Szkło hartowane czy folia ochronna? Jak chronić telefon?

16.05.2019 | autor: Mateusz Tomczak | Przeczytasz w 5 minut
Zwiększ rozmiar tekstu

Większość osób przy zakupie nowego smartfona nie zakłada, że nowy nabytek może w najbliższym czasie ulec poważnemu uszkodzeniu. Niestety jednak wypadki się zdarzają i po jakimś czasie nowy sprzęt znaleźć może się na podłodze lub chodniku.

Jeśli smartfon upadnie pechowo, to na wyświetlaczu pojawić może się pęknięcie w postaci mało gustownego pajączka. Aby tego uniknąć warto po zakupie zaopatrzyć się w zabezpieczenie ekranu naszego urządzenia mobilnego.

Obecnie bardzo popularne do ochrony ekranu są dwa rozwiązania, czyli naklejenie na ekran:

Polecane produkty do ochrony ekranu

Folia ochronna – ochrona na rozsądną cenę

Folia ochronna to bardzo cienki, elastyczny i oczywiście przezroczysty materiał, który naklejamy na front wyświetlacza smartfona.

Tu pojawia się naturalnie pytanie, czy warstwa taka nie wpływa na dotyk, którym obecnie sterowane są smartfony? Odpowiedź nie jest oczywista. Tak – wpływa w przypadku tanich i dość grubych folii nieznanego pochodzenia. Jednak w przypadku droższych, ale sprawdzonych modeli różnica jest praktycznie niezauważalna.

Zastanawiając się nad kupnem folii, trzeba brać pod uwagę, że stanowi ona mniej odporne zabezpieczenie od hartowanego szkła. Więc jaką cechą folia ochronna przewyższa szkło?

Atutem folii ochronnych jest dużo niższa cena

Przy wyborze folii zwracajmy też uwagę na dopasowanie danego wariantu folii do ekranu naszego telefonu oraz kształtu wykrojenia. Może zdarzyć się, że dedykowane folie mogą być kiepsko przycięte i mogą nie chronią całej powierzchni wyświetlacza lub, co również się zdarza, zasłaniać przycisk albo głośnik.

Niektóre folie mniej znanych producentów potrafią nawet zniekształcić kolor i nasycenie wyświetlacza, powodując problemy podczas użytkowania telefonu.

Koleją cechą, która powodować może dyskomfort podczas użytkowania jest zmniejszenie kątów widzenia – ten kłopot będzie odczuwalny przede wszystkim przez osoby używające telefonów na zewnątrz budynków przy mocnym nasłonecznieniu.

szkło hartowane

Rozwiązanie? Decydujmy się na zakup folii od renomowanego producenta, którego folie ochronne są sprawdzone i posiadają pozytywne opinie użytkowników. Takim producentem bez wątpienia jest firma 3mk posiadająca szeroką ofertę zabezpieczeń do smartfona.

Folie ochronne na szkło 3mk

Folia wymaga precyzji podczas montażu

Przed zakupem folii warto też mieć świadomość, jak wyglądać będzie proces jej naklejania.

W pierwszej kolejności musimy jak najdokładniej wyczyścić ekran, na który ją nakleimy. Nie powinna zostać na nim ani jedna drobinka kurzu. Skąd taka dokładność? Ponieważ nawet niewielkie zanieczyszczenie spowoduje, że pod folią zaczną pojawiać się bąbelki powietrza. Może to wyglądać nieestetycznie i utrudniać sterowanie smartfonem przez dotyk.

Biorąc to pod uwagę, wiele osób kupuje za jednym razem kilka egzemplarzy folii, zakładając z góry, że może nie udać się odpowiednio nakleić jej za pierwszym razem.

Kiedy warto zakupić folię?

Jeśli smartfon posiada już solidne zabezpieczenie fabryczne (na przykład w postaci Gorilla Glass), to nie ma większego powodu, aby nakładać na niego jeszcze szkła hartowanego.

