? Doradzamy przed zakupem oraz Jaki monitor wybrać?

W tym artykule znajdziesz:

  • Full HD, Ultra HD – czym się różnią?
  • Technologia 4K – czym się cechuje?
  • Czego potrzebujemy do oglądania w rozdzielczości 4K?
  • Co wybrać w praktyce? Full HD, Ultra HD czy 4K?

Popularne telewizory Full HD w sklepie Komputronik

Full HD, Ultra HD – czym się różnią?

Rozdzielczość Full HD to nazwa pewnej konkretnej rozdzielczości ekranu: 1920 x 1080 pikseli, czasem zapisywanej jako 1080p.

Termin Ultra HD – znany również jako UHD, Ultra HD Television, UHDTV czy Super Hi-Vision –  oznacza kolejny krok po Full HD i odnosi się do rozdzielczości wynoszącej dokładnie 3840 x 2160 pikseli (2 x 1920 i 2 x 1080).

Jednak ze względów marketingowych producenci sprzętu elektronicznego używają terminu Ultra HD jako synonim 4K, co z technicznego punktu widzenia jest błędem, ale na tyle powszechnym, że konsumenci również zaczęli używać podobnej konwencji nazewniczej. Być może by uprościć sobie życie.

Pojęcie 4K to będący następcą 2K standard utworzony przez Digital Cinema Initiatives (DCI) określający rozdzielczość (dwukrotnie większa niż 2K – 4096 x 1080) i sposób kodowania obrazu cyfrowego wykorzystywanego w przemyśle filmowym. W efekcie stosowania nazw UHD i 4K zamiennie, często możemy znaleźć telewizory opisywane jako 4K UHD czy 8K UHD, podczas gdy w rzeczywistości, z technicznego punktu widzenia, z 4K taki telewizor może nie mieć nic wspólnego.

full hd czy 4k

Ultra HD, czyli 4x większa rozdzielczość

W kwestii technicznej różnicą między Full HD i Ultra HD jest oczywiście sama rozdzielczość – Ultra HD to 4x większa rozdzielczość niż Full HD.

Większa rozdzielczość oznacza więcej pikseli, a więc ciaśniej upakowane piksele na ekranie podobnej wielkości, ale mniejszej rozdzielczości. Obraz jest wyraźniejszy i zawiera więcej szczegółów, a im większy ekran, tym różnica jest bardziej widoczna.

Kupując nowy telewizor czy monitor warto jednak pamiętać, że na mniejszych z nich, różnica w jakości obrazu w stosunku do Full HD może być praktycznie niezauważalna, a dopłacanie do Ultra HD będzie wyrzuceniem pieniędzy w błoto.

Najczęściej wybierane telewizory 4K UltraHD

Technologia 4K – czym się cechuje?

Technologia 4K to przede wszystkim więcej pikseli, a więc lepszy obraz, zwłaszcza na większych ekranach. Z powodów, o których wspomniano w poprzednim akapicie, termin 4K na poziomie konsumenckim używany jest zamiennie z Ultra HD.

W telewizorach i monitorach w formacie 16:9 rozdzielczość 4K (zwana poprawnie Ultra HD, a nie 4K) mieści 3840 x 2160 pikseli, a więc dokładnie 4x więcej niż w przypadku Full HD 1080p. Dokładna ilość pikseli w pionie i poziomie będzie się jednak różnić w zależności od formatu ekranu, i tak np. dla ekranów 4:3 to 4096 x 3112, a dla standardu 4K DCI 1,90:1 4096 x 2160.

Niezależnie od formatu ekranu, obraz w 4K jest czystszy, ostrzejszy i pozwala na wyświetlenie większej ilości detali. Ponadto technologia 4K często idzie w parze z High Dynamic Range (HDR), co zapewnia większą paletę barw, wierniejsze odzwierciedlenie kolorów oraz sprawia, że jasne piksele mogą być jeszcze jaśniejsze, a ciemne – ciemniejsze.

Więcej o technologii HDR przeczytasz w poradniku Co to jest HDR? Wszystko o technologii High Dynamic Range

full hd czy 4k

Na tym jednak zalety 4K się kończą, a pojawia się szereg niedogodności. Więcej pikseli to znacznie większe rozmiary pliku przechowującego zapisany obraz. Zależnie od dodatkowych czynników, jak chociażby ilość klatek na sekundę, minuta filmu w jakości 4K może zajmować 30 GB miejsca. To może być kłopotliwe jeśli zechcemy oglądać programy w 4K przez internet, a nie mamy zbyt szybkiego łącza.

Większa rozdzielczość to także znacznie zwiększona prądożerność ekranu, a więc i większe rachunki za prąd. Warto też pamiętać, że obecnie ilość materiałów dostępnych w tej rozdzielczości jest stosunkowo niewielka, choć można się spodziewać, że w najbliższych latach sytuacja będzie ulegać znacznej poprawie.

Popularne telewizory z HDR

Czego potrzebujemy do oglądania w rozdzielczości 4K?

Przede wszystkim potrzebny jest ekran o co najmniej takiej właśnie rozdzielczości. Obraz 4K nie będzie mógł zostać poprawnie wyświetlony, jeśli rozdzielczość ekranu będzie mniejsza.

Dekoder do 4K

Potrzebna też będzie właściwa treść jaką będziemy oglądać – filmy, programy. Jedną z możliwości uzyskania dostępu do obrazu 4K jest wyposażenie się w specjalny dekoder u jednego z dostawców usług telewizji cyfrowej. W Polsce w chwili powstawania artykułu oferta jest bardzo uboga – nie dość, że niewielu dostawców ma w swojej ofercie takie urządzenie, to jeszcze samych programów nadawanych w 4K jest jak na lekarstwo.

Serwisy zewnętrzne (Netflix, You Tube)

Inną z możliwości uzyskania dostępu do programów w rozdzielczości 4K jest oglądanie ich przez internet za pośrednictwem YouTube czy platformy Netflix. Należy jednak pamiętać, że obraz w tak wysokiej rozdzielczości jest objętościowo bardzo duży w porównaniu do Full HD – warto zatem wyposażyć się również w odpowiednio wydajne, stałe oraz stabline łącze internetowe, które zapewni szybkie załadowanie wybranego programu bez irytującego buforowania obrazu w trakcie oglądania.

Należy również pamiętać, że na większości platform udostępniających filmy czy programy, dostęp do obrazu w rozdzielczości 4K wymaga dodatkowych opłat.

full hd czy 4k

Odtwarzacze Blu-Ray

Ostatecznie można także oglądać filmy w 4K na płytach, do czego będzie potrzebny odtwarzacz płyt Blu-Ray. Ze względu na inny rodzaj kodowania w zwykłych odtwarzaczach, konieczne będzie kupienie nowego modelu, przeznaczonego specjalnie do płyt z obrazem nagranym w 4K.

Co wybrać w praktyce? Full HD, Ultra HD czy 4K?

Jako że wątpliwości odnośnie terminów Ultra HD i 4K zostały niejako rozwiane już na początku artykułu, wybór sprowadza się do ekranów o rozdzielczości Full HD oraz Ultra HD – będący na poziomie konsumenckim tym samym co 4K.

Kiedy wybrać 4K?

Telewizor czy monitor 4K będzie lepszym wyborem wtedy, gdy dysponujemy odpowiednio dużą ilością wolnej gotówki i chcemy kupić telewizor, który umożliwi oglądanie programów w rozdzielczości czterokrotnie większej niż na standardowym telewizorze Full HD. To będzie przyszłościowy sprzęt, ale na obecną chwilę nie da się wykorzystać jego pełnego potencjału.

Co też nie znaczy, że telewizor nie nada się do normalnego użytkowania. Jeśli rozmiar ekranu nie będzie zbyt duży, nie zauważymy znacznej „pikselizacji” obrazu; jeśli wyświetlimy na takim telewizorze film w mniejszej rozdzielczości, to ten zostanie odpowiednio wyskalowany.

Można się spodziewać, że w przeciągu kilku lat dostęp do programów 4K będzie dużo łatwiejszy i wtedy taki telewizor będzie naturalnym wyborem. Serwisy streamingowe (np. Netflix) już teraz oferują coraz więcej takich treści, a poza tym rozdzielczość taka jest dostępna w konsolach do gier Playstation 4 i Xbox One.

