Szkło hartowane czy folia ochronna? Jak chronić telefon?

Większość osób przy zakupie nowego smartfona nie zakłada, że nowy nabytek może w najbliższym czasie ulec poważnemu uszkodzeniu. Niestety jednak wypadki się zdarzają i po jakimś czasie nowy sprzęt znaleźć może się na podłodze lub chodniku.

Szybki ochronne na telefon mogą być wykonane z folii (np. hydrożelowej) lub szkła hartowanego. O zakupie tego typu akcesoriów warto pamiętać od razu przy wymianie smartfonu na nowy. Dzięki temu uchronimy ekran przed nieprzewidzianymi zdarzeniami, takimi jak np. upadek na chodnik czy też podłogę w mieszkaniu. Co zapewni lepszą ochronę, folia czy szkło hartowane? Odpowiadamy na to pytanie w niniejszym artykule. Przeczytaj także artykuł Szkło hartowane czy hybrydowe, z którego dowiesz się o różnicach między tymi dwoma ochronami ekranu.


Polecane produkty do ochrony ekranu


Folia ochronna – ochrona na rozsądną cenę

Ochrona ekranu telefonu jest możliwa między innymi dzięki folii ochronnej. Jest to cienki, elastyczny oraz praktycznie przezroczysty materiał, który naklejamy na front wyświetlacza smartfona. Z czego może być wykonana folia na telefon? Dostępne są:

 • folie poliwęglanowe — ten rodzaj folii na wyświetlacz dobrze chroni przed zabrudzeniami, zarysowaniami, a także, w niewielkim stopniu, przed stłuczeniem ekranu;
 • folie hydrożelowe — to folia kauczukowa na telefon, której zewnętrzna strona wykazuje właściwości elektrostatyczne, odpychające drobinki kurzu. Czym jeszcze wyróżnia się folia hydrożelowa? Opinie na temat tego typu ochrony na telefon są dość dobre, ponieważ folia wykazuje także zdolność do przeciwdziałania zarysowaniom oraz ma wytrzymałość porównywalna do szkła hartowanego;
 • folie na telefon hybrydowe — ten typ folii ochronnej wykazuje wytrzymałość podobną do szkła hartowanego i dobrze chroni przed rozbiciem ekranu. Jest bardzo elastyczny i prawie niewyczuwalny pod palcami, natomiast w mniejszym stopniu zabezpieczy przed zarysowaniem wyświetlacza.

Szkło hartowane zapewnia zwykle lepszą ochronę niż folia ochronna na telefon. Czy warto zatem inwestować w drugie z wymienionych rozwiązań? W wyborze najlepszej ochrony ekranu pomoże zapoznanie się z wadami i zaletami obu rodzajów akcesoriów.

Atutem folii ochronnych jest dużo niższa cena

Przy wyborze folii zwracajmy też uwagę na dopasowanie danego wariantu folii do ekranu naszego telefonu oraz kształtu wykrojenia. Może zdarzyć się, że dedykowane folie mogą być kiepsko przycięte i mogą nie chronią całej powierzchni wyświetlacza lub, co również się zdarza, zasłaniać przycisk albo głośnik.

Niektóre folie mniej znanych producentów potrafią nawet zniekształcić kolor i nasycenie wyświetlacza, powodując problemy podczas użytkowania telefonu.

Koleją cechą, która powodować może dyskomfort podczas użytkowania jest zmniejszenie kątów widzenia – ten kłopot będzie odczuwalny przede wszystkim przez osoby używające telefonów na zewnątrz budynków przy mocnym nasłonecznieniu.

szkło hartowane

Rozwiązanie? Decydujmy się na zakup folii od renomowanego producenta, którego folie ochronne są sprawdzone i posiadają pozytywne opinie użytkowników. Takim producentem bez wątpienia jest firma 3mk posiadająca szeroką ofertę zabezpieczeń do smartfona.

