Ekspres przelewowy z młynkiem – jak zrobić dobrą kawę?

W domach miłośników świeżej, aromatycznej kawy, młynek oraz ekspres przelewowy są bardzo ważnymi elementami wyposażenia kuchni. To dzięki nim można szybko i wygodnie przygotować kawę, która swym wspaniałym oraz wybornym smakiem oczaruje każdego.

Jak wybrać ekspres przelewowy? O czym warto pamiętać w trakcie parzenia „małej czarnej” wykorzystując ekspresy przelewowe? Jak maksymalnie wykorzystać możliwości, jakie daje nam duet składający się z ekspresu przelewowego i młynka do kawy? Co wybrać ekspres przelewowy z młynkiem wbudowanym czy dwa osobne urządzenia? Doradzamy

W tym poradniku znajdziesz:

  • Dlaczego warto wybrać kawę ziarnistą?
  • Jaki młynek do kawy wybrać?
  • Dlaczego warto postawić na ekspres przelewowy?
  • Jak przygotować kawę w ekspresie przelewowym?
  • Jaki ekspres przelewowy do kawy wybrać?
  • Ekspres przelewowy z młynkiem – polecane modele

Dlaczego warto wybrać kawę ziarnistą?

Kto chce cieszyć się pełnią aromatu i smaku kawy, ten powinien postawić na kawę ziarnistą. Wprawdzie tuż przed zaparzeniem trzeba będzie ją zmielić, jednak nagrodą za tę pracę będzie wyjątkowo dobry napój. Mielenie świeżych ziaren tuż przed rozpoczęciem parzenia ma wiele zalet, a przede wszystkim pozwala nam zachować więcej naturalnych walorów kawy.

Wiadomo, że kawa mielona szybko traci swe właściwości. Postępujący proces wietrzenia to coraz gorszy smak oraz utrata aromatu – jednego z najważniejszych walorów „małej czarnej”. Zapach, smak – wszystko to nabierze wyjątkowego charakteru w chwili, gdy z młynka zaczniemy korzystać tuż przed zaparzeniem kawy.

Zobacz kawy ziarniste w sklepie >

Więcej o znaczeniu świeżości kawy dowiesz się z poradnika: Czym cechuje się świeża kawa?

ekspres przelewowy z młynkiem

Jaki młynek do kawy wybrać?

By kawa z ekspresu przelewowego mogła zachwycać swym smakiem i aromatem, należy mielić ziarna tuż przez parzeniem. Jak uporać się z takim wyzwaniem? Najlepiej przy pomocy dobrego młynka.

Idealnym rozwiązaniem są młynki żarnowe – szybkie i precyzyjne, pozwalające nam na kontrolowanie stopnia mielenia ziaren kawy. Dzięki temu możemy przygotować kawę o takiej grubości, jaka w naszym przypadku będzie najlepszym rozwiązaniem.

Zobacz młynki do kawy w sklepie >

To właśnie z takich urządzeń bardzo chętnie korzystają użytkownicy ekspresów przelewowych – prostych i funkcjonalnych zarazem sprzętów, dzięki którym parzenie kawy staje się przyjemnym rytuałem. Wybór takich urządzeń jest obecnie dość szeroki. Wśród szczególnie polecanych młynków żarnowych, pozwalających nam samodzielnie ustalić stopień mielenia ziaren, znajdują się takie modele, jak:

Młynek do kawy Nivona CafeGrano 130 Młynek do kawy De’Longhi KG 79 Młynek do kawy Severin KM 3873
ekspres przelewowy z młynkiem ekspres przelewowy z młynkiem ekspres przelewowy z młynkiem

Dlaczego warto postawić na ekspres przelewowy?

Mielenie kawy tuż przed zaparzeniem ma wiele zalet, dlatego warto postawić na ekspres przelewowy z młynkiem wbudowanym lub dokupić młynek jako osobne urządzenie.

Na ostateczny smak napoju wpływa też sam proces parzenia. Dlaczego warto postawić na ekspres przelewowy? Bo parzenie kawy w takim urządzeniu może przynieść wiele korzyści każdemu miłośnikowi „małej czarnej”. Wbrew pozorom obsługa takiego urządzenia nikomu nie powinna sprawić większych problemów, a przestrzeganie kilku prostych zasad sprawi, że każdy z nas zaparzy wyborną kawę.

Jak przygotować kawę w ekspresie przelewowym?

By kawa z ekspresu przelewowego mogła zachwycać smakiem i aromatem, należy ją odpowiednio przygotować. Na ostateczny efekt wpływa wiele czynników: sposób zmielenia kawy, temperatura wody oraz proporcje między kawą a wodą. O jakich „złotych zasadach” powinien zatem pamiętać każdy miłośnik kawy?

  1. Mielenie kawy
  2. Proporcje: kawa – woda
  3. Temperatura
  4. Czas parzenia

Mielenie kawy – jakie ma znaczenie?

Mielenie kawy ma ogromny wpływ na smak i aromat kawy. Im mniej czasu upłynie od chwili zmielenia ziaren do rozpoczęcia parzenia, tym lepiej. W przypadku parzenia kawy w ekspresie przelewowym, niezwykle ważną sprawą jest grubość kawy. Należy ją dostosować do rodzaju urządzenia, a dokładniej – do rodzaju filtra.

