Ekspres przelewowy z młynkiem – jak zrobić dobrą kawę?

02.05.2018 | autor: Julia Sowińska | Przeczytasz w 5 minut
Zwiększ rozmiar tekstu

W domach miłośników świeżej, aromatycznej kawy, młynek oraz ekspres przelewowy są bardzo ważnymi elementami wyposażenia kuchni. To dzięki nim można szybko i wygodnie przygotować kawę, która swym wspaniałym oraz wybornym smakiem oczaruje każdego.

Jak wybrać ekspres przelewowy? O czym warto pamiętać w trakcie parzenia „małej czarnej” wykorzystując ekspresy przelewowe? Jak maksymalnie wykorzystać możliwości, jakie daje nam duet składający się z ekspresu przelewowego i młynka do kawy? Co wybrać ekspres przelewowy z młynkiem wbudowanym czy dwa osobne urządzenia? Doradzamy

W tym poradniku znajdziesz:

  • Dlaczego warto wybrać kawę ziarnistą?
  • Jaki młynek do kawy wybrać?
  • Dlaczego warto postawić na ekspres przelewowy?
  • Jak przygotować kawę w ekspresie przelewowym?
  • Jaki ekspres przelewowy do kawy wybrać?
  • Ekspres przelewowy z młynkiem – polecane modele

Dlaczego warto wybrać kawę ziarnistą?

Kto chce cieszyć się pełnią aromatu i smaku kawy, ten powinien postawić na kawę ziarnistą. Wprawdzie tuż przed zaparzeniem trzeba będzie ją zmielić, jednak nagrodą za tę pracę będzie wyjątkowo dobry napój. Mielenie świeżych ziaren tuż przed rozpoczęciem parzenia ma wiele zalet, a przede wszystkim pozwala nam zachować więcej naturalnych walorów kawy.

Wiadomo, że kawa mielona szybko traci swe właściwości. Postępujący proces wietrzenia to coraz gorszy smak oraz utrata aromatu – jednego z najważniejszych walorów „małej czarnej”. Zapach, smak – wszystko to nabierze wyjątkowego charakteru w chwili, gdy z młynka zaczniemy korzystać tuż przed zaparzeniem kawy.

Zobacz kawy ziarniste w sklepie >

Więcej o znaczeniu świeżości kawy dowiesz się z poradnika: Czym cechuje się świeża kawa?

ekspres przelewowy z młynkiem

Jaki młynek do kawy wybrać?

By kawa z ekspresu przelewowego mogła zachwycać swym smakiem i aromatem, należy mielić ziarna tuż przez parzeniem. Jak uporać się z takim wyzwaniem? Najlepiej przy pomocy dobrego młynka.

Idealnym rozwiązaniem są młynki żarnowe – szybkie i precyzyjne, pozwalające nam na kontrolowanie stopnia mielenia ziaren kawy. Dzięki temu możemy przygotować kawę o takiej grubości, jaka w naszym przypadku będzie najlepszym rozwiązaniem.

Zobacz młynki do kawy w sklepie >

To właśnie z takich urządzeń bardzo chętnie korzystają użytkownicy ekspresów przelewowych – prostych i funkcjonalnych zarazem sprzętów, dzięki którym parzenie kawy staje się przyjemnym rytuałem. Wybór takich urządzeń jest obecnie dość szeroki.

Wśród szczególnie polecanych młynków żarnowych, pozwalających nam samodzielnie ustalić stopień mielenia ziaren, znajdują się takie modele, jak:

Dlaczego warto postawić na ekspres przelewowy?

Mielenie kawy tuż przed zaparzeniem ma wiele zalet, dlatego warto postawić na ekspres przelewowy z młynkiem wbudowanym lub dokupić młynek jako osobne urządzenie.