Folie ochronne na szkło 3mk

Folia wymaga precyzji podczas montażu

Przed zakupem folii warto też mieć świadomość, jak wyglądać będzie proces jej naklejania.

W pierwszej kolejności musimy jak najdokładniej wyczyścić ekran, na który ją nakleimy. Nie powinna zostać na nim ani jedna drobinka kurzu. Skąd taka dokładność? Ponieważ nawet niewielkie zanieczyszczenie spowoduje, że pod folią zaczną pojawiać się bąbelki powietrza. Może to wyglądać nieestetycznie i utrudniać sterowanie smartfonem przez dotyk.

Biorąc to pod uwagę, wiele osób kupuje za jednym razem kilka egzemplarzy folii, zakładając z góry, że może nie udać się odpowiednio nakleić jej za pierwszym razem.

Kiedy warto zakupić folię?

Gdy smartfon ma „goły” ekran, dodatkowa forma ochrony, w postaci folii na telefon lub przy większym budżecie — szkła hartowanego, jest niezbędna. Dodatkowe zabezpieczenie na wyświetlaczu przyda się także wtedy, gdy folia fabryczna na telefonie jest wysokiej jakości (zobacz artykuł co to jest Co to jest Gorilla Glass) lub o wysokiej klasie twardości (tzw. Diamond Glass), przezorny zawsze ubezpieczony!

Folia poliwęglanowa na telefon, folia silikonowa na telefon lub osłona wykonana z innego materiału sprawdzi się przy mniejszym budżecie, tego typu akcesoria są zwykle tańsze, ale za to wymagają częstszej wymiany na nowe. W przeciwieństwie do szkła na telefon folia jest cienka i prawie przezroczysta, dlatego rozwiązanie to jest polecane, kiedy korzystanie ze szkła hartowanego jest niekomfortowe (ze względu na jego grubość). Do wyboru jest również więcej modeli, dzięki czemu nie ma problemu z dopasowaniem ochrony do konkretnego telefonu.

Folia ochroni telefony o wygiętym panelu

Użytkownicy telefonów z wygiętym ekranem mają często problem z doborem odpowiedniego szkła hartowanego. Jaką więc folię na zakrzywiony ekran wybrać? Najbardziej elastyczne są modele hydrożelowe oraz oznaczone jako 3D. Taka folia na telefon jest wydłużona w odpowiednich miejscach lub posiada wypustki, które zakrywają boki smartfona. Wyróżnia ją doskonałe dopasowanie i komfortowe użytkowanie. Dobrym rozwiązaniem może się okazać także folia 3mk. Opinie na temat tego typu zabezpieczeń dla wyświetlaczy są pozytywne, ponieważ nie dość, że przylegają one dobrze do ekranu o nietypowym kształcie, to jeszcze wykazują właściwości antyuderzeniowe oraz antymikrobowe.

Pamiętajmy jednak, że folia nie uchroni telefonu w razie upadku lub uderzenia tak dobrze, jak szkło hartowane. Użytkownik powinien się zastanowić, co liczy się dla niego bardziej — niska cena i komfort użytkowania czy zabezpieczenie na wypadek stłuczenia ekranu.

Jak nakleić folię na telefon?

Montaż folii na ekran może przysporzyć trochę trudności, ponieważ jest ona bardzo cienka i elastyczna, a przez to trudna do uchwycenia palcami. Przed nałożeniem folii ochronnej konieczne jest dokładne wyczyszczenie powierzchni ekranu, następnie można przystąpić do przyklejania zabezpieczenia. Należy to robić bardzo powoli, tak aby pod powierzchnię osłony nie dostało się powietrze, ani nie doszło do rozerwania folii. Jeśli po naklejeniu folii na telefonie pojawiły się bąbelki powietrza, trzeba je usunąć poprzez delikatne dociśnięcie krawędzi folii do ekranu.

Jak zdjąć folię z ekranu? W tym celu wystarczy delikatnie podważyć jeden z brzegów folii i następnie, odkleić całość przy pomocy jednego pewnego ruchu ręki. Czy można nakleić szkło hartowane na folię ochronną? Rozwiązanie to nie jest zalecane, ponieważ po pierwsze — znacznie utrudni korzystanie z urządzenia, a po drugie — szkło hartowane może nie przylegać dobrze do powierzchni folii. Akcesorium ochronne zaprojektowano tak, aby można je było stosować samodzielnie i montować bezpośrednio na ekranie telefonu. Musimy zatem podjąć decyzję: albo szkło, albo folia.

Folia ochronna na telefon — czy warto?

Co do ochrony ekranu lepiej wybrać? Czy warto kupić folię na telefon? Tak, jeśli mamy trudności z doborem szkła hartowanego lub zależy nam na tańszej formie zabezpieczenia, folia na ekran będzie dobrym rozwiązaniem. Tanie folie są dostępne w sklepach z akcesoriami do telefonów już od 2 zł za sztukę. Pamiętajmy jednak, że atrakcyjna cena może się wiązać z niską jakością tego typu produktów i trudnościami w ich dopasowaniu do danego modelu smartfona. W krytycznej sytuacji, jeśli dojdzie do upadku z dużej wysokości, folia na telefon może również nie zapewnić należytej ochrony, co poskutkuje rozbiciem wyświetlacza i narazi na jeszcze większe wydatki.

Zalety i wady folii ochronnej na smartfon

Poniżej prezentujemy zalety oraz wady folii na wyświetlacz. Zapoznanie się z nimi pomoże w podjęciu decyzji, co jest lepsze, folia ochronna czy szkło hartowane.

Folia ochronna na smartfon – zalety:

 • brak zmian w wyglądzie ekranu, ponieważ folie na telefon są praktycznie przezroczyste;
 • dostępność modeli o powłoce elektrostatycznej, co minimalizuje ryzyko osadzania się zabrudzeń na powierzchni ekranu;
 • duża elastyczność i łatwe dopasowanie do rozmiaru i kształtu większości wyświetlaczy dostępnych na rynku, w tym również zakrzywionych;
 • możliwość wielokrotnego naklejania na telefon i odklejania;
 • niska cena;
 • tania wymiana w porównaniu ze szkłem hartowanym;
 • wygodne użytkowanie dzięki temu, że materiał folii ochronnej jest bardzo cienki;
 • wysoka ochrona przed zarysowaniami ekranu;
 • zmniejszone ryzyko mechanicznego uszkodzenia wyświetlacza.

Folia ochronna na smartfon – wady:

 • brak dobrego zabezpieczenia dla ekranu w sytuacji, gdy dojdzie do upadku z dużej wysokości lub uderzenia;
 • modele niskiej jakości mogą zniekształcać obraz podczas użytkowania przy mocnym nasłonecznieniu;
 • montaż trudniejszy niż w przypadku szkła hartowanego, ze względu na wysoką elastyczność;
 • mniejsza wytrzymałość niż w przypadku szkła hartowanego, przez co wymiana jest konieczna częściej;
 • na folii mogą pozostawać odciski palców;
 • zdarza się, że folie słabej jakości są źle przycięte i nie chronią całej powierzchni wyświetlacza albo zasłaniają ważne przyciski.

Polecane folie ochronne

Szkło hartowane – ochrona nie do zdarcia

Zapoznajmy się z zaletami szkła hartowanego, których jest wiele. Jest ono przede wszystkim bardziej wytrzymałe na uszkodzenia niż folia. Przykładem jest tu choćby super wytrzymałe szkło 3mk HardGlass Max doskonale zabezpieczające m.in. smartfony iPhone SE. Zanim odpowiemy na pytanie, co jest lepsze, szkło hartowane czy folia, warto powiedzieć kilka słów o drugim rodzaju zabezpieczenia na ekran.

