Full HD, Ultra HD i 4K UHD – jaka jest różnica? Którą rozdzielczość wybrać?

Full HD czy 4k?

Wraz z pojawianiem się coraz większych ekranów (telewizory, monitory, laptopy) i  pojawia się też potrzeba stosowania w nich coraz większych rozdzielczości, celem zapewnienia jak najlepszej jakości obrazu. Tym samym, jedną z najważniejszych kwestii przy zakupie nowego telewizora czy monitora, jest wybór standardu rozdzielczości. Najczęściej spotykane dziś rozdzielczości ekranu to Full HD, Ultra HD i 4K UHD. Czym różnią się poszczególne standardy? Full HD, Ultra HD czy 4K UHD – która rozdzielczość jest najlepsza?

W wyborze najlepszego ekranu pomocne będą także nasze poradniki Jaki telewizor wybrać? Doradzamy przed zakupem oraz Jaki monitor wybrać?

W tym artykule znajdziesz:

Popularne telewizory Full HD w sklepie Komputronik

Full HD, Ultra HD – czym się różnią?

  • Full HD to nazwa pewnej konkretnej rozdzielczości ekranu: 1920 x 1080 pikseli, czasem zapisywanej jako 1080p. Full HD – angielskie Full high-definition po polsku oznacza wysoką rozdzielczość.
  • Ultra HD – znany również jako UHD, Ultra HD Television, UHDTV czy Super Hi-Vision –  oznacza kolejny krok po Full HD i odnosi się do rozdzielczości wynoszącej dokładnie 3840 x 2160 pikseli (2 x 1920 i 2 x 1080). Standard zapewnia jeszcze wyraźniejszy i bardziej ostry obraz.
  • 4K to natomiast będący następcą 2K standard utworzony przez Digital Cinema Initiatives (DCI) określający rozdzielczość (dwukrotnie większa niż 2K – 4096 x 1080) i sposób kodowania obrazu cyfrowego wykorzystywanego w przemyśle filmowym. W efekcie stosowania nazw UHD i 4K zamiennie, często możemy znaleźć telewizory opisywane jako 4K UHD czy 8K UHD, podczas gdy w rzeczywistości, z technicznego punktu widzenia, z 4K taki telewizor może nie mieć nic wspólnego.

Rozdzielczośc Full HD

 

Technologia 4K – czym się cechuje?

Technologia 4K to przede wszystkim więcej pikseli, a więc lepszy obraz, zwłaszcza na większych ekranach. Termin 4K na poziomie konsumenckim używany jest zamiennie z Ultra HD.

W telewizorach i monitorach w formacie 16:9 rozdzielczość 4K (zwana poprawnie Ultra HD, a nie 4K) mieści 3840 x 2160 pikseli, a więc dokładnie 4x więcej niż w przypadku Full HD 1080p. Dokładna ilość pikseli w pionie i poziomie będzie się jednak różnić w zależności od formatu ekranu, i tak np. dla ekranów 4:3 to 4096 x 3112, a dla standardu 4K DCI 1,90:1 4096 x 2160.

Full hd czy 4k

Niezależnie od formatu ekranu, obraz w 4K jest nieporównywalnie czysty, ostry i pozwala na wyświetlenie większej ilości detali. Ponadto technologia 4K często idzie w parze z High Dynamic Range (HDR), co zapewnia większą paletę barw, wierniejsze odzwierciedlenie kolorów oraz sprawia, że jasne piksele mogą być jeszcze jaśniejsze, a ciemne – ciemniejsze.

Więcej o technologii HDR przeczytasz w poradniku Co to jest HDR? Wszystko o technologii High Dynamic Range

Czego potrzebujemy do oglądania w rozdzielczości 4K?

Przede wszystkim potrzebny jest ekran o co najmniej takiej właśnie rozdzielczości. Obraz 4K nie będzie mógł zostać poprawnie wyświetlony, jeśli rozdzielczość ekranu będzie mniejsza. Oprócz tego, potrzebna też będzie właściwa treść jaką będziemy oglądać – filmy, programy. Dostęp do niej umożliwi:

  • Dekoder do 4K – jedną z możliwości uzyskania dostępu do obrazu 4K jest wyposażenie się w specjalny dekoder u jednego z dostawców usług telewizji cyfrowej. Dekoder 4K oferuje nowości filmowe, a także transmisje na żywo – w tym wiele sportowych.
  • Serwisy zewnętrzne (Netflix, You Tube) – inną z możliwości uzyskania dostępu do programów w rozdzielczości 4K jest oglądanie ich przez internet za pośrednictwem YouTube czy platformy Netflix. Należy jednak pamiętać, że obraz w tak wysokiej rozdzielczości jest objętościowo bardzo duży w porównaniu do Full HD – warto zatem wyposażyć się również w odpowiednio wydajne, stałe oraz stabline łącze internetowe, które zapewni szybkie załadowanie wybranego programu bez irytującego buforowania obrazu w trakcie oglądania. Należy również pamiętać, że część platform udostępniających filmy czy programy, za dostęp do obrazu w rozdzielczości 4K wymaga dodatkowych opłat.
  • Odtwarzacze Blu-Ray – ostatecznie można także oglądać filmy w 4K na płytach, do czego będzie potrzebny odtwarzacz płyt Blu-Ray. Ze względu na inny rodzaj kodowania w zwykłych odtwarzaczach, konieczne będzie kupienie nowego modelu, przeznaczonego specjalnie do płyt z obrazem nagranym w 4K.

Full hd czy 4k

Czy warto wybrać 4K?

Rozdzielczość 4K jest obecnie właściwie standardem. Pozwala cieszyć się znakomitą jakością wyświetlanego obrazu podczas oglądania filmów i seriali. Jeśli więc zależy Ci na niemal kinowej jakości, zdecydowanie warto wybrać 4K. Telewizor 4K to również doskonały wybór dla miłośników gier. Taki sprzęt pozwoli wykorzystać potencjał najnowszych konsol.

Najczęściej wybierane telewizory 4K UltraHD

Mogą Cię zainteresować:

Autor
Mateusz Tomczak
Niespotykanie spokojny człowiek. Redaktor od kilku lat zgłębiający branżę technologiczną. Z uwagą śledzi każdą nowinkę wkraczającą na rynek i nie zawsze zgadza się z wizjami producentów. Kibic sportowy, lubi czarny humor, zawsze stawia sobie jasne cele.
Dziękujemy, że przeczytałeś cały artykuł. Jak go oceniasz?
4.1/5 (16 głosów)

Czytaj więcej