Z drugiej strony tradycyjne stacje telewizyjne nadają sygnał w niższej rozdzielczości i nic nie zapowiada, aby szybko miało się to zmienić. Dlatego jeśli nie dysponujemy nadmiarem wolnej gotówki, lepiej zdecydować się na tańszy sprzęt o rozdzielczości Full HD, zwłaszcza jeśli telewizor wykorzystywany będzie wyłącznie do oglądania telewizji.

Poza tym najtańsze telewizory 4K Ultra HD mogą być wyposażone są w matryce o niższej jakości niż analogicznie wycenione telewizory Full HD, dlatego warto wziąć też ten fakt pod uwagę, decydując się na zakup nowego telewizora.

Mogą Cię zainteresować:

Autor
Mateusz Tomczak
Niespotykanie spokojny człowiek. Redaktor od kilku lat zgłębiający branżę technologiczną. Z uwagą śledzi każdą nowinkę wkraczającą na rynek i nie zawsze zgadza się z wizjami producentów. Kibic sportowy, lubi czarny humor, zawsze stawia sobie jasne cele.
Dziękujemy, że przeczytałeś cały artykuł. Jak go oceniasz?

Czytaj więcej


Polecane produkty

HP Neverstop Laser 1200w Mono USB AirPrint™ WiFi
Cena od 1 199,00zł
HP Ink Tank 315 Kolor Atrament USB
Cena od 599,00zł
HP 652 kolor F6V24AE
Sprawdź cenę!
Accura HDMI 1.8m
Sprawdź cenę!
Accura micro USB 1.5m czarny
Cena od 19,90zł
HP 652 czarny F6V25AE
Sprawdź cenę!
HP 650 czarny CZ101AE
Sprawdź cenę!
Kingston SSD A400 480GB
Cena od 199,90zł
Accura Tule ACC-M1015
Sprawdź cenę!
Accura Napa ACC-M1204
Sprawdź cenę!
Accura Premium USB-B 1.8m czarny
Cena od 24,90zł
Accura ToledoPro ACC-K1414
Sprawdź cenę!
Accura HDMI 0.9m
Sprawdź cenę!
Accura Premium SATA 0.5m
Sprawdź cenę!
Accura micro USB 1.8m czarny
Sprawdź cenę!
Accura VGA - HDMI
Sprawdź cenę!
Accura USB-C czarny
Sprawdź cenę!
Accura micro USB 1.0m czarny
Sprawdź cenę!
Accura USB 3.0 - USB-C czarny
Sprawdź cenę!
Accura Ring ACC5115 black
Sprawdź cenę!
Accura HDMI 3.0m
Sprawdź cenę!
Kingston DataTraveler 100 G3 32GB USB 3.0
Sprawdź cenę!
Accura micro USB 1.0m czarny
Sprawdź cenę!
Accura Premium SATA III 0.5m metalowe zatrzaski
Sprawdź cenę!
CA Office Skytop CA-1208
Sprawdź cenę!
HP 650 kolor CZ102AE
Sprawdź cenę!
Accura Premium kat5 5.0m szary
Sprawdź cenę!
Accura Premium 2.0m szary
Sprawdź cenę!
Accura Zion ACC-M1009 Silent
Sprawdź cenę!
Accura Premium miniJack 1.2m
Sprawdź cenę!
Kingston microSDHC Canvas Select Plus 32GB 100R Class 10 UHS-I
Sprawdź cenę!
Accura Vista ACC-K1411
Sprawdź cenę!
HP 301 czarny CH561EE
Sprawdź cenę!
Accura Triple 17W AccuQuick
Sprawdź cenę!
Kingston microSDXC Canvas Select Plus 128GB 100R Class 10 UHS-I
Sprawdź cenę!
Accura Premium VGA
Sprawdź cenę!
Accura Premium USB-B 3.0m czarny
Cena od 19,00zł
Accura Light 30W AccuQuick 3.0
Sprawdź cenę!
Accura Premium DVI/D 1.8m
Sprawdź cenę!