Szkło na telefon jest bardziej wytrzymałe na uszkodzenia niż folia. Wynika to z faktu, iż powstaje ono w wyniku wielogodzinnego procesu hartowania (w temperaturze sięgającej nawet 400° C). Hartowana szyba ochronna na telefon  nie przekłamuje barw, może jednak delikatnie wpływać na przejrzystość wyświetlacza. Najczęściej jednak trudno dostrzec jakąkolwiek różnicę w obrazie gołym okiem.

Podczas podejmowania decyzji odnośnie tego, jakie szkło hartowane na telefon kupić, najlepiej nie oszczędzać na tym rozwiązaniu. Słabej jakości szkło na telefon nie zapewni bowiem tak dobrej ochrony, może również być na tyle grube, że będzie zmniejszać czułość ekranu na dotyk.

szkło hartowane

Jednak komfort to nie wszystko. Szkło nie przekłamuje barw ani nie zmniejsza przejrzystości wyświetlacza. Najczęściej trudno dostrzec jakąkolwiek różnicę w tych parametrach. Dobrej jakości szkło nie zmniejsza też czułości ekranu na dotyk.

Dotyczy to na przykład szkła 3mk Flexible Glass. Jest ono przeznaczone dla wielu modeli telefonów – choćby dla zabezpieczenia Samsung Galaxy A50. Sterowanie smartfonem dobywa się w takim wypadku bez najmniejszych problemów.

Szkło hartowane jest łatwiejsze w montażu

Szkło hartowane sprawia mniej problemów przy montażu niż szkło kauczukowe na telefon (czyli folia), ponieważ jest mniej elastyczne i zwykle od razu przylega całą powierzchnią do ekranu. Najczęściej w zestawie ze szkłem do telefonu otrzymamy specjalne akcesoria montażowe. W ich skład wchodzi ściereczka do czyszczenia i polerowania ekranu. Dodatkowo niektóre modele szkła hartowanego na telefon zostały pokryte z jednej strony specjalną substancją klejącą, dzięki czemu zminimalizowane jest ryzyko powstawania pod powierzchnią bąbelków. Zatem nawet jeśli użytkownik nie ma wprawy w naklejaniu tego typu akcesoriów, montaż nie powinien sprawić większych problemów.

Co zrobić, gdy mamy nowszy telefon, który ma już fabrycznie zamontowane szkło Gorilla Glass 3? Czy jest potrzebne szkło hartowane w takiej sytuacji? Podobny dylemat mają użytkownicy telefonów z fabrycznym Gorilla Glass 5. Czy potrzebna folia lub szkło hartowane, skoro Gorilla Glass zmniejsza znacznie ryzyko uszkodzenia? Odpowiedź na to pytanie brzmi: przezorny zawsze ubezpieczony. Gorilla Glass to materiał wykorzystywany podczas produkcji ekranu, ochronę tę warto uzupełnić poprzez przymocowanie do wyświetlacza dodatkowego akcesorium w postaci szkła hartowanego lub chociażby szybki kauczukowej na telefon.

Jak przykleić szkło hartowane na telefon?

Jak założyć szkło hartowane? Tak samo, jak w przypadku folii, przed montażem należy bardzo dokładnie oczyścić wyświetlacz. W tym celu możemy skorzystać ze ściereczki dołączonej do zestawu, nasączonej specjalnym środkiem czyszczącym, dodatkowo warto się wspomóc sprężonym powietrzem.

Co dalej? Jak nakleić szkło hartowane na ekran urządzenia? W tym celu musimy chwycić szybkę za jej krawędzie i pociągnąć za specjalny pasek, aby oderwać folię zabezpieczającą. Teraz pozostaje nam bardzo precyzyjnie przykleić akcesorium, tak, aby nie powstały żadne przesunięcia względem krawędzi szkła hartowanego.

Jak usunąć powietrze, które zgromadziło się pod powierzchnią szkła hartowanego? W tym celu trzeba lekko docisnąć materiał do ekranu w newralgicznych miejscach — bąbelki powietrza powinny się wydostać pod wpływem zwiększonego ciśnienia. Inny sposób to podważenie krawędzi szyby cienką igłą i jej ponowne doklejenie po uwolnieniu pęcherzyków powietrza.