Na ostateczny smak napoju wpływa też sam proces parzenia. Dlaczego warto postawić na ekspres przelewowy? Bo parzenie kawy w takim urządzeniu może przynieść wiele korzyści każdemu miłośnikowi „małej czarnej”. Wbrew pozorom obsługa takiego urządzenia nikomu nie powinna sprawić większych problemów, a przestrzeganie kilku prostych zasad sprawi, że każdy z nas zaparzy wyborną kawę.

Jak przygotować kawę w ekspresie przelewowym?

By kawa z ekspresu przelewowego mogła zachwycać smakiem i aromatem, należy ją odpowiednio przygotować. Na ostateczny efekt wpływa wiele czynników: sposób zmielenia kawy, temperatura wody oraz proporcje między kawą a wodą. O jakich „złotych zasadach” powinien zatem pamiętać każdy miłośnik kawy?

  1. Mielenie kawy
  2. Proporcje: kawa – woda
  3. Temperatura
  4. Czas parzenia

Mielenie kawy – jakie ma znaczenie?

Mielenie kawy ma ogromny wpływ na smak i aromat kawy. Im mniej czasu upłynie od chwili zmielenia ziaren do rozpoczęcia parzenia, tym lepiej. W przypadku parzenia kawy w ekspresie przelewowym, niezwykle ważną sprawą jest grubość kawy. Należy ją dostosować do rodzaju urządzenia, a dokładniej – do rodzaju filtra.

W przypadku stożkowych filtrów dobrze sprawdzi się kawa drobno mielona, z kolei w ekspresach przelewowych z filtrami o płaskim dnie, znacznie lepszą opcją będzie kawa o średniej grubości.

Kawa – woda: jakie proporcje warto tu zachować?

Jakie proporcje między ilością kawy i wody będą najlepsze w przypadku ekspresów przelewowych? Zdania są tu podzielone. Polecana przez wielu baristów metoda zakłada, że na jedną filiżankę kawy o pojemności 0,2 litra powinniśmy przeznaczyć dwie łyżeczki zmielonej kawy. Każdy z nas może jednak tak dobrać proporcje, by przyrządzić taki napój, jaki będzie odpowiadał jego indywidualnym preferencjom.

Temperatura wody: jak wydobyć maksimum smaku oraz aromatu z kawy?

By parzona w takim ekspresie kawa zachwycała smakiem, należy zadbać, by wykorzystywana w takim procesie woda posiadała odpowiednią temperaturę. Największym, a zarazem najczęściej popełnianym błędem jest zalewanie kawy wrzątkiem. Idealna woda ma około 92-93 stopnie Celsjusza, choć niektórzy stosują jeszcze niższe temperatury – szczególnie w chwili, gdy chcą zatrzymać naturalny, owocowy posmak niektórych afrykańskich kaw.

Czas parzenia

Kolejnym czynnikiem, który w znacznym stopniu wpływa na smak kawy z ekspresu przelewowego, jest czas parzenia. Zbyt krótki czas parzenia oznacza, że z kawy nie zdąży się wydobyć jej bogactwo, z kolei parzenie trwające zbyt długo sprawi, że stanie się ona zbyt gorzka. Ile powinien trwać taki proces? Optymalny czas parzenia to 4-5 minut, a jego przestrzeganie pozwoli nam osiągnąć najlepsze rezultaty.

Zobacz również poradnik: Jak zaparzyć kawę w ekspresie przelewowym?

ekspres przelewowy z młynkiem

Jaki ekspres przelewowy do kawy wybrać?

Parzenie aromatycznej „małej czarnej” w ekspresie przelewowym nie jest trudnym zadaniem. Nie trzeba wiele, by móc przygotować napój, którego aromat oraz smak zachwyci każdego. Jeśli w porę zapoznamy się z najważniejszymi informacjami na temat zasad obowiązujących podczas przyrządzania kawy w ten sposób, jeśli wyposażymy się w odpowiedni młynek do mielenia ziaren kawy, będziemy mogli osiągnąć wspaniałe rezultaty. A jeśli dodatkowo zainwestujemy w ekspres wyposażony w praktyczne funkcje, będziemy mogli się cieszyć napojem jedynym w swoim rodzaju.

