Kupując odkurzacz, na pewno zastanawiasz się również nad rodzajem filtra. Warto pomyśleć o tym przez chwilę, ponieważ filtr zamontowany w odkurzaczu wpływa na czystość powietrza w całym domu. Obecnie najczęściej znajdziemy filtry EPA oraz HEPA. Jednak czym różnią? Nazwy brzmią podobnie, ale warto wiedzieć więcej na temat ich skuteczności i przeznaczenia.
Wyjaśniamy, czy lepiej kupić filtr EPA czy HEPA do odkurzacza domowego.
Polecane filtry w sklepie
Czym jest filtr EPA?
Filtr EPA (Efficient Particulate Air filter) znajdziesz w tańszych modelach odkurzaczy. Zapewnia wystarczająco dobrą ochronę, zatrzymując cząsteczki kurzu, pyłków i alergenów. Należy go wymieniać co rok lub dwa, w zależności od tego, jak często i intensywnie odkurzasz. Znajdziesz również filtry zmywalne, których nie trzeba wymieniać zbyt często. Wystarczy opłukać je pod bieżącą wodą. Filtry EPA są dobrym wyborem dla osób, które nie mają alergii i chcą po prostu mieć czystsze powietrze w domu po odkurzaniu.
Odkurzacze wyposażone w filtr EPA zatrzymają cały kurz i pył, przez co powietrze w domu stanie się czystsze. Co istotne, filtr nie wpływa na moc ssania odkurzacza i wolniej się zapycha. Przepływ powietrza jest większy niż w przypadku HEPA.
Filtry EPA dzielą się na trzy klasy:
EPA 10 – zatrzymuje 85% cząsteczek o wielkości 0,3 µm.
EPA 11 – zatrzymuje 95% cząsteczek.
EPA 12 – zatrzymuje 99,5% cząsteczek.
Klasy filtrów określane są przez normę EN 1822. Warto jednak zaznaczyć, że istnieje nowsza i bardziej szczegółowa klasyfikacja ISO 29463. Norma EN 1822 jest starsza, ale bardziej powszechna w opisach odkurzaczy i innych sprzętów AGD.
Czym jest filtr HEPA?
Filtr HEPA (High Efficiency Particulate Air filter) jest bardziej skuteczny w pochłanianiu zanieczyszczeń powietrza niż EPA. Zatrzymuje nawet najdrobniejsze cząsteczki kurzu, pyłków, pleśni i innych alergenów. Składa się z gęstej maty mikrowłókien szklanych lub syntetycznych, które tworzą barierę dla cząstek stałych. Filtry HEPA stosowane są w dobrej klasy odkurzaczach dla alergików.
Filtry HEPA dzielą się na dwie klasy:
HEPA 13 – zatrzymuje 99,95% cząsteczek o wielkości 0,3 µm.
HEPA 14 – zatrzymuje 99,995% cząsteczek.
Dzięki swojej wysokiej skuteczności, filtry HEPA wyznaczają standardy w zakresie oczyszczania powietrza. Stosowane są w laboratoriach, przemyśle, na salach operacyjnych. Powszechne są również w naszych domach. Znajdziemy je w odkurzaczach, robotach sprzątających, oczyszczaczach powietrza, czy klimatyzatorach. Można je kupić w wersji zmywalnej lub niezmywalnej. Filtr zmywalny jest sztywny i chropowaty, wykonany z poliestru. Można go regularnie myć bez potrzeby wymieniania na nowy. Z kolei niezmywalny jest zrobiony z celulozy, więc jest miękki i delikatniejszy. W wodzie najzwyczajniej się rozklei i nie będzie nadawał się do użytku.