Jak zdjąć szkło hartowane? W tym celu wystarczy podważyć jedną z krawędzi osłonki np. igłą lub wykałaczką i odciągnąć ją pewnym ruchem od powierzchni ekranu. Gdy doszło do rozbicia się szkła hartowanego, demontaż nie zajmie zbyt wiele czasu.

Pamiętajmy, że szkło hartowane można zamontować na telefonie tylko raz. Jeśli szybka została przylepiona nierówno, jej odklejenie i ponowne nałożenie osłabi działanie kleju i szkło nie będzie dobrze przylegać do ekranu. Z tego powodu wiele osób decyduje się nie zakładać szkła na telefon samodzielnie, lecz zlecić to specjaliście, np. w salonach zajmujących się sprzedażą akcesoriów do telefonów. Oczywiście taka wymiana szkła hartowanego wiąże się z dodatkowym kosztem.

Wady i zalety szkła hartowanego

Poniżej prezentujemy zalety oraz wady szkła hartowanego. Zapoznanie się z nimi pomoże w podjęciu decyzji, co jest lepsze, folia hydrożelowa czy szkło hartowane.

Szkło ochronne na smartfon – zalety:

 • brak przekłamania kolorów, niezależnie od stopnia nasłonecznienia;
 • szkło dobrej jakości nie ogranicza czułości ekranu;
 • wymiana szkła hartowanego jest łatwiejsza niż w przypadku folii ochronnej, ponieważ szkło na telefon jest sztywne;
 • wysoka solidność wykonania;
 • wysoka trwałość;
 • wysoki stopień ochrony przed uszkodzeniami, nie tylko zarysowaniami, ale również rozbiciem ekranu.

Szkło ochronne na smartfon – wady:

 • brak możliwości wielokrotnego naklejania i odklejania szkła na telefon;
 • droga wymiana szkła hartowanego;
 • szkła słabej jakości mogą zaburzać wyświetlanie obrazu;
 • w przypadku niektórych modeli szkła hartowanego mogą wystąpić trudności z dopasowaniem do rozmiaru i kształtu niektórych wyświetlaczy, dotyczy to np. modeli telefonów z zakrzywionym ekranem;
 • wyższa cena od folii ochronnej na telefon;
 • względnie mniejszy komfort podczas użytkowania telefonu, ponieważ szkło hartowane jest grubsze od folii na telefon.

Polecane szkła ochronne w Komputronik.pl


Folia ochronna czy szkło?

Jaka jest najlepsza ochrona ekranu? Co jest lepsze, folia czy szkło hartowane na telefon? Poniżej zestawiliśmy ze sobą wszystkie zalety i wady tych dwóch rozwiązań, tak, aby można było łatwo podjąć decyzję.

Szkło czy folia na telefon — zestawienie zalet obu rozwiązań

Zalety folii ochronnej na telefon Zalety szkła hartowanego na telefon
łatwe dopasowanie do rozmiaru i kształtu większości wyświetlaczy dostępnych na rynku brak zmian w wyglądzie ekranu i przekłamania kolorów,
możliwość wielokrotnego naklejania i odklejania łatwa wymiana
niska cena szkło dobrej jakości nie ogranicza czułości ekranu
powłoka elektrostatyczna minimalizuje ryzyko osadzania się zabrudzeń na powierzchni ekranu wysoka jakość wykonania
tania wymiana wysoka trwałość i co za tym idzie, brak konieczności częstej wymiany
wygodne użytkowanie, ponieważ folie ochronne na telefon są bardzo cienkie i elastyczne wysoki stopień ochrony przed zarysowaniami
wysoka ochrona przed zarysowaniami ekranu wysoki stopień ochrony przed uszkodzeniami (np. rozbiciem ekranu)

Folia czy szkło na telefon — zestawienie wad obu rozwiązań

Wady folii ochronnej na telefon Wady szkła hartowanego na telefon
brak dobrego zabezpieczenia przed rozbiciem się ekranu brak możliwości wielokrotnego naklejania i odklejania szkła na telefon
modele niskiej jakości mogą zniekształcać obraz podczas użytkowania przy mocnym nasłonecznieniu szkła słabej jakości mogą zaburzać wyświetlanie obrazu
modele niskiej jakości mogą być trudne w dopasowaniu do telefonu trudności z dopasowaniem do rozmiaru i kształtu niektórych wyświetlaczy, np. w przypadku modeli telefonów z zakrzywionym ekranem
montaż trudniejszy niż w przypadku szkła hartowanego wysoka cena
mniejsza wytrzymałość i co za tym idzie, konieczna częstsza wymiana wysoki koszt wymiany szkła hartowanego
na folii mogą pozostawać odciski palców względnie mniejszy komfort podczas użytkowania telefonu, ponieważ szkło hartowane jest grubsze od folii na telefon

Podsumowanie, czyli co dla kogo?

Podsumowując, wiemy już, że nie należy obdarzać nadmiernym zaufaniem folii fabrycznej na telefonie. Celem jak najlepszego zabezpieczenia ekranu przed uszkodzeniami mechanicznymi lepiej dobrać dodatkowe akcesorium ochronne. Co zatem powinny wybrać osoby, które cenią sobie nienaganny wygląd swojego telefonu? Folię hydrożelową czy szkło hartowane?

Folia ochronna to dobry wybór dla osób z mniejszym budżetem, tych, które chcą użyć folii jedynie jako dodatkowego zabezpieczenia dla swojego telefonu. Z jednej strony warto po nią sięgnąć, jeśli mamy tańszy telefon, a z drugiej, to także dobre rozwiązanie w przypadku użytkowników smartfonów o wygiętym panelu, ponieważ elastyczne folie na ekran można łatwiej dopasować do zakrzywionych modeli.

Folia poliwęglanowa na telefon jest bardziej przezroczysta niż szybka kauczukowa na telefon. Zatem jeśli zależy nam na większym komforcie podczas korzystania z urządzenia, lepiej wybrać model poliwęglanowy. Folia żelowa na telefon oferuje wyższy stopień ochrony przed zabrudzeniami, ze względu na elektrostatyczne właściwości jej zewnętrznej powłoki. Najlepszą folią na telefon wydaje się folia hybrydowa, ponieważ łączy ona w sobie zalety szkła hartowanego (wysoka wytrzymałość i ochrona) oraz folii na telefon (elastyczność).

Szkło hartowane to z kolei idealne rozwiązanie dla osób chcących chronić swój smartfon w jak najlepszy sposób. Szkiełko na telefon warto wybrać w przypadku drogich modeli telefonów, kiedy istnieje zwiększone ryzyko uszkodzenia ekranu (np. często zabieramy telefon w podróże służbowe), a także wtedy, gdy ewentualna wymiana ekranu jest znacznie utrudniona, ponieważ dany model jest trudnodostępny na rynku. Jeśli męczy nas częste przyklejanie szybki na telefon, szkło hartowane będzie lepszym rozwiązaniem ze względu na wyższą trwałość. Wymiana szkła hartowanego nie należy do tanich, ale za to jest ona przeprowadzana znacznie rzadziej.


Autor
Alicja Hudzik
Z wykształcenia biolog — antropolog, zawodowo od 2017 roku zajmuje się tworzeniem contentu dla różnych marek. Wcześniej pracowała w branży eventowej. Stara się dużo podróżować, przede wszystkim górskimi szlakami, kocha psy (najbardziej swojego setera szkockiego!), jest również miłośniczką gier planszowych oraz gier video, w szczególności z gatunku action-RPG.
Dziękujemy, że przeczytałeś cały artykuł. Jak go oceniasz?
4.8/5 (17 głosów)

Czytaj więcej