W przypadku stożkowych filtrów dobrze sprawdzi się kawa drobno mielona, z kolei w ekspresach przelewowych z filtrami o płaskim dnie, znacznie lepszą opcją będzie kawa o średniej grubości.

Kawa – woda: jakie proporcje warto tu zachować?

Jakie proporcje między ilością kawy i wody będą najlepsze w przypadku ekspresów przelewowych? Zdania są tu podzielone. Polecana przez wielu baristów metoda zakłada, że na jedną filiżankę kawy o pojemności 0,2 litra powinniśmy przeznaczyć dwie łyżeczki zmielonej kawy. Każdy z nas może jednak tak dobrać proporcje, by przyrządzić taki napój, jaki będzie odpowiadał jego indywidualnym preferencjom.

Temperatura wody: jak wydobyć maksimum smaku oraz aromatu z kawy?

By parzona w takim ekspresie kawa zachwycała smakiem, należy zadbać, by wykorzystywana w takim procesie woda posiadała odpowiednią temperaturę. Największym, a zarazem najczęściej popełnianym błędem jest zalewanie kawy wrzątkiem. Idealna woda ma około 92-93 stopnie Celsjusza, choć niektórzy stosują jeszcze niższe temperatury – szczególnie w chwili, gdy chcą zatrzymać naturalny, owocowy posmak niektórych afrykańskich kaw.

Czas parzenia

Kolejnym czynnikiem, który w znacznym stopniu wpływa na smak kawy z ekspresu przelewowego, jest czas parzenia. Zbyt krótki czas parzenia oznacza, że z kawy nie zdąży się wydobyć jej bogactwo, z kolei parzenie trwające zbyt długo sprawi, że stanie się ona zbyt gorzka. Ile powinien trwać taki proces? Optymalny czas parzenia to 4-5 minut, a jego przestrzeganie pozwoli nam osiągnąć najlepsze rezultaty.

Zobacz również poradnik: Jak zaparzyć kawę w ekspresie przelewowym?

ekspres przelewowy z młynkiem

Jaki ekspres przelewowy do kawy wybrać?

Parzenie aromatycznej „małej czarnej” w ekspresie przelewowym nie jest trudnym zadaniem. Nie trzeba wiele, by móc przygotować napój, którego aromat oraz smak zachwyci każdego. Jeśli w porę zapoznamy się z najważniejszymi informacjami na temat zasad obowiązujących podczas przyrządzania kawy w ten sposób, jeśli wyposażymy się w odpowiedni młynek do mielenia ziaren kawy, będziemy mogli osiągnąć wspaniałe rezultaty. A jeśli dodatkowo zainwestujemy w ekspres wyposażony w praktyczne funkcje, będziemy mogli się cieszyć napojem jedynym w swoim rodzaju.

Zobacz ranking: Jaki ekspres przelewowy do 400 zł kupić? TOP 5

Jaki ekspres przelewowy z młynkiem wybrać?

Ponieważ w trakcie parzenia kawy metodą przelewową należy przestrzegać kilku ważnych zasad, wielu amatorów „małej czarnej” szuka wygodniejszych rozwiązań. Jakich? Ekspresów przelewowych, które pozwalają w pełni kontrolować proces parzenia kawy, a jednocześnie maksymalnie go upraszczają. Świetnym rozwiązaniem są ekspresy przelewowe z wbudowanym młynkiem żarnowym.

Ekspres przelewowy z młynkiem do 400 zł: Chester Grind and Brew

ekspres przelewowy z młynkiemEkspres do kawy Chester Grind and Brew będzie z kolei opcją idealną dla tych, którzy w proces parzenia chcą włożyć minimum wysiłku. Sprzęt ten wyposażony został w funkcję cyfrowego 24-godzinnego programowania oraz w cyfrowo regulowany młynek do kawy. Dzięki tym udogodnieniom przyrządzenie „małej czarnej” jest wyjątkowo prostym zadaniem, które nie zajmie nam zbyt wiele czasu.


Ekspres przelewowy z młynkiem do 550 zł: Severin KA 4810

ekspres przelewowy z młynkiemNowoczesna technologia oraz profesjonalny młynek żarnowy to funkcje, w które wyposażony został też ekspres Severin KA 4810. To kolejne urządzenie, na jakie warto postawić. Model ten dodatkowo posiada praktyczny wyświetlacz LCD z funkcją timer oraz opcję wyboru intensywności aromatu.


Ekspres przelewowy z młynkiem do 500 zł: Russell Hobbs 20060-56

ekspres przelewowy z młynkiemPodobnymi udogodnieniami kusi ekspres Russell Hobbs 20060-56. Wbudowany w to urządzenie młynek posiada aż dziewięć stopni mielenia kawy, z kolei nowatorska funkcja daje nam możliwość samodzielnego zadecydowania o tym, jak mocny ma być nasz napój. Takie rozwiązania sprawią, że każdy użytkownik ekspresu przelewowego będzie mógł dopasować kawę do swych indywidulanych preferencji.


Ekspres przelewowy z młynkien do 600 zł: Unold 28736

ekspres przelewowy z młynkiemJednym z tych najczęściej polecanych modeli jest Unold 28736 – funkcjonalny ekspres przelewowy, który może się pochwalić m.in. zintegrowanym młynkiem żarnowym oraz wyposażonym w dokładną skalę pojemnikiem na wodę.