Wtedy folia doskonale sprawdza się jako dodatkowe zabezpieczenie. Na folię warto też postawić, jeśli kogoś po prostu nie stać na zakup wysokiej jakości szkła hartowanego.

Wtedy zdecydowanie lepsze jest zabezpieczenie w postaci folii niż żadne.

Folia ochroni telefony o wygiętym panelu

Folia okazuje się też lepszym pomysłem, jeśli posiadamy telefon o wygiętym panelu – taki, jak choćby Samsung Galaxy S10. Zdecydowana większość szkieł hartowanych jest tak twarda, że nie da się nimi chronić wygiętych paneli. Jeśli chcemy zabezpieczyć boki takich wyświetlaczy, a nawet tył telefonu, to najlepiej sprawdzą się tu folie.

Zalety i wady folii ochronnej na smartfon

Folia ochronna na smartfon – wady:

 • mniej wytrzymała od szkła
 • na folii mogą zostawać odciski palców
 • trudność w odpowiednim założeniu
 • może zmniejszać kąty widzenia

Folia ochronna na smartfon – zalety:

 • brak zarysowań ekranu
 • zmniejsza prawdopodobieństwo mechanicznego uszkodzenia wyświetlacza
 • niska cena
 • tańsza wymiana folii w stosunku do wymiany szkła
 • łatwiej sprzedać telefon z folią

Polecane folie ochronne

Szkło hartowane – ochrona nie do zdarcia

Zapoznajmy się z zaletami szkła hartowanego, których jest wiele. Jest ono przede wszystkim bardziej wytrzymałe na uszkodzenia niż folia. Przykładem jest tu choćby super wytrzymałe szkło 3mk HardGlass Max doskonale zabezpieczające m.in. smartfony iPhone SE.

Doskonale też dopasowuje się do rozmiaru i kształtu większości wyświetlaczy. Szkło hartowane nie blokuje głośnika ani przycisków funkcyjnych – zwiększa więc znacznie komfort obsługi smartfona.

szkło hartowane

Jednak komfort to nie wszystko. Szkło nie przekłamuje barw ani nie zmniejsza przejrzystości wyświetlacza. Najczęściej trudno dostrzec jakąkolwiek różnicę w tych parametrach. Dobrej jakości szkło nie zmniejsza też czułości ekranu na dotyk.

Dotyczy to na przykład szkła 3mk FlexibleGlass Lite. Jest ono przeznaczone dla wielu modeli telefonów – choćby dla zabezpieczenia Xiaomi Redmi Note 8T. Sterowanie smartfonem dobywa się w takim wypadku bez najmniejszych problemów.

Szkło hartowane jest łatwiejsze w montażu

Szkło hartowane sprawia mniej problemów przy montażu, jednak nie oznacza to, że jest to czynność banalna. Najczęściej w zestawie ze szkłem otrzymamy specjalne akcesoria montażowe. W ich skład wchodzi ściereczka do czyszczenia i polerowania ekranu. Proces założenia szkła na telefon jest więc ułatwiony.

Jak przykleić szkło hartowane na telefon?

Tak samo, jak w przypadku folii, przed montażem należy bardzo dokładnie oczyścić wyświetlacz. W tym celu pomóc możemy sobie też sprężonym powietrzem. Szkło chwytamy za jego krawędzie. Następnie pociągamy za specjalny pasek, aby oderwać folię zabezpieczającą. Teraz pozostaje nam bardzo precyzyjnie przykleić szkło tak, aby nie powstały żadne przesunięcia względem krawędzi. Na koniec lekko je dociskamy do ekranu.

Wady i zalety szkła hartowanego

Szkło ochronne na smartfon – wady:

 • wyższa cena od folii
 • szkła słabej jakości może pogarszać wyświetlanie obrazu

Szkło ochronne na smartfon – zalety:

 • jest solidne i bardzo trwałe
 • w dużym stopniu chroni ekran przed uszkodzeniami
 • jest dość łatwe w montażu
 • szkło dobrej jakości nie ogranicza czułości ekranu
 • brak przekłamania kolorów

Polecane szkła ochronne w Komputronik.pl

Podsumowanie, czyli co dla kogo?

Folia ochronna to dobry wybór dla osób z mniejszym budżetem, tych które chcą użyć folii jedynie jako dodatkowego zabezpieczenia dla swojego telefonu lub użytkowników smartfonów o wygiętym panelu.

Szkło hartowane to z kolei idealne rozwiązanie dla osób chcących chronić swój smartfon w jak najlepszy sposób nie tracąc przy tym na komforcie jego użytkowania. Szkło hartowane wybrać powinny również osoby, które cenią sobie nienaganny wygląd swojego telefonu.

Produkty, które polecamy w naszym sklepie:

Autor
Mateusz Tomczak
Niespotykanie spokojny człowiek. Redaktor od kilku lat zgłębiający branżę technologiczną. Z uwagą śledzi każdą nowinkę wkraczającą na rynek i nie zawsze zgadza się z wizjami producentów. Kibic sportowy, lubi czarny humor, zawsze stawia sobie jasne cele.
Dziękujemy, że przeczytałeś cały artykuł. Jak go oceniasz?

Czytaj więcej


Polecane produkty

HP Neverstop Laser 1200w Mono USB AirPrint™ WiFi
Sprawdź cenę!
HP Ink Tank 315 Kolor Atrament USB
Sprawdź cenę!
HP 652 kolor F6V24AE
Sprawdź cenę!
Accura HDMI 1.8m
Cena od 29,90zł
Accura micro USB 1.5m czarny
Sprawdź cenę!
HP 652 czarny F6V25AE
Sprawdź cenę!
HP 650 czarny CZ101AE
Sprawdź cenę!
Kingston SSD A400 480GB
Sprawdź cenę!
Accura Tule ACC-M1015
Sprawdź cenę!
Accura Napa ACC-M1204
Sprawdź cenę!
Accura Premium USB-B 1.8m czarny
Sprawdź cenę!
Accura ToledoPro ACC-K1414
Sprawdź cenę!
Accura HDMI 0.9m
Cena od 19,90zł
Accura Premium SATA 0.5m
Sprawdź cenę!
Accura micro USB 1.8m czarny
Sprawdź cenę!
Accura VGA - HDMI
Sprawdź cenę!
Accura USB-C czarny
Sprawdź cenę!
Accura micro USB 1.0m czarny
Sprawdź cenę!
Accura USB 3.0 - USB-C czarny
Sprawdź cenę!
Accura Ring ACC5115 black
Sprawdź cenę!
Accura HDMI 3.0m
Cena od 39,90zł
Kingston DataTraveler 100 G3 32GB USB 3.0
Sprawdź cenę!
Accura micro USB 1.0m czarny
Sprawdź cenę!
Accura Premium SATA III 0.5m metalowe zatrzaski
Sprawdź cenę!
CA Office Skytop CA-1208
Sprawdź cenę!
HP 650 kolor CZ102AE
Sprawdź cenę!
Accura Premium kat5 5.0m szary
Cena od 19,90zł
Accura Premium 2.0m szary
Cena od 15,90zł
Accura Zion ACC-M1009 Silent
Sprawdź cenę!
Accura Premium miniJack 1.2m
Sprawdź cenę!
Kingston microSDHC Canvas Select Plus 32GB 100R Class 10 UHS-I
Cena od 19,90zł
Accura Vista ACC-K1411
Sprawdź cenę!
HP 301 czarny CH561EE
Sprawdź cenę!
Accura Triple 17W AccuQuick
Cena od 39,90zł
Kingston microSDXC Canvas Select Plus 128GB 100R Class 10 UHS-I
Cena od 62,90zł
Accura Premium VGA
Sprawdź cenę!
Accura Premium USB-B 3.0m czarny
Sprawdź cenę!
Accura Light 30W AccuQuick 3.0
Cena od 39,90zł
Accura Premium DVI/D 1.8m
Cena od 34,90zł