Jaki ekspres przelewowy z młynkiem wybrać?

Ponieważ w trakcie parzenia kawy metodą przelewową należy przestrzegać kilku ważnych zasad, wielu amatorów „małej czarnej” szuka wygodniejszych rozwiązań. Jakich? Ekspresów przelewowych, które pozwalają w pełni kontrolować proces parzenia kawy, a jednocześnie maksymalnie go upraszczają. Świetnym rozwiązaniem są ekspresy przelewowe z wbudowanym młynkiem żarnowym.

Ekspresy przelewowe z młynkiem


Mogą Cię zainteresować:

Autor
Julia Sowińska
Świetnie zorganizowana i pełna pozytywnej energii. Mama dwójki szkrabów, która ceni sobie maksymalne ułatwianie codziennych obowiązków domowych. Artystka w kuchni, która serce oddała przepisom swojej prababci. Od czasu do czasu chętnie poznaje tajniki kuchni orientalnej.
Dziękujemy, że przeczytałeś cały artykuł. Jak go oceniasz?

Czytaj więcej


Polecane produkty

HP Neverstop Laser 1200w Mono USB AirPrint™ WiFi
Cena od 1 199,00zł
HP Ink Tank 315 Kolor Atrament USB
Cena od 599,00zł
HP 652 kolor F6V24AE
Sprawdź cenę!
Accura HDMI 1.8m
Sprawdź cenę!
Accura micro USB 1.5m czarny
Sprawdź cenę!
HP 652 czarny F6V25AE
Sprawdź cenę!
HP 650 czarny CZ101AE
Sprawdź cenę!
Kingston SSD A400 480GB
Sprawdź cenę!
Accura Tule ACC-M1015
Sprawdź cenę!
Accura Napa ACC-M1204
Sprawdź cenę!
Accura Premium USB-B 1.8m czarny
Sprawdź cenę!
Accura ToledoPro ACC-K1414
Sprawdź cenę!
Accura HDMI 0.9m
Sprawdź cenę!
Accura Premium SATA 0.5m
Sprawdź cenę!
Accura micro USB 1.8m czarny
Sprawdź cenę!
Accura VGA - HDMI
Sprawdź cenę!
Accura USB-C czarny
Sprawdź cenę!
Accura micro USB 1.0m czarny
Sprawdź cenę!
Accura USB 3.0 - USB-C czarny
Sprawdź cenę!
Accura Ring ACC5115 black
Sprawdź cenę!
Accura HDMI 3.0m
Sprawdź cenę!
Kingston DataTraveler 100 G3 32GB USB 3.0
Sprawdź cenę!
Accura micro USB 1.0m czarny
Sprawdź cenę!
Accura Premium SATA III 0.5m metalowe zatrzaski
Sprawdź cenę!
CA Office Skytop CA-1208
Sprawdź cenę!
HP 650 kolor CZ102AE
Sprawdź cenę!
Accura Premium kat5 5.0m szary
Sprawdź cenę!
Accura Premium 2.0m szary
Sprawdź cenę!
Accura Zion ACC-M1009 Silent
Sprawdź cenę!
Accura Premium miniJack 1.2m
Sprawdź cenę!
Kingston microSDHC Canvas Select Plus 32GB 100R Class 10 UHS-I
Sprawdź cenę!
Accura Vista ACC-K1411
Sprawdź cenę!
HP 301 czarny CH561EE
Sprawdź cenę!
Accura Triple 17W AccuQuick
Sprawdź cenę!
Kingston microSDXC Canvas Select Plus 128GB 100R Class 10 UHS-I
Sprawdź cenę!
Accura Premium VGA
Sprawdź cenę!
Accura Premium USB-B 3.0m czarny
Sprawdź cenę!
Accura Light 30W AccuQuick 3.0
Sprawdź cenę!
Accura Premium DVI/D 1.8m
Sprawdź cenę!