Filtr HEPA czy EPA – najważniejsze różnice
Filtr EPA | Filtr HEPA | |
Skuteczność filtracji (dla cząstek 0,3 µm) |
85% – 99,5% | 99,95% – 99,995% |
Klasy według normy EN 1822 (starsza, częściej stosowana w AGD) |
EPA 10
EPA 11 EPA 12 |
HEPA 13
HEPA 14
|
Klasy według normy ISO 29463 (nowsza) |
ISO 15 E
ISO 20 E ISO 25 E ISO 30 E |
ISO 35 H
ISO 40 H ISO 45 H
|
Przeznaczenie | Standardowe, tańsze odkurzacze | Odkurzacze premium, dla alergików |
Zatrzymywane cząsteczki | Kurz, pyłki, większe alergeny | Kurz, pyłki, roztocza, pleśń, wirusy, bakterie |
Cena | Niższa | Wyższa |
Żywotność | Dłuższa, wolniej się zapycha | Krótsza, szybciej się zapycha |
Filtr EPA czy HEPA do odkurzacza?
Podczas zakupu odkurzacza zastanawiasz się, jaki filtr, HEPA czy EPA? HEPA wydaje się lepszą inwestycją, jednak czy na pewno odczujesz różnicę? Wszystko zależy od potrzeb.
Filtry HEPA mają ciaśniejszą strukturę i lepsze uszczelnienia, dzięki czemu zatrzymują nawet najmniejsze cząsteczki, łącznie ze wszystkimi alergenami, bakteriami i wirusami.
To idealny wybór dla osób zmagających się z astmą, alergią na pyłki lub kurz. Filtry HEPA docenią również osoby ze słabszym zdrowiem, które często chorują na różnego rodzaju przeziębienia i infekcje. Złapane w filtr bakterie i wirusy mogą zostać łatwiej usunięte z domowego zacisza.
Jednak filtry EPA wcale nie są odczuwalnie gorsze dla osób cieszących się dobrym zdrowiem. Jeśli notorycznie masz w domu mnóstwo kurzu, to taki filtr w odkurzaczu będzie świetnym sprzymierzeńcem. Skutecznie wyłapie cały kurz i pył z otoczenia, więc sprzątanie stanie się o wiele łatwiejsze i skuteczniejsze. No i EPA jest nawet o połowę tańszy od swojego skuteczniejszego odpowiednika dla alergików. To dobry balans między skutecznością filtracji, jakością wykonania oraz ceną.
Zatem wybór najlepszego filtra do odkurzacza można podsumować następująco:
- Filtr EPA (10–12) będzie wystarczający do standardowego użytkowania. Sprawdzi się do filtrowania powietrza z kurzu. Jednak nie zatrzymuje wszystkich alergenów, więc nie jest polecany dla alergików,
- Filtr HEPA 13 to optymalny wybór. Bardzo dobrze zatrzymuje kurz, roztocza i pyłki. Jeśli zmagasz się z katarem w okresie pylenia, będzie to odpowiedni filtr do odkurzacza,
- Filtr HEPA 14 to najlepsza ochrona przed alergenami. Należy go częściej myć lub wymieniać na nowy, bo ma tendencję do szybszego zapychania się.
Pamiętaj, że istnieje kilka rodzajów filtrów do odkurzacza: z siatki, gąbki, włókniny. Różnią się skutecznością filtracji, jednak nie każdy z nas jest zmuszony zwracać na to szczególną uwagę. W wielu przypadkach nie potrzeba nic lepszego niż standardowy filtr EPA, aby zapewnić czystsze powietrze po odkurzaniu.
Zatem który filtr lepszy, EPA czy HEPA? Jeśli masz alergię lub astmę, wybierz HEPA. W innym przypadku EPA będzie wystarczający. Pamiętaj, że niezależnie od rodzaju wybranego filtra należy go co jakiś czas wymieniać. Jeżeli masz filtr zmywalny, to myj go regularnie i nie zaniedbuj tej czynności. Oczywiście poczekaj, aż filtr naprawdę dobrze wyschnie, zanim z powrotem włożysz go do odkurzacza. Najlepiej postępuj zgodnie z zaleceniami producenta na temat konserwacji i wymiany filtrów.
Mogą Cię także